Katargate. Włoska prasa: „Pieniądze w torbach ze Świętym Mikołajem”

Były włoski eurodeputowany Antonio Panzeri , aresztowany w Belgii w związku z aferą korupcyjną w Parlamencie Europejskim, przekazywał pieniądze otrzymane z Kataru w torbach z obrazkami Świętego Mikołaja – informuje w poniedziałek włoska prasa, powołując się na ustalenia śledczych z Brukseli.
Parlament Europejski  Katargate. Włoska prasa: „Pieniądze w torbach ze Świętym Mikołajem”
Parlament Europejski / fot. Wikipedia - Diliff/ CC BY-SA 3.0

Policja w Brukseli, jak pisze „La Repubblica”, zainstalowała w mieszkaniu Panzeriego mikrokamery, które zarejestrowały wręczanie przez niego pieniędzy. Jedną z takich toreb z 50 tys. euro otrzymał od niego włoski związkowiec Luca Visentini, sekretarz generalny Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych - dodaje rzymska gazeta.

“Jakbyśmy byli z filmu +Ocean’s Eleven+” - miał powiedzieć Panzeri Visentiniemu, który zrelacjonował tę scenę sędziemu.

Europejski związkowiec, cytowany przez włoski dziennik, wyjaśnił w zeznaniach, że otrzymana przez niego kwota była „darowizną” w ramach zwrotu kosztów jego kampanii przed kongresem Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych, a on przekazał te pieniądze na tzw. Fundusz Solidarności przy tej organizacji.

“Nie poproszono mnie, ani ja nie poprosiłem o nic w zamian za pieniądze i nie postawiono żadnych warunków tej darowizny” - tłumaczył Visentini belgijskiemu sędziemu dodając, że kwota ta nie miała żadnego związku z jego stanowiskiem wobec Kataru.

Dziennik zaznacza, że sędzia uwierzył włoskiemu związkowcowi i zwolnił go warunkowo z aresztu. Jednocześnie śledczy sprawdzają, czy na kontach kierowanej przez niego konfederacji związków zawodowych nie doszło do podejrzanego przepływu pieniędzy.

Poza tym, jak informuje włoska prasa, celem dochodzenia jest także ustalenie, jak finansowana była założona przez byłego eurodeputowanego Panzeriego w Brukseli organizacja pozarządowa Fight Impunity, która jako swój cel wskazuje zwalczanie bezkarności za łamanie praw człowieka.

Z kolei włoski dziennik “Il Fatto Quotidiano” poinformował powołując się na ustalenia śledczych, że 10 lat temu Panzeri jako eurodeputowany zaangażował się, by przekonać innych posłów do zaaprobowania przez PE przepisów w sprawie liberalizacji handlu artykułami rolnymi z Maroka. Były one, jak wyjaśnia gazeta, niekorzystne dla włoskich rolników.

Odrzucenie porozumienia w tej sprawie było dla Maroka „szokiem” - dodaje „Il Fatto Quotidiano”.

"La Stampa" pisze zaś o chmurach zbierających się nad byłym unijnym komisarzem ds. migracji i spraw wewnętrznych Dimitrisem Awramopulosem, który przez rok miał otrzymywać pieniądze od NGO założonej przez Panzeriego.

 

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji” Wiadomości
Szef NATO bije na alarm: „Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji”

– Putin szykuje nowe ataki, mobilizuje więcej żołnierzy i pozyskuje więcej broni i amunicji, a cel, jakim jest opanowanie Ukrainy, pozostaje niezmienny – powiedział w poniedziałek w stolicy Korei Południowej, Seulu, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Atak nożownika w Brukseli. Są ranni Wiadomości
Atak nożownika w Brukseli. Są ranni

Trzy osoby zostały ranne, w tym jedna poważnie, w poniedziałkowym ataku nożownika w metrze w Brukseli. Napastnik został zatrzymany – poinformowała belgijska policja.

Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem” Wiadomości
Wielka Brytania wydała oświadczenie. „Czołgi Challenger 2 dla Ukrainy trafią na front przed latem”

Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził w poniedziałek, że przekazane Ukrainie czołgi Challenger 2 trafią na linię frontu przed latem, ale nie sprecyzował, kiedy dokładnie to nastąpi. Przyznał natomiast, że siły zbrojne wymagają pilnego dofinansowania.

Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek Wiadomości
Poznajesz? Miał zgwałcić 17-latkę. Policja publikuje wizerunek

Policjanci z Zabrza szukają sprawcy zgwałcenia 17-latki. Proszą o pomoc wszystkich, którzy mogą pomóc w identyfikacji. W poniedziałek, zgodnie z decyzją prokuratury, policja opublikowała w internecie wizerunek podejrzewanego o to mężczyzny.

[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle Wiadomości
[najnowszy sondaż] PiS jako jedyna partia z rosnącym poparciem. Opozycja w tyle

Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Pollster wykonanego dla „Super Expressu” wynika, że mimo kryzysów gospodarczych i finansowych związanych z wojną na Ukrainie poparcie dla rządu wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, mało tego – od ostatniego miesiąca wzrosło.

Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO] Wiadomości
Policja pokazała nagranie z zatrzymania jednego z podejrzanych o zabójstwo na Nowym Świecie [WIDEO]

Dzisiaj policjanci Wydziału ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób oraz Wydziału Terroru Kryminalnego i Zabójstw zatrzymali Łukasza G. poszukiwanego w związku z zabójstwem na Nowym Świecie. W sieci pojawiło się nagranie z zatrzymania.

Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino Wiadomości
Nie żyje ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino

W wieku blisko 98 lat zmarł ppłk prof. Wojciech Narębski, uczestnik bitwy pod Monte Cassino, jeden z opiekunów niedźwiedzia Wojtka, ostatni żyjący w Krakowie żołnierz 2. Korpusu gen. Władysława Andersa.

Wiadomości
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III przerywa milczenie

Dziś brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Król Karol III postanowił, że po raz pierwszy publicznie wypowie się na temat skandalu, jaki rozpętali książę Harry i Meghan Markle.

Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Przepisy uregulują pracę zdalną Wiadomości
Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Przepisy uregulują pracę zdalną

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy. Wprowadza ona na stałe do przepisów pracę zdalną – poinformowano w poniedziałek 30 stycznia na stronie Kancelarii Prezydenta. Ponadto pracodawcy będą mogli kontrolować trzeźwość pracowników.

Arkadiusz Mularczyk rozpoczął wizytę w Stanach Zjednoczonych. Tematem rozmów: reparacje Wiadomości
Arkadiusz Mularczyk rozpoczął wizytę w Stanach Zjednoczonych. Tematem rozmów: reparacje

Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk rozpoczął w poniedziałek wizytę w Stanach Zjednoczonych. Podczas tygodniowej wizyty odbędzie rozmowy z przedstawicielami Departamentu Stanu, Kongresu i ONZ na temat reparacji wojennych oraz wojny na Ukrainie.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe