Napięcia w Zjednoczonej Prawicy. Terlecki: „Solidarna Polska dostarcza pretekstów KE”

– Źródłem napięć w Zjednoczonej Prawicy jest poszukiwanie za wszelką cenę odrębności; różnice, które Solidarna Polska podnosi, są często wydumane – powiedział w wywiadzie dla „Sieci” wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki.
Ryszard Terlecki Napięcia w Zjednoczonej Prawicy. Terlecki: „Solidarna Polska dostarcza pretekstów KE”
Ryszard Terlecki / fot. Aleksander Zieliński/Kancelaria Sejmu

Wicemarszałka Sejmu spytano w wywiadzie o to, co jest naczelnym źródłem napięcia pomiędzy PiS a Solidarną Polską. "Źródłem jest poszukiwanie za wszelką cenę odrębności. Różnice, które Solidarna Polska podnosi, są często wydumane. To czasem wygląda na próbę wykazania, że są bardziej pisowcy, niż PiS, co oczywiście jest bzdurą" - podkreślił.

"Dla nas suwerenność to święta rzecz"

"Jeśli chodzi o budowę superpaństwa, o dominację lewicy w instytucjach europejskich, to w ocenie sytuacji nie ma różnic między nami, a partią Ziobry" - powiedział Terlecki w wywiadzie. "Solidarna Polska nie ma tez żadnego wpływu na nasze rozmowy z UE, poza tym, że nieustannie dostarcza pretekstów do działań, które są prowadzone przeciw nam w Komisji Europejskiej. Działają wyłącznie na potrzeby wewnętrznego rynku politycznego" - dodał szef klubu PiS.

Na pytanie, czy PiS ma poczucie, że SP nie bierze odpowiedzialności za całość, Terlecki odparł: "Żadnej. Łatwo sobie mędrkować, podburzać wyborców, sugerować, że chcemy narazić suwerenność, ustąpić zbyt daleko. Dla nas suwerenność, to święta rzecz, nigdy z niej nie zrezygnujemy, ten spór jest więc sztuczny".

Pytany, czy trwanie tej koalicji nie jest zagrożone przynajmniej do dnia wyborów, Terlecki powiedział, że "są tacy, którzy uważają, że nie". "Ale są i tacy którzy mówią, że wspólny start zaszkodzi naszemu wynikowi politycznemu" - dodał.

"Opozycja odsłania się jako siła zewnątrzsterowana"

Szef klubu PiS był też pytany, czy nadchodząca kampania wyborcza będzie ostra i czy opozycja będzie próbowała "rozhuśtać sytuację na każdym polu". "Będą próbowali wszystkich środków, które mogą zdestabilizować państwo, to jest oczywiste. Ale jednak slogan +ulica i zagranica+ sprawdził się tylko w swojej drugiej części" - ocenił Terlecki.

Według niego "opozycji nie udało się wywołać przesilenia za pomocą masowych demonstracji". "Z kolei gra na +zagranicę+ sprawia, że opozycja odsłania się jako siła zewnątrzsterowana" - powiedział wicemarszałek Sejmu.

Na uwagę, że może w dniu wyborów opozycja sprokuruje takie awantury, które umożliwią podważanie wyników wyborów, Terlecki odparł, że nie jest to łatwe. "Mogą to zrobić w skali kilku, kilkunastu komisji wyborczych, ale nie w skali kraju. Tym bardziej, że my również będziemy pilnowali wyników wyborów. Wprowadzimy zmiany w liczeniu głosów, by był to proces bardziej transparentny, żeby wykluczyć nadużycia. Nie będzie już dzielenia głosów na kupki, które są liczone osobno przez poszczególne osoby" - podkreślił. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Belgijska gazeta o „polskich obozach koncentracyjnych”. Jest interwencja Wiadomości
Belgijska gazeta o „polskich obozach koncentracyjnych”. Jest interwencja

W związku z publikacją w belgijskiej, flamandzkojęzycznej gazecie „Het Laatste Nieuws”, która użyła nieakceptowalnego określenia „polskie obozy koncentracyjne”, Ambasada RP w Brukseli podjęła w czwartek interwencję. – To Niemcy ponoszą odpowiedzialność za Holocaust i obozy koncentracyjne, w tym Auschwitz-Birkenau, a nie Polacy – powiedział PAP ambasador Polski w Królestwie Belgii Rafał Siemianowski.

„Tego boi się TVN”. Były współpracownik stacji ujawnia korespondencję Wiadomości
„Tego boi się TVN”. Były współpracownik stacji ujawnia korespondencję

Były współpracownik telewizji TVN operator Kamil Różalski opublikował na Twitterze korespondencję. Ma ona przedstawiać fragmenty wiadomości innych pracowników TVN, którzy opowiadają o patologiach, jakie miały mieć miejsce podczas ich pracy w stacji.

Nie tylko Leopardy. Polska przekaże Ukrainie dodatkowo 60 czołgów, w tym 30 PT-91 Twardy Wiadomości
Nie tylko Leopardy. Polska przekaże Ukrainie dodatkowo 60 czołgów, w tym 30 PT-91 Twardy

„Dziękuję Polsce za tak ważne decyzje o przekazaniu Ukrainie 60 polskich czołgów, spośród których 30 to słynne PT-91 Twardy, a także 14 maszyn Leopard 2” – napisał w piątek po polsku na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do czwartkowych zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego o kolejnych dostawach uzbrojenia dla Kijowa. W podobnym tonie wypowiedział się w piątek ukraiński premier Denys Szmyhal.

26 zastępów straży pożarnej, w drodze kolejni ratownicy. Wielka akcja służb po wybuchu gazu w Katowicach Wiadomości
26 zastępów straży pożarnej, w drodze kolejni ratownicy. Wielka akcja służb po wybuchu gazu w Katowicach

Po wybuchu – najprawdopodobniej gazu – w kamienicy należącej do parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach strażacy przeszukują gruzowisko, by dotrzeć do jednej osoby, która powinna być w środku. Z budynku wyprowadzono wcześniej siedem osób, w tym dwoje dzieci; pięć z nich trafiło do szpitali.

Katargate. Eva Kaili grozi pozwem Jackowi Saryuszowi-Wolskiemu Wiadomości
Katargate. Eva Kaili grozi pozwem Jackowi Saryuszowi-Wolskiemu

„Była wiceprzewodnicząca PE Eva Kaili, oskarżona ws. Qatargate, chce mnie pozwać do sądu” – informuje na Twitterze europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Duży cios w Państwo Islamskie. Amerykanie zabili jednego z przywódców ISIS Wiadomości
Duży cios w Państwo Islamskie. Amerykanie zabili jednego z przywódców ISIS

Żołnierze sił specjalnych USA przeprowadzili w środę udaną operację antyterrorystyczną, zabijając przywódcę Państwa Islamskiego w Somalii, Bilala al-Sudaniego - podał w czwartek Biały Dom. Al-Sudani miał odpowiadać za finansowanie ekspansji grupy.

„To żenujące”. Burza po kontrowersyjnej decyzji Miszczaka w Polsacie Wiadomości
„To żenujące”. Burza po kontrowersyjnej decyzji Miszczaka w Polsacie

Nowe decyzje podejmowane w Polsacie przez byłego już, wieloletniego dyrektora programowego TVN Edwarda Miszczaka nie zyskują sobie przychylności części widzów, którzy w mediach społecznościowych dają upust swemu niezadowoleniu.

Tusk ogłasza „wielką akcję” Wiadomości
Tusk ogłasza „wielką akcję”

– Zmiany w Kodeksie wyborczym tuż przed wyborami to gwałt na podstawowych zasadach demokracji – uważa szef PO Donald Tusk. Zapowiedział obywatelską akcję, której celem będzie skuteczne przypilnowanie wyborów przed fałszerstwami. Na jej czele stanie Sławomir Nitras.

Wielka fabryka broni dla Ukrainy w Polsce? „Dotychczasowy model pomocy niewystarczający” Wiadomości
Wielka fabryka broni dla Ukrainy w Polsce? „Dotychczasowy model pomocy niewystarczający”

– Aby pomóc Ukrainie wygrać wojnę, w Polsce musi powstać ogromna fabryka broni, bo obecny model darowizn jest w dłuższej perspektywie nie do utrzymania – powiedział w czwartek szef komisji obrony w brytyjskiej Izbie Gmin Tobias Ellwood.

Potężna eksplozja gazu w Katowicach. Zawaliła się kamienica Wiadomości
Potężna eksplozja gazu w Katowicach. Zawaliła się kamienica

Jak relacjonuje Polsat News, w piątek rano w Katowicach doszło do potężnego wybuchu gazu w kamienicy. Poszkodowanych zostało pięć osób – dwoje dorosłych i troje dzieci.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe