Leszek Sykulski bohaterem rosyjskiej propagandy. „USA mogą zmusić Polskę do wysłania wojska na Ukrainę”

„USA mogą zmusić Polskę do wysłania wojsk na Ukrainę, jeśli Kijów osłabnie” – brzmi tytuł tekstu opublikowanego na popularnym rosyjskim portalu Gazeta.ru. To słowa politologa dr Leszka Sykulskiego.
Dr Leszek Sykulski Leszek Sykulski bohaterem rosyjskiej propagandy. „USA mogą zmusić Polskę do wysłania wojska na Ukrainę”
Dr Leszek Sykulski / fot. YouTubeWe wtorek wieczorem w poznańskiej księgarni „Sursum Corda” odbyło się spotkanie pt. „Komu zależy na udziale Polski w wojnie z Rosją?”, gdzie przemawiał politolog dr Leszek Sykulski. Całą sprawę opisała lokalna „Gazeta Wyborcza”.

Podczas wydarzenia Sykulski stwierdził, że m.in. Stany Zjednoczone potrzebują „strategicznego zderzaka”, którym ma być Polska. Ocenił również, że „Polska przygotowuje się do wojny na wschodzie”.

– Świadczy o tym bardzo wiele rzeczy, łącznie z aktami prawnymi. Weszła w życie zrobiona na kolanie Ustawa o obronie ojczyzny. Ta ustawa przywraca zasadniczą służbę wojskową (...) Widać, że komuś bardzo mocno jest potrzebne mięso armatnie – mówił politolog.

Przed Leszkiem Sykulskim w ostatnim czasie kilkukrotnie ostrzegał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej Stanisław Żaryn. Minister zwracał uwagę, że tezy politologa wpisują się w propagandę Rosji, a jego działalność jest szkodliwa dla Polski.

Sykulski bohaterem rosyjskiej propagandyOkazuje się, że słowa Leszka Sykulskiego nie umknęły rosyjskiej propagandzie. Gazeta.ru, jeden z najpopularniejszych rosyjskich portali, opublikował artykuł zatytułowany „USA mogą zmusić Polskę do wysłania wojsk na Ukrainę”.

Sykulski w tekście jest przedstawiany jako „analityk polityczny”. Gazeta.ru powołując się na jego słowa twierdzi, że „Warszawa zaczęła już przygotowywać się do zaangażowania w działania bojowe na Ukrainie”.

Na poparcie tezy rosyjski portal wymienia ustawę o obronie ojczyzny, która „przywraca obowiązkową służbę wojskową”, co jest nieprawdą.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Znana aktorka pochwaliła się, że wyszła z restauracji bez płacenia. Któż z nas nie robił takich rzeczy? Wiadomości
Znana aktorka pochwaliła się, że wyszła z restauracji bez płacenia. "Któż z nas nie robił takich rzeczy?"

Renata Dancewicz wyznała w jednym z ostatnich wywiadów, że zdarzyło jej się wyjść z restauracji bez płacenia za posiłek. – Są gorsze przestępstwa. Któż z nas nie robił takich rzeczy? – tłumaczyła się.

Stany Zjednoczone podjęły decyzję ws. Patriotów. Złe wieści dla Ukrainy Wiadomości
Stany Zjednoczone podjęły decyzję ws. Patriotów. Złe wieści dla Ukrainy

– Nie mamy obecnie planów rozmieszczenia systemów obrony powietrznej Patriot na Ukrainie – powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder. Jak dodał, gdyby inne państwo zdecydowało się na taki krok, byłaby to jego suwerenna decyzja.

GUS podał dane dot. inflacji. Spadek po raz pierwszy od lutego Wiadomości
GUS podał dane dot. inflacji. Spadek po raz pierwszy od lutego

Na stronie Głównego Urzędu Statystycznego pojawiły się dane dot. wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI), czyli główna miara inflacji w Polsce. Wyniósł on 17,4 proc. rok do roku, co oznacza spadek wobec października, gdzie wyniósł 17,9.

Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO Wiadomości
Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO

– Potwierdzam, że Komisja Europejska zaakceptowała ustalenia operacyjne związane z polskim KPO. To dobry, istotny krok, ale jeszcze nie decydujący, jeśli chodzi o wypłatę tych środków – powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Powołanie komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nowe informacje Wiadomości
Powołanie komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nowe informacje

– Projekt ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich będzie złożony prawdopodobnie dziś – powiedział w środę sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9 Wiadomości
Wiadomo, kiedy do Polski przyjadą pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9

Portal Defence24.pl informuje, że pierwsze koreańskie czołgi K2, a także haubice samobieżne K9A1 trafią do Polski jeszcze w tym tygodniu, a dokładniej – 2 grudnia. 

„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew” Wiadomości
„Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec przedstawione w kilkunastu państwach. Jest pozytywny odzew”

– Noty dyplomatyczne ws. odszkodowań od Niemiec zostały przedstawione przez polskich ambasadorów w kilkunastu państwach; jest pozytywny odzew, w zdecydowanej większości stolic są one przyjmowane ze zrozumieniem, padły nawet propozycje mediacji – przekazał PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.

Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami Wiadomości
Niemcy: Oferta Patriotów dla Polski aktualna. Z niemieckimi załogami

„Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza oferta dostarczenia niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot Polsce jest nadal aktualna” – pisze we wtorek agencja Reutera. O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem Wiadomości
Kariera polskiego Pioruna. Podpisany kontrakt z kolejnym krajem

Polskie systemy rakietowe Piorun wejdą na wyposażenie Sił Zbrojnych Norwegii. System produkowany jest przez spółkę MESKO SA ze Skarżyska-Kamiennej, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce Wiadomości
Janusz Waluś zamiast na wolność trafił do szpitala. Nożownik próbował przebić mu serce

Janusz Waluś, który od 30 lat przebywa w więzieniu w RPA – został ugodzony nożem przez współwięźnia. Polak na podstawie decyzji sądu z 21 listopada miał w ciągu 10 dni opuścić w ramach warunkowego zwolnienia miejsce swojego dotychczasowego pobytu.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe