Politico: Niemcy wściekłe na Francję. Francja oburzona na Berlin

„Nie da się ukryć przepaści między Berlinem a Paryżem, obecnej we wszystkim, od geopolityki po obronę, politykę energetyczną i finanse publiczne” – pisze Paul Taylor na łamach Politico.
Olaf Scholz, Emmanuel Macron Politico: Niemcy wściekłe na Francję. Francja oburzona na Berlin
Olaf Scholz, Emmanuel Macron / Wikipedia CC BY-SA 4,0 Sandro Halank, Wikipedia CC BY-SA 4,0 Pablo Tupin Noriega

Taylor przypomina, że wzajemne tarcia pomiędzy dwoma państwami stanowiącymi tzw. silnik UE doprowadziły do odwołania wspólnego szczytu w listopadzie. Opierając się na anonimowych źródłach, twierdzi również, że Scholz odrzucił propozycję Macrona dotyczącą wspólnej wizyty w Chinach w celu zaprezentowania zjednoczonego europejskiego frontu prezydentowi Xi Jinpingowi.

 

Wściekły Berlin

Berlin jest wściekły, że Francja nie tylko odmówiła przedłużenia istniejącego rurociągu przez Pireneje, aby tłoczyć desperacko potrzebny [Berlinowi – przyp. red.] gaz z Hiszpanii do Niemiec, ale zawarła osobny układ z Madrytem i Lizboną w sprawie nowego podwodnego rurociągu, który miałby dostarczać importowany gaz, a docelowo wodór z Barcelony do Marsylii. Stało się tak pomimo publicznego apelu Scholza o szybsze rozwiązanie [sprawy gazociągu – przyp. red.] MidCat

– pisze Taylor. 

 

Oburzony Paryż

W ramach wzajemnych animozji Francja nie waha się wypominać Niemcom ich nierozsądnych decyzji w zakresie energetyki, takich jak likwidacja elektrowni jądrowych czy uzależnienie od gazu z Rosji. 

Na froncie obronnym Paryż jest oburzony, że Niemcy, które stworzyły w tym roku specjalny fundusz o wartości 100 miliardów euro na modernizację swojego rdzewiejącego wojska, wydały większość pieniędzy na amerykańskie samoloty, wstrzymały szereg wspólnych francusko-niemieckich projektów współpracy w dziedzinie uzbrojenia i zaskoczyły Francję, uruchamiając środkowoeuropejską inicjatywę obrony przeciwrakietowej z 14 krajami, z wyłączeniem Europy Południowej

– pisze czołowy komentator Politico.

Przedmiotem sporu jest również niemiecka decyzja o wpompowaniu w swoją gospodarkę setek miliardów euro, co stoi w sprzeczności z zasadami UE dotyczącymi pomocy publicznej, stawia firmy z innych unijnych krajów w znacznie gorszej sytuacji, naruszając solidarność europejską w zakresie sprawiedliwej konkurencji i zwyczajnie grozi wykupywaniem przez firmy niemieckie firm z innych europejskich krajów.

 

„Brak alternatyw”

Taylor nie widzi alternatyw dla „silnika francusko-niemieckiego”, a ewentualne alternatywy z udziałem np. Polski deprecjonuje, powtarzając fake news o „zdeptaniu przez Polskę niezależnego sądownictwa”. Uważa, że przewodząca UE Ursula von der Leyen „bez lepszego porozumienia francusko-niemieckiego będzie z pewnością miała trudności z realizacją swoich zadań”.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Nie żyje prezes Boeing Poland Wiadomości
Nie żyje prezes Boeing Poland

Nie żyje Rafał Stepnowski, prezes Boeing Poland, szef Boeing International na Polskę i Europę Wschodnią i szef ds. rządowych w Polsce. Był wybitnym menadżerem, działał na rzecz rozwoju gospodarczego Polski, obronności naszego kraju oraz budowy centrów edukacyjnych dla młodzieży. Miał 54 lata.

Rosja może udzielić pomocy. Kadyrow proponuje specjalny status niepodległości Śląska Wiadomości
"Rosja może udzielić pomocy". Kadyrow proponuje "specjalny status niepodległości Śląska"

Podległy Rosji przywódca Republiki Czeczeńskiej Ramzan Kadyrow najnowszy wpis na Telegramie poświęcił Polsce.

Czeska policja poszukuje podejrzanego o zabójstwo kobiety. Może przebywać w Polsce Wiadomości
Czeska policja poszukuje podejrzanego o zabójstwo kobiety. Może przebywać w Polsce

Prascy śledczy poszukują 42-letniego Petra Krausa podejrzewanego o zabójstwo kobiety, do którego doszło w czeskiej Pradze. Mężczyzna może przebywać na terenie Polski. Jest niebezpieczny i może być uzbrojony.

OKO.press: „UE wstrzymuje Polsce wypłatę wszystkich funduszy, nie tylko KPO” Wiadomości
OKO.press: „UE wstrzymuje Polsce wypłatę wszystkich funduszy, nie tylko KPO”

Portal OKO.press informuje we wtorkowej publikacji, że Polska nie może obecnie liczyć nie tylko na pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, ale na praktycznie żadne fundusze z budżetu Unii Europejskiej. Według urzędników z Brukseli Polska nie spełnia kryterium dotyczącego Karty Praw Podstawowych UE. O sprawie informuje również RMF FM.

„To nie jest dobra wiadomość”. Kreml nakazał przygotowanie schronów w całej Rosji Wiadomości
„To nie jest dobra wiadomość”. Kreml nakazał przygotowanie schronów w całej Rosji

„W obliczu wojny na Ukrainie Kreml nakazuje ogólnokrajowy remont schronów przeciwbombowych” – pisze na łamach „The Moscow Times” Piotr Kozłow. „The Moscow Times” był darmowym dziennikiem, który w wersji papierowej funkcjonował do 2017 roku. Obecnie w formie elektronicznej jest prowadzony przez redakcję, która została przeniesiona do Amsterdamu.

Joanna Krupa i TVN mają powody do zmartwień? Edward Miszczak zabrał głos ws. „Top Model” Wiadomości
Joanna Krupa i TVN mają powody do zmartwień? Edward Miszczak zabrał głos ws. „Top Model”

W rozmowie z Jastrząb Post Edward Miszczak został zapytany o popularny program TVN „Top Model”. Czy podobny format ruszy niebawem w Polsacie?

Już wkrótce Media Narodowe w sieciach kablowych? Wiadomości
Już wkrótce Media Narodowe w sieciach kablowych?

Kilka dni temu Media Narodowe zostały usunięte z platformy Youtube. Tymczasem Telewizja Media Narodowe Prosta Spółka Akcyjna złożyła wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nadawanie w sieciach kablowych programu „TVMN”. -To ideowa kontynuacja internetowej telewizji „Media Narodowe”, ale jednocześnie zupełnie nowy produkt na rynku medialnym – mówi Piotr Barełkowski, członek zarządu spółki.

Radykalna decyzja ws. Kamila Stocha. Apoloniusz Tajner zabrał głos Wiadomości
Radykalna decyzja ws. Kamila Stocha. Apoloniusz Tajner zabrał głos

Thomas Thurnbichler przed kamerami ogłosił, że Kamil Stoch nie poleci do USA na zawody Pucharu Świata. Skoczek z Zębu zostanie w domu, aby odpocząć. Głos w sprawie zabrał Apoloniusz Tajner.

Szynkowski vel Sęk zapowiada na jutro wizytę dwóch komisarzy KE. „Ogłoszą pewien progres” Wiadomości
Szynkowski vel Sęk zapowiada na jutro wizytę dwóch komisarzy KE. „Ogłoszą pewien progres”

Minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk był gościem „Graffiti” w Polsat News.

„To pierwszy krok”. Hołownia i Kosiniak-Kamysz ogłosili plany współpracy Wiadomości
„To pierwszy krok”. Hołownia i Kosiniak-Kamysz ogłosili plany współpracy

– Polska 2050 i PSL chcą stworzyć wspólną listę spraw do załatwienia przez przyszły rząd po przejęciu władzy – zapowiedział we wtorek Szymon Hołownia na konferencji z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. – To pierwszy krok w naszej długiej i owocnej współpracy – dodał.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe