Ordo Iuris: O nowej jakości edukacji – znaczenie elitarnych uczelni klasycznych w Polsce

W ostatnich tygodniach, na zaproszenie Instytutu Ordo Iuris i Collegium Intermarium, w Polsce gościła kanadyjska prawnik, prof. Jane Adolphe. Jej pobyt zakończyła konferencja prasowa, podczas której omówiony został temat funkcjonowania w Polsce elitarnych uczelni klasycznych. Przedstawiciele Collegium Intermarium opowiedzieli o osiągnięciach swojej placówki oraz o inspiracjach jakie czerpią z funkcjonowania tego typu szkół wyższych za granicą. Podczas konferencji podkreślono, że uczelnie takie jak CI są odpowiedzią na problem masowego kształcenia i związanego z tym obniżenia poziomu nauczania. Prof. Adolphe zaznaczyła, że Collegium Intermarium to miejsce, które zapewnia spersonalizowane podejście do studentów i dzięki temu jest możliwe rozwijanie talentów każdego z nich.
Prof. Jane Adolphe Ordo Iuris: O nowej jakości edukacji – znaczenie elitarnych uczelni klasycznych w Polsce
Prof. Jane Adolphe / screen YT - ICJurists Forum

Konferencja była okazją do dyskusji na temat modelu kształcenia w Polsce. Prelegenci przedstawili problemy jakie dotykają uczelnie masowe i wskazali na możliwości ich rozwiązania wypływające z działalności elitarnych uczelni klasycznych. Na przykładzie Collegium Intermarium, opowiedzieli o systemie edukacji klasycznej, opartym na bezpośredniej relacji wykładowcy ze studentem.

- Grupy kilkunastu osób na studiach stacjonarnych to jest to, co chcemy osiągać co roku. Nie jesteśmy zainteresowani budową uczelni masowej, która przyjmuje bardzo wielu studentów. Wysoka jakość edukacji w Collegium Intermarium musi iść w parze z możliwościami indywidualnego podejścia do naszych studentów i słuchaczy – zaznaczył adw. dr Bartosz Lewandowski, rektor Collegium Intermarium.

Podczas konferencji podano również przykłady uczelni, na których wzoruje się Collegium Intermarium. Są to amerykańskie szkoły wyższe, realizujące klasyczny model elitarnego uniwersytetu. Placówki takie jak Ave Maria School of Law, Magdalen College of Liberal Arts, University of Notre Dame czy Thomas Aquinas College, mimo upływu wielu lat od początku ich funkcjonowania, dalej pozostają uczelniami niewielkimi. Posiadają jednak uznaną renomę i wpływają na debatę publiczną w USA.

Plany Collegium Intermarium 

- Zaprosimy dziesięciu wybitnych ekspertów z zagranicy, którzy będą pomagać naszej uczelni rozwijać się i wytyczać kierunki naszej działalności w przyszłości. Celem tego programu jest podniesienie jakości naszej działalności dydaktycznej, akademickiej i badawczej. Uważamy, że jesteśmy w stanie wnieść wiele nowego do polskiego świata akademickiego – mówił dr Filip Ludwin, dziekan CI.

Prof. Jane Adolphe doceniła sposób funkcjonowania Collegium Intermarium.

- Misja z naciskiem na prawdę, piękno i dobro świadczy o przywiązaniu do głęboko zakorzenionej tradycji intelektualnej, co z kolei pozwala studentom na bogate studium prawa naturalnego i pozytywnego. Collegium Intermarium to instytucja akademicka, którą gorąco polecam osobom poszukującym solidnej edukacji, wolnej od ograniczeń masowej formacji studentów w duchu obecnie panujących ideologii – podkreśliła.

Prof. Jane Adolphe to prawnik specjalizująca się w prawie międzynarodowym i międzynarodowym i prawach człowieka. Jest profesorem w Ave Maria School of Law w Naples na Florydzie oraz adiunkt w School of Law Notre Dame University w Sydney w stanie Indiana. Od 1998 do 2001 r., jako doradca prawny organizacji pozarządowych, brała udział w konferencjach ONZ dotyczących praw kobiet, dzieci i młodzieży oraz spraw związanych z Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Pracowała w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Jest autorem lub współautorem wielu książek, m.in. „Wykroczenia seksualne wśród kleru: analiza interdyscyplinarna” (2020). Opowiada w niej m.in. o swoich wysiłkach, które doprowadziły do wszczęcia śledztwa w Watykanie w związku z ujawnionymi przez dziennikarzy w 2017 r. przypadkami nadużyć seksualnych.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton podjęli decyzję Wiadomości
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton podjęli decyzję

Brytyjskie media skoncentrowane są na premierze dokumentalnego serialu Netfliksa „Harry i Meghan”. Źródła bliskie Pałacu Buckingham, na które powołuje się Daily Mail informują, że Książę William i Kate Middleton podjęli już decyzję w tej sprawie.

Próba zamachu stanu w Niemczech. Sędzia zatrzymana Wiadomości
Próba zamachu stanu w Niemczech. Sędzia zatrzymana

Sędzia Birgit Malsack-Winkemann należy do "Obywateli Rzeszy", którzy planowali obalenie rządu RFN - twierdzą władze. Miała pełnić funkcję "ministra sprawiedliwości" w nowych Niemczech. Gdy zasiadała z ramienia partii AfD w Bundestagu agitowała przeciwko uchodźcom i protestowała przeciwko polityce związanej z pandemią Covid-19.

Przykleili się do pasa startowego. Aktywiści klimatyczni wtargnęli na lotniska w Monachium i Berlinie [FOTO] Wiadomości
Przykleili się do pasa startowego. Aktywiści klimatyczni wtargnęli na lotniska w Monachium i Berlinie [FOTO]

„W Niemczech w czwartek doszło do kolejnych akcji aktywistów klimatycznych z grupy „Ostatnie pokolenie” na lotniskach w Monachium i Berlinie” – pisze w czwartek portal dziennika „Bild”. W Monachium aktywiści przykleili się do pasa startowego, z którego zostali później usunięci.

Wiadomości
Jaki aparat ma nowy iPhone 14? Poznaj specyfikację urządzenia

Robienie zdjęć to jedna z podstawowych funkcji każdego smartfona a jednocześnie funkcjonalność, po której możemy wyraźnie obserwować rozwój całej kategorii. Nic więc dziwnego, że producenci z każdym rokiem dążą do ulepszania funkcji fotograficznych swojego sprzętu. Nie inaczej jest w przypadku sprzętów Apple. Z każdą nową premierą kolejnego iPhone miłośnicy marki czekają na innowacje w zakresie fotografii. Jak to wygląda w przypadku iPhone 14? Pora to dokładnie przeanalizować.

Współpraca PiS z PSL? „Może na nas liczyć” Wiadomości
Współpraca PiS z PSL? „Może na nas liczyć”

Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego w „Salonie Politycznym Trójki” wypowiedział się na temat możliwości współpracy Prawa i Sprawiedliwości z jego ugrupowaniem.

„Aferka” podczas wakacji Lewandowskich Wiadomości
„Aferka” podczas wakacji Lewandowskich

Robert i Anna Lewandowscy razem z córkami udali się po mundialu w Katarze na Malediwy, gdzie spędzają wakacje. Na Instagramie żona kapitana polskiej reprezentacji poinformowała o „aferce”.

„Jest szantaż, nie ma pieniędzy”. Ziobro zabrał głos ws. KPO Wiadomości
„Jest szantaż, nie ma pieniędzy”. Ziobro zabrał głos ws. KPO

Zbigniew Ziobro na antenie Polsat News w programie „Graffiti” wypowiedział się między innymi na temat środków dla Polski z KPO. Minister sprawiedliwości dodał także, że aktualnie wina w tej kwestii jest niesłusznie przerzucana na konto jego ugrupowania.

Warszawa. Atak nożownika w centrum handlowym. Trwa obława Wiadomości
Warszawa. Atak nożownika w centrum handlowym. Trwa obława

Do zdarzenia doszło na terenie centrum handlowego „Marywilska 44” na Białołęce. Poszkodowany mężczyzna jest w stanie ciężkim. Trwa policyjny pościg za napastnikiem.

„Muszę być brutalnie szczera”. Burza w popularnym programie TVN Wiadomości
„Muszę być brutalnie szczera”. Burza w popularnym programie TVN

Wczoraj odbył się finał 11. serii popularnego programu TVN „Top Model”. W sieci zawrzało po emisji. Wszystko za sprawą słów znanej modelki, które padły pod adresem jednej z uczestniczek.

„Zareagowałem nerwowo”. Michniewicz o słowach Lewandowskiego Wiadomości
„Zareagowałem nerwowo”. Michniewicz o słowach Lewandowskiego

Czesław Michniewicz zareagował nerwowo na słowa Roberta Lewandowskiego, które kapitan reprezentacji Polski wypowiedział po przegranym meczu z Francją na mundialu w Katarze. Wcześniej kapitan reprezentacji Polski miał mówić selekcjonerowi zupełnie coś innego na temat stylu gry Biało-Czerwonych. – Zareagowałem nerwowo, bo mnie Robert mówił co innego – wyjaśniał Michniewicz na antenie Radia ZET.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe