Aktywiści niszczyli ogrodzenie na granicy z Białorusią. Jest akt oskarżenia

Łomżyńska prokuratura okręgowa skierowała do sądu akt oskarżenia wobec trzynastu osób w związku ze zniszczeniem blisko półtora roku temu fragmentu ogrodzenia - zasieków z drutu ostrzowego - zbudowanego na granicy z Białorusią. Oskarżeni nie przyznają się, w śledztwie nie chcieli wyjaśniać.
Temida Aktywiści niszczyli ogrodzenie na granicy z Białorusią. Jest akt oskarżenia
Temida / Pixabay.com

Do incydentu przy granicy z Białorusią koło wsi Szymaki (Podlaskie) doszło pod koniec sierpnia ubiegłego roku. Jak widać było na nagraniach umieszczonych wówczas w mediach społecznościowych, grupa osób weszła na pas drogi granicznej, użyła nożyc do metalu, zaczepiła liny i próbowała rozerwać zasieki z drutu ostrzowego (tzw. concertina) ułożone na granicy Polski z Białorusią.

Takie zasieki, zbudowane wówczas, by utrudnić nielegalne przekraczanie granicy z Białorusi do Polski w związku z rosnącą falą migracji - zastępuje obecnie stalowe ogrodzenie o wysokości ponad pięciu metrów wzdłuż polsko-białoruskiej granicy; trwa tam jeszcze instalowanie tzw. bariery elektronicznej, systemu kamer i czujników.

Według oświadczeń osób uczestniczących w akcji z sierpnia 2021 roku zamieszczonych wówczas w mediach społecznościowych, był to "akt obywatelskiego nieposłuszeństwa", w celu wyrażenia sprzeciwu "wobec okrutnej polityki rządu" i "zamykania granicy przed osobami, które uciekają ze swoich krajów w obawie przed torturami lub ewentualną śmiercią".

"Chcemy pokazać solidarność z nimi, jesteśmy gotowi ponieść za to konsekwencje" - mówiły wtedy uczestniczki tej akcji.

Śledztwo w sprawie incydentu wszczęła Prokuratura Rejonowa w Sokółce, która trzynastu osobom postawiła zarzuty zniszczenia - wspólnie i w porozumieniu - mienia, czyli fragmentu zasieków zbudowanych na granicy, przy kwalifikacji, iż był to występek o charakterze chuligańskim. Wnioskowała o trzymiesięczne areszty dla całej grupy argumentując to przede wszystkim obawą matactwa, ale sokólski sąd rejonowy, a później Sąd Okręgowy w Białymstoku, tych wniosków nie uwzględnił.

W lutym tego roku - decyzją Prokuratury Regionalnej w Białymstoku - śledztwo z sokólskiej prokuratury przekazane zostało do dalszego prowadzenia Prokuraturze Okręgowej w Łomży. Ta ostatecznie nieco zmodyfikowała zarzuty, ale aktem oskarżenia objęła tę samą 13-osobową grupę aktywistów.

 

Akt oskarżenia

Rzeczniczka łomżyńskiej prokuratury Anna Zejer poinformowała w czwartek PAP, że sześć osób zostało oskarżonych o zniszczenie mienia (czyli fragmentu ogrodzenia z drutu ostrzowego), przy czym śledczy uznali, że osoby te działały z błahego powodu "okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego".

Siedem kolejnych ma odpowiedzieć przed sądem za czynny udział w zbiegowisku "wiedząc, że jego uczestnicy dopuszczają się gwałtownego zamachu na mienie, przy czym sprawcy działali z błahego powodu okazując przez to rażące lekceważenie porządku prawnego". Wszyscy oskarżeni nie przyznali się i odmówili składania wyjaśnień - dodała prok. Zejer.

Akt oskarżenia trafił - według właściwości miejscowej - do Sądu Rejonowego w Sokółce. Jak wynika z informacji uzyskanych tam w czwartek przez PAP, sąd ten zwrócił się jednak do białostockiego sądu okręgowego, by ten - kierując się zasadą ekonomiki procesowej - przekazał tę sprawę innemu sądowi równorzędnemu - Sądowi Rejonowemu dla Warszawy-Śródmieścia.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ jann/


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Polska sprowokowała II Wojnę Światową i wymordowała Niemców? Wiadomości
Tadeusz Płużański: Polska "sprowokowała II Wojnę Światową" i "wymordowała Niemców"?

Zarówno w Niemczech, jak i Rosji coraz częściej słyszymy kłamstwa, że Rzeczpospolita nie była ofiarą, ale inspiratorem II wojny światowej. Wpływowi politycy i publicyści obu tych krajów nie tylko usprawiedliwiają, ale także chwalą pakt Ribbentrop–Mołotow, który dla nas oznaczał IV rozbiór Polski.

Jest postępowanie KRRiTV. TOK FM ma kłopoty Wiadomości
Jest postępowanie KRRiTV. TOK FM ma kłopoty

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski wszczął postępowanie z urzędu o ukaranie nadawcy programu TOK FM – Pierwsze Radio Informacyjne, w związku z naruszeniem art. 18 ust.1 ustawy o radiofonii i telewizji - przekazała w piątek na swojej stronie internetowej Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Zełenski: Dziękuję Polsce Wiadomości
Zełenski: Dziękuję Polsce

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Polsce za wsparcie w walce z rosyjską agresją i podkreślił jej ważną rolę jako inicjatora tzw. koalicji czołgowej. Szef państwa spotkał się w piątek w Kijowie z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, któremu wręczył Order Za Zasługi I Klasy.

USA. Minister Przydacz: Prezydent Biden przyjedzie do Polski, ustalamy szczegóły wizyty Wiadomości
USA. Minister Przydacz: Prezydent Biden przyjedzie do Polski, ustalamy szczegóły wizyty

Sekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta RP Marcina Przydacz poinformował, że prezydent Joe Biden w najbliższym czasie przybędzie do Polski.

Skandal w Niemczech. Poseł Bundestagu wystąpił w programie Sołowiowa Wiadomości
Skandal w Niemczech. Poseł Bundestagu wystąpił w programie Sołowiowa

Poseł AfD do Bundestagu Steffen Kotré wystapił w talk-show naczelnego propagandysty Kremla Władimira Sołowjowa. Po rozmowie w całych Niemczech wylała się na niego fala krytyki, a decyzja o występie nie spodobała nawet w jego partii. – Mimo wojny trzeba ze sobą rozmawiać i korzystać ze wszystkich kanałów – odpiera krytykę polityk.

Youtube usunął kanał Mediów Narodowych Wiadomości
Youtube usunął kanał Mediów Narodowych

Po kilku latach wytężonej pracy i codziennych wywiadach ze znakomitymi gośćmi kanał Mediów Narodowych na platformie Youtube został usunięty – informuje w piątek wieczorem redakcja Mediów Narodowych.

Z. Kuźmiuk: Prof. Belka krytykuje opozycję. Recesji nie będzie, a opozycja niezorganizowana i słaba intelektualnie Wiadomości
Z. Kuźmiuk: Prof. Belka krytykuje opozycję. "Recesji nie będzie, a opozycja niezorganizowana i słaba intelektualnie"

Opozycja w tym w szczególności Platforma, przez całą jesień i pierwsze miesiące zimy, budowała narrację o braku węgla i innych surowców energetycznych, a w konsekwencji problemów z ogrzewaniem i brakami prądu, które miały nie tylko sparaliżować polską gospodarkę ale także znacząco utrudnić normalne życie, większości ludzi w naszym kraju.

Depardieu prosi Francję o status uchodźcy. „Wstydzę się, że jestem Rosjaninem” Wiadomości
Depardieu prosi Francję o status uchodźcy. „Wstydzę się, że jestem Rosjaninem”

74-letni znany aktor Gerard Depardieu skrytykował wojnę z Ukrainą i zaapelował do władz francuskich o udzielenie statusu uchodźcy. 

USA: Administracja Bidena ogłosiła nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy. Jest „game changer” Wiadomości
USA: Administracja Bidena ogłosiła nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy. Jest „game changer”

Administracja prezydenta USA Joe Bidena ogłosiła w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart łącznie ponad 2,1 mld dolarów. Po raz pierwszy znajdą się w nim „precyzyjne kierowane rakiety”. Według wcześniejszych doniesień mediów, chodzi o pociski GLSDB, mające zasięg 150 km, które pozwolą dwukrotnie zwiększyć zasięg rażenia ukraińskiej armii.

„Zostałem postrzelony w skroń z czterech metrów”. Górnicy ostro odpowiadają Tuskowi. Będzie pozew [WIDEO] Wiadomości
„Zostałem postrzelony w skroń z czterech metrów”. Górnicy ostro odpowiadają Tuskowi. Będzie pozew [WIDEO]

– To słynne kłamstwo o tym, że rząd Ewy Kopacz strzelał do górników. Jakoś ja nie zauważyłem żadnego rannego górnika – mówił Donald Tusk na spotkaniu z mieszkańcami w Płocku w listopadzie. Przewodniczącemu PO ostro odpowiedzieli dzisiaj poszkodowani na skutek użycia przez policję broni gładkolufowej górnicy, a poseł PiS Grzegorz Matusiak zapowiedział pozew przeciwko liderowi PO. 

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe