Kaczyński o Glapińskim. "Był zbyt optymistyczny"

Przyznaję uczciwie, że się przedtem nieco mylił, był zbyt optymistyczny - mówił w niedzielę w Olsztynie prezes PiS Jarosław Kaczyński o szefie NBP Adamie Glapińskim. Dodał, że robione jest wszystko co można robić w ramach walki z inflacją bez zmniejszania dochodów społecznych.
 Kaczyński o Glapińskim.
/ PAP/Tomasz Waszczuk/Jarosław Kaczyński

Pytany o kwestie zwalczenia rosnącej inflacji prezes PiS zaznaczył, że "nie jest jasnowidzem" i musi się zdawać na prezesa NBP. "Chociaż też przyznaję uczciwie, że się przedtem nieco mylił, był zbyt optymistyczny. Co nie oznacza, że jego działania miały jakiś wpływ na inflację, bo to jest absolutne kłamstwo. Ale on twierdzi, że to wygaśnie mniej więcej, w sensie, że nie będzie się zwiększać, już około połowy przyszłego roku, a później zacznie wyraźnie spadać, aż do inflacji niskiej" - mówił Kaczyński.

Dodał, że ten proces to "będzie to ciężki wstrząs dla społeczeństwa", ale zaznaczył, że mechanizm obniżania inflacji jest "w dużej mierze zdeterminowany także tym, że ten punkt, do którego się odwołujemy, czyli rok przedtem, będzie wysoki".

Kaczyński przypomniał również o problemie inflacji w latach 90-tych. XX w. "Myśmy w latach 90-tych żyli przez wiele lat z inflacją i to dużo wyższą, nieporównanie wyższą niż w tej chwili, a w nieco późniejszych latach 90-tych łączyło się to też - kiedy ona była już niższa, ale ciągle była na poziomie przynajmniej takim jak jest obecnie - a mimo wszystko gospodarka się rozwijała i ludzie się jednak jakoś trochę bogacili (...) chociaż niestety nie wszyscy" - mówił.

Zapewnił, że inflacja zostanie opanowana, ale - dodał - "to jest proces też w wielkiej mierze zdeterminowany międzynarodowo". "W tej chwili walczymy z inflacją poprzez działania banku narodowego, no ale to są decyzje banku, nie rządu, nie mamy na to wpływu, poprzez przekonywanie, bo nie mamy żadnych instrumentów poza przekonywaniem, na bankach państwowych - ale one są niezależnymi spółkami - żeby one jednak wyżej oprocentowały wkłady i to wszystkie wkłady" - mówił.

Wyraził nadzieję, że niedługo owo przekonywanie, które "trwa od wielu, wielu miesięcy", może coś przynieść. Wśród narzędzi walki z inflacją wymienił również obligacje antyinflacyjne, a także usztywnienie oraz obniżenie cen m.in. w obszarze energii. "To co można w ramach takiej łagodnej walki z inflacją, bez przykręcenia, bez zmniejszenia dochodów społecznych, to wszytko robimy" - zapewnił.

Prezes PiS zastrzegł, że w Polsce tempo wzrostu płac "dopiero niedawno zostało przewyższone przez inflację i to bardzo niewiele”. „Przedtem wyższe było tempo wzrostu płac i oczywiście to sprzyjało inflacji, ale z drugiej strony też powodowało, że społeczeństwo jako całość - bo poszczególne grupy traciły - nie traciło siły nabywczej. W dalszym ciągu zamówienia hurtowe w sklepach są na mniej więcej podobnym poziomie" - mówił.

Kaczyński podkreślił przy tym, że nie oznacza to, iż wiele grup nie traci, bo "nie wszystkim rosną zarobki w tym samym tempie". "Niektórym zresztą w ogóle nie rosną" - przyznał.

Kaczyński o Glapińskim

"Nie da się tego zrobić tak precyzyjnie, adresowo, żeby każdy na tym wzroście płac skorzystał. Jeżeli w zachodniej Europie, poza Holandią, gdzie inflacja jest taka sama jak w Polsce, ta inflacja jest niższa, to pamiętajcie - tam inflacja jest w tej chwili 10-11 proc., ale za to wzrost płac jest 1-2 proc., czyli ta różnica jest bardzo duża. To jest właśnie ta najprostsza metoda walki z inflacją, tylko ona w Polsce byłaby dla społeczeństwa straszliwie bolesna. Bardziej jeszcze bolesna niż inflacja" - ocenił prezes PIS.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Władysław Ciastoń. Generał stanu wojennego. Komunistyczny cyngiel Wiadomości
Tadeusz Płużański: Władysław Ciastoń. "Generał" stanu wojennego. Komunistyczny cyngiel

Kariera Władysława Ciastonia to przykład klasycznej drogi komunistycznego cyngla. Zaczynał w latach 40. w UB, błyskawicznie awansując na kierownika bezpieki w Bolesławcu i Wrocławiu. Ostatecznie, tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego, został szefem Służby Bezpieczeństwa i wiceszefem MSW. To jedna z najbardziej ponurych postaci dyktatury Jaruzelskiego. W wyniku działań Ciastonia i jego resortu wielu Polaków zostało aresztowanych, zamordowanych bądź zmuszonych do samobójstwa.

Holendrzy przyznają się do zbrodni przeciw ludzkości po 150 latach. Kiedy Niemcy wypłacą reparacje? Wiadomości
"Holendrzy przyznają się do zbrodni przeciw ludzkości po 150 latach". Kiedy Niemcy wypłacą reparacje?

Holendrzy przyznają się do zbrodni przeciw ludzkości po 150 latach; premier Mark Rutte przeprosi za udział kraju w handlu niewolnikami, a król Wilhelm-Aleksander powoła niezależną komisję do oceny udziału monarchii w tym procederze - podkreślił wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Atak na konstytucję i na niezależność sądownictwa w Hiszpanii. Bruksela milczy Wiadomości
"Atak na konstytucję i na niezależność sądownictwa w Hiszpanii". Bruksela milczy

Hiszpańskie media donoszą o zamachu socjalistycznego premiera Hiszpanii Pedro Sancheza na hiszpański Trybunał Konstytucyjny

[Nasz News] Nieoficjalnie: Znamy tożsamość jednej z zatrzymanych osób w śledztwie ws. korupcji w PE Wiadomości
[Nasz News] Nieoficjalnie: Znamy tożsamość jednej z zatrzymanych osób w śledztwie ws. korupcji w PE

"Politico" informowało, że wśród zatrzymanych przez policję i doprowadzonych na przesłuchanie w sprawie podejrzenia korupcji w Parlamencie Europejskim jest wysoki rangą działacz związkowy.

Co dalej z Michniewiczem? Nowe informacje nt. posady trenera reprezentacji Wiadomości
Co dalej z Michniewiczem? Nowe informacje nt. posady trenera reprezentacji

Jak donosi portal i.pl, dotychczasowy trener reprezentacji Polski Czesław Michniewicz najprawdopodobniej pozostanie na stanowisku. Mimo dobrego wyniku, jaki polska kadra uzyskała na mundialu w Katarze, zespół był ostro krytykowany zarówno przez kibiców jak i media za styl, w jaki awansował do 1/8 finału mistrzostw świata.

Oszukali nas. Putin niezadowolony Wiadomości
"Oszukali nas". Putin niezadowolony

Władimir Putin wyraził się krytycznie na temat realizacji tzw. "Porozumień Mińskich".

Śledztwo ws. korupcji w Parlamencie Europejskim. Zatrzymano wiceprzewodniczącą PE. Złapana na gorącym uczynku Wiadomości
Śledztwo ws. korupcji w Parlamencie Europejskim. Zatrzymano wiceprzewodniczącą PE. "Złapana na gorącym uczynku"

Jak donosi belgijski portal VRT, a potwierdza korespondentka zagraniczna Polskiego Radia Beata Płomecka, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiejgo Eva Kaili została zatrzymana przez policję w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji. 

Znany aktor serialowy nawiązał współpracę z TVP Info Wiadomości
Znany aktor serialowy nawiązał współpracę z TVP Info

Jak podaje branżowy serwis Wirtualnemedia.pl, współpracę z TVP Info nawiązał znany aktor serialowy Krystian Kukułka. 

Minister Rau: Blinken wyraził zdziwienie, że sprawa Patriotów była przedmiotem publicznej dyskusji Wiadomości
Minister Rau: Blinken wyraził zdziwienie, że sprawa Patriotów była przedmiotem publicznej dyskusji

Zgodziliśmy się z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, że obrona powietrzna nad Ukrainą jest teraz priorytetem - oświadczył minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w piątek w Waszyngtonie po rozmowach z szefem dyplomacji amerykańskiej. Dodał też, że niewykluczone jest zwiększenie obecności sił USA w Polsce.

Frakcja bankowa w PiS. Patryk Jaki wbił szpilę premierowi Wiadomości
"Frakcja bankowa w PiS". Patryk Jaki wbił szpilę premierowi

Patryk Jaki z Solidarnej Polski był gościem red. Jacka Prusinowskiego na antenie Radia Plus, gdzie skomentował m.in sprawę unijnych środków dla Polski, których wypłatę wstrzymuje Bruksela. Nie gryzł się przy tym język, krytykując sposób negocjacji obrany przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe