„Za jaką cenę?” Beata Szydło zapytana o kompromis z KE

– Dobrze, że jest szansa na kompromis, ale zawsze jest pytanie, za jaką cenę ten kompromis ma być osiągnięty – powiedziała była premier, europosłanka PiS Beata Szydło o propozycji zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym w celu kompromisu z KE ws KPO.
Beata Szydło w porannej audycji Radia ZET „Za jaką cenę?” Beata Szydło zapytana o kompromis z KE
Beata Szydło w porannej audycji Radia ZET / fot. YouTube / Radio ZET

Beata Szydło została zapytana w czwartek w Radiu ZET o negocjacje rządu z Komisją Europejską w sprawie środków dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy i projekt noweli ustawy o SN, który ma wypełnić jeden z kluczowych tzw. kamieni milowych wyznaczonych przez KE.

– Sam fakt, że jest w tej chwili szansa na znalezienie kompromisu to oczywiście bardzo dobra informacja. Zawsze pytanie jest: za jaką cenę ten kompromis ma być osiągnięty – powiedziała Szydło.

Nie wyobrażam sobie, żeby premier Morawiecki zgodził się na to, żeby rozwiązania mające być de facto szantażem, a nie kompromisem były Polsce narzucane

– powiedziała była premier. Jak stwierdziła, negocjacje z KE to nie jest łatwe zadanie, dlatego że "po drugiej stronie jest partner nieuczciwy i niedotrzymujący słowa, czyli KE".

Co zrobiłaby Beata Szydło?

Była premier oceniła, że nie ma żadnych podstaw, by pieniądze z KPO do Polski nie popłynęły. Według niej, obecna propozycja rządu to "konsekwencja decyzji, która została podjęta przez Radę Europejską w 2020, ustanawiającej mechanizm warunkowości".

– Wówczas wszystkie państwa członkowskie zgodziły się - nie było weta - żeby niedopowiedziany, niedookreślony mechanizm został przyjęty. Wtedy też zapewniano - przynajmniej tak wynika z relacji premiera Mateusza Morawieckiego, przewodnicząca KE Ursula von der Leyen też tak twierdziła - że mechanizm ten nie będzie miał zastosowania na przykład do planów Funduszu Odbudowy, a będzie dotyczył tak naprawdę tylko prawidłowości wydawania środków finansowych z funduszy europejskich – powiedziała.

Jak stwierdziła, gdyba to ona była premierem i reprezentowała rząd na szczycie w grudniu 2020, to "prawdopodobnie zastosowałaby mechanizm weta" wobec mechanizmu warunkowości, pozwalającego blokować wypłacanie unijnych pieniędzy państwom".

Ten mechanizm dla mnie nie jest narzędziem do prowadzenia zgodnie z traktatami polityki europejskiej, tylko ma to być pewnego rodzaju szantaż i próba nacisku na państwa

– podkreśliła.

Szydło oceniła, że Komisja Europejska "od dłuższego czasu stosuje tego typu środki, żeby szukać różnego rodzaju narzędzi do nacisku i szantażu na państwa europejskie". Dopytywana, czy Polska powinna zgodzić się na wytyczne KE podkreśliła, że nie zna meritum proponowanego projektu, ale nie wyobraża sobie, by rząd przyjął jakieś rozwiązanie niezgodne z konstytucją.

Beata Szydło wystartuje w wyborach prezydenckich?

Była premier została również zapytana, czy planuje startować w najbliższych wyborach prezydenckich. Proszona o odpowiedź "tak" lub "nie" stwierdziła, że na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednym słowem.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Wizyta Bidena w Polsce? Jest stanowisko Białego Domu Wiadomości
Wizyta Bidena w Polsce? Jest stanowisko Białego Domu

Prezydent USA Joe Biden potwierdził, że odwiedzi Polskę, choć dodał, że nie wie, w jakim terminie. Powiedział też, że USA nie przekażą Ukrainie samolotów F-16.

„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha Wiadomości
„Zdaję sobie sprawę…” Gorzkie wyznanie Kamila Stocha

Ostatnie występy Kamila Stocha nie należą do najlepszych. Polski skoczek w rozmowie z portalem skijumping.pl wskazał przyczynę swoich problemów w Bad Mitterndorf.

Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji” Wiadomości
Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji”

– Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny – powiedział w poniedziałek w stolicy Korei Południowej, Seulu, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Atak nożownika w Brukseli. Są ranni Wiadomości
Atak nożownika w Brukseli. Są ranni

Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna poważnie, w poniedziałkowym ataku nożownika w metrze w Brukseli. Napastnik został zatrzymany – poinformowała belgijska policja.

Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem” Wiadomości
Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem”

Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził w poniedziałek, że przekazane Ukrainie czołgi Challenger 2 trafią na linię frontu przed latem, ale nie sprecyzował, kiedy dokładnie to nastąpi. Przyznał natomiast, że siły zbrojne wymagają pilnego dofinansowania.

Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek Wiadomości
Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek

Policjanci z Zabrza szukają sprawcy zgwałcenia 17-latki. Proszą o pomoc wszystkich, którzy mogą pomóc w identyfikacji. W poniedziałek, zgodnie z decyzją prokuratury, policja opublikowała w internecie wizerunek podejrzewanego o to mężczyzny.

[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle Wiadomości
[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle

Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego dla „Super Expressu” wynika, że mimo kryzysów gospodarczych i finansowych związanych z wojną na Ukrainie poparcie dla rządu wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, mało tego – od ostatniego miesiąca wzrosło.

Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO] Wiadomości
Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO]

Dzisiaj policjanci Wydziału ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób oraz Wydziału Terroru Kryminalnego i Zabójstw zatrzymali Łukasza G. poszukiwanego w związku z zabójstwem na Nowym Świecie. W sieci pojawiło się nagranie z zatrzymania.

Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino Wiadomości
Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino

W wieku blisko 98 lat zmarł ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino, jeden z opiekunów niedźwiedzia Wojtka, ostatni żyjący w Krakowie żołnierz 2. Korpusu gen. Władysława Andersa.

Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III przerywa milczenie

Dziś brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Król Karol III postanowił, że po raz pierwszy publicznie wypowie się na temat skandalu, jaki rozpętali książę Harry i Meghan Markle.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe