Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. Barbórka – Waldemar Sopata: Stracony czas

– To zmarnowany czas, co powtarzam na każdym spotkaniu. Każdy dzień zwłoki to więcej niż dzień zwłoki. Tu działa zasada domina. Jeśli nie zapadną decyzje zmian parametrów w umowie społecznej dla poszczególnych jednostek produkcyjnych, to będziemy mieli kłopoty – o sytuacji w górnictwie z Waldemarem Sopatą,  przewodniczącym Solidarności w Tauron Wydobycie ZG „Sobieski”, rozmawia Mateusz Kosiński. Najnowszy, barbórkowy numer „Tygodnika Solidarność” poświęcony jest właśnie górnictwu.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. Barbórka – Waldemar Sopata: Stracony czas
/ foto. TS

– Sytuacja jest diametralnie odmienna, dzisiaj główny odbiorca nie pozwala nam wręcz sprzedawać węgla na zewnątrz, stan zapasów jest minimalny lub wręcz go nie ma, a w zeszłym roku we wrześniu mieliśmy 800 tys. ton na zwałach. Wtedy groziło nam wstrzymanie produkcji, bowiem możliwość składowania jest ograniczona. Ma na to wpływ oczywiście wojna, ale węgla nie było już z początkiem tego roku, wtedy zaczęło się szaleństwo w zakresie cen i ilości. Niestety tak bywa, gdy prowadzi się niestabilną politykę, gdy opiera się energetykę o niestabilne źródła produkujące prąd. To musiało się tak skończyć. W zeszłym roku odbierano więcej energii z wiatru i słońca, teraz jest zupełnie inaczej. Spółki, elektrownie i kopalnie przy takiej transformacji nie są w stanie funkcjonować na zasadach rynkowych. Jeżeli np. nowy blok elektrowni ma spalać 2,5 miliona ton węgla i jeśli on nie będzie chodził na pełnych obrotach, to siłą rzeczy robi się nadwyżka. Węgiel jest zakontraktowany, a nie został odebrany, to co ma się z nim dziać? Musi być bilans i rząd powinien to kontrolować

– słyszymy. 


„Bez własnych surowców nie będziemy bezpieczni” – mówi Bogusław Hutek, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Barbarą Michałowską.

Dziś w górnictwie pracuje 75 tys. ludzi. Razem z tzw. otoczeniem to około 300 tys. miejsc pracy. One w ciągu niecałych trzydziestu lat znikną. I nie ma na razie perspektyw, żeby coś w ich miejsce powstało. Miała powstać IZERA, miały powstać inne fabryki. Są tereny pogórnicze. Ale nie widać zarówno ze strony rządu, jak i inwestorów żadnych konkretnych projektów i pomysłów, które zaowocowałyby powstaniem nowych miejsc pracy. Mówi się o tym, że będzie zatrudnienie przy projektach infrastrukturalnych typu budowa dróg czy chodników. No, ale drogi się wybuduje i praca się skończy. Nam chodzi o stabilne miejsca pracy. To będzie duży problem

– mówi związkowiec. 

„Norwegia przedłuża wydobycie węgla” – Barbara Michałowska 

Węgiel jest i będzie w cenie co najmniej przez następnych kilka lat. Tę tendencję potwierdza decyzja Store Norske, przedsiębiorstwa w całości należącego do norweskiego skarbu państwa, by funkcjonowanie ostatniej kopalni węgla kamiennego działającej na Svalbardzie, która miała zostać zamknięta w przyszłym roku, przedłużyć do 2025 roku. 

„Zmieniona sytuacja na świecie doprowadziła do wzrostu popytu i wyższych cen węgla. Store Norske przedłuża zatem eksploatację Kopalni 7 do lata 2025 roku i będzie eksportować węgiel do produkcji przemysłowej” ‒ poinformował Store Norske. Anette Malm Justad, prezes Store Norske, dodała zaś w komunikacie prasowym: „Zarząd Store Norske podjął decyzję o przesunięciu zamknięcia Kopalni 7, która jest ostatnią norweską kopalnią węgla na Svalbardzie. Pierwotnie kopalnia miała zostać zamknięta wraz z zamknięciem elektrowni węglowej w Longyearbyen jesienią 2023 r.”.

„Polska polityka dochodzi do ściany” – mówi politolog i historyk prof. Antoni Dudek z UKSW w rozmowie z Jakubem Pacanem.

Historia już wiele razy pokazała, że finałem podobnych podziałów, które wymknęły się spod kontroli, jest wojna domowa. Myśmy wojny domowej nie mieli, choć dwa razy byliśmy bardzo blisko. Raz w 1926 roku. Gdyby nie ci, którzy ustąpili Piłsudskiemu, to mielibyśmy wojnę domową. Drugim razem uniknęliśmy wojny domowej w stanie wojennym dzięki Solidarności, która zdecydowała się na pokojowe metody walki. Gdyby zdecydowała się na walkę zbrojną wobec reżimu komunistycznego, mielibyśmy partyzantkę w lesie. Na szczęście obecnie ciągle nam daleko do takiej sytuacji. (…) Ja pokładam w tym jakąś nadzieję, że młodsi nie chcą brać udziału w tym konflikcie. Kto jest symbolem fundamentalnego podziału w Polsce? Dwaj panowie, z których jeden przekroczył siedemdziesiątkę, a drugi się do niej zbliża, czyli Jarosław Kaczyński i Donald Tusk. Wielu młodych ludzi ze zdumieniem się pyta, o co oni toczą tę wojnę

Co jeszcze w numerze? 

  • „Czarny piątek” kryptowalut – Wojciech Kulecki 
  • „Czas milczenia” – Agnieszka Żurek o przygotowaniach adwentowych 
  • „Chrześcijanin ma się radować” – mówi ks. prof. Józef Naumowicz, patrolog, w rozmowie z Jakubem Pacanem.
  • „Widowisko, które przywoła wspomnienia” – mówi Krystian Iwanow, dyrektor Biura Wydarzeń Kulturalnych IPN, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim
  • „Szczęście prywatne to mój priorytet” – z Mariuszem Kuczewskim rozmawia Bartosz Boruciak 
  • „Sztuka nas ocali” – mówi Tomasz Radziwonowicz, kompozytor, skrzypek, założyciel i dyrektor artystyczny orkiestry SINFONIA VIVA, w rozmowie z Agnieszką Żurek
  • „Referendum 2003: Kiełbasy na wierzbach” prof. Marek Jan Chodakiewicz
  • „W Zagrzebiu rozmawiano o Europie w cieniu wojny” Barbara Michałowska 
  • „Podlgądanie odległych planet” Wojciech Kulecki 
  • SPORT: Łukasz Bobruk „Najgorszy gospodarz w historii mistrzostw świata”, „Jan Błachowicz zawalczy o pas UFC” Marcin Krzeszowiec 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Leon Foksiński. Uczestnik Marszu Śmierci Wiadomości
Leon Foksiński. Uczestnik Marszu Śmierci

Urodzony 23.06.1919 r. w Bestwinie pow. bielski, syn Franciszka i Anny z d. Bolek, zamieszkały w tej miejscowości. Mając szesnaście lat – w 1935 r., rozpoczął pracę zarobkową jako pomocnik a następnie samodzielny pracownik w cegielni. Podczas okupacji hitlerowskiej, w styczniu 1940 r. wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec – Brandenburg Hawel. W lipcu 1941 r. uciekł z miejsca przymusowego zatrudnienia i wrócił do Bestwiny, gdzie w październiku tegoż roku jako uciekinier został aresztowany przez policję niemiecką.

Gen. Rajmund Andrzejczak: Trzeba się szykować do wojny z ostatniej chwili
Gen. Rajmund Andrzejczak: Trzeba się szykować do wojny

Czy Polsce grozi wojna? – Trzeba się szykować – twierdzi gen. Rajmund Andrzejczak, były Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w "Gościu Wydarzeń" na antenie Polsat News.

Agnieszka Romaszewska-Guzy zwolniona dyscyplinarnie. Były minister kultury nie przebierał w słowach z ostatniej chwili
Agnieszka Romaszewska-Guzy zwolniona dyscyplinarnie. Były minister kultury nie przebierał w słowach

– Agnieszka Romaszewska-Guzy stworzyła wspaniałą instytucję. (…) Takie mafijno-ubeckie metody są masowo stosowane wobec niezależnych dyrektorów instytucji, które nie zostały opanowane przez obecną władzę. Ten szantaż i to przekupstwo mają miejsce – twierdzi były minister kultury Piotr Gliński.

Paweł Jędrzejewski: Trzy przyczyny dla których aż 30% młodych amerykańskich kobiet identyfikuje się jako LGBTQ Wiadomości
Paweł Jędrzejewski: Trzy przyczyny dla których aż 30% młodych amerykańskich kobiet identyfikuje się jako LGBTQ

W zeszłym tygodniu Instytut Gallupa ogłosił wyniki badań, które ujawniają wielką zmianę w społeczeństwie amerykańskim. Wszyscy są zgodni, że jest to kolosalna zmiana, wręcz rewolucyjna, pozostaje jedynie kwestią interpretacji i sporu, na czym ta zmiana naprawdę polega i o czym świadczy.

Sutryk zakazał organizacji protestów rolników we Wrocławiu z ostatniej chwili
Sutryk zakazał organizacji protestów rolników we Wrocławiu

„Wydałem cztery decyzje zakazujące organizacji protestów rolniczych na terenie administracyjnym Wrocławia” – poinformował prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Putin przegrał wybory w Polsce z ostatniej chwili
Putin przegrał wybory w Polsce

Polska jest jednym z krajów, gdzie Władimir Putin przegrał zakończone w niedzielę trzydniowe wybory prezydenckie w Rosji – wynika z informacji podanej przez rosyjski niezależny portal Meduza.

Francuski europoseł: Sytuacja w Polsce jest poważna, rząd Tuska prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków z ostatniej chwili
Francuski europoseł: Sytuacja w Polsce jest poważna, rząd Tuska prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków

Zdaniem znanego francuskiego europarlamentarzysty rząd Donalda Tuska „prześladuje sędziów, media i konserwatywnych polityków”.

Złe wieści dla Tuska. Jest nowy sondaż z ostatniej chwili
Złe wieści dla Tuska. Jest nowy sondaż

Prawo i Sprawiedliwość jest najchętniej wybieraną partią polityczną w Polsce – wynika z najnowszego sondażu „Super Expressu” przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster.

Spięcie w koalicji. Poseł Lewicy atakuje Hołownię: „Jest kłamcą” z ostatniej chwili
Spięcie w koalicji. Poseł Lewicy atakuje Hołownię: „Jest kłamcą”

– Kłamcą jest on, bo to on ściemnia, on manipuluje, on twierdzi, że nie można tego procedować teraz – mówi o marszałku Sejmu Szymonowi Hołowni poseł Lewicy Tomasz Trela.

Jest decyzja UE ws. zwiększenia finansowania dla ukraińskiej armii z ostatniej chwili
Jest decyzja UE ws. zwiększenia finansowania dla ukraińskiej armii

W poniedziałek szefowie MSZ państw UE zgodzili się zwiększyć wsparcie dla ukraińskich sił zbrojnych o 5 miliardów euro za pośrednictwem specjalnego funduszu pomocowego.

REKLAMA

Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. Barbórka – Waldemar Sopata: Stracony czas

– To zmarnowany czas, co powtarzam na każdym spotkaniu. Każdy dzień zwłoki to więcej niż dzień zwłoki. Tu działa zasada domina. Jeśli nie zapadną decyzje zmian parametrów w umowie społecznej dla poszczególnych jednostek produkcyjnych, to będziemy mieli kłopoty – o sytuacji w górnictwie z Waldemarem Sopatą,  przewodniczącym Solidarności w Tauron Wydobycie ZG „Sobieski”, rozmawia Mateusz Kosiński. Najnowszy, barbórkowy numer „Tygodnika Solidarność” poświęcony jest właśnie górnictwu.
 Najnowszy numer „Tygodnika Solidarność”. Barbórka – Waldemar Sopata: Stracony czas
/ foto. TS

– Sytuacja jest diametralnie odmienna, dzisiaj główny odbiorca nie pozwala nam wręcz sprzedawać węgla na zewnątrz, stan zapasów jest minimalny lub wręcz go nie ma, a w zeszłym roku we wrześniu mieliśmy 800 tys. ton na zwałach. Wtedy groziło nam wstrzymanie produkcji, bowiem możliwość składowania jest ograniczona. Ma na to wpływ oczywiście wojna, ale węgla nie było już z początkiem tego roku, wtedy zaczęło się szaleństwo w zakresie cen i ilości. Niestety tak bywa, gdy prowadzi się niestabilną politykę, gdy opiera się energetykę o niestabilne źródła produkujące prąd. To musiało się tak skończyć. W zeszłym roku odbierano więcej energii z wiatru i słońca, teraz jest zupełnie inaczej. Spółki, elektrownie i kopalnie przy takiej transformacji nie są w stanie funkcjonować na zasadach rynkowych. Jeżeli np. nowy blok elektrowni ma spalać 2,5 miliona ton węgla i jeśli on nie będzie chodził na pełnych obrotach, to siłą rzeczy robi się nadwyżka. Węgiel jest zakontraktowany, a nie został odebrany, to co ma się z nim dziać? Musi być bilans i rząd powinien to kontrolować

– słyszymy. 


„Bez własnych surowców nie będziemy bezpieczni” – mówi Bogusław Hutek, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Barbarą Michałowską.

Dziś w górnictwie pracuje 75 tys. ludzi. Razem z tzw. otoczeniem to około 300 tys. miejsc pracy. One w ciągu niecałych trzydziestu lat znikną. I nie ma na razie perspektyw, żeby coś w ich miejsce powstało. Miała powstać IZERA, miały powstać inne fabryki. Są tereny pogórnicze. Ale nie widać zarówno ze strony rządu, jak i inwestorów żadnych konkretnych projektów i pomysłów, które zaowocowałyby powstaniem nowych miejsc pracy. Mówi się o tym, że będzie zatrudnienie przy projektach infrastrukturalnych typu budowa dróg czy chodników. No, ale drogi się wybuduje i praca się skończy. Nam chodzi o stabilne miejsca pracy. To będzie duży problem

– mówi związkowiec. 

„Norwegia przedłuża wydobycie węgla” – Barbara Michałowska 

Węgiel jest i będzie w cenie co najmniej przez następnych kilka lat. Tę tendencję potwierdza decyzja Store Norske, przedsiębiorstwa w całości należącego do norweskiego skarbu państwa, by funkcjonowanie ostatniej kopalni węgla kamiennego działającej na Svalbardzie, która miała zostać zamknięta w przyszłym roku, przedłużyć do 2025 roku. 

„Zmieniona sytuacja na świecie doprowadziła do wzrostu popytu i wyższych cen węgla. Store Norske przedłuża zatem eksploatację Kopalni 7 do lata 2025 roku i będzie eksportować węgiel do produkcji przemysłowej” ‒ poinformował Store Norske. Anette Malm Justad, prezes Store Norske, dodała zaś w komunikacie prasowym: „Zarząd Store Norske podjął decyzję o przesunięciu zamknięcia Kopalni 7, która jest ostatnią norweską kopalnią węgla na Svalbardzie. Pierwotnie kopalnia miała zostać zamknięta wraz z zamknięciem elektrowni węglowej w Longyearbyen jesienią 2023 r.”.

„Polska polityka dochodzi do ściany” – mówi politolog i historyk prof. Antoni Dudek z UKSW w rozmowie z Jakubem Pacanem.

Historia już wiele razy pokazała, że finałem podobnych podziałów, które wymknęły się spod kontroli, jest wojna domowa. Myśmy wojny domowej nie mieli, choć dwa razy byliśmy bardzo blisko. Raz w 1926 roku. Gdyby nie ci, którzy ustąpili Piłsudskiemu, to mielibyśmy wojnę domową. Drugim razem uniknęliśmy wojny domowej w stanie wojennym dzięki Solidarności, która zdecydowała się na pokojowe metody walki. Gdyby zdecydowała się na walkę zbrojną wobec reżimu komunistycznego, mielibyśmy partyzantkę w lesie. Na szczęście obecnie ciągle nam daleko do takiej sytuacji. (…) Ja pokładam w tym jakąś nadzieję, że młodsi nie chcą brać udziału w tym konflikcie. Kto jest symbolem fundamentalnego podziału w Polsce? Dwaj panowie, z których jeden przekroczył siedemdziesiątkę, a drugi się do niej zbliża, czyli Jarosław Kaczyński i Donald Tusk. Wielu młodych ludzi ze zdumieniem się pyta, o co oni toczą tę wojnę

Co jeszcze w numerze? 

  • „Czarny piątek” kryptowalut – Wojciech Kulecki 
  • „Czas milczenia” – Agnieszka Żurek o przygotowaniach adwentowych 
  • „Chrześcijanin ma się radować” – mówi ks. prof. Józef Naumowicz, patrolog, w rozmowie z Jakubem Pacanem.
  • „Widowisko, które przywoła wspomnienia” – mówi Krystian Iwanow, dyrektor Biura Wydarzeń Kulturalnych IPN, w rozmowie z Mateuszem Kosińskim
  • „Szczęście prywatne to mój priorytet” – z Mariuszem Kuczewskim rozmawia Bartosz Boruciak 
  • „Sztuka nas ocali” – mówi Tomasz Radziwonowicz, kompozytor, skrzypek, założyciel i dyrektor artystyczny orkiestry SINFONIA VIVA, w rozmowie z Agnieszką Żurek
  • „Referendum 2003: Kiełbasy na wierzbach” prof. Marek Jan Chodakiewicz
  • „W Zagrzebiu rozmawiano o Europie w cieniu wojny” Barbara Michałowska 
  • „Podlgądanie odległych planet” Wojciech Kulecki 
  • SPORT: Łukasz Bobruk „Najgorszy gospodarz w historii mistrzostw świata”, „Jan Błachowicz zawalczy o pas UFC” Marcin Krzeszowiec 



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe