Korporacje robią Unię w bambuko...

Korporacje robią Unię w bambuko...

Jak zrobić UE w konia? Pokazały to dwie wielkie korporacje farmaceutyczne Pfizer i Moderna. Komisja Europejska w czasie pandemii przekazała gigantyczne pieniądze firmom, które zajmowały się pracami badawczymi, których celem było znalezienie szczepionki przeciwko COVID-19. Otrzymały je wszystkie największe korporacje. Czy środki te były adekwatne do efektów – to temat do innych rozważań. Bruksela chciała pokazać, że po pierwszych tygodniach, a w zasadzie miesiącach letargu robi coś, działa, mobilizuje potentatów na rynku farmaceutycznym do znalezienia antidotum na koronawirusa. Było to działanie na pewno spóźnione, a i środki przekazane sektorowi farmaceutycznymi były, według wielu ekspertów, przeszacowane –choć z drugiej strony można powiedzieć, że KE działała w stanie wyższej konieczności i ten argument pewnie też znajdzie sporo zwolenników nie tylko wśród euroentuzjastów. Rzecz w tym, co stało się potem. Oto dwie potęgi farmaceutyczne czyli wspomniane już Pfizer i Moderna po otrzymaniu nie tyle zastrzyku finansowego, co wręcz morza szmalu podjęły decyzje o przeniesieniu swoich siedzib – co wiąże się oczywiście z płaceniem podatków – z terenu UE do… Szwajcarii. Z oburzeniem mówiła o tym dosłownie teraz, w czwartek 27 października, na wspólnym posiedzeniu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (European Court of Auditors) z siedzibą w Luksemburgu i Komisji Kontroli Budżetu Parlamentu Europejskiego - francuska eurodeputowana z grupy Zielonych Michelle Rivasi. W siedzibie ETO (ECA), czyli europejskiego NIK-u podniosła ona tę sprawę podkreślając, że właśnie takie polityczne afery powinni piętnować kontrolerzy z Luksemburga. Przedstawiciele ETO bronili się mówiąc, że nie zajmują się polityką – a podatkowe wyprowadzenie się poza obszar UE, po tym, jak wzięło się gigantyczne pieniądze z Unii, jest właśnie ewidentnie polityką – tylko kwestiami dobrego (lub nie), efektywnego (lub nie)wydawania brukselskich pieniędzy.
Spór pozostał nierozstrzygnięty – ale skandal niezmiennie pozostał skandalem. Myślę, że jednak to nie Europejski Trybunał Obrachunkowy z siedzibą w Wielkim Księstwie Luksemburg należy rozliczać za tę podatkową ucieczkę po wzięciu kasy. Winna jest raczej Komisja Europejska, która dając pieniądze, nie potrafiła choćby w odpowiednich umowach zagwarantować sobie, że firmy farmaceutyczne będą dalej płaciły podatki w Unii, a nie poza nią. Tak samo, jak nie była jakoś w stanie wyegzekwować, aby owe koncerny sprzedawały szczepionki najpierw do krajów UE, a dopiero poza nią…

*tekst ukazał się na portalu niezalezna.pl (28.10.2022)
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tak Twitter ukrywał informację na temat Bidena. Elon Musk ujawnia Wiadomości
Tak Twitter ukrywał informację na temat Bidena. Elon Musk ujawnia

Nowy właściciel portalu Twitter Elon Musk od kilku dni zapowiadał odtajnienie dokumentów dotyczących sytuacji z 2020 roku, kiedy to Twitter postanowił zablokować artykuł „New York Post” o synie obecnego prezydenta USA Hunterze Bidenie.

Jej występ zachwycił widzów Dzień Dobry TVN. Zastąpi Rozenek? Wiadomości
Jej występ zachwycił widzów Dzień Dobry TVN. Zastąpi Rozenek?

Małgorzata Rozenek-Majdan od września należy do zespołu prowadzących program "Dzień dobry TVN". Jednak od pewnego czasu można usłyszeć, że nie wszystkim widzom podoba się styl, w jakim celebrytka prowadzi program. Z kolei zupełnie inne oceny zbiera Agata Młynarska, która niedawno pojawiła się w programie śniadaniowym TVN.

Zarzuty dla prokurator Wrzosek. Jest komentarz ministra sprawiedliwości Wiadomości
Zarzuty dla prokurator Wrzosek. Jest komentarz ministra sprawiedliwości

Materiał dowodowy "w bardzo wysokim stopniu uprawdopodabnia popełnienie przestępstwa – ocenił w sobotę w RMF FM minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do sprawy prokurator Ewy Wrzosek.

Argentyńczyk oświadczył się Polce w trakcie wywiadu. Do internetu trafiło nagranie [WIDEO] Wiadomości
Argentyńczyk oświadczył się Polce w trakcie wywiadu. Do internetu trafiło nagranie [WIDEO]

Polska przegrała z Argentyną w swoim ostatnim meczu w ramach fazy grupowej na Mundialu w Katarze 0-2. Jednak pewien ułamek piłkarskiego show skradła sytuacja, która miała miejsce przed rozpoczęciem konfrontacji obu drużyn. Kibic Argentyny przed kamerami telewizyjnymi postanowił oświadczyć się swojej dziewczynie z Polski.

Trener Francuzów zapytany o reprezentację Polski. „Oni uwielbiają to robić” Wiadomości
Trener Francuzów zapytany o reprezentację Polski. „Oni uwielbiają to robić”

Teraz zaczyna się nowy turniej. W grupie masz trzy mecze, a tutaj, jeśli chcesz grać dalej, musisz wygrać. Polska zasłużyła, by być w najlepszej szesnastce. Nie ma co za dużo myśleć, trzeba po prostu wygrać ten mecz – powiedział w sobotę selekcjoner reprezentacji Francji Didier Deschamps.

Rosjanie podszyli się pod Tomasza Grodzkiego. Ważny ukraiński polityk alarmuje Wiadomości
Rosjanie podszyli się pod Tomasza Grodzkiego. Ważny ukraiński polityk alarmuje

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk poinformował w piątek, że w ostatnich dniach otrzymał wiadomość od rosyjskich prankerów podszywających się pod marszałka polskiego Senatu Tomasza Grodzkiego, jednak nie zdołali go oni oszukać.

„Oddałbym się do dyspozycji”. Ziobro o Morawieckim Wiadomości
„Oddałbym się do dyspozycji”. Ziobro o Morawieckim

Nasze kontakty z PiS są nie najgorsze. Gorsze niestety z premierem Mateuszem Morawieckim. Przyczyną są relacje polski z UE. Premier zapewniał, że będą pieniądze, a nie będzie szantażu ze strony Brukseli. Jest odwrotnie – mówi na antenie RMF FM szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Premier Finlandii przypomina o postawie Polski. Mocne słowa Wiadomości
Premier Finlandii przypomina o postawie Polski. Mocne słowa

Przebywająca w Australii premier Finlandii Sandra Marin podkreśliła, jak ważną rolę w umacnianiu bezpieczeństwa Europy odgrywa Waszyngton. Przypomniała także, że to Polska i kraje bałtyckie ostrzegały przed czarnym scenariuszem.

Zerowy VAT na żywność. Jest decyzja ministra finansów Wiadomości
Zerowy VAT na żywność. Jest decyzja ministra finansów

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska podpisała rozporządzenie przedłużające utrzymanie „zerowej” stawki VAT na żywność – przekazał resort finansów.

Prezes PiS ma zapłacić Sikorskiemu 700 tys. zł. Prawnik Kaczyńskiego zabrał głos Wiadomości
Prezes PiS ma zapłacić Sikorskiemu 700 tys. zł. Prawnik Kaczyńskiego zabrał głos

W każdej perspektywie – nie tylko prawniczej – przyznanie odrealnionych, niemożliwych do spełnienia przez zapewne znakomitą większość społeczeństwa kwot, tytułem umocowania do opublikowania dwuzdaniowego oświadczenia, musi budzić sprzeciw i zrodzić prawem przewidziane reakcje – mówi portalowi tvp.info Adrian Salus, prawnik reprezentujący Jarosława Kaczyńskiego.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe