Powstała nowa sejmowa partia. „Jej członkowie wystartują z list PSL”

We wtorek sąd zarejestrował Centrum dla Polski, ugrupowanie tworzone w dużym stopniu przez byłych członków konserwatywnego skrzydła PO – informuje „Rzeczpospolita”.
Sejm Powstała nowa sejmowa partia. „Jej członkowie wystartują z list PSL”
Sejm / fot. Patrycja Kamińska/Kancelaria Sejmu

Gazeta podaje, że partią kierują członkowie Klubu Parlamentarnego Koalicji Polskiej poseł Ireneusz Raś oraz senator Kazimierz Michał Ujazdowski. Członkami są też posłowie Radosław Lubczyk i Jacek Tomczak, a także m.in. były poseł Tomasz Kulesza i były zastępca głównego inspektora sanitarnego Jan Orgelbrand.

Rejestracja kończy proces formalnego tworzenia partii, której powstanie ogłoszono 2 maja 2022 roku podczas konwencji Koalicji Polskiej na zamku w Rabsztynie - informuje "Rz". Twórcy zaprezentowali wówczas deklarację założycielską, w której zawarto wiele konserwatywnych haseł, mówiących m.in. o tym, że "kultura uformowana przez chrześcijaństwo i ogólnoludzkie wartości stanowi żywotny element tożsamości Polski".

Geneza powstania ugrupowania

Dziennik wskazuje, że geneza nowego ugrupowania sięga dużo wcześniej, bo stycznia 2018 roku. Wtedy troje konserwatywnych posłów, Joanna Fabisiak, Marek Biernacki i Jacek Tomczak, zostało wykluczonych z PO. Był to skutek ich głosowania za odrzuceniem projektu liberalizującym przepisy aborcyjne. W 2019 roku Biernacki i Tomczak wraz z Radosławem Lubczykiem, należącym wówczas do Nowoczesnej, dołączyli do klubu PSL, który zmienił nazwę na PSL-Koalicja Polska. W kolejnych wyborach startowali już z list z PSL. W 2021 roku dołączyli do nich kolejni konserwatyści: wykluczony z PO Raś i były polityk PiS Ujazdowski. Założyli stowarzyszenie "Tak! Polska", po czym przystąpili do tworzenia partii.

"Rz" pisze, że centrum dla Polski jest 17. partią posiadającą posłów albo senatorów w obecnym Sejmie. Gazeta podkreśla też, że nowe ugrupowanie wyróżnia się poparciem znanych postaci polskiej polityki, jak Aleksander Hall, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, z którego inspiracji oficjalnie powstało Centrum dla Polski. Hall był gościem 2 maja na zamku w Rabsztynie.

Dziennik przypomina ponadto, że na zamku pojawił się też były prezydent Bronisław Komorowski, druga znana postać wspierająca nową partię. Już w 2021 roku mówił, że jest zwolennikiem tworzenia ruchu wokół PSL, brał też udział w wydarzeniach związanych z Centrum dla Polski, np. debatach organizowanych przez stowarzyszenie posła Rasia. Jego poparcie jest mniej ostentacyjne niż w przypadku Halla.

Ireneusz Raś, w rozmowie z gazetą podkreśla, że obecnie partia pracuje nad założeniami programowymi, by mieć wpływ na propozycje Koalicji Polskiej, rozbudowuje struktury, a na przełomie tego i przyszłego roku planuje zorganizować kongres założycielski.

"Partia pełną parą ma więc już działać przed przyszłorocznymi wyborami. Jej członkowie wystartują z list PSL, co jest elementem planu transformacji stronnictwa z ugrupowania typowo agrarnego w chadeckie"

- zaznacza "Rz".(PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
New York Times: Agresja Rosji na Ukrainę wykazała jednak, że to był błąd Wiadomości
"New York Times": Agresja Rosji na Ukrainę wykazała jednak, że to był błąd

Zachód sądził, że po upadku ZSRR wojna z użyciem artylerii i czołgów w Europie już nigdy się nie powtórzy, stąd zmniejszał zapasy broni. Agresja Rosji na Ukrainę wykazała jednak, że to był błąd – pisze "New York Times".

Śmierć białoruskiego ministra. Mógł zostać otruty Wiadomości
Śmierć białoruskiego ministra. "Mógł zostać otruty"

Szef białoruskiego MSZ Władimir Makiej zmarł w sobotę. Ani MSZ, ani oficjalne media, nie podają na razie więcej szczegółów na temat śmierci ministra. Na Twitterze ministerstwa spraw zagranicznych pojawiła się krótka informacja: „dzisiaj zmarł nagle minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej”.

Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji Wiadomości
Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji

W ostatnim czasie głośno było o powrocie Kurdej-Szatan, celebrytki, która straciła wiele lukratywnych kontraktów po tym jak w odrażający sposób zaatakowała Straż Graniczną, na ekrany telewizorów.

Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską Wiadomości
"Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską"

Polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski udzielił wywiadu portalowi Do Rzeczy.

Brutalna Polska. Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze Wiadomości
"Brutalna Polska". Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze

Polska pokonała w swoim drugim spotkaniu na mundialu piłkarzy reprezentacji Arabii Saudyjskie 2-0. Mecz poddały ocenie arabskie media.

Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej Wiadomości
Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej

Dziś media obiegła informacja o śmierci Uładzimira Makieja – ministra spraw zagranicznych Białorusi. Do tej wiadomości odniosła się rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek Wiadomości
Afery wokół polskiej żywności? Ardanowski: Ktoś psuje jej wizerunek

Jan Ardanowski wypowiedział się na temat psucia wizerunku polskiej żywności w audycji "Aktualności dnia" na antenie Radia Maryja.

Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom Wiadomości
Polacy pod wodzą Czesława Michniewicza wygrali z Arabią Saudyjską. Gwiazda TVN dziękuje... niemieckim trenerom

Dziś piłkarze polskiej reprezentacji piłki nożnej wygrali mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem Wiadomości
Mecz z Arabią Saudyjską. Dziennikarz GW chciał zażartować ze śmierci JPII. Został pośmiewiskiem

Dziś polska reprezentacja piłki nożnej wygrała mecz fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze z Arabią Saudyjską 2:0.

To kłamstwo. Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi Wiadomości
"To kłamstwo". Żaryn odpowiada niemieckiemu dziennikarzowi

Niemiecki dziennikarz skrytykował Polskę w sprawie naprawy na naszym terytorium niemieckiej broni przekazanej na użytek Ukrainie. Prędko na jego zarzuty odpowiedział Stanisław Żaryn – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe