Piotr Duda: To podziękowanie dla pracodawców wychodzących ponad przeciętność 

Za nami wręczenie statuetek i certyfikatów wyróżnionym pracodawcom XIV edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”, które odbyło się w Pałacu Prezydenckim. W uroczystości wziął udział prezydent Andrzej Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, członkowie prezydium Komisji Krajowej – Tadeusz Majchrowicz, Jerzy Jaworski, Bogdan Kubiak, Ewa Zydorek, Henryk Nakonieczny i liczni zaproszeni goście. W trakcie uroczystości przemawiał przewodniczący Piotr Duda. 
Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ
Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" / foto. Marcin Żegliński

Nie będę oryginalny i jak co roku powtórzę słowa przy okazji tej ważnej dla mnie uroczystości o wyjątkowości tego konkursu. To jedyny taki konkurs w naszym kraju, a nie słyszałem o takim w Europie i świecie, o konkursie, gdzie to pracownicy nagradzają pracodawców. To dla nas wielka wartość. Warto przypomnieć, że to pod honorowym patronatem prezydenta Lecha Kaczyńskiego rozpoczął się konkurs, który dzisiaj ma już swoją historię, bo spotykamy się po raz czternasty, aby podziękować pracodawcom, którzy wychodzą ponad przeciętność, którzy stosują przepisy prawa pracy, stosują się do ustawy o związkach zawodowych. Mogłoby się wydawać, że to powinien być standard, niestety tak nie jest, dlatego to dla nas tak ważne, by wynosić na piedestał tych pracodawców, którzy są wielkim pozytywnym przykładem dla nas, dla związkowców, ale także dla pracowników w naszym kraju

– powiedział przewodniczący Komisji Krajowej. 

Wracam do historii, przypominam sobie ubiegłoroczną uroczystość wręczenia certyfikatów, wówczas certyfikaty były wręczane w reżimie koronawirusa, ale później w rozmowach mówiliśmy, że kończy się pandemia, że wrócimy do normalności. Nie przypuszczaliśmy, że za pół roku przyjdzie taki dzień jak 24.02, gdy wszystko się zmieniło, gdy uświadomiliśmy sobie, że wojna może spotkać każdego z nas, że jest u naszych granic. Wtedy pomagaliśmy naszym gościom z Ukrainy, robimy to do dzisiaj, związek zawodowy Solidarność stoi na czele tej pomocy. Ale nie zapominamy o naszym głównym zadaniu i roli, jaką jest wspieranie działań polskich pracowników. 
Dziękuję za słowa Pana Prezydenta dotyczące „Marszu Godności” (Pan Prezydent podziękował Solidarności za zawieszenie protestu – przyp. red.), to była jedna z najtrudniejszych decyzji, którą podejmował związek zawodowy Solidarność. Na spotkaniu Komisji Krajowej dominowały dwa słowa – odpowiedzialność i ojczyzna. Cała dyskusja na Komisji Krajowej była poświęcona tym priorytetom

– dodał Piotr Duda, który nawiązał również do powodów, dla których „Marsz Godności” miał się odbyć.

To nie znaczy, że zapomnimy o postulatach, o które walczy Solidarność. W tych zwariowanych czasach, wysokich cen energii, właśnie tego dotyczy główny postulat. Pan Prezydent w zeszłym tygodniu odwiedził hutę szkła w Krośnie, przekonał się o wielkich problemach zakładów energochłonnych. Cieszę się, że odbyło się spotkanie ze stroną rządową i padła deklaracja o chociażby rozszerzeniu katalogu firm energochłonnych. To również sytuacja pracowników szeroko rozumianej sfery finansów publicznych, a także służb. Doskonale rozumiemy, że jak jest trudno w naszym kraju, to w pierwszym szeregu stoją służby mundurowe – straż pożarna, wojsko, policja. Jeśli one działają profesjonalnie, to muszą być profesjonalnie nagradzane. To również trzeci postulat, Panie Prezydencie, dotyczący emerytur stażowych, to temat, którego nie odpuścimy. Mam nadzieję, że znajdzie on wkrótce swoje miejsce nie tylko na sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, ale także na kolejnych czytaniach w parlamencie, w Senacie i później piękna uroczystość podpisania ustawy, na którą czeka wielu spracowanych polskich pracowników

– usłyszeliśmy. 

Praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy, to słowa świętego Jana Pawła II i państwo, dzisiejsi laureaci, codziennie bierzecie sobie je do serca. Dlatego w imieniu Komisji Krajowej dziękuję za wysokie standardy, które w waszych zakładach obowiązują 

– zakończył Piotr Duda. 

Organizatorem konkursu jest Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Jego celem jest promowanie pracodawców wyróżniających się w stosowaniu dobrych praktyk w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności poprzez stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Leon Foksiński. Uczestnik Marszu Śmierci Wiadomości
Leon Foksiński. Uczestnik Marszu Śmierci

Urodzony 23.06.1919 r. w Bestwinie pow. bielski, syn Franciszka i Anny z d. Bolek, zamieszkały w tej miejscowości. Mając szesnaście lat – w 1935 r., rozpoczął pracę zarobkową jako pomocnik a następnie samodzielny pracownik w cegielni. Podczas okupacji hitlerowskiej, w styczniu 1940 r. wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec – Brandenburg Hawel. W lipcu 1941 r. uciekł z miejsca przymusowego zatrudnienia i wrócił do Bestwiny, gdzie w październiku tegoż roku jako uciekinier został aresztowany przez policję niemiecką.

Gen. Rajmund Andrzejczak: Trzeba się szykować do wojny z ostatniej chwili
Gen. Rajmund Andrzejczak: Trzeba się szykować do wojny

Czy Polsce grozi wojna? – Trzeba się szykować – twierdzi gen. Rajmund Andrzejczak, były Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w "Gościu Wydarzeń" na antenie Polsat News.

Agnieszka Romaszewska-Guzy zwolniona dyscyplinarnie. Były minister kultury nie przebierał w słowach z ostatniej chwili
Agnieszka Romaszewska-Guzy zwolniona dyscyplinarnie. Były minister kultury nie przebierał w słowach

– Agnieszka Romaszewska-Guzy stworzyła wspaniałą instytucję. (…) Takie mafijno-ubeckie metody są masowo stosowane wobec niezależnych dyrektorów instytucji, które nie zostały opanowane przez obecną władzę. Ten szantaż i to przekupstwo mają miejsce – twierdzi były minister kultury Piotr Gliński.

Paweł Jędrzejewski: Trzy przyczyny dla których aż 30% młodych amerykańskich kobiet identyfikuje się jako LGBTQ Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Trzy przyczyny dla których aż 30% młodych amerykańskich kobiet identyfikuje się jako LGBTQ

W zeszłym tygodniu Instytut Gallupa ogłosił wyniki badań, które ujawniają wielką zmianę w społeczeństwie amerykańskim. Wszyscy są zgodni, że jest to kolosalna zmiana, wręcz rewolucyjna, pozostaje jedynie kwestią interpretacji i sporu, na czym ta zmiana naprawdę polega i o czym świadczy.

Sutryk zakazał organizacji protestów rolników we Wrocławiu z ostatniej chwili
Sutryk zakazał organizacji protestów rolników we Wrocławiu

„Wydałem cztery decyzje zakazujące organizacji protestów rolniczych na terenie administracyjnym Wrocławia” – poinformował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Putin przegrał wybory w Polsce z ostatniej chwili
Putin przegrał wybory w Polsce

Polska jest jednym z krajów, gdzie Władimir Putin przegrał zakończone w niedzielę trzydniowe wybory prezydenckie w Rosji – wynika z informacji podanej przez rosyjski niezależny portal Meduza.

Francuski europoseł: Sytuacja w Polsce jest poważna, rząd Tuska prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków z ostatniej chwili
Francuski europoseł: Sytuacja w Polsce jest poważna, rząd Tuska prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków

Zdaniem znanego francuskiego europarlamentarzysty rząd Donalda Tuska „prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków”.

Złe wieści dla Tuska. Jest nowy sondaż z ostatniej chwili
Złe wieści dla Tuska. Jest nowy sondaż

Prawo i Sprawiedliwość jest najchętniej wybieraną partią polityczną w Polsce – wynika z najnowszego sondażu „Super Expressu” przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster.

Spięcie w koalicji. Poseł Lewicy atakuje Hołownię: „Jest kłamcą” z ostatniej chwili
Spięcie w koalicji. Poseł Lewicy atakuje Hołownię: „Jest kłamcą”

– Kłamcą jest on, bo to on ściemnia, on manipuluje, on twierdzi, że nie można tego procedować teraz – mówi o marszałku Sejmu Szymonowi Hołowni poseł Lewicy Tomasz Trela.

Jest decyzja UE ws. zwiększenia finansowania dla ukraińskiej armii z ostatniej chwili
Jest decyzja UE ws. zwiększenia finansowania dla ukraińskiej armii

W poniedziałek szefowie MSZ państw UE zgodzili się zwiększyć wsparcie dla ukraińskich sił zbrojnych o 5 miliardów euro za pośrednictwem specjalnego funduszu pomocowego.

REKLAMA

Piotr Duda: To podziękowanie dla pracodawców wychodzących ponad przeciętność 

Za nami wręczenie statuetek i certyfikatów wyróżnionym pracodawcom XIV edycji konkursu „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”, które odbyło się w Pałacu Prezydenckim. W uroczystości wziął udział prezydent Andrzej Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda, członkowie prezydium Komisji Krajowej – Tadeusz Majchrowicz, Jerzy Jaworski, Bogdan Kubiak, Ewa Zydorek, Henryk Nakonieczny i liczni zaproszeni goście. W trakcie uroczystości przemawiał przewodniczący Piotr Duda. 
Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ
Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" / foto. Marcin Żegliński

Nie będę oryginalny i jak co roku powtórzę słowa przy okazji tej ważnej dla mnie uroczystości o wyjątkowości tego konkursu. To jedyny taki konkurs w naszym kraju, a nie słyszałem o takim w Europie i świecie, o konkursie, gdzie to pracownicy nagradzają pracodawców. To dla nas wielka wartość. Warto przypomnieć, że to pod honorowym patronatem prezydenta Lecha Kaczyńskiego rozpoczął się konkurs, który dzisiaj ma już swoją historię, bo spotykamy się po raz czternasty, aby podziękować pracodawcom, którzy wychodzą ponad przeciętność, którzy stosują przepisy prawa pracy, stosują się do ustawy o związkach zawodowych. Mogłoby się wydawać, że to powinien być standard, niestety tak nie jest, dlatego to dla nas tak ważne, by wynosić na piedestał tych pracodawców, którzy są wielkim pozytywnym przykładem dla nas, dla związkowców, ale także dla pracowników w naszym kraju

– powiedział przewodniczący Komisji Krajowej. 

Wracam do historii, przypominam sobie ubiegłoroczną uroczystość wręczenia certyfikatów, wówczas certyfikaty były wręczane w reżimie koronawirusa, ale później w rozmowach mówiliśmy, że kończy się pandemia, że wrócimy do normalności. Nie przypuszczaliśmy, że za pół roku przyjdzie taki dzień jak 24.02, gdy wszystko się zmieniło, gdy uświadomiliśmy sobie, że wojna może spotkać każdego z nas, że jest u naszych granic. Wtedy pomagaliśmy naszym gościom z Ukrainy, robimy to do dzisiaj, związek zawodowy Solidarność stoi na czele tej pomocy. Ale nie zapominamy o naszym głównym zadaniu i roli, jaką jest wspieranie działań polskich pracowników. 
Dziękuję za słowa Pana Prezydenta dotyczące „Marszu Godności” (Pan Prezydent podziękował Solidarności za zawieszenie protestu – przyp. red.), to była jedna z najtrudniejszych decyzji, którą podejmował związek zawodowy Solidarność. Na spotkaniu Komisji Krajowej dominowały dwa słowa – odpowiedzialność i ojczyzna. Cała dyskusja na Komisji Krajowej była poświęcona tym priorytetom

– dodał Piotr Duda, który nawiązał również do powodów, dla których „Marsz Godności” miał się odbyć.

To nie znaczy, że zapomnimy o postulatach, o które walczy Solidarność. W tych zwariowanych czasach, wysokich cen energii, właśnie tego dotyczy główny postulat. Pan Prezydent w zeszłym tygodniu odwiedził hutę szkła w Krośnie, przekonał się o wielkich problemach zakładów energochłonnych. Cieszę się, że odbyło się spotkanie ze stroną rządową i padła deklaracja o chociażby rozszerzeniu katalogu firm energochłonnych. To również sytuacja pracowników szeroko rozumianej sfery finansów publicznych, a także służb. Doskonale rozumiemy, że jak jest trudno w naszym kraju, to w pierwszym szeregu stoją służby mundurowe – straż pożarna, wojsko, policja. Jeśli one działają profesjonalnie, to muszą być profesjonalnie nagradzane. To również trzeci postulat, Panie Prezydencie, dotyczący emerytur stażowych, to temat, którego nie odpuścimy. Mam nadzieję, że znajdzie on wkrótce swoje miejsce nie tylko na sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, ale także na kolejnych czytaniach w parlamencie, w Senacie i później piękna uroczystość podpisania ustawy, na którą czeka wielu spracowanych polskich pracowników

– usłyszeliśmy. 

Praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy, to słowa świętego Jana Pawła II i państwo, dzisiejsi laureaci, codziennie bierzecie sobie je do serca. Dlatego w imieniu Komisji Krajowej dziękuję za wysokie standardy, które w waszych zakładach obowiązują 

– zakończył Piotr Duda. 

Organizatorem konkursu jest Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Jego celem jest promowanie pracodawców wyróżniających się w stosowaniu dobrych praktyk w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności poprzez stabilność zatrudnienia, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz prawa do zrzeszania się w związki zawodowe.



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe