Katargate. Politico: Cokolwiek stanie się w śledztwie, dla wiarygodności UE może być już za późno

„Niezależnie od dalszych losów dochodzenia dla jednej z ofiar kryzysu – nadszarpniętej wiarygodności UE – może być już za późno” – pisze na łamach Politico red. Suzanne Lynch.
Eva Kaili Katargate. Politico: Cokolwiek stanie się w śledztwie, dla wiarygodności UE może być już za późno
Eva Kaili / Flickr/euranet_plus/CC BY 2.0

Europejscy przywódcy są zdesperowani, by powstrzymać kryzys korupcyjny w Parlamencie, który niszczy ich demokrację. Czy jest już za późno?

– pyta Politico w publikacji po wybuchu afery korupcyjnej w Parlamencie Europejskim.

„Sprawa wstrząsnęła Unią Europejską do głębi”

Kaili i jej partner są teraz zamknięci w belgijskich celach więziennych. (…) Są wśród czterech podejrzanych przetrzymywanych pod wstępnymi zarzutami korupcji i prania pieniędzy. Podejrzenie, według oficjalnych dokumentów, jest takie, że przyjmowali oni płatności w zamian za wykonywanie zadań w parlamencie Kataru i być może także Maroka

– czytamy. Politico nie ma wątpliwości, że „sprawa wstrząsnęła Unią Europejską do głębi” i jest to największy skandal korupcyjny, jaki dotknął UE w ciągu prawie ćwierćwiecza. I prawdopodobnie najpoważniejszy. 

To, co do tej pory jest mało znane, stawia pod znakiem zapytania integralność procesu demokratycznego leżącego u podstaw całej machiny politycznej bloku 27 państw

– pisze red. Lynch i podkreśla, że od czasu masowej rezygnacji Komisji Europejskiej Jacques’a Santera w związku z zarzutami o nadużycia finansowe w 1999 roku Bruksela nie została tak bardzo zdestabilizowana przez skandal korupcyjny. 

Kryzys wymknął się spod kontroli UE

Chociaż technicznie rzecz biorąc, skandal katarski dotyczy tylko jednej z instytucji UE, zagrożenie dla reszty machiny politycznej bloku jest oczywiste

– czytamy w publikacji. Z perspektywy public relations czas nie mógł być gorszy. W czwartek europejscy prezydenci i premierzy zebrali się w Brukseli na ostatnim w tym roku szczycie przywódców UE. Domniemana korupcja nie znalazła się w oficjalnym porządku obrad, ale sprawa Qatargate, jak się okazało, przyćmiła spotkanie. 

Wchodząc na szczyt, przywódcy byli atakowani przez dziennikarzy domagających się informacji, co UE zrobi, aby rozprawić się z korupcją. Kiedy drzwi się zamknęły i mogli porozmawiać na osobności, prezydenci i premierzy zwrócili się do siebie z przerażeniem

– twierdzi Politico. Premier Holandii Mark Rutte wezwał grupę do skoordynowania swoich komunikatów dla mediów, podkreślając wagę kryzysu. Prezydent Rumunii Klaus Iohannis powiedział, że problem grozi zatruciem całego projektu UE, a łotewski Krišjānis Kariņš podzielił te obawy. 

Następne wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w 2024 roku i wielu członków brukselskiego establishmentu martwi się, że ten skandal zmieni eurosceptyków w zatwardziałych cyników i skłoni wyborców do głosowania na partie antyunijne

– wskazuje serwis i podkreśla, że w nadchodzących dniach, w związku z postępującym śledztwem karnym, nastąpi więcej przemyśleń.

Niezależnie od dalszych losów dochodzenia Michela Claise’a dla jednej z ofiar kryzysu – nadszarpniętej wiarygodności UE – może być już za późno

– podsumowuje red. Lynch.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Chiński balon szpiegowski namierzony nad terytorium USA. Biden zabrał głos Wiadomości
Chiński balon szpiegowski namierzony nad terytorium USA. Biden zabrał głos

Prezydent USA Joe Biden powiedział w sobotę, że władze "zajmą się" chińskim balonem szpiegowskim, który został namierzony podczas lotu nad terytorium Stanów Zjednoczonych.

Pożar w elektrowni w Odessie. Ukraina zwraca się z prośbą do Turcji Wiadomości
Pożar w elektrowni w Odessie. Ukraina zwraca się z prośbą do Turcji

W Odessie na południu Ukrainy doszło do poważnego pożaru elektrowni. Według informacji podanych przez media, w wyniku zdarzenia pozbawionych prądu jest około pół miliona mieszkańców.Duży sukces. Niemiecki koncern podpisał antyizraelską deklarację Wiadomości
"Duży sukces". Niemiecki koncern podpisał antyizraelską deklarację

Niemiecki koncern Siemens będzie sprzedawał pociągi tureckim kolejom, a warunkiem było podpisanie deklaracji związanej z bojkotem Izraela – informuje w piątek portal dziennika telewizyjnego Tagesschau, powołując się na ustalenia stacji SWR.

Beata Szydło: Wojna nie może odbywać się kosztem polskich obywateli Wiadomości
Beata Szydło: Wojna nie może odbywać się kosztem polskich obywateli

W tej chwili u władzy w Polsce ludzie odpowiedzialni, którzy rozumieją, że ta wojna nie może się też odbywać kosztem polskich obywateli – mówiła dziś w Staszowie była premier Beata Szydło.

Fenomenalny konkurs w Willingen! Polak na podium Wiadomości
Fenomenalny konkurs w Willingen! Polak na podium

Sobotni konkurs indywidualny w niemieckim Willingen wygrał norweski skoczek Halvor Egner Granerud. Drugie miejsce na podium przypadło Słoweńcowi Anze Laniskowi, zaś trzecie miejsce zajął Polak - Dawid Kubacki.

Złe wieści dla Małgorzaty Rozenek. Jest decyzja TVN Wiadomości
Złe wieści dla Małgorzaty Rozenek. Jest decyzja TVN

Władze TVN podjęły decyzję, która może być źle przyjęta przez fanów „Projektu Lady”.

Szef MON składał kwiaty przed flagą UPA? Jest reakcja resortu Wiadomości
Szef MON składał kwiaty przed flagą UPA? Jest reakcja resortu

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak nie składał kwiatów ani nie klękał przed flagą UPA; złożył wiązankę pod ścianą poległych w Kijowie, w miejscu, w którym hołd składają wszystkie zagraniczne delegacje - przekazało w sobotę MON. Jak zaznaczono, flaga UPA znajdowała się w sąsiedniej części muru.

„Dlaczego ją zatrudniliście?”. Burza w sieci pod zdjęciem z Małgorzatą Rozenek w Dzień Dobry TVN Wiadomości
„Dlaczego ją zatrudniliście?”. Burza w sieci pod zdjęciem z Małgorzatą Rozenek w Dzień Dobry TVN

Po raz kolejny na instagramowym koncie „Dzień dobry TVN” zawrzało. Wszystko za sprawą zdjęcia z Małgorzatą Rozenek.

„Le Soir”: Kwitnie europejski import skroplonego gazu z Rosji. Zaskakujące dane Wiadomości
„Le Soir”: Kwitnie europejski import skroplonego gazu z Rosji. Zaskakujące dane

Europejski import rosyjskiego gazu skroplonego wzrósł w ubiegłym roku o 36 procent - informuje belgijski dziennik „Le Soir”, powołując się na organizację ekologiczną Greenpeace.

Niemieckie media ws. Leopardów: Wina spadnie znów na Berlin Wiadomości
Niemieckie media ws. Leopardów: "Wina spadnie znów na Berlin"

Z informacji niemieckich mediów wynika, że państwa NATO mają zwlekać z potwierdzeniem udziału w procedurze tworzenia batalionów pancernych dla Ukrainy.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe