Ryszard Czarnecki: W tym roku objąłem Patronatem Honorowym 20 imprez żużlowych...

W tym roku objąłem Patronatem Honorowym 20 imprez żużlowych...
 Ryszard Czarnecki: W tym roku objąłem Patronatem Honorowym 20 imprez żużlowych...
/ Wikipedia CC BY-SA 2.5 - Stanisław J. Radziński

Zapraszam do lektury mojego wywiadu dla branżowego „Tygodnika Żużlowego”, w którym podsumowuje sezon 2022 w „czarnym sporcie”.

 

Twoja ocena sezonu ligowego w Polsce. Złoto dla Motoru, awans Krosna Ekstraligi. Z czego to się wzięło, że wschodnia flanka Polski stała się taką żużlową potęgą?

 

- W tym sezonie największe sukcesy w Ekstralidze i 1.lidze sięgnęły kluby, które w ostatnich latach żmudnie  przebijały się do żużlowej elity. Przecież w Lublinie przez pewien czas nawet nie było ligowego speedwaya, a odrodził się, Motor zdobył mistrzostwo, choć Polska  Zachodnia i Północna najchętniej skazywałaby go na walkę o utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej. W Lublinie był już kiedyś wielki żużel. W Krośnie czarny sport był od 70 lat, ale zawsze w cieniu sąsiedzkiej Stali Rzeszów. Na tym podobieństwa się kończą. Krosno jest finansowane przez prywatnego sponsora, samorząd i spółkę-córkę państwowego Orlenu. Za to Lublin ma największy budżet w lidze dzięki spółkom skarbu państwa i samorządowi. I jest jeszcze  jeden czynnik: żużlowa Zachodnia i Północna Polska jakby chciała zdobyć tytuł DMP jakby najmniejszym wysiłkiem, że niby im się należy. A Motor walczył z wielką determinacją o swoje pierwsze złoto w DMP, a Krosno o awans do Ekstraligi.

 

 

Złoto Zmarzlika i Cierniaka, ale ta klęska w SoN. To jakaś klątwa?

 

Żadna klątwa, tylko fatalny występ Biało-Czerwonych. Nie ma się co tu odwoływać do sił nadprzyrodzonych i jakiejś magii. Po prostu nie należy sobie wieszać złotych medali na szyi przed zawodami. W zeszłym roku wmawialiśmy sobie, że skoro Rosjanie nie startowali to wygramy. A było srebro, które w tym roku wzięlibyśmy z pocałowaniem ręki. No cóż, nasz największy indywidualny sukces od lat, czyli dwóch Polaków na podium w cyklu GP (IMŚ) nie przekuł się na dobry wynik w SoN. Formuła SoN nie sprzyja dużym indywidualnościom, które ciułają punkty na własną rękę. Premiuje się 2. i 3. miejsce, a nie zwycięstwa lidera. Punktacja w SoN nie jest do końca sprawiedliwa. Na szczęście w sezonie '2023 wraca DPŚ, a tu nie ma siły: Polacy to wygrają!

 

 

Wreszcie brąz Janowskiego w IMŚ. Kibicowałeś  mu, prawda?

 

- Co roku twierdziłem, że Maciek Janowski zdobędzie medal w IMŚ (GP) i w końcu to się spełniło. Sport nie zawsze bywa sprawiedliwy, ale tym razem był. To mój ulubiony zawodnik WTS Betardu Sparty Wrocław, której kiedyś byłem prezesem i wiceprezesem.

 

 

Jak oceniasz ruchy transferowe poszczególnych klubów, które trwały od lata, ofensywę Krosna na tym polu i jak widzisz siłę poszczególnych klubów, zwłaszcza po powrocie Rosjan?

 

- Transfery w tym sezonie były znacznie ciekawsze niż w latach poprzednich. Powiem, że były nawet pasjonujące. Krosno ma znacznie większy budżet niż miał Ostrów, więc ma szansę - choć nie pewność - na utrzymanie się w Ekstralidze. Faworytami Ekstraligi '2023 wydają się być Wrocław, Lublin, Toruń i Częstochowa. Niektóre kluby będą „wisieć” w obawie przed kontuzją, która mogłaby z walki wyeliminować ich lidera. Co będzie, gdy -odpukać – w Lesznie zabraknie Kołodziej, a w Gorzowie Vaculika? Oby nie! Życzę im jak najlepiej. Wydaje mi się, że Wrocław, Lublin i Toruń poradziłyby sobie w takiej kryzysowej sytuacji.

 

 

Czy Betard Sparta będzie potrafiła okiełznać niesfornego, leniwego, ale wielce utalentowanego Piotra Pawlickiego? Z Woffindenem się udało.

 

- Nie uważam, żeby Piotr Pawlicki zasłużył na epitet „Leniwy”. Myślę, że potrzebował nowego wyzwania i teraz je podjął we Wrocławiu. Jego przyjaźń z Makiem Janowskim też odegrała tu rolę. Uważam ten transfer za bardzo ciekawy, nie tylko dlatego, że osłabia Leszno...

 

 

Co myślisz o przeszłorocznym kalendarzu GP?. Discovery znów daje ciała?

 

- W tym kalendarzu doszło do niewielkiego poszerzenia geografii speedwaya, bo jeden z turniejów odbędzie się na  Łotwie. A od dwóch lat słyszymy o Australii. I nic z tego. Były wielkie nadzieje fanów speedwaya związane z nowym promotorem GP (Discovery) i czas, żeby zacząć je spełniać.

 

 

Trener Staszek Chomski ze Stali Gorzów zapowiada odejście z żużla. Tracimy kolejną legendę tego sportu?

 

-Byłaby to wielka strata dla polskiego żużla. Uważam Chomskiego za jednego z najwybitniejszych szkoleniowców w historii czarnego sportu. To uczeń niezapomnianego „Wielkiego Maga” Ryszarda Nieścieruka. Chomski nie musiał mieć Dram Teamu, żeby bić się o medale w DMP. Mam nadzieję, że zmieni decyzję.

 

 

Wiele imprez odbyło się pod Twoim Honorowym patronatem, w tym SEC i IMP, które Cię zachwyciły, a które rozczarowały?

 

- W tym sezonie ponad 20 razy byłem Patronem Honorowym żużlowych imprez zagranicznych i polskich: SEC, MPPK, IMME na IMP kończąc. Żadna z tym imprez mnie nie rozczarowała, wręcz przeciwnie, byłem zbudowany ich poziomem organizacyjnym i sportowym. Jeśli miałbym którąś wyróżnić to SEC i IMP.

 

 

Plany na przyszły sezon...

 

- To co napisałem dla Interii: „Mistrzostwa Europy U-19 zaplanowaliśmy w Gorzowie Wielkopolskim. To kolejna impreza dodatkowo dla Polski w porównaniu z sezonem 2022: wówczas bowiem IMEJ miało miejsce na Węgrzech w Nagyhalasz. Żużlowe Mistrzostwa Świata na długim torze zmienią prawdopodobnie lokalizację, ale wewnątrz Rzeczypospolitej. Przez ostatnie trzy lata odbywały się one w Rzeszowie - zapewne w roku 2023 zagoszczą w Ostrowie Wielkopolskim. Podobna choć nieco inna sytuacja jest w przypadku lodowych Mistrzostw Europy. One odbywały się trzy lata z rzędu w Tomaszowie Mazowieckim, choć w ubiegłym roku turniej półfinałowy również organizowano w Polsce, a mianowicie w Sanoku. I tak dobrze wypadł, że poważnie przymierzamy się do przenosin z Łódzkiego na Podkarpacie (w Polsce będzie tym razem jeden turniej finałowy). I to już niedługo, bo w lutym. Będą to dwa turnieje: w sobotę i niedzielę. Suma punktów zdobyta w taki weekend zdecyduje o podziale medali w ME w „ice-speedwayu”. Kiedy? W ostatni weekend lutego. W naszym kraju odbędą się też Drużynowe Mistrzostwa Europy. Chodzi o półfinał "A". Za wcześnie jednak na informacje o konkretnej lokalizacji. Indywidualne Mistrzostwa Polski: znów trzy turnieje, ponownie w Krośnie i Rzeszowie. Jednak Grudziądz zapewne zostanie zamieniony przez dawną polską stolicę - Gniezno. Kolejność będzie prawdopodobnie następująca: początek na Podkarpaciu - Rzeszów, środek w Wielkopolsce i koniec znów na Podkarpaciu czyli u absolutnego beniaminka PGE Ekstraligi na stadionie krośnieńskich „Wilków”. Z kolei Mistrzostwa Polski Par Klubów powędrują z Poznania do Rzeszowa. To kolejna przeprowadzka. MPPK były bowiem już np. w Ostrowie Wielkopolskim, Gdańsku, Grudziądzu, czy Bydgoszczy. Wreszcie inauguracja sezonu żużlowego w Wielkopolsce: mecz PSŻ- Gwiazdy Ligi (koniec marca-początek kwietnia). Oczywiście wszystkie te imprezy, zarówno w latach ubiegłych, jak i w przyszłym odbywały się i odbędą się pod moim Patronatem Honorowym”.

 

  • Tekst ukazał się w „Tygodniku Żużlowym” (29.11.2022)

 

POLECANE
Kuba Wojewódzki opublikował grafikę ze swastyką. Gwiazdor TVN wywołał skandal w sieci gorące
Kuba Wojewódzki opublikował grafikę ze swastyką. Gwiazdor TVN wywołał skandal w sieci

Jakub Wojewódzki, przedstawiający się jako "Kuba", gwiazdor TVN, opublikował na Instagramie grafikę z wykorzystanym symbolem niemieckiej swastyki, czym wywołał skandal.

Donald Trump po rozmowie z Putinem: Rosja i Ukraina rozpoczną negocjacje ws. zawieszenia broni Wiadomości
Donald Trump po rozmowie z Putinem: Rosja i Ukraina rozpoczną negocjacje ws. zawieszenia broni

Prezydent USA Donald Trump powiedział, że jego poniedziałkowa rozmowa z Władimirem Putinem poszła bardzo dobrze, a w jej myśl Rosja i Ukraina rozpoczną natychmiast negocjacje w sprawie zawieszenia broni.

Czy Polacy obronią Krzyż przed Rafałem Trzaskowskim? tylko u nas
Czy Polacy obronią Krzyż przed Rafałem Trzaskowskim?

Fakty są nieubłaganie jednoznaczne: Rafał Trzaskowski przechodzi do historii jako pierwszy kandydat na prezydenta RP, który - jako prezydent stolicy - wprowadził de facto zakaz symboliki chrześcijańskiej w urzędach.

Karol Nawrocki: Wybory 1 czerwca będą najważniejszymi po 1989 roku Wiadomości
Karol Nawrocki: Wybory 1 czerwca będą najważniejszymi po 1989 roku

Obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki ocenił w poniedziałek w Toruniu, że wybory 1 czerwca będą najważniejszymi po 1989 roku.

Paulina Matysiak dopuszcza głosowanie na Karola Nawrockiego polityka
Paulina Matysiak dopuszcza głosowanie na Karola Nawrockiego

W II turze wyborów prezydenckich Paulina Matysiak dopuszcza głosowanie na Karola Nawrockiego. Krytykuje Rafała Trzaskowskiego za brak działań wobec wyborców lewicy.

Pomoc humanitarna wraca do Strefy Gazy. ONZ: To kropla w morzu potrzeb Wiadomości
Pomoc humanitarna wraca do Strefy Gazy. ONZ: To kropla w morzu potrzeb

Izraelska armia pozwoliła na wjazd pięciu ciężarówek z pomocą humanitarną do Strefy Gazy. To pierwsze dostawy od marca.

Seria podpaleń nieruchomości premiera Wielkiej Brytanii. Trwa śledztwo Wiadomości
Seria podpaleń nieruchomości premiera Wielkiej Brytanii. Trwa śledztwo

Londyńska policja poinformowała w poniedziałek o aresztowaniu trzeciego mężczyzny w związku z podpaleniem dwóch nieruchomości i samochodu, mających związek z brytyjskim premierem Keirem Starmerem – podała telewizja Sky News.

Telewizja Republika zaprasza na debatę prezydencką przed II turą wyborów pilne
Telewizja Republika zaprasza na debatę prezydencką przed II turą wyborów

Telewizja Republika wystosowała zaproszenie na debatę prezydencką, która ma się odbyć w najbliższą środę przed II turą wyborów prezydenckich.

Żona Wojciecha Szczęsnego opublikowała wpis. Te słowa chwytają za serce Wiadomości
Żona Wojciecha Szczęsnego opublikowała wpis. Te słowa chwytają za serce

"Kiedy ogłosiłeś koniec kariery, coś we mnie nie pozwalało w to uwierzyć" – napisała na Instagramie Marina Łuczenko-Szczęsna. Żona Wojciecha Szczęsnego w osobistym, choć publicznym wpisie pogratulowała mu sukcesów z FC Barceloną.

Zaginęło pół tysiąca kart do głosowania. Sprawę bada policja Wiadomości
Zaginęło pół tysiąca kart do głosowania. Sprawę bada policja

W jednej z obwodowych komisji wyborczych w Wałbrzychu zaginęło 498 kart do głosowania. Sprawą zajmuje się już policja.

REKLAMA

Ryszard Czarnecki: W tym roku objąłem Patronatem Honorowym 20 imprez żużlowych...

W tym roku objąłem Patronatem Honorowym 20 imprez żużlowych...
 Ryszard Czarnecki: W tym roku objąłem Patronatem Honorowym 20 imprez żużlowych...
/ Wikipedia CC BY-SA 2.5 - Stanisław J. Radziński

Zapraszam do lektury mojego wywiadu dla branżowego „Tygodnika Żużlowego”, w którym podsumowuje sezon 2022 w „czarnym sporcie”.

 

Twoja ocena sezonu ligowego w Polsce. Złoto dla Motoru, awans Krosna Ekstraligi. Z czego to się wzięło, że wschodnia flanka Polski stała się taką żużlową potęgą?

 

- W tym sezonie największe sukcesy w Ekstralidze i 1.lidze sięgnęły kluby, które w ostatnich latach żmudnie  przebijały się do żużlowej elity. Przecież w Lublinie przez pewien czas nawet nie było ligowego speedwaya, a odrodził się, Motor zdobył mistrzostwo, choć Polska  Zachodnia i Północna najchętniej skazywałaby go na walkę o utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej. W Lublinie był już kiedyś wielki żużel. W Krośnie czarny sport był od 70 lat, ale zawsze w cieniu sąsiedzkiej Stali Rzeszów. Na tym podobieństwa się kończą. Krosno jest finansowane przez prywatnego sponsora, samorząd i spółkę-córkę państwowego Orlenu. Za to Lublin ma największy budżet w lidze dzięki spółkom skarbu państwa i samorządowi. I jest jeszcze  jeden czynnik: żużlowa Zachodnia i Północna Polska jakby chciała zdobyć tytuł DMP jakby najmniejszym wysiłkiem, że niby im się należy. A Motor walczył z wielką determinacją o swoje pierwsze złoto w DMP, a Krosno o awans do Ekstraligi.

 

 

Złoto Zmarzlika i Cierniaka, ale ta klęska w SoN. To jakaś klątwa?

 

Żadna klątwa, tylko fatalny występ Biało-Czerwonych. Nie ma się co tu odwoływać do sił nadprzyrodzonych i jakiejś magii. Po prostu nie należy sobie wieszać złotych medali na szyi przed zawodami. W zeszłym roku wmawialiśmy sobie, że skoro Rosjanie nie startowali to wygramy. A było srebro, które w tym roku wzięlibyśmy z pocałowaniem ręki. No cóż, nasz największy indywidualny sukces od lat, czyli dwóch Polaków na podium w cyklu GP (IMŚ) nie przekuł się na dobry wynik w SoN. Formuła SoN nie sprzyja dużym indywidualnościom, które ciułają punkty na własną rękę. Premiuje się 2. i 3. miejsce, a nie zwycięstwa lidera. Punktacja w SoN nie jest do końca sprawiedliwa. Na szczęście w sezonie '2023 wraca DPŚ, a tu nie ma siły: Polacy to wygrają!

 

 

Wreszcie brąz Janowskiego w IMŚ. Kibicowałeś  mu, prawda?

 

- Co roku twierdziłem, że Maciek Janowski zdobędzie medal w IMŚ (GP) i w końcu to się spełniło. Sport nie zawsze bywa sprawiedliwy, ale tym razem był. To mój ulubiony zawodnik WTS Betardu Sparty Wrocław, której kiedyś byłem prezesem i wiceprezesem.

 

 

Jak oceniasz ruchy transferowe poszczególnych klubów, które trwały od lata, ofensywę Krosna na tym polu i jak widzisz siłę poszczególnych klubów, zwłaszcza po powrocie Rosjan?

 

- Transfery w tym sezonie były znacznie ciekawsze niż w latach poprzednich. Powiem, że były nawet pasjonujące. Krosno ma znacznie większy budżet niż miał Ostrów, więc ma szansę - choć nie pewność - na utrzymanie się w Ekstralidze. Faworytami Ekstraligi '2023 wydają się być Wrocław, Lublin, Toruń i Częstochowa. Niektóre kluby będą „wisieć” w obawie przed kontuzją, która mogłaby z walki wyeliminować ich lidera. Co będzie, gdy -odpukać – w Lesznie zabraknie Kołodziej, a w Gorzowie Vaculika? Oby nie! Życzę im jak najlepiej. Wydaje mi się, że Wrocław, Lublin i Toruń poradziłyby sobie w takiej kryzysowej sytuacji.

 

 

Czy Betard Sparta będzie potrafiła okiełznać niesfornego, leniwego, ale wielce utalentowanego Piotra Pawlickiego? Z Woffindenem się udało.

 

- Nie uważam, żeby Piotr Pawlicki zasłużył na epitet „Leniwy”. Myślę, że potrzebował nowego wyzwania i teraz je podjął we Wrocławiu. Jego przyjaźń z Makiem Janowskim też odegrała tu rolę. Uważam ten transfer za bardzo ciekawy, nie tylko dlatego, że osłabia Leszno...

 

 

Co myślisz o przeszłorocznym kalendarzu GP?. Discovery znów daje ciała?

 

- W tym kalendarzu doszło do niewielkiego poszerzenia geografii speedwaya, bo jeden z turniejów odbędzie się na  Łotwie. A od dwóch lat słyszymy o Australii. I nic z tego. Były wielkie nadzieje fanów speedwaya związane z nowym promotorem GP (Discovery) i czas, żeby zacząć je spełniać.

 

 

Trener Staszek Chomski ze Stali Gorzów zapowiada odejście z żużla. Tracimy kolejną legendę tego sportu?

 

-Byłaby to wielka strata dla polskiego żużla. Uważam Chomskiego za jednego z najwybitniejszych szkoleniowców w historii czarnego sportu. To uczeń niezapomnianego „Wielkiego Maga” Ryszarda Nieścieruka. Chomski nie musiał mieć Dram Teamu, żeby bić się o medale w DMP. Mam nadzieję, że zmieni decyzję.

 

 

Wiele imprez odbyło się pod Twoim Honorowym patronatem, w tym SEC i IMP, które Cię zachwyciły, a które rozczarowały?

 

- W tym sezonie ponad 20 razy byłem Patronem Honorowym żużlowych imprez zagranicznych i polskich: SEC, MPPK, IMME na IMP kończąc. Żadna z tym imprez mnie nie rozczarowała, wręcz przeciwnie, byłem zbudowany ich poziomem organizacyjnym i sportowym. Jeśli miałbym którąś wyróżnić to SEC i IMP.

 

 

Plany na przyszły sezon...

 

- To co napisałem dla Interii: „Mistrzostwa Europy U-19 zaplanowaliśmy w Gorzowie Wielkopolskim. To kolejna impreza dodatkowo dla Polski w porównaniu z sezonem 2022: wówczas bowiem IMEJ miało miejsce na Węgrzech w Nagyhalasz. Żużlowe Mistrzostwa Świata na długim torze zmienią prawdopodobnie lokalizację, ale wewnątrz Rzeczypospolitej. Przez ostatnie trzy lata odbywały się one w Rzeszowie - zapewne w roku 2023 zagoszczą w Ostrowie Wielkopolskim. Podobna choć nieco inna sytuacja jest w przypadku lodowych Mistrzostw Europy. One odbywały się trzy lata z rzędu w Tomaszowie Mazowieckim, choć w ubiegłym roku turniej półfinałowy również organizowano w Polsce, a mianowicie w Sanoku. I tak dobrze wypadł, że poważnie przymierzamy się do przenosin z Łódzkiego na Podkarpacie (w Polsce będzie tym razem jeden turniej finałowy). I to już niedługo, bo w lutym. Będą to dwa turnieje: w sobotę i niedzielę. Suma punktów zdobyta w taki weekend zdecyduje o podziale medali w ME w „ice-speedwayu”. Kiedy? W ostatni weekend lutego. W naszym kraju odbędą się też Drużynowe Mistrzostwa Europy. Chodzi o półfinał "A". Za wcześnie jednak na informacje o konkretnej lokalizacji. Indywidualne Mistrzostwa Polski: znów trzy turnieje, ponownie w Krośnie i Rzeszowie. Jednak Grudziądz zapewne zostanie zamieniony przez dawną polską stolicę - Gniezno. Kolejność będzie prawdopodobnie następująca: początek na Podkarpaciu - Rzeszów, środek w Wielkopolsce i koniec znów na Podkarpaciu czyli u absolutnego beniaminka PGE Ekstraligi na stadionie krośnieńskich „Wilków”. Z kolei Mistrzostwa Polski Par Klubów powędrują z Poznania do Rzeszowa. To kolejna przeprowadzka. MPPK były bowiem już np. w Ostrowie Wielkopolskim, Gdańsku, Grudziądzu, czy Bydgoszczy. Wreszcie inauguracja sezonu żużlowego w Wielkopolsce: mecz PSŻ- Gwiazdy Ligi (koniec marca-początek kwietnia). Oczywiście wszystkie te imprezy, zarówno w latach ubiegłych, jak i w przyszłym odbywały się i odbędą się pod moim Patronatem Honorowym”.

 

  • Tekst ukazał się w „Tygodniku Żużlowym” (29.11.2022)


 

Polecane
Emerytury
Stażowe