9 powodów dla których Polska musi być w G-20

9 powodów dla których Polska musi być w G-20

Już za miesiąc kontrowersyjny szczyt G-20 w stolicy Indonezji - Dżakarcie. Kontrowersyjny ze względu na obecność Putina i na poparcie, jakie dla jego obecności oficjalnie ogłosiła niemiecka przewodnicząca Komisji Europejskiej von der Leyen. Jednak szczyt się odbędzie. Polska już kilka lat temu zaczęła publicznie zgłaszać postulaty wejścia do tego ekskluzywnego klubu. Słusznie, że to zrobiliśmy – ale na razie szans na to wielkich nie ma. Jednak na pewno możemy intensywnie starać się o uzyskanie tego samego statusu, co kraje z nami porównywalne, jak Hiszpania i Holandia. I Madryt i Haga zostały zaproszone przez indonezyjskiego prezydenta Widodo do wzięcia udziału w szczycie G-20 jako obserwatorzy. Skądinąd Polska też już była raz gościem (obserwatorem), tyle że w formacie ministrów spraw zagranicznych krajów G-20.

Jakie są argumenty za tym, aby Polsce przyznać status obserwatora na spotkaniu grupującym dwadzieścia uznanych za najsilniejszych krajów świata?
1.    W prognozach wzrostu gospodarczego na świecie, aż po rok 2026, Polska sytuuje się na 18 miejscu.
2.    Gdy chodzi o wydatki na obronność w liczbach bezwzględnych, Polska jest na miejscu 19 ( skądinąd wyprzedzając ...Holandię)
3.    Jesteśmy częścią G-5, czyli największych krajów UE, w której nie ma Królestwa Niderlandów, mającego, jak wspomniałem status obserwatora na listopadowym G-20.
4.    Jesteśmy liderem rosnącego na znaczeniu na Starym Kontynencie regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W sumie jest to 11 krajów członkowskich UE i jeszcze kilka, które do członkostwa w Unii aspirują.
5.    Jesteśmy krajem „frontowym”, gdy chodzi o pomoc dla Ukrainy, a wojna w Europie Wschodniej jest jedynym w tej chwili konfliktem zbrojnym, który ma znaczenie de facto globalne. Polska, będąc głównym hubem humanitarnym, żywnościowym, medycznym i militarnym dla naszego wschodniego sąsiada odgrywa szczególną rolę w przywracaniu pokoju ,co ma kluczowe znaczenie ponadregionalne.
6.    Polska wciąż jeszcze ma przewodnictwo w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE, dawna KBWE) – a więc nasza dyplomacja ma znaczenie globalne, podobnie, jak to było niedawno przez dwa lata naszego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ (jako członka niestałego).
7.    Polska jest też liderem 13  krajów tzw. „nowej Unii” a więc państw, które weszły do UE w tym wieku (skądinąd jest to prawie połowa wszystkich członków UE-27).
8.    W ostatnich latach Polska była liderem w Europie, gdy chodzi o szereg wskaźników gospodarczych (cały czas mamy najniższe, obok Czech, bezrobocie w UE) i prognozowany wzrost gospodarczy wyraźnie powyżej średniej unijnej.
9.    Znaczenie międzynarodowe Polski  bardzo wzrosło w ostatnich ośmiu miesiącach po agresji Rosji na naszego wschodniego sąsiada.
Oto 9 powodów dla których powinniśmy być gościem na szczycie G-20. I to nie tylko w listopadzie 2022, ale na szczytach przyszłorocznych i dalszych…

*tekst ukazał się na portalu niezalezna.pl (07.10.2022)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Finowie zaniepokojeni. Tajemnicze dźwięki przy granicy z Rosją Wiadomości
Finowie zaniepokojeni. Tajemnicze dźwięki przy granicy z Rosją

Jak donosi fiński dziennik "Ilta-Sanomat" Finowie od pewnego czasu uskarżają się na tajemniczy hałas w pobliżu granicy z Rosją. Nie brakuje teorii na temat tego, skąd dźwięki mogą pochodzić. Sprawą zajęły się już służby.

Nie żyje dziennikarz Polskiego Radia. Przez lata związany z Radiem Kierowców Wiadomości
Nie żyje dziennikarz Polskiego Radia. Przez lata związany z Radiem Kierowców

Nie żyje Jarosław Kawecki, który był dziennikarzem Polskiego Radia. Przez wiele lat współpracował z Radiem Kierowców. Słuchacze mogli zapamiętać go dzięki jego charakterystycznemu głosowi.

Rosja wycofa się z Ukrainy bez porozumienia? Antony Blinken ostrzega Wiadomości
Rosja wycofa się z Ukrainy bez porozumienia? Antony Blinken ostrzega

– Rosja może szukać sposobu na wycofanie się z wojny z Ukrainą bez negocjowania porozumienia pokojowego. Jeśli Kreml próbowałby doprowadzić do takiej sytuacji, byłoby to podyktowane chęcią przegrupowania wojsk w celu ponownego ataku – ostrzegł sekretarz stanu USA Antony Blinken, cytowany przez dziennik „The Wall Street Journal”.

„Premia się należy”. Premier zabrał głos ws. pieniędzy dla piłkarzy Wiadomości
„Premia się należy”. Premier zabrał głos ws. pieniędzy dla piłkarzy

– Uważam, że jakaś premia się należy naszym piłkarzom, ponieważ wyszli rzeczywiście z grupy, w ogóle przecież grali naprawdę nieźle – powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z serwisem wPolsce.pl.

Zamknięto jarmarki bożonarodzeniowe w Düsseldorfie. Ewakuowano ludzi Wiadomości
Zamknięto jarmarki bożonarodzeniowe w Düsseldorfie. Ewakuowano ludzi

W poniedziałek służby policyjne zdecydowały o zamknięciu wszystkich jarmarków bożonarodzeniowych na Corneliusplatz w Düsseldorfie. Ewakuowano ludzi, którzy znajdowali się na miejscu.

Sąd zdecydował w sprawie Barbary K.-Sz. Wiadomości
Sąd zdecydował w sprawie Barbary K.-Sz.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie złoży zażalenie na postanowienie Sądu Rejonowego w Pruszkowie o umorzeniu postępowania przeciwko Barbarze K.-Sz., oskarżonej o zniesławienie Straży Granicznej oraz jej funkcjonariuszy – dowiedziała się PAP. Artystka nazwała funkcjonariuszy „maszynami bez mózgów oraz mordercami”.

Węgry zablokowały miliardy euro unijnej pomocy dla Ukrainy Wiadomości
Węgry zablokowały miliardy euro unijnej pomocy dla Ukrainy

Rząd Węgier zablokował porozumienie w sprawie pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości 18 mld euro – poinformował we wtorek w Brukseli minister finansów Węgier Mihaly Varga, cytowany przez portal Euronews.

Akcja CBŚP w Zabrzu. Uzbrojony mężczyzna zabarykadował się w mieszkaniu Wiadomości
Akcja CBŚP w Zabrzu. Uzbrojony mężczyzna zabarykadował się w mieszkaniu

Jak informują lokalne media, naprzeciw Zespołu Szkół nr 10 przy ulicy Chopina w Zabrzu doszło do interwencji CBŚP. Wszystko za sprawą mężczyzny, który zaminował się w kamienicy.

Premier Morawiecki o KPO: „Opozycja szuka sojuszników na obrzeżach naszego obozu” Wiadomości
Premier Morawiecki o KPO: „Opozycja szuka sojuszników na obrzeżach naszego obozu”

W sprawie KPO opozycja szuka też sojuszników gdzieś tam na obrzeżach naszego obozu. W ten sposób najbardziej zagorzali radykałowie, którzy cieszyliby się, żeby środków unijnych nie było, z jednej i drugiej strony łączą się – ocenił premier Mateusz Morawiecki.

Niegrzeczne zachowanie syna Messiego. Oto, co zrobił na trybunach [WIDEO] Wiadomości
Niegrzeczne zachowanie syna Messiego. Oto, co zrobił na trybunach [WIDEO]

Jak donosi „The Sun”, podczas meczu Argentyny z Australią doszło do nietypowej sytuacji na trybunach. Bohaterem zdarzenia był Mateo, jeden z synów Messiego. Chłopiec nie zachował się najlepiej. Na szczęście jego mama Antonela błyskawicznie zareagowała na to, co robił.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe