Sondaż. Kto najlepszym kandydatem PiS na prezydenta? Polacy odpowiedzieli

W najnowszym sondażu Instytutu Badań Pollster na zlecenie "Super Expressu" zapytano wyborców Zjednoczonej Prawicy, kto w ich ocenie byłby najlepszym kandydatem w wyborach prezydenckich w 2025 roku. 
Jarosław Kaczyński  Sondaż. Kto najlepszym kandydatem PiS na prezydenta? Polacy odpowiedzieli
Jarosław Kaczyński / fot. Krzysztof Białoskórski / Kancelaria Sejmu

Większość ankietowanych była zgodna i wskazała na premiera Mateusza Morawieckiego (54 proc.).

Kolejne miejsca przypadły: byłej premier Beacie Szydło - 16 proc., ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobro - 9 proc., prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu - 8 proc., oraz dwóm eurodeputowanym, Joachimowi Brudzińskiemu - 5 proc. i Adamowi Bielanowi - 2 proc. 

6 proc. uczestników sondażu wybralo innego polityka, natomiast 2 proc. nie miało zdania. Sondaż przeprowadzono w okresie 17-18 grudnia 2022 roku metodą CAWI. 

Kto lepszym premierem?

W innym badaniu Polacy odpowiedzieli na pytanie, kto ich zdaniem był lepszym premierem - Beata Szydło, czy może aktualny premier Mateusz Morawiecki. 64,6 proc. badanych odpowiedziało tak samo. 24,7 proc. respondentów przyznało, że Mateusz Morawiecki, natomiast 10,7 proc. lepiej oceniło Beatę Szydło.
 

– Siedem na dziesięć osób w wieku powyżej 50 lat oraz nieco mniejszy odsetek badanych (69 proc.) z miast liczących między 100 a 199 tys. mieszkańców sądzi, że Mateusz Morawiecki i Beata Szydło radzili sobie tak samo na stanowisku premiera rządu Zjednoczonej Prawicy. Takiego samego zdania jest prawie siedmiu na dziesięciu badanych (66 proc.) posiadających wykształcenie średnie – powiedziała Wiktoria Maruszczak, senior project manager w SW Research.
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym Wiadomości
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym

3 lutego 1982 r. Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni wydał najwyższy z wyroków wobec działaczy opozycji w stanie wojennym. Ewa Kubasiewicz, która pracowała w Wyższej Szkole Morskiej jako kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów uczelnianej biblioteki, została skazana na 10 lat pozbawienia wolności i 5 lat pozbawienia praw publicznych.

Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach Wiadomości
Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach

O godz. 22.00 w piątek zamknięto lokale wyborcze w Czechach po pierwszym dniu głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich. Lokale zostaną otwarte w sobotę o godz. 8.00, a głosować na kandydatów na prezydenta, byłego przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO Petra Pavla lub byłego premiera Andreja Babisza, będzie można do godz. 14.00.

Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock Wiadomości
Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock

Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski Wiadomości
Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski

Bez względu na to, jak nasi europejscy niepartnerzy wymyślili swoje próby przepisania historii na nowo, pamięć o radzieckich bohaterach wyzwolicielach i okropnościach nazizmu nie mogą zostać wymazane – twierdzi rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy Wiadomości
Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy

W Koziegłowach pod Poznaniem sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraż – informuje w piątek „Głos Wielkopolski”

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności Wiadomości
Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował Wiadomości
Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował

Onet.pl ma sprostować nieprawdziwe informacje dotyczące firmy the White House Writers Group i jej kontraktu z Polską Fundacją Narodową – zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar Wiadomości
Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar

Siedem osób nie żyje, a 10 zostało rannych w wyniku ataku na synagogę w Jerozolimie – przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm” Wiadomości
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm”

– Wiesz, możesz zająć się czymkolwiek. To seksizm, rasizm, mizoginia, homofobia, cokolwiek, wojna. A jeśli naprawdę się w to wgłębisz, przestudiujesz i poznasz historię, zrozumiesz, że wszystko jest połączone – twierdzi laureatka Oscara, jedna z legend amerykańskiego kina 85-letnia Jane Fonda.

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe