Ryszard Czarnecki: Wieści ze Strasburga

Parlament Europejski przyznał nagrodę Sacharowa - nazwaną tak na część rosyjskiego opozycjonisty z czasów Związku Sowieckiego - prezydentowi Ukrainy i społeczeństwu tego kraju. Wybór był oczywisty, choć zacnych kandydatów było wielu, choćby obrońcy chrześcijan prześladowanych w Afryce i Azji.
 Ryszard Czarnecki: Wieści ze Strasburga
/ pixabay.com

Jednak w Strasburgu na ostatniej sesji PE w tym roku działo się wiele innych rzeczy godnych odnotowania. Dla polskich rolników – i dla Rzeczypospolitej w ogóle, jako jednego z dwóch państw w UE o największym procentowo udziale rolników wśród osób czynnych zawodowo – debata o „Długoterminowej wizji dla obszarów wiejskich UE”.

Dla polskich pasażerów kolei ważny był raport dotyczący „Planu działania na rzecz rozwoju dalekobieżnych i transgranicznych kolejowych przewozów pasażerskich”. Jednak znacznie więcej Polaków korzysta, gdy chodzi o ruch międzynarodowy - z samolotów. Stąd też istotna była debata o obecnych problemach w sektorze lotnictwa cywilnego „i ich skutkach dla pasażerów, pracowników przepustowości i bezpieczeństwa” . Zarówno rumuńska komisarz Adina – Ioana Valean, jak również europosłowie zwracali uwagę na słabą egzekwowalność prawa ochrony pasażerów linii lotniczych. W teorii przepisy UE gwarantują pasażerom samolotów prawo do zwrotu kosztów, prawo do zmiany trasy, jak również prawo do opieki w określonych okolicznościach czy prawo do otrzymania odszkodowania finansowego. Ale praktyka... Prawa pasażerów należy wzmacniać, a nie ograniczać, a przecież takie propozycje też się pojawiają.

W wymiarze stricte politycznym ważna była, szczególnie dla mnie, jako koordynatora z ramienia Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Komisji Specjalnej do spraw Obcych Ingerencji we Wszystkie Procesy Demokratyczne w Unii Europejskiej, w tym Dezinformacji, debata na temat: „Obrona demokracji przed ingerencją zagraniczną”. Chodzi tu oczywiście głównie o Rosję, choć nie tylko. Warto podkreślić, że ta speckomisja powstała dzięki raportom na ten temat podejmowanych przez PE z inicjatywy EKR już w zeszłej kadencji europarlamentu.
Zapewne jednak najbardziej interesującą dla polskiej i europejskiej opinii publicznej była debata na temat największego skandalu korupcyjnego w instytucjach UE od 20 lat. Potoczyła się głowa Greczynki – wiceprzewodniczącej PE z ramienia socjalistów, jak również Belgijki - też socjalistki – przewodniczącej prestiżowej Podkomisji Praw Człowieka. Przyjęto rezolucję potępiającą, a jakże, korupcję. Pytanie jednak na ile sprawa ta ograniczy się jedynie do papieru, a na ile przełoży na praktykę polityczną na różnych szczeblach UE. Przypomnę, że 17 lat temu ówczesny przewodniczący Komisji Europejskiej, były premier Portugalii Jose Manuel Durao Barroso wprowadził „Plan D” – „D” od „Demokracja” - domagając się zdemokratyzowania Komisji Europejskiej i jej większej transparentności dla obywateli. Plan był może i ciekawy, ale pozostał w praktyce na papierze.
Najciekawszym dla mnie momentem debaty na temat korupcji w PE było powtarzające się twierdzenie socjalistów, że to oni są… ofiarą tego skandalu! Aha. Wszystko jasne.

•    Tekst ukazał się na portalu niezalezna.pl (17.12.2022)
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Czeska policja poszukuje podejrzanego o zabójstwo kobiety. Może przebywać w Polsce Wiadomości
Czeska policja poszukuje podejrzanego o zabójstwo kobiety. Może przebywać w Polsce

Prascy śledczy poszukują 42-letniego Petra Kraus podejrzewanego o zabójstwo kobiety, do którego doszło w czeskiej Pradze. Mężczyzna może przebywać na terenie Polski. Jest niebezpieczny i może być uzbrojony.

UE wstrzymuje Polsce wypłatę wszystkich funduszy, nie tylko KPO Wiadomości
"UE wstrzymuje Polsce wypłatę wszystkich funduszy, nie tylko KPO"

Portal Oko.press informuje we wtorkowej publikacji, że Polska nie może obecnie liczyć nie tylko na pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, ale na praktycznie żadne fundusze z budżetu Unii Europejskiej. Wg. urzędników z Brukseli, Polska nie spełnia kryterium dotyczącego Karty Praw Podstawowych UE. O sprawie informuje również RMF FM.

To nie jest dobra wiadomość. Kreml nakazał przygotowanie schronów w całej Rosji Wiadomości
"To nie jest dobra wiadomość". Kreml nakazał przygotowanie schronów w całej Rosji

- W obliczu wojny na Ukrainie Kreml nakazuje ogólnokrajowy remont schronów przeciwbombowych - pisze na łamach Moscow Times Piotr Kozłow. Moscow Times był darmowym dziennikiem, który w wersji papierowej funkcjonował do 2017 roku. Obecnie w formie elektronicznej jest prowadzony przez redakcję, która została przeniesiona do Amsterdamu.

Joanna Krupa i TVN mają powody do zmartwień? Edward Miszczak zabrał głos ws. „Top Model” Wiadomości
Joanna Krupa i TVN mają powody do zmartwień? Edward Miszczak zabrał głos ws. „Top Model”

W rozmowie z Jastrząb Post Edward Miszczak został zapytany o popularny program TVN „Top Model”. Czy podobny format ruszy niebawem w Polsacie?

Już wkrótce Media Narodowe w sieciach kablowych? Wiadomości
Już wkrótce Media Narodowe w sieciach kablowych?

Kilka dni temu Media Narodowe zostały usunięte z platformy Youtube. Tymczasem Telewizja Media Narodowe Prosta Spółka Akcyjna złożyła wniosek do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nadawanie w sieciach kablowych programu „TVMN”. -To ideowa kontynuacja internetowej telewizji „Media Narodowe”, ale jednocześnie zupełnie nowy produkt na rynku medialnym – mówi Piotr Barełkowski, członek zarządu spółki.

Radykalna decyzja ws. Kamila Stocha. Apoloniusz Tajner zabrał głos Wiadomości
Radykalna decyzja ws. Kamila Stocha. Apoloniusz Tajner zabrał głos

Thomas Thurnbichler przed kamerami ogłosił, że Kamil Stoch nie poleci do USA na zawody Pucharu Świata. Skoczek z Zębu zostanie w domu, aby odpocząć. Głos w sprawie zabrał Apoloniusz Tajner.

Szynkowski vel Sęk zapowiada na jutro wizytę dwóch komisarzy KE. „Ogłoszą pewien progres” Wiadomości
Szynkowski vel Sęk zapowiada na jutro wizytę dwóch komisarzy KE. „Ogłoszą pewien progres”

Minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk był gościem „Graffiti” w Polsat News.

„To pierwszy krok”. Hołownia i Kosiniak-Kamysz ogłosili plany współpracy Wiadomości
„To pierwszy krok”. Hołownia i Kosiniak-Kamysz ogłosili plany współpracy

– Polska 2050 i PSL chcą stworzyć wspólną listę spraw do załatwienia przez przyszły rząd po przejęciu władzy – zapowiedział we wtorek Szymon Hołownia na konferencji z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. – To pierwszy krok w naszej długiej i owocnej współpracy – dodał.

Ukraińska straż graniczna: „Zestrzeliliśmy rosyjski samolot szturmowy Su-25 koło Bachmutu” Wiadomości
Ukraińska straż graniczna: „Zestrzeliliśmy rosyjski samolot szturmowy Su-25 koło Bachmutu”

Ukraińska straż graniczna oświadczyła we wtorek, że jej funkcjonariusze zestrzelili nad Bachmutem w obwodzie donieckim rosyjski samolot szturmowy Su-25. Nie jest znany los pilota maszyny – informują pogranicznicy w oświadczeniu na serwisie Telegram.

Tutaj będą pracować polscy strażacy! „Tu wciąż mogą znajdować się żywi ludzie” Wiadomości
Tutaj będą pracować polscy strażacy! „Tu wciąż mogą znajdować się żywi ludzie”

Według informacji przekazanych przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej Andrzeja Bartkowiaka polscy strażacy z grupy „Husar”, którzy zostali skierowani do pomocy po tragicznym trzęsieniu ziemi w Turcji, będą pracowali w mieście Besni.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe