Nowy sondaż. Spadek PiS i PO

Prawo i Sprawiedliwość może dzisiaj liczyć na 32,1 proc. poparcia, Koalicja Obywatelska na 24,7, Polska 2050 na 14 proc., Lewica na 7,2 proc., a PSL na 6,7 proc. – wynika z opublikowanego w niedzielę sondażu dla Wirtualnej Polski. Dodano, że 53,5 proc. badanych wzięłoby udział w wyborach.
Sondaż Nowy sondaż. Spadek PiS i PO
Sondaż / Pixabay.com

Zgodnie z wynikami sondażu opublikowanymi przez Wirtualną Polskę, na PiS chciałby teraz głosować 32,1 proc. respondentów (o 1,7 pkt. proc. mniej w porównaniu do poprzedniego sondażu WP sprzed dwóch tygodni).

Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem 24,7 proc. (o 1,5 pkt. proc. mniej), a na trzecim Polska 2050, na którą chciałoby głosować 14 proc. respondentów (wzrost o 0,4 pkt. proc.).

Portal podał, że na czwartym miejscu w rankingu znalazła się Lewica z 7,2 proc. poparciem (spadek o 1,6 pkt. proc.).

Do Sejmu weszłaby także PSL-Koalicja Polska z 6,7 proc. poparcia (wzrost o 1,1 pkt. proc.).

Z sondażu wynika, że poza Sejmem znalazłaby się Konfederacja, która w najnowszym badaniu uzyskała 3,5 proc. poparcia (o 1,5 pkt. proc. mniej niż w poprzednim badaniu). Na Agrounię głosowałoby z kolei 1,1 proc. ankietowanych.

Portal przekazał, że 10,7 proc. ankietowanych deklaruje, że nie wie, na kogo oddać swój głos w wyborach, co oznacza wzrost o 3,7 proc. w stosunku do poprzedniego badania.

 

Ile miejsc w Sejmie

Wirtualna Polska poinformowała też o tym jak wyniki sondażu przełożyłyby się na miejsca w Sejmie. I tak PiS zdobyłby - 192 mandaty (o 1 więcej niż po poprzednim badaniu); KO - 143 mandaty (bez zmian); Polska 2050 - 72 mandatów (o 7 mandatów więcej); Lewica - 27 mandatów (o 8 mniej); PSL-Koalicja Polska - 24 mandaty (o 9 więcej).

Portal dodał, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się obecnie, to wzięłoby w nich udział 53,5 proc. badanych (z czego 33,3 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak", a 20,2 proc. "raczej tak"). W wyborach nie brałoby udziału 38,2 proc. respondentów (z czego 17 proc. twierdzi, że zdecydowanie nie weźmie udziału w głosowaniu. 8,3 proc. uczestników badania nie potrafiło odpowiedzieć, czy poszłoby na wybory).

Sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony w dniach 21-23 października 2022 roku na reprezentatywnej grupie tysiąca Polaków. (PAP)

mick/ dki/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Znana prokurator ujawniała informacje ze śledztwa Trzaskowskiemu? Ewa Wrzosek jak Mahatma Gandhi Wiadomości
Znana prokurator ujawniała informacje ze śledztwa Trzaskowskiemu? Ewa Wrzosek "jak Mahatma Gandhi"

Prokuratura Regionalna w Szczecinie w czwartek skierowała do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorkom: Ewie Wrzosek i Małgorzacie M. Obie zawieszono na pół roku. Zarzuty, które śledczy zamierzają im przedstawić, dotyczą przekazania osobom nieuprawnionym informacji z toczącego się postępowania, niedopełniania obowiązków służbowych i - wobec prok. Ewy Wrzosek - także zaangażowania się w działalność polityczną.

Jarosław Kaczyński: Niemcy musza ponieść ciężkie straty reputacyjne Wiadomości
Jarosław Kaczyński: Niemcy musza ponieść ciężkie straty reputacyjne

Będziemy pokazywali, że Niemcy nie rozliczyli się ze zbrodni. Oni muszą ponieść ciężkie straty reputacyjne - mówił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński, który odnosił się do egzekwowania zadośćuczynienia od Niemiec za II wojnę światową.

Incydent w Pałacu Bunckingham? Jest reakcja księcia Williama Wiadomości
Incydent w Pałacu Bunckingham? Jest reakcja księcia Williama

29 listopada w Pałacu Buckingham małżonka króla Karola III Camilla zorganizowała spotkanie, które dotyczyło przemocy wobec kobiet.

Szokujące słowa Macrona: Zachód powinien rozważyć gwarancje bezpieczeństwa dla Rosji Wiadomości
Szokujące słowa Macrona: "Zachód powinien rozważyć gwarancje bezpieczeństwa dla Rosji"

Zachód powinien rozważyć, jak odpowiedzieć na zgłaszaną przez Rosję potrzebę uzyskania gwarancji bezpieczeństwa, jeśli Władimir Putin zgodzi się na negocjacje w celu zakończenia wojny z Ukrainą - oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron. Europa musi zacząć przygotowania do budowy nowej architektury bezpieczeństwa na kontynencie i zastanowić się, jak ma ona wyglądać w przyszłości - dodał.

 ETS to złodziejski system Wiadomości
"ETS to złodziejski system"

Poselski projekt ustawy o zawieszeniu systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (ETS) trafił do Sejmu. Na jego temat w wywiadzie z Radiem Maryja wypowiedział się wiceminister sprawiedliwości – Michał Woś.

Skandal wokół rosyjskojęzycznych mediów nadających z Łotwy. Łotysze wściekli Wiadomości
Skandal wokół rosyjskojęzycznych mediów nadających z Łotwy. Łotysze wściekli

Do skandalu doszło na Łotwie w związku z działalnością na terytorium tego państwa opozycyjnej rosyjskiej telewizji "Dożd". Chodzi dokładnie o słowa dziennikarza stacji, który miał stwierdzić, że kanał udziela pomocy zmobilizowanym Rosjanom w zdobyciu "sprzętu i podstawowych wygód na froncie".

50 lat postępu. Stany Zjednoczone zaprezentowały nowy bombowiec strategiczny B-21 Raider Wiadomości
"50 lat postępu". Stany Zjednoczone zaprezentowały nowy bombowiec strategiczny B-21 Raider

Siły Powietrzne USA przedstawiły swój najnowszy bombowiec nuklearny stealth B-21. Jest to pierwsza tego typu konstrukcja od 30 lat.

Brytyjskie media alarmują. Rosja w ten sposób ma omijać embargo na ropę Wiadomości
Brytyjskie media alarmują. Rosja w ten sposób ma omijać embargo na ropę

Rosja po cichu zgromadziła flotę ponad 100 starzejących się tankowców, aby za ich pomocą obchodzić ograniczenia na sprzedaż ropy, które Zachód nałożył na Moskwę po jej inwazji na Ukrainę - podał w sobotę "Financial Times", przywołując opinie analityków rynku.

[Nasz Patronat] To już dzisiaj! 19.00. Tutaj obejrzysz premierę wstrząsającej animacji o Dzieciach Zamojszczyzny Wiadomości
[Nasz Patronat] To już dzisiaj! 19.00. Tutaj obejrzysz premierę wstrząsającej animacji o "Dzieciach Zamojszczyzny"

110 000 osób deportowanych z ponad 300 wsi, w tym 30 000 dzieci, które skradziono rodzicom i przeznaczono do germanizacji. Wielu zabitych i rannych. Stracony dorobek całego życia. To bilans działalności Niemców na Zamojszczyźnie. "Miałem jasne włosy i niebieskie oczy" - nosi tytuł animacji o "Dzieciach Zamojszczyzny", przygotowanej przez Fundację Pamięci Narodów. Premiera dzisiaj o 19.00.

Francuski dziennikarz szydził z reprezentacji Polski. Spotkał się z odpowiedzią Ludovica Obraniaka Wiadomości
Francuski dziennikarz szydził z reprezentacji Polski. Spotkał się z odpowiedzią Ludovica Obraniaka

Już jutro reprezentacja Polski zmierzy się z Francją w ramach 1/8 fazy pucharowej mundialu w Katarze. Przed tym spotkaniem można wywnioskować z pewnych komentarzy, które napływają wprost z Francji, że "trójkolorowi" czują się bardzo pewnie. Ich nastawienie starał się ostudzić Ludovic Obraniak – były reprezentant Polski.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe