Hutnicy z Polski, Czech i Słowacji apelują o wspólne stawienie czoła kryzysowi

W dniach 6-7 października 2022r. w Trzyńcu odbyło się 9 spotkanie przedstawicieli pracodawców i związków zawodowych z firm hutniczych działających na terenie Czech, Polski i Słowacji. Uczestnicy spotkania wystosowali wspólne Wezwanie, które jutro ma zostać przekazane przedstawicielom rządu, pracodawców i europarlamentarzystom.
 Hutnicy z Polski, Czech i Słowacji apelują o wspólne stawienie czoła kryzysowi
/ fot. Krajowa Sekcja Hutnictwa NSZZ „Solidarność”

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele związków zawodowych, działający w ramach najważniejszych firm branży stalowej na terenie Czech, Polski i Słowacji - przewodniczący Krajowej Sekcji Hutniczej NSZZ „Solidarność” Andrzej Karol, przewodniczący OZ KOVO U.S. Stal KOŠICE Juraj Varga i przewodniczący OS KOVO Bc. Roman Ďurčo. Integralną częścią Wezwania jest załączona lista obecności. Uczestnicy spotkania reprezentowali ponad 50 000 pracowników.

Po wymianie informacji na temat aktualnej sytuacji w poszczególnych firmach i krajach uczestnicy spotkania stwierdzili, że przemysł hutniczy i stalowy nie tylko w ich krajach, ale również w całej Unii Europejskiej jest w bardzo złożonej, wręcz krytycznej sytuacji, jeśli chodzi o utrzymanie produkcji stali, na niezbędnym, bezpiecznym poziomie, a co za tym idzie utrzymanie miejsc pracy i firm. Uczestnicy spotkania uważają, że polityka klimatyczno-energetyczna UE, coraz bardziej zideologizowana i oderwana od rzeczywistości gospodarczej, jest obecnie największym zagrożeniem dla rozwoju naszych krajów.

"Na przemysł hutniczy i stalowy w Europie oraz jego globalną konkurencyjność wpływa szereg negatywnych czynników. Wysokie ceny energii, uprawnień do emisji CO2, pakiet regulacyjny „Fit for 55”, który Komisja Europejska przedstawiła 14 lipca 2021r., stanowią ogromne zagrożenie dla unijnej gospodarki i poziomu życia ludności krajów członkowskich. Jego negatywne skutki będą najbardziej widoczne w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. „Fit for 55” będzie miał niezwykle szkodliwy wpływ na niemal wszystkie sektory gospodarki i codzienne życie obywateli" - piszą w wezwaniu.

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że obecnie, bezwzględnie konieczne jest wspólne stawienie czoła kryzysowi europejskiego hutnictwa i stalownictwa wszelkimi dostępnymi środkami i jednogłośnie przyjęli Wspólne Wezwanie. Zawarli w nim następujące żądania:

"- Jak najszybsze ograniczenie cen energii. Odnosząc się do ograniczenia cen gazu i energii elektrycznej związki zawodowe żądają obniżenia pułapu cenowego do poziomu zalecanego przez Komisję Europejską po stronie wytwórcy, a nie dystrybucji.

- Rewizja EU ETS i wprowadzenie CBAM są kluczowymi aspektami Fit for 55 i w dużej mierze zadecydują o przyszłości przemysłu stalowego w UE. Żądamy rozpoczęcia europejskiej debaty na temat zawieszenia lub zmiany systemu handlu uprawnieniami do emisji, którego rekordowa cena nadal zwiększa koszty znajdujących się i tak już w trudnej sytuacji, przedsiębiorstw przemysłowych.

- Przemysły energochłonne – gwałtowny wzrost cen uprawnień do emisji CO2 w ramach systemu EU ETS w ostatnich latach spowodował, że energochłonne przedsiębiorstwa i branże są obecnie na skraju bankructwa lub rozpoczęły już proces likwidacji i relokacji produkcji poza Unią Europejską.

- Zatwierdzenie programu pomocy dla przedsiębiorstw na podstawie tymczasowych ram prawnych UE w zakresie pomocy państw.

- Wprowadzenie elementu motywacyjnego do oszczędzania gazu ziemnego dla dużych odbiorców poprzez oferowanie rekompensaty finansowej w formie aukcji za dobrowolne zmniejszenie zużycia. Intensyfikacja wsparcia transformacji technologicznej i klimatycznej przemysłu europejskiego, w tym przejścia na paliwa alternatywne.

- Unijne środki ochronne na przywóz wyrobów stalowych z państw trzecich (ang. safeguard measures) powinny być utrzymane w mocy, w szczególności do momentu pełnego obowiązywania mechanizmu CBAM.

- Ograniczenie wywozu odpadów złomu żelaznego z UE do krajów trzecich (złom żelazny jest zdecydowanie najbardziej eksportowanym odpadem z UE, maksimum historyczne osiągnął w 2021r., można oszacować, że prawie 20% złomu wygenerowanego w UE opuszcza Europę). Dostępność złomu żelaznego w UE to zabezpieczenie dostępności surowców wtórnych odzyskiwanych z odpadów, która ma zasadnicze znaczenie dla zaspokojenia przez UE jej popytu wewnętrznego i zmniejszenia zależności od importu surowców pierwotnych z innych regionów, w myśl gospodarki o cyklu zamkniętym.

- Pakiet Fit for 55 nie może działać na niekorzyść krajów uprzemysłowionych, osłabiać naszą konkurencyjność i samowystarczalność energetyczną. Droga UE do dekarbonizacji musi być realistyczna, stopniowa, powinna odzwierciedlać ambicje i działania największych światowych emitentów (Chiny, USA, Indie, Rosja) oraz uwzględniać zatrudnienie i przyszły dobrobyt.

- Komisja Europejska musi przygotować kompleksową ocenę wpływu całego pakietu środków, skutków gospodarczych i społecznych na państwa członkowskie UE.

- Konieczne jest, aby UE przystąpiła do natychmiastowego wprowadzenia regulacji cen podstawowych dóbr tj. żywności, ciepła, ciepłej wody, czynszu, opału i innych paliw.

- Wzywamy rząd do powstrzymania rozpadu finansów publicznych i zapewnienia wystarczających dochodów budżetowych niezbędnych
do udzielenia pomocy przedsiębiorstwom i obywatelom poprzez zwiększenie solidarności w systemie podatkowym. Ponadto zwracamy się do rządu
o jak najszybsze przygotowanie i wdrożenie krajowego planu antykryzysowego z udziałem partnerów społecznych.

- Wstępna aktywacja Kurzarbeit (postoju, tymczasowego skrócenia czasu pracy) zamiast planowania zwolnień, na przykład w przypadku nagłej przerwy w dostawach gazu ziemnego".

Związkowcy wezwali przedstawicieli rządów i eurodeputowanych z Czech, Polski i Słowacji do pilnego i wspólnego wystąpienia na forum Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego w celu zwrócenia uwagi na znaczenie właściwej dekarbonizacji dla zachowania kluczowych gałęzi przemysłu UE. "Wzywamy również do natychmiastowej dyskusji celem rozpoczęcia wspólnego działania w Brukseli dla podkreślenia niebezpieczeństwa negatywnego wpływu na pracowników UE, jeśli Fit for 55 nie zostanie wdrożony stopniowo i rozsądnie, a także negatywnego, teraz i w przyszłości, wpływu wysokich cen energii na konkurencyjność UE i źródła utrzymania pracowników. Apelujemy do central krajowych i europejskich związków zawodowych, stowarzyszeń branżowych i pracodawców o pełne poparcie naszego Wezwania" - zakończono.


 

POLECANE
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje z ostatniej chwili
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje

Policja potwierdziła odnalezienie ciała 57-letniego Tadeusza Dudy, który od piątku był poszukiwany w związku ze strzelaniną w Starej Wsi koło Limanowej. Mężczyzna zastrzelił swoją córkę i zięcia, po czym uciekł.

Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

REKLAMA

Hutnicy z Polski, Czech i Słowacji apelują o wspólne stawienie czoła kryzysowi

W dniach 6-7 października 2022r. w Trzyńcu odbyło się 9 spotkanie przedstawicieli pracodawców i związków zawodowych z firm hutniczych działających na terenie Czech, Polski i Słowacji. Uczestnicy spotkania wystosowali wspólne Wezwanie, które jutro ma zostać przekazane przedstawicielom rządu, pracodawców i europarlamentarzystom.
 Hutnicy z Polski, Czech i Słowacji apelują o wspólne stawienie czoła kryzysowi
/ fot. Krajowa Sekcja Hutnictwa NSZZ „Solidarność”

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele związków zawodowych, działający w ramach najważniejszych firm branży stalowej na terenie Czech, Polski i Słowacji - przewodniczący Krajowej Sekcji Hutniczej NSZZ „Solidarność” Andrzej Karol, przewodniczący OZ KOVO U.S. Stal KOŠICE Juraj Varga i przewodniczący OS KOVO Bc. Roman Ďurčo. Integralną częścią Wezwania jest załączona lista obecności. Uczestnicy spotkania reprezentowali ponad 50 000 pracowników.

Po wymianie informacji na temat aktualnej sytuacji w poszczególnych firmach i krajach uczestnicy spotkania stwierdzili, że przemysł hutniczy i stalowy nie tylko w ich krajach, ale również w całej Unii Europejskiej jest w bardzo złożonej, wręcz krytycznej sytuacji, jeśli chodzi o utrzymanie produkcji stali, na niezbędnym, bezpiecznym poziomie, a co za tym idzie utrzymanie miejsc pracy i firm. Uczestnicy spotkania uważają, że polityka klimatyczno-energetyczna UE, coraz bardziej zideologizowana i oderwana od rzeczywistości gospodarczej, jest obecnie największym zagrożeniem dla rozwoju naszych krajów.

"Na przemysł hutniczy i stalowy w Europie oraz jego globalną konkurencyjność wpływa szereg negatywnych czynników. Wysokie ceny energii, uprawnień do emisji CO2, pakiet regulacyjny „Fit for 55”, który Komisja Europejska przedstawiła 14 lipca 2021r., stanowią ogromne zagrożenie dla unijnej gospodarki i poziomu życia ludności krajów członkowskich. Jego negatywne skutki będą najbardziej widoczne w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. „Fit for 55” będzie miał niezwykle szkodliwy wpływ na niemal wszystkie sektory gospodarki i codzienne życie obywateli" - piszą w wezwaniu.

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że obecnie, bezwzględnie konieczne jest wspólne stawienie czoła kryzysowi europejskiego hutnictwa i stalownictwa wszelkimi dostępnymi środkami i jednogłośnie przyjęli Wspólne Wezwanie. Zawarli w nim następujące żądania:

"- Jak najszybsze ograniczenie cen energii. Odnosząc się do ograniczenia cen gazu i energii elektrycznej związki zawodowe żądają obniżenia pułapu cenowego do poziomu zalecanego przez Komisję Europejską po stronie wytwórcy, a nie dystrybucji.

- Rewizja EU ETS i wprowadzenie CBAM są kluczowymi aspektami Fit for 55 i w dużej mierze zadecydują o przyszłości przemysłu stalowego w UE. Żądamy rozpoczęcia europejskiej debaty na temat zawieszenia lub zmiany systemu handlu uprawnieniami do emisji, którego rekordowa cena nadal zwiększa koszty znajdujących się i tak już w trudnej sytuacji, przedsiębiorstw przemysłowych.

- Przemysły energochłonne – gwałtowny wzrost cen uprawnień do emisji CO2 w ramach systemu EU ETS w ostatnich latach spowodował, że energochłonne przedsiębiorstwa i branże są obecnie na skraju bankructwa lub rozpoczęły już proces likwidacji i relokacji produkcji poza Unią Europejską.

- Zatwierdzenie programu pomocy dla przedsiębiorstw na podstawie tymczasowych ram prawnych UE w zakresie pomocy państw.

- Wprowadzenie elementu motywacyjnego do oszczędzania gazu ziemnego dla dużych odbiorców poprzez oferowanie rekompensaty finansowej w formie aukcji za dobrowolne zmniejszenie zużycia. Intensyfikacja wsparcia transformacji technologicznej i klimatycznej przemysłu europejskiego, w tym przejścia na paliwa alternatywne.

- Unijne środki ochronne na przywóz wyrobów stalowych z państw trzecich (ang. safeguard measures) powinny być utrzymane w mocy, w szczególności do momentu pełnego obowiązywania mechanizmu CBAM.

- Ograniczenie wywozu odpadów złomu żelaznego z UE do krajów trzecich (złom żelazny jest zdecydowanie najbardziej eksportowanym odpadem z UE, maksimum historyczne osiągnął w 2021r., można oszacować, że prawie 20% złomu wygenerowanego w UE opuszcza Europę). Dostępność złomu żelaznego w UE to zabezpieczenie dostępności surowców wtórnych odzyskiwanych z odpadów, która ma zasadnicze znaczenie dla zaspokojenia przez UE jej popytu wewnętrznego i zmniejszenia zależności od importu surowców pierwotnych z innych regionów, w myśl gospodarki o cyklu zamkniętym.

- Pakiet Fit for 55 nie może działać na niekorzyść krajów uprzemysłowionych, osłabiać naszą konkurencyjność i samowystarczalność energetyczną. Droga UE do dekarbonizacji musi być realistyczna, stopniowa, powinna odzwierciedlać ambicje i działania największych światowych emitentów (Chiny, USA, Indie, Rosja) oraz uwzględniać zatrudnienie i przyszły dobrobyt.

- Komisja Europejska musi przygotować kompleksową ocenę wpływu całego pakietu środków, skutków gospodarczych i społecznych na państwa członkowskie UE.

- Konieczne jest, aby UE przystąpiła do natychmiastowego wprowadzenia regulacji cen podstawowych dóbr tj. żywności, ciepła, ciepłej wody, czynszu, opału i innych paliw.

- Wzywamy rząd do powstrzymania rozpadu finansów publicznych i zapewnienia wystarczających dochodów budżetowych niezbędnych
do udzielenia pomocy przedsiębiorstwom i obywatelom poprzez zwiększenie solidarności w systemie podatkowym. Ponadto zwracamy się do rządu
o jak najszybsze przygotowanie i wdrożenie krajowego planu antykryzysowego z udziałem partnerów społecznych.

- Wstępna aktywacja Kurzarbeit (postoju, tymczasowego skrócenia czasu pracy) zamiast planowania zwolnień, na przykład w przypadku nagłej przerwy w dostawach gazu ziemnego".

Związkowcy wezwali przedstawicieli rządów i eurodeputowanych z Czech, Polski i Słowacji do pilnego i wspólnego wystąpienia na forum Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego w celu zwrócenia uwagi na znaczenie właściwej dekarbonizacji dla zachowania kluczowych gałęzi przemysłu UE. "Wzywamy również do natychmiastowej dyskusji celem rozpoczęcia wspólnego działania w Brukseli dla podkreślenia niebezpieczeństwa negatywnego wpływu na pracowników UE, jeśli Fit for 55 nie zostanie wdrożony stopniowo i rozsądnie, a także negatywnego, teraz i w przyszłości, wpływu wysokich cen energii na konkurencyjność UE i źródła utrzymania pracowników. Apelujemy do central krajowych i europejskich związków zawodowych, stowarzyszeń branżowych i pracodawców o pełne poparcie naszego Wezwania" - zakończono.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe