Zapiski z Libanu

Zapiski z Libanu

Jestem w tym pięknym - ale z historią dramatem pisanym -  kraju po raz drugi. Spotykam się z politykami: ojciec „X”. zginął w zamachu, dziadek „Y” zginął w zamachu, brat „Z” zginął w zamachu. Na tym tle polityka w Polsce to bezpieczny zawód.

 

Na libańskim terytorium funkcjonuje dwanaście obozów z palestyńskimi uchodźcami. Oficjalnie jest tam 475 tysięcy ludzi, jednak spis z 2019 roku wykazał liczbę niemal trzykrotnie mniejszą: 175 tysięcy. Reszta? Pracuje często już… za granicą – w Katarze czy Arabii Saudyjskiej. A w obozach rządzą milicje radykalnego muzułmańskiego Hamasu.

 

W samym Libanie istotną siłą polityczną, a zwłaszcza społeczną jest ultraislamski Hezbollah. Ta „partia Boga” („partia Allaha”) ma tu własną sieć w zasadzie darmowych szpitali i tanich aptek. Biedni muzułmanie wiedzą komu mają być wdzięczni. To ludzie właśnie Hezbollahu strzegą międzynarodowego lotniska w Bejrucie, a także opanowali straż graniczną w całym Libanie.

 

Liban jest jak Armenia: większość narodu mieszka poza granicami kraju. Poza Libanem żyje 14 milionów Libańczyków, w samym Libanie jest ich 5. W Europie tylko Polska, Włochy i Irlandia mają sytuację przynajmniej porównywalną (20 milionów Polaków mieszka poza granicami kraju).

Libańczycy to naród kupców, a dziś także inwestorów. W Afryce Zachodniej libańscy szyici zajęli się diamentami w Liberii i Sierra Leone oraz egzotycznym drewnem w Kamerunie (dwa tartaki) i Gabonie, natomiast w Ghanie mają złoża ropy naftowej. Są też obecni w Ameryce Łacińskiej zwłaszcza w Brazylii i Argentynie, ale też w Wenezueli i Urugwaju. To właśnie muzułmańscy terroryści rodem z Libanu odpowiadają za słynny zamach na synagogę w Buenos Aires (1994).

To państwo opiera się o konsensus religijny między chrześcijanami a muzułmanami, a ściślej w trójkącie, który często bywa Trójkątem Bermudzkim: wyznawcy Chrystusa – sunnici – szyici. Ciekawe, że najwięcej ateistów jest wśród… szyitów, wśród sunnitów są to pojedyncze osoby, wśród chrześcijan - zero. Może warunki pełzającej wojny religijnej powodują, że wśród chrześcijańskiej mniejszości wiara traktowana jest śmiertelnie (sic!) poważnie ?

Dahye – to islamska dzielnica Bejrutu. Państwo w państwie, nawet ma własny… wywiad. A przecież na tę ziemię pierwsi chrześcijanie przybyli w IV wieku po Chrystusie (nie „naszej ery”!). Sydon, Syr, Byblos, pustynie i góry ze szczytami ponad 3 tys. metrów n.p.m - tam wszędzie byli. To dlatego przychodzą tu pielgrzymki z całego chrześcijańskiego świata. Może zwłaszcza z Polski. W ostatnim roku przed pandemią takich pielgrzymek z Polski było tu 40, w roku 2022 przyjedzie z naszego kraju kolejnych 12 grup pielgrzymkowych – ludzi mających szacunek dla tradycji i korzeni swojej wiary i jej współwyznawców.

 

Tekst ukazał się w „W Sieci Historii” (09.2022)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Ogromna premia dla piłkarzy. Premier podjął ostateczną decyzję Wiadomości
Ogromna premia dla piłkarzy. Premier podjął ostateczną decyzję

Udany występ Polaków na Mundialu jest dobrą okazją do rozpoczęcia dyskusji na temat przyszłości polskiej piłki. Jestem przekonany, że bez zwiększenia budżetu na polską piłkę trudno nam będzie rywalizować z najlepszymi, a przecież nasi piłkarze pokazali, że to możliwe – stwierdził na Facebooku szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. Przekazał również, że polski rząd nie przekaże żadnych środków na premie dla piłkarzy.

Nowa sieć fast foodów w Polsce. Czy zagrozi McDonald's? Wiadomości
Nowa sieć fast foodów w Polsce. Czy zagrozi McDonald's?

W 2023 roku na polskim rynku pojawi się nowa sieć restauracji typu fast food. Firmy Restaurant Brands International oraz McWin planują otworzyć kilkaset lokali w Czechach, Rumunii, a także w Polsce.

Jacek Kurski wejdzie do rządu? Znamienne słowa prezesa PiS Wiadomości
Jacek Kurski wejdzie do rządu? Znamienne słowa prezesa PiS

– Ja miałem kilka pomysłów, ale w tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz – stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński zapytany na antenie Radia Wrocław o przyszłość byłego szefa TVP Jacka Kurskiego.

W PE ruszyła procedura zmiany traktatów. „Państwo europejskie ma powstać i już” [WIDEO] Wiadomości
W PE ruszyła procedura zmiany traktatów. „Państwo europejskie ma powstać i już” [WIDEO]

W czerwcu Parlament Europejski zaakceptował rezolucję wzywającą Radę Europejską do wyrażenia zgody na rozpoczęcie procesu rewizji traktatów UE. – Państwo europejskie ma powstać i już – mówi Patryk Jaki komentujący te okoliczności.

Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III nie będzie milczał Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Król Karol III nie będzie milczał

Jak już informowaliśmy na łamach naszego portalu, wielkimi krokami zbliża się premiera nowego serialu dokumentalnego Netfliksa „Harry i Meghan”. Produkcja budzi ogromne emocje brytyjskich mediów, które nie maja wątpliwości, że w Pałacu Buckingham wrze.

Zełenski zaskoczył ukraińskich żołnierzy. Przyjechał do Słowiańska Wiadomości
Zełenski zaskoczył ukraińskich żołnierzy. Przyjechał do Słowiańska

We wtorek 6 listopada, w czasie ukraińskiego Dnia Sił Zbrojnych, prezydent Wołodymyr Zełenski opublikował wideo, w którym zwrócił się do wszystkich żołnierzy. Nagranie nie pochodziło jednak z prezydenckiego gabinetu, a z Donbasu.

Finowie zaniepokojeni. Tajemnicze dźwięki przy granicy z Rosją Wiadomości
Finowie zaniepokojeni. Tajemnicze dźwięki przy granicy z Rosją

Jak donosi fiński dziennik „Ilta-Sanomat”, Finowie od pewnego czasu uskarżają się na tajemniczy hałas w pobliżu granicy z Rosją. Nie brakuje teorii na temat tego, skąd dźwięki mogą pochodzić. Sprawą zajęły się już służby.

Nie żyje dziennikarz Polskiego Radia. Przez lata związany z Radiem Kierowców Wiadomości
Nie żyje dziennikarz Polskiego Radia. Przez lata związany z Radiem Kierowców

Nie żyje Jarosław Kawecki, który był dziennikarzem Polskiego Radia. Przez wiele lat współpracował z Radiem Kierowców. Słuchacze mogli zapamiętać go dzięki jego charakterystycznemu głosowi.

Rosja wycofa się z Ukrainy bez porozumienia? Antony Blinken ostrzega Wiadomości
Rosja wycofa się z Ukrainy bez porozumienia? Antony Blinken ostrzega

– Rosja może szukać sposobu na wycofanie się z wojny z Ukrainą bez negocjowania porozumienia pokojowego. Jeśli Kreml próbowałby doprowadzić do takiej sytuacji, byłoby to podyktowane chęcią przegrupowania wojsk w celu ponownego ataku – ostrzegł sekretarz stanu USA Antony Blinken, cytowany przez dziennik „The Wall Street Journal”.

„Premia się należy”. Premier zabrał głos ws. pieniędzy dla piłkarzy Wiadomości
„Premia się należy”. Premier zabrał głos ws. pieniędzy dla piłkarzy

– Uważam, że jakaś premia się należy naszym piłkarzom, ponieważ wyszli rzeczywiście z grupy, w ogóle przecież grali naprawdę nieźle – powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z serwisem wPolsce.pl.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe