Wręczono Nagrody Totus Tuus przyznawane z okazji Dnia Papieskiego

Fundacja Gajusz, Stanisław Leszczyński, Dni Jana Pawła II i „Przewodnik Katolicki” to tegoroczni laureaci Nagród Totus Tuus przyznawanych przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Nagrodę specjalną otrzymał ks. Leszek Kryża, Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP.
Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, Salvatore Pennacchio, Leszek Kryża, Kazimierz Nycz  Wręczono Nagrody Totus Tuus przyznawane z okazji Dnia Papieskiego
Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, Salvatore Pennacchio, Leszek Kryża, Kazimierz Nycz / PAP/Rafał Guz

Statuetki w kształcie anioła wzbijającego się do lotu wręczono podczas uroczystej Gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Nagrody przyznawane są tradycyjnie z okazji Dnia Papieskiego, który w tym roku obchodzony jest 16 października pod hasłem „Blask Prawdy”.

Gala

W uroczystości transmitowanej w Programie 2 TVP uczestniczył m.in. nuncjusz apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, Prymas Polski abp Wojciech Polak i sekretarz Generalny KEP bp Artur Miziński.

Nagrodami Totus Tuus honorowane są osoby i instytucje, które inspirując się nauczaniem św. Jana Pawła II w sposób szczególny przyczyniają się do budowania cywilizacji miłości. Totusy przyznawane są w czterech kategoriach: Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej,Promocja godności człowieka, , Propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II oraz TOTUS TUUS medialny im. bp. Jana Chrapka.

Nagroda za osiągnięcia kulturalne

W Kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” Nagroda TOTUS TUUS za rok 2022 została przyznana Panu Stanisławowi Leszczyńskiemu za niezliczone momenty obcowania z pięknem w czystej postaci, promocję muzyki polskiej, prezentacji jej piękna i wartości w świecie. 

Stanisław Leszczyński jest teoretykiem muzyki, krytykiem, publicystą, menadżerem i pedagogiem. W latach 1979-81 był szefem działu muzyki klasycznej w Przedsiębiorstwie Państwowym Polskie Nagrania, a w latach 1988-91 - konsultantem programowym Filharmonii Narodowej. Był również dyrektorem Nagrań Muzycznych Polskiego Radia od 1991 do 1994 r. Jest współtwórcą i pierwszym dyrektorem Studia koncertowego S-1 Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

- Jestem zaskoczony, zaszczycony i zobowiązany – powiedział Stanisław Leszczyński odbierając nagrodę. – Jak podkreślił, jest to nagroda dla tej pięknej damy, jaką jest muzyka artystyczna. 

Godność człowieka

Nagroda TOTUS TUUS za rok 2022 w kategorii „Promocja godności człowieka” została przyznana Fundacji Gajusz za ewangeliczną afirmację życia dziecka z ciężką chorobą wykrytą przed urodzeniem, ofiarną opiekę paliatywną i hospicyjną okazywaną osieroconym niemowlętom oraz promowanie adopcji.

Fundacja Gajusz każdego roku wspiera ok. 1000 rodzin, które znalazły się w kryzysowej sytuacji. Fundacja m.in. zapewnia pomoc psychologiczną na pediatrycznych oddziałach onkologicznych, prowadzi hospicjum domowe, a także hospicjum stacjonarne i perinatalne oraz Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny i Centrum Terapii i Pomocy Dziecku i Jego Rodzinie.

Nagrodę odebrała Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, Prezes Zarządu Fundacji, która przypomniała o ponad 170 osobach pracujących w Fundacji i ok. tysiącu małych podopiecznych. Jak podkreśliła, odpowiedź na pytanie, czym jest godność „Gajuszątek” brzmi: jest to miłość. 

Nauczanie św. Jana Pawła II

Nagroda TOTUS TUUS za rok 2022 w kategorii „Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II” została przyznana inicjatywie krakowskiego środowiska akademickiego pn. Dni Jana Pawła II - za podjęcie rzetelnej naukowej analizy dziedzictwa św. Jana Pawła II, jego utrwalanie oraz ukazywanie wciąż aktualnego bogactwa papieskiej myśli.

Celem Dni Jana Pawła II jest upamiętnienie osoby Świętego Jana Pawła II i popularyzacja jego dziedzictwa w społeczności akademickiej Krakowa i całej Małopolski. 

Decyzja o organizacji pierwszych Dni Jana Pawła II została podjęta w 2006 r. przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. Było to kilka miesięcy po śmierci Papieża. Twórcom zależało na tym, aby dziedzictwo Papieża było zgłębiane i aplikowane do współczesnych kontekstów. W przedsięwzięciu wzięły udział nie tylko krakowskie uczelnie, ale również szkoły wyższe z województwa małopolskiego i inne placówki naukowe. Co roku wyznaczany jest nowy temat Dni, inspirowany przez charakterystyczne wątki nauczania Jana Pawła II. W kolejnych latach funkcję koordynatora „Dni” przejmują kolejne uczelnie. 

Nagrodę odebrał rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II ks. prof. Robert Tyrała, który podkreślił znaczenie intelektualnego zgłębiania dziedzictwa Jana Pawła II i podziękował za nagrodę w imieniu całego tego środowiska akademickiego. 

Nagroda im. bp. Jana Chrapka

Nagroda TOTUS TUUS za rok 2022 w kategorii „TOTUS TUUS medialny im. bpa Jana Chrapka” została przyznana „Przewodnikowi Katolickiemu” za ukazywanie orędzia chrześcijańskiego z nadzieją i otwartością potrzebną współczesnemu człowiekowi oraz inspirowanie krytycznej debaty w łonie Kościoła, w zgodzie z duchem Ewangelii.

"Przewodnik Katolicki" to najstarszy, polski tygodnik społeczno-religijny, powołany pod konie XIX w przez bp Floriana Stablewskiego. Koncentruje się na sprawach dotyczących wiary, a także życia Kościoła lokalnego i powszechnego.

Nagrodę odebrał redaktor naczelny, ks. Wojciech Nowicki. Nawiązując do Ewangelii podkreślił, że żeby uwierzyć trzeba poznać i zobaczyć. Wyraził radość, że „Przewodnik” to ludziom ułatwia. - Droga redakcjo, to jest wasz, nasz wspólny sukces – powiedział. 

Nagroda specjalna

Nagroda Specjalna TOTUS TUUS za rok 2022 została przyznana Księdzu Leszkowi Kryży SChr za wieloletnią, pełną nadziei, poświęcenia i kreatywności misję pomocy Kościołowi na Wschodzie świadczoną z pokorą oraz ewangeliczną radością w czasach pokoju oraz w warunkach wojny.

Ks. Leszek Kryża Schr od ponad 10 lat pracuje jako Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, odbywając liczne podróże na tereny krajów byłego ZSRR i organizując pomoc dla tamtejszych wiernych. Za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP, czy Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Odbierając nagrodę z rąk abp Salvatore Pennacchio, ks. Kryża podkreślił, że nagrodę tę traktuje jako nagrodę zbiorową dla tych wszystkich, z którymi razem może coś dobrego robić. – Bez nich nie dałbym rady – powiedział. Jak zaznaczył, szczególnie chyli czoła przed tymi, którzy teraz, za wschodnią granicą, wcielają w życie idee solidarności.

Podczas gali wystąpili m.in. Andrzej Lampert, Olga Szomańska, Janek Traczyk i Basia Giewont. Zaprezentowano również sylwetki kilku stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy rokrocznie zbiórka na potrzeby Fundacji.

maj / Warszawa


 

POLECANE
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje z ostatniej chwili
Policja zakończyła obławę. Tadeusz Duda nie żyje

Policja potwierdziła odnalezienie ciała 57-letniego Tadeusza Dudy, który od piątku był poszukiwany w związku ze strzelaniną w Starej Wsi koło Limanowej. Mężczyzna zastrzelił swoją córkę i zięcia, po czym uciekł.

Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina tylko u nas
Tak UE z Niemcami na czele finansuje armię Putina

UE przedłużyła o kolejne sześć miesięcy obowiązywanie 17 pakietów sankcyjnych nałożonych do tej pory na Rosję w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie. Za głosowały nawet Węgry i Słowacja, które blokują przyjęcie 18. pakietu. Ale to nie tylko Fico i Orban starają się, by Rosja zbyt boleśnie nie odczuła sankcji europejskich.

Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec Wiadomości
Szokujące informacje nt. trybu odbierania przez polskich funkcjonariuszy imigrantów z Niemiec

Polscy żandarmi wojskowi pomagają Straży Granicznej odbierać od niemieckich służb nielegalnych migrantów. Przekazane dane tożsamości mają często opierać się wyłącznie na słowach zatrzymanych – alarmuje informator cytowany przez Dariusza Mateckiego.

Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń polityka
Pierwsza rozmowa Macrona i Putina od 2022 roku. Nie zabrakło oskarżeń

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem o irańskim programie nuklearnym i Ukrainie - poinformował we wtorek Pałac Elizejski. Kreml podał, że była to pierwsza rozmowa polityków od 2022 roku. W lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainę.

Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich z ostatniej chwili
Roman Giertych wściekły po orzeczeniu Sądu Najwyższego ws. wyborów prezydenckich

Roman Giertych nie uznaje wyroku Sądu Najwyższego. Co więcej poseł KO w swoim wpisie w mediach społecznościowych obraził sędziów SN.

To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat Wiadomości
To pierwszy taki przypadek w historii teleskopu Webba. NASA wydała komunikat

NASA ogłosiła wyjątkową informację. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) wykonał pierwsze w historii bezpośrednie zdjęcie egzoplanety. Chodzi o planetę znajdującą się poza naszym Układem Słonecznym. To ogromny krok naprzód w badaniach nad odległymi światami krążącymi wokół innych gwiazd.

Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu Wiadomości
Pewna wygrana Świątek na otwarcie Wimbledonu

Iga Świątek awansowała do drugiej rundy wielkoszlemowego Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym polska tenisistka wygrała we wtorek w Londynie z Rosjanką Poliną Kudiermietową 7:5, 6:1.

Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej Wiadomości
Nowa opłata turystyczna w Grecji. Tu trzeba będzie zapłacić więcej

Od początku lipca Grecja wprowadza sezonową opłatę, która ma ograniczyć nadmierny napływ turystów na najpopularniejsze wyspy archipelagu Cyklady. Dodatkowe koszty poniosą pasażerowie rejsów wycieczkowych zmierzających m.in. na Mykonos i Santorini - poinformowało greckie ministerstwo finansów.

Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da z ostatniej chwili
Nowy Sondaż: Polacy ocenili wybory prezydenckie. Jaśniej się nie da

Blisko 90 proc. ankietowanych nie zauważyło żadnych nieprawidłowości w przeprowadzaniu ostatnich wyborów prezydenckich - wynika z sondażu CBOS. Przekonanie, że wystąpiły jakieś nieprawidłowości wyraziło 5 proc. badanych. Również 5 proc, nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci Wiadomości
Groźny wypadek pod Mrągowem. Wśród rannych dzieci

Do groźnego wypadku doszło we wtorek rano, około godziny 9:15, na drodze krajowej nr 16 w miejscowości Probark w gminie Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie). W zderzeniu dwóch samochodów ucierpiało siedem osób, w tym troje dzieci.

REKLAMA

Wręczono Nagrody Totus Tuus przyznawane z okazji Dnia Papieskiego

Fundacja Gajusz, Stanisław Leszczyński, Dni Jana Pawła II i „Przewodnik Katolicki” to tegoroczni laureaci Nagród Totus Tuus przyznawanych przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Nagrodę specjalną otrzymał ks. Leszek Kryża, Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP.
Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, Salvatore Pennacchio, Leszek Kryża, Kazimierz Nycz  Wręczono Nagrody Totus Tuus przyznawane z okazji Dnia Papieskiego
Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, Salvatore Pennacchio, Leszek Kryża, Kazimierz Nycz / PAP/Rafał Guz

Statuetki w kształcie anioła wzbijającego się do lotu wręczono podczas uroczystej Gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Nagrody przyznawane są tradycyjnie z okazji Dnia Papieskiego, który w tym roku obchodzony jest 16 października pod hasłem „Blask Prawdy”.

Gala

W uroczystości transmitowanej w Programie 2 TVP uczestniczył m.in. nuncjusz apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, Prymas Polski abp Wojciech Polak i sekretarz Generalny KEP bp Artur Miziński.

Nagrodami Totus Tuus honorowane są osoby i instytucje, które inspirując się nauczaniem św. Jana Pawła II w sposób szczególny przyczyniają się do budowania cywilizacji miłości. Totusy przyznawane są w czterech kategoriach: Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej,Promocja godności człowieka, , Propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II oraz TOTUS TUUS medialny im. bp. Jana Chrapka.

Nagroda za osiągnięcia kulturalne

W Kategorii „Osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej” Nagroda TOTUS TUUS za rok 2022 została przyznana Panu Stanisławowi Leszczyńskiemu za niezliczone momenty obcowania z pięknem w czystej postaci, promocję muzyki polskiej, prezentacji jej piękna i wartości w świecie. 

Stanisław Leszczyński jest teoretykiem muzyki, krytykiem, publicystą, menadżerem i pedagogiem. W latach 1979-81 był szefem działu muzyki klasycznej w Przedsiębiorstwie Państwowym Polskie Nagrania, a w latach 1988-91 - konsultantem programowym Filharmonii Narodowej. Był również dyrektorem Nagrań Muzycznych Polskiego Radia od 1991 do 1994 r. Jest współtwórcą i pierwszym dyrektorem Studia koncertowego S-1 Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.

- Jestem zaskoczony, zaszczycony i zobowiązany – powiedział Stanisław Leszczyński odbierając nagrodę. – Jak podkreślił, jest to nagroda dla tej pięknej damy, jaką jest muzyka artystyczna. 

Godność człowieka

Nagroda TOTUS TUUS za rok 2022 w kategorii „Promocja godności człowieka” została przyznana Fundacji Gajusz za ewangeliczną afirmację życia dziecka z ciężką chorobą wykrytą przed urodzeniem, ofiarną opiekę paliatywną i hospicyjną okazywaną osieroconym niemowlętom oraz promowanie adopcji.

Fundacja Gajusz każdego roku wspiera ok. 1000 rodzin, które znalazły się w kryzysowej sytuacji. Fundacja m.in. zapewnia pomoc psychologiczną na pediatrycznych oddziałach onkologicznych, prowadzi hospicjum domowe, a także hospicjum stacjonarne i perinatalne oraz Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny i Centrum Terapii i Pomocy Dziecku i Jego Rodzinie.

Nagrodę odebrała Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, Prezes Zarządu Fundacji, która przypomniała o ponad 170 osobach pracujących w Fundacji i ok. tysiącu małych podopiecznych. Jak podkreśliła, odpowiedź na pytanie, czym jest godność „Gajuszątek” brzmi: jest to miłość. 

Nauczanie św. Jana Pawła II

Nagroda TOTUS TUUS za rok 2022 w kategorii „Propagowanie nauczania Świętego Jana Pawła II” została przyznana inicjatywie krakowskiego środowiska akademickiego pn. Dni Jana Pawła II - za podjęcie rzetelnej naukowej analizy dziedzictwa św. Jana Pawła II, jego utrwalanie oraz ukazywanie wciąż aktualnego bogactwa papieskiej myśli.

Celem Dni Jana Pawła II jest upamiętnienie osoby Świętego Jana Pawła II i popularyzacja jego dziedzictwa w społeczności akademickiej Krakowa i całej Małopolski. 

Decyzja o organizacji pierwszych Dni Jana Pawła II została podjęta w 2006 r. przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. Było to kilka miesięcy po śmierci Papieża. Twórcom zależało na tym, aby dziedzictwo Papieża było zgłębiane i aplikowane do współczesnych kontekstów. W przedsięwzięciu wzięły udział nie tylko krakowskie uczelnie, ale również szkoły wyższe z województwa małopolskiego i inne placówki naukowe. Co roku wyznaczany jest nowy temat Dni, inspirowany przez charakterystyczne wątki nauczania Jana Pawła II. W kolejnych latach funkcję koordynatora „Dni” przejmują kolejne uczelnie. 

Nagrodę odebrał rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II ks. prof. Robert Tyrała, który podkreślił znaczenie intelektualnego zgłębiania dziedzictwa Jana Pawła II i podziękował za nagrodę w imieniu całego tego środowiska akademickiego. 

Nagroda im. bp. Jana Chrapka

Nagroda TOTUS TUUS za rok 2022 w kategorii „TOTUS TUUS medialny im. bpa Jana Chrapka” została przyznana „Przewodnikowi Katolickiemu” za ukazywanie orędzia chrześcijańskiego z nadzieją i otwartością potrzebną współczesnemu człowiekowi oraz inspirowanie krytycznej debaty w łonie Kościoła, w zgodzie z duchem Ewangelii.

"Przewodnik Katolicki" to najstarszy, polski tygodnik społeczno-religijny, powołany pod konie XIX w przez bp Floriana Stablewskiego. Koncentruje się na sprawach dotyczących wiary, a także życia Kościoła lokalnego i powszechnego.

Nagrodę odebrał redaktor naczelny, ks. Wojciech Nowicki. Nawiązując do Ewangelii podkreślił, że żeby uwierzyć trzeba poznać i zobaczyć. Wyraził radość, że „Przewodnik” to ludziom ułatwia. - Droga redakcjo, to jest wasz, nasz wspólny sukces – powiedział. 

Nagroda specjalna

Nagroda Specjalna TOTUS TUUS za rok 2022 została przyznana Księdzu Leszkowi Kryży SChr za wieloletnią, pełną nadziei, poświęcenia i kreatywności misję pomocy Kościołowi na Wschodzie świadczoną z pokorą oraz ewangeliczną radością w czasach pokoju oraz w warunkach wojny.

Ks. Leszek Kryża Schr od ponad 10 lat pracuje jako Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, odbywając liczne podróże na tereny krajów byłego ZSRR i organizując pomoc dla tamtejszych wiernych. Za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP, czy Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Odbierając nagrodę z rąk abp Salvatore Pennacchio, ks. Kryża podkreślił, że nagrodę tę traktuje jako nagrodę zbiorową dla tych wszystkich, z którymi razem może coś dobrego robić. – Bez nich nie dałbym rady – powiedział. Jak zaznaczył, szczególnie chyli czoła przed tymi, którzy teraz, za wschodnią granicą, wcielają w życie idee solidarności.

Podczas gali wystąpili m.in. Andrzej Lampert, Olga Szomańska, Janek Traczyk i Basia Giewont. Zaprezentowano również sylwetki kilku stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Obchodom Dnia Papieskiego towarzyszy rokrocznie zbiórka na potrzeby Fundacji.

maj / Warszawa



 

Polecane
Emerytury
Stażowe