Polityk PO ma pretensje, że „Polska nie chce przystąpić do europejskiej tarczy antyrakietowej”. Eksperci go „zjedli”

Olaf Scholz zaproponował stworzenie „europejskiej tarczy antyrakietowej”. Do projektu nie przystąpiły takie kraje jak Polska czy Francja.
System obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu
System obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu "Mała Narew" / TT Mariusz Błaszczak

Zaproponowana przez Niemcy i sformalizowana w październiku podpisaniem listu intencyjnego inicjatywa European Sky Shield jest wspierana przez 14 państw członkowskich NATO. Jednak Francja i Polska nie przystąpiły do tego projektu. Francja konsekwentnie trzymając się koncepcji „autonomii strategicznej”, a Polska mająca własny, o wiele bardziej zaawansowany od „europejskiego” projekt tarczy antyrakietowej.

My realizujemy projekt razem z Wielką Brytanią. Mamy już pierwsze elementy tego projektu. Chodzi o system Sky Sabre i tzw. Małą Narew. Razem z Benem Wallacem kilka tygodni temu miałem sposobność uczestniczenia w ceremonii przekazania pierwszego zestawu do Wojska Polskiego. Kolejny zestaw będzie gotowy na początku przyszłego roku, a więc taką broń Polska posiada. Ta broń została zbudowana we współpracy z Wielką Brytanią. Jestem przekonany o tym, że nasze możliwości są większe niż plany, które zostały dziś przedstawiane. Dlatego że CAMM-y, czyli rakiety wykorzystywane w „Małej Narwii”, są przystosowane do systemu IBCS, który jest w posiadaniu Polski razem z baterią Patriot. Mamy zatem całe wielowarstwowe środowisko związane z osłoną przeciwlotniczą i przeciwrakietową. (…) Wyprzedziliśmy te działania o kilka lat, bo przypomnę, że umowę w sprawie systemu Patriot podpisałem w 2018 roku. Ta umowa dotyczyła także pozyskania systemu IBCS. Jutro będziemy mogli zaprezentować pierwsze efekty naszych prac. Jutro na poligonie w Toruniu zaprezentujemy pierwszy zestaw Patriot, który jest gotowy do obrony nieba nad Polską. Jesteśmy gotowi dzielić się naszymi doświadczeniami

– tłumaczył wtedy minister Mariusz Błaszczak.

Politycy Platformy Obywatelskiej usiłują suflować narrację, wg której „wszyscy chcą, tylko Polska nie chce”.

Europa chce stworzyć antyrakietową „kopułę”. Do projektu przystąpiło 14 państw NATO oraz Finlandia. 
Poza projektem Polska. PIS nie rozumie, że istota wspólnej obrony polega na wzajemnym wspieraniu się.
Błaszczak: „Jestem przekonany, że nasze możliwości są większe niż plany Europy”

– pisze poseł PO Grzegorz Furgo.

Rozumiem, że w obliczu realnego zagrożenia dziś pan poseł apeluje wstrzymanie na co najmniej dekadę budowę naszej wielowarstwowej obrony powietrznej tylko po to, by dołączyć do niemieckiej inicjatywy budowy czegoś podobnego w oparciu o izraelski system, którego oni nie chcą sprzedać?

– komentuje redaktor Portalu Historyczno-Wojskowego Wojciech Budziłło. Po tym pytaniu Grzegorz Furgo go zbanował.

Przykład praktykowanej przez ostatnie dni, będącej efektem tragedii w Przewodowie, wprowadzającej w błąd (delikatnie mówiąc) narracji o „europejskiej kopule”. w której to PL nie uczestniczy osłabiając swoje bezpieczeństwo. 

(…)

Innymi słowy, co logiczne, koncepcja nie zakłada tworzenia systemu od 0 tylko dobudowanie kolejnego obecnie nie istniejącego piętra (Arrow 3) które dołączyło by do już istniejących klocków zarówno tych lądowych jak i morskich.

(…)

My również, kupując systemy krótkiego zasięgu (Narew) i średniego (Wisła) dokładamy do tej wspólnej budowli kolejne elementy które bronić będą nas oraz cały sojusz (w tym Niemcy) Postulowanie by obecnie już w trakcie realizacji tych programów zmieniać kierunek nie ma sensu

[pisownia oryginalna – przyp. red.]

– pisze redaktor „Nowej Techniki Wojskowej” Dawid Kamizela.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kto zyskuje, a kto traci? Zobacz wyniki najnowszego sondażu Wiadomości
Kto zyskuje, a kto traci? Zobacz wyniki najnowszego sondażu

Gdyby wybory do Sejmu odbywały się w niedzielę, 35,7 proc. ankietowanych głosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość, 28,4 proc. na Koalicję Obywatelską, a 11,2 proc. na Lewicę - wynika z badań pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl.

Robert Lewandowski wydał komunikat. Szuka tego kibica Wiadomości
Robert Lewandowski wydał komunikat. Szuka tego kibica

Robert Lewandowski wydał komunikat na oficjalnym Facebooku. Chce znaleźć kibica, który żywiołowo świętował zdobycie gola przez kapitana Biało-Czerwonych.

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Król Karol III ma poważny problem Wiadomości
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Król Karol III ma poważny problem

Dużymi krokami zbliża się premiera książki księcia Harry'ego. W Pałacu Buckingham wrze. Wszystko wskazuje na to, że król Karol III ma poważny problem.

Awans Polski możliwy nawet w przypadku porażki z Argentyną [ANALIZA] Wiadomości
Awans Polski możliwy nawet w przypadku porażki z Argentyną [ANALIZA]

Polscy piłkarze mogą zakwalifikować się do 1/8 finału mistrzostw świata w Katarze nawet jeśli przegrają w środę z Argentyną, ale różnicą nie większą niż trzy gole. Będzie to jednak zależało od wyniku meczu Meksyku z Arabią Saudyjską. Remis lub wygrana biało-czerwonych na pewno da im awans.

New York Times: Agresja Rosji na Ukrainę wykazała jednak, że to był błąd Wiadomości
"New York Times": Agresja Rosji na Ukrainę wykazała jednak, że to był błąd

Zachód sądził, że po upadku ZSRR wojna z użyciem artylerii i czołgów w Europie już nigdy się nie powtórzy, stąd zmniejszał zapasy broni. Agresja Rosji na Ukrainę wykazała jednak, że to był błąd – pisze "New York Times".

Śmierć białoruskiego ministra. Mógł zostać otruty Wiadomości
Śmierć białoruskiego ministra. "Mógł zostać otruty"

Szef białoruskiego MSZ Władimir Makiej zmarł w sobotę. Ani MSZ, ani oficjalne media, nie podają na razie więcej szczegółów na temat śmierci ministra. Na Twitterze ministerstwa spraw zagranicznych pojawiła się krótka informacja: „dzisiaj zmarł nagle minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej”.

Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji Wiadomości
Kurdej-Szatan w Dzień Dobry TVN? Celebrytka poinformowała o swojej decyzji

W ostatnim czasie głośno było o powrocie Kurdej-Szatan, celebrytki, która straciła wiele lukratywnych kontraktów po tym jak w odrażający sposób zaatakowała Straż Graniczną, na ekrany telewizorów.

Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską Wiadomości
"Niemcy od 30 lat nie przestrzegają traktatu z Polską"

Polityk Solidarnej Polski Janusz Kowalski udzielił wywiadu portalowi Do Rzeczy.

Brutalna Polska. Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze Wiadomości
"Brutalna Polska". Arabskie media po meczu z Arabią Saudyjską na mundialu w Katarze

Polska pokonała w swoim drugim spotkaniu na mundialu piłkarzy reprezentacji Arabii Saudyjskie 2-0. Mecz poddały ocenie arabskie media.

Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej Wiadomości
Śmierć białoruskiego MSZ. Jest reakcja Zacharowej

Dziś media obiegła informacja o śmierci Uładzimira Makieja – ministra spraw zagranicznych Białorusi. Do tej wiadomości odniosła się rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe