Piotr Duda: To podziękowanie dla pracodawców wychodzących ponad przeciętność 

Za nami wręczenie statuetek i certyfikatów wyróżnionym pracodawcom XIV edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”, które odbyło się w Pałacu Prezydenckim. W uroczystości wziął udział prezydent Andrzej Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, członkowie prezydium Komisji Krajowej – Tadeusz Majchrowicz, Jerzy Jaworski, Bogdan Kubiak, Ewa Zydorek, Henryk Nakonieczny i liczni zaproszeni goście. W trakcie uroczystości przemawiał przewodniczący Piotr Duda. 
Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ
Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" / foto. Marcin Żegliński

Nie będę oryginalny i jak co roku powtórzę słowa przy okazji tej ważnej dla mnie uroczystości o wyjątkowości tego konkursu. To jedyny taki konkurs w naszym kraju, a nie słyszałem o takim w Europie i świecie, o konkursie, gdzie to pracownicy nagradzają pracodawców. To dla nas wielka wartość. Warto przypomnieć, że to pod honorowym patronatem prezydenta Lecha Kaczyńskiego rozpoczął się konkurs, który dzisiaj ma już swoją historię, bo spotykamy się po raz czternasty, aby podziękować pracodawcom, którzy wychodzą ponad przeciętność, którzy stosują przepisy prawa pracy, stosują się do ustawy o związkach zawodowych. Mogłoby się wydawać, że to powinien być standard, niestety tak nie jest, dlatego to dla nas tak ważne, by wynosić na piedestał tych pracodawców, którzy są wielkim pozytywnym przykładem dla nas, dla związkowców, ale także dla pracowników w naszym kraju

– powiedział przewodniczący Komisji Krajowej. 

Wracam do historii, przypominam sobie ubiegłoroczną uroczystość wręczenia certyfikatów, wówczas certyfikaty były wręczane w reżimie koronawirusa, ale później w rozmowach mówiliśmy, że kończy się pandemia, że wrócimy do normalności. Nie przypuszczaliśmy, że za pół roku przyjdzie taki dzień jak 24.02, gdy wszystko się zmieniło, gdy uświadomiliśmy sobie, że wojna może spotkać każdego z nas, że jest u naszych granic. Wtedy pomagaliśmy naszym gościom z Ukrainy, robimy to do dzisiaj, związek zawodowy Solidarność stoi na czele tej pomocy. Ale nie zapominamy o naszym głównym zadaniu i roli, jaką jest wspieranie działań polskich pracowników. 
Dziękuję za słowa Pana Prezydenta dotyczące „Marszu Godności” (Pan Prezydent podziękował Solidarności za zawieszenie protestu – przyp. red.), to była jedna z najtrudniejszych decyzji, którą podejmował związek zawodowy Solidarność. Na spotkaniu Komisji Krajowej dominowały dwa słowa – odpowiedzialność i ojczyzna. Cała dyskusja na Komisji Krajowej była poświęcona tym priorytetom

– dodał Piotr Duda, który nawiązał również do powodów, dla których „Marsz Godności” miał się odbyć.

To nie znaczy, że zapomnimy o postulatach, o które walczy Solidarność. W tych zwariowanych czasach, wysokich cen energii, właśnie tego dotyczy główny postulat. Pan Prezydent w zeszłym tygodniu odwiedził hutę szkła w Krośnie, przekonał się o wielkich problemach zakładów energochłonnych. Cieszę się, że odbyło się spotkanie ze stroną rządową i padła deklaracja o chociażby rozszerzeniu katalogu firm energochłonnych. To również sytuacja pracowników szeroko rozumianej sfery finansów publicznych, a także służb. Doskonale rozumiemy, że jak jest trudno w naszym kraju, to w pierwszym szeregu stoją służby mundurowe – straż pożarna, wojsko, policja. Jeśli one działają profesjonalnie, to muszą być profesjonalnie nagradzane. To również trzeci postulat, Panie Prezydencie, dotyczący emerytur stażowych, to temat, którego nie odpuścimy. Mam nadzieję, że znajdzie on wkrótce swoje miejsce nie tylko na sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, ale także na kolejnych czytaniach w parlamencie, w Senacie i później piękna uroczystość podpisania ustawy, na którą czeka wielu spracowanych polskich pracowników

– usłyszeliśmy. 

Praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy, to słowa świętego Jana Pawła II i państwo, dzisiejsi laureaci, codziennie bierzecie sobie je do serca. Dlatego w imieniu Komisji Krajowej dziękuję za wysokie standardy, które w waszych zakładach obowiązują 

– zakończył Piotr Duda. 

Organizatorem konkursu jest Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Jego celem jest promowanie pracodawców wyróżniających się w stosowaniu dobrych praktyk w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności poprzez stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe.


 

POLECANE
Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa. Mieszkańcy zapłacą więcej z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa. Mieszkańcy zapłacą więcej

Od 1 września 2025 roku mieszkańców Krakowa czekają zmiany w opłatach za odbiór odpadów komunalnych. Rada Miasta zdecydowała o podwyżce – nowa stawka wyniesie 35 zł miesięcznie za osobę w gospodarstwie domowym segregującym śmieci.

Andrzej Duda: Jeśli będzie propozycja, nie wahałbym się zostać premierem z ostatniej chwili
Andrzej Duda: Jeśli będzie propozycja, nie wahałbym się zostać premierem

Jeżeli będzie potrzeba służenia Rzeczypospolitej poprzez podjęcie po raz kolejny konkretnych zadań w postaci pełnienia jakiejś funkcji, to na pewno je podejmę – mówi w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego" prezydent Andrzej Duda. I wskazuje na funkcję "premiera łączącego nowe porozumienie koalicyjne".

Paweł Łatuszka zaatakowany na UW. Zatrzymano sprawcę z ostatniej chwili
Paweł Łatuszka zaatakowany na UW. Zatrzymano sprawcę

W środę podczas jubileuszu Studium Europy Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim został zaatakowany Paweł Łatuszka.

Lempart nie ma bezpośrednich dowodów, ale sąd oddalił powództwo Ordo Iuris gorące
Lempart nie ma bezpośrednich dowodów, ale sąd oddalił powództwo Ordo Iuris

Wyrokiem z 1 lipca Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo Ordo Iuris przeciwko Marcie Lempart. Natomiast sąd nie uwzględnił wniosku aktywistki o obciążenie Instytutu grzywną za skierowanie pozwu, uznając, że roszczenie to jest całkowicie bezpodstawne.

Była gwiazda TVN zdradziła, że głosowała na Nawrockiego. To fighter z ostatniej chwili
Była gwiazda TVN zdradziła, że głosowała na Nawrockiego. "To fighter"

Były gwiazdor stacji TVN Filip Chajzer zaskoczył w środę swoich fanów i wyznał, że jest sympatykiem Karola Nawrockiego. "Tyle hejtu i szamba przyjąć na klatę przez 24/h trzeba umieć. To jest fighter" – podkreślił.

Polityka „Herzlich Willkommen” – sierota po Merkel i Tusku tylko u nas
Polityka „Herzlich Willkommen” – sierota po Merkel i Tusku

Polityka otwartych drzwi, czyli ideologiczny parawan, pod którym Europa zafundowała sobie kryzys migracyjny, pozostaje do dziś sierotą. Wszyscy wiemy, gdzie się narodziła – w Berlinie, w przemówieniach Angeli Merkel, która w 2015 roku rozpostarła ramiona, wypowiadając słynne Herzlich Willkommen.

Kłopoty członków Ruchu Obrony Granic. Jest reakcja prokuratury z ostatniej chwili
Kłopoty członków Ruchu Obrony Granic. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura wszczęła postępowania wobec członków patroli obywatelskich za znieważenie i podszywanie się pod Straż Graniczną – poinformował minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Nielegalnych imigrantów umieszczono w domu dziecka w Biłgoraju z ostatniej chwili
Nielegalnych imigrantów umieszczono w domu dziecka w Biłgoraju

Dwóch nieletnich imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę, trafiło do domu dziecka w Biłgoraju. Obaj zostali umieszczeni decyzją sądu.

Nie żyje Klaudia z Torunia zaatakowana przez Wenezuelczyka. Są wyniki sekcji zwłok z ostatniej chwili
Nie żyje Klaudia z Torunia zaatakowana przez Wenezuelczyka. Są wyniki sekcji zwłok

Udar mózgu według wstępnych wyników sekcji zwłok był przyczyną śmierci 24-letniej Klaudii K., która została napadnięta w nocy z 11 na 12 czerwca w Toruniu przez 19-letniego obcokrajowca. Informację przekazał w środę rzecznik toruńskiej Prokuratury Okręgowej Andrzej Kukawski.

Unia Europejska ma być wytrychem do broni jądrowej dla Niemiec tylko u nas
Unia Europejska ma być wytrychem do broni jądrowej dla Niemiec

Jens Spahn, przewodniczący frakcji CDU/CSU w Bundestagu, wywołał debatę, kwestionując dotychczasowe podejście Niemiec, które historycznie zrezygnowały z posiadania własnej broni jądrowej. Zarówno Republika Federalna Niemiec, jak i była NRD, zobowiązały się do tego w ramach Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) oraz umowy dwa-plus-cztery z 1990 roku, która umożliwiła zjednoczenie Niemiec.

REKLAMA

Piotr Duda: To podziękowanie dla pracodawców wychodzących ponad przeciętność 

Za nami wręczenie statuetek i certyfikatów wyróżnionym pracodawcom XIV edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”, które odbyło się w Pałacu Prezydenckim. W uroczystości wziął udział prezydent Andrzej Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, członkowie prezydium Komisji Krajowej – Tadeusz Majchrowicz, Jerzy Jaworski, Bogdan Kubiak, Ewa Zydorek, Henryk Nakonieczny i liczni zaproszeni goście. W trakcie uroczystości przemawiał przewodniczący Piotr Duda. 
Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ
Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" / foto. Marcin Żegliński

Nie będę oryginalny i jak co roku powtórzę słowa przy okazji tej ważnej dla mnie uroczystości o wyjątkowości tego konkursu. To jedyny taki konkurs w naszym kraju, a nie słyszałem o takim w Europie i świecie, o konkursie, gdzie to pracownicy nagradzają pracodawców. To dla nas wielka wartość. Warto przypomnieć, że to pod honorowym patronatem prezydenta Lecha Kaczyńskiego rozpoczął się konkurs, który dzisiaj ma już swoją historię, bo spotykamy się po raz czternasty, aby podziękować pracodawcom, którzy wychodzą ponad przeciętność, którzy stosują przepisy prawa pracy, stosują się do ustawy o związkach zawodowych. Mogłoby się wydawać, że to powinien być standard, niestety tak nie jest, dlatego to dla nas tak ważne, by wynosić na piedestał tych pracodawców, którzy są wielkim pozytywnym przykładem dla nas, dla związkowców, ale także dla pracowników w naszym kraju

– powiedział przewodniczący Komisji Krajowej. 

Wracam do historii, przypominam sobie ubiegłoroczną uroczystość wręczenia certyfikatów, wówczas certyfikaty były wręczane w reżimie koronawirusa, ale później w rozmowach mówiliśmy, że kończy się pandemia, że wrócimy do normalności. Nie przypuszczaliśmy, że za pół roku przyjdzie taki dzień jak 24.02, gdy wszystko się zmieniło, gdy uświadomiliśmy sobie, że wojna może spotkać każdego z nas, że jest u naszych granic. Wtedy pomagaliśmy naszym gościom z Ukrainy, robimy to do dzisiaj, związek zawodowy Solidarność stoi na czele tej pomocy. Ale nie zapominamy o naszym głównym zadaniu i roli, jaką jest wspieranie działań polskich pracowników. 
Dziękuję za słowa Pana Prezydenta dotyczące „Marszu Godności” (Pan Prezydent podziękował Solidarności za zawieszenie protestu – przyp. red.), to była jedna z najtrudniejszych decyzji, którą podejmował związek zawodowy Solidarność. Na spotkaniu Komisji Krajowej dominowały dwa słowa – odpowiedzialność i ojczyzna. Cała dyskusja na Komisji Krajowej była poświęcona tym priorytetom

– dodał Piotr Duda, który nawiązał również do powodów, dla których „Marsz Godności” miał się odbyć.

To nie znaczy, że zapomnimy o postulatach, o które walczy Solidarność. W tych zwariowanych czasach, wysokich cen energii, właśnie tego dotyczy główny postulat. Pan Prezydent w zeszłym tygodniu odwiedził hutę szkła w Krośnie, przekonał się o wielkich problemach zakładów energochłonnych. Cieszę się, że odbyło się spotkanie ze stroną rządową i padła deklaracja o chociażby rozszerzeniu katalogu firm energochłonnych. To również sytuacja pracowników szeroko rozumianej sfery finansów publicznych, a także służb. Doskonale rozumiemy, że jak jest trudno w naszym kraju, to w pierwszym szeregu stoją służby mundurowe – straż pożarna, wojsko, policja. Jeśli one działają profesjonalnie, to muszą być profesjonalnie nagradzane. To również trzeci postulat, Panie Prezydencie, dotyczący emerytur stażowych, to temat, którego nie odpuścimy. Mam nadzieję, że znajdzie on wkrótce swoje miejsce nie tylko na sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, ale także na kolejnych czytaniach w parlamencie, w Senacie i później piękna uroczystość podpisania ustawy, na którą czeka wielu spracowanych polskich pracowników

– usłyszeliśmy. 

Praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy, to słowa świętego Jana Pawła II i państwo, dzisiejsi laureaci, codziennie bierzecie sobie je do serca. Dlatego w imieniu Komisji Krajowej dziękuję za wysokie standardy, które w waszych zakładach obowiązują 

– zakończył Piotr Duda. 

Organizatorem konkursu jest Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Jego celem jest promowanie pracodawców wyróżniających się w stosowaniu dobrych praktyk w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności poprzez stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe