Reparacje wojenne od Niemiec. Arkadiusz Mularczyk zdradza plan na 2023 rok

W 2023 r. będziemy kontynuować działania zmierzające do umiędzynarodowienia sprawy odszkodowań wojennych od Niemiec; planujemy szereg spotkań i wizyt międzynarodowych, m.in. na Bałkanach; wystąpimy do ONZ oraz do innych organizacji międzynarodowych – przekazał PAP wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.
Ruiny Warszawy Reparacje wojenne od Niemiec. Arkadiusz Mularczyk zdradza plan na 2023 rok
Ruiny Warszawy / Wikipedia domena publiczna

"Przede wszystkim będziemy kontynuować te działania, które zostały podjęte w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, które zmierzają do umiędzynarodowienia problematyki odszkodowań wojennych, sprawy rekompensat, których domagamy się od Niemiec" - zapowiedział wiceminister.

Przypomniał, że 1 września 2022 r. został opublikowany raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej, z którego wynika, że ogólna kwota strat to ponad 6 bilionów 220 miliardów zł 609 mln zł, a 14 września została podjęta uchwała Sejmu, która jak podkreślił, "zobowiązała państwo niemieckie do wyrównania wszelkich szkód wynikających z tej wojny".

Nota do niemieckiego rządy

Mularczyk przypomniał, że 3 października rząd polski wystosował notę do niemieckiego rządu, w której domaga się m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne oraz zrekompensowania szkód, a następnie - trzy tygodnie później - on sam wystosował ponad 50 not do krajów państw UE, informujących kwestii odszkodowań.

"To zostało zrealizowane. Myślę, że był to ważny element wyjaśnienia naszego stanowiska naszym sojusznikom i partnerom. Wystosowaliśmy też pismo do UNESCO, w którym razem z wicepremierem i ministrem kultury Piotrem Glińskim zwróciliśmy uwagę na konsekwencje braku procedur i chęci zwrotu przez Niemców dóbr kultury i dzieł sztuki, które zostały z Polski ukradzione. Zwróciliśmy uwagę na prawodawstwo niemieckie, które legalizuje skradzione rzeczy po 30 latach od takiej kradzieży" - powiedział.

"Przekazano także dyrektor generalnej UNESCO Audrey Azoulay nasze zaproszenie do Polski i chcielibyśmy, by w przyszłości - najlepiej w zbliżającym się roku - odbyło się spotkanie na najwyższym szczeblu, z udziałem także polskiego premiera i prezydenta" - dodał Mularczyk.

"Następnie wystosowałem pismo do sekretarz generalnej Rady Europy Mariji Pejczinović Burić i innych ważnych urzędników europejskich, zawracając uwagę na to, że mimo próby podjęcia dialogu z Niemcami w sprawie odszkodowań, państwo to odmawia tego dialogu. Ten problem przedstawiałem też innym gremiom i szefom grup politycznych w PE" - relacjonował wiceminister.

Podsumowując stwierdził, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy podjął "szereg działań o charakterze międzynarodowym"; jak zapowiedział, te działania będą też kontynuowane w przyszłym roku.

"Ich celem jest upublicznienie tematyki reparacji. Planujemy wystosowanie, przeprowadzenie naszych interwencji do kolejnych organizacji międzynarodowych, wystąpimy między innymi do ONZ, ale o tej kwestii będziemy informować na początku stycznia" - przekazał.

"Będziemy też występować do kolejnych organizacji międzynarodowych: zajmujących się prawami człowieka, demokracją, szeroko pojęta praworządnością, będziemy je systematycznie o sprawie odszkodowań informować, podobnie jak instytucje w UE oraz amerykański Kongres. Chcemy naszym partnerom pokazać, że prowadzimy działania bardzo profesjonalne, szeroko zakrojone na arenie międzynarodowej i że nie jest to sprawa dotycząca wyłącznie Polski i Niemiec, ale problem szerszy, dotyczący generalnie braku rozliczenia się Niemiec z wieloma krajami, które brały udział po II wojnie światowej po stronie aliantów. Będziemy zatem dalej odbywać spotkania i prowadzić konsultacje" - zapowiedział.

Mularczyk przekazał, że w kolejnych tygodniach planowany jest szereg spotkań oraz wizyt międzynarodowych, między innymi na Bałkanach.

"Przed nami intensywny czas, mamy świadomość absolutnie przełomowego momentu w historii jeśli chodzi o kwestie reparacji, jest dobry czas na podnoszenie tych kwestii, bo ludzie widzą jak Rosja zachowuje się dziś na Ukrainie i są w stanie lepiej zrozumieć jak wyglądała sytuacja Polski tuż po II wojnie światowej" - dodał wiceminister.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego Wiadomości
Beskid Sądecki. Ewakuacja dzieci ze schroniska górskiego

W związku z pogarszającymi się warunkami pogodowymi w górach, ratownicy Grupy Krynickiej GOPR ewakuowali w czwartek 14 dzieci - uczestników obozu sportowego ze schroniska na Przehybie w Beskidzie Sądeckim. Dojazd do schroniska uniemożliwiły powalone drzewa.

Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń Wiadomości
Niemcy: Rekordowo niskie zaufanie do Bundeswehry. Sondaż nie pozostawia złudzeń

52 proc. Niemców uważa, że decyzja rządu o wysłaniu czołgów Leopard na Ukrainę była słuszna, 39 proc. jest zdania, że był to błąd - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu telewizji ARD. 59 proc. twierdzi, że ma małe lub żadne zaufanie do Bundeswehry. To najniższa wartość od 1998 roku.

Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot? Wiadomości
Jest decyzja MKOl ws. Rosjan. Będzie bojkot?

Rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mieli możliwość wzięcia udziału w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich. Okazuje się, że tę decyzję popiera w pełni... Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję Wiadomości
Nowy prezydent Czech obawia się podsłuchów. Podjął decyzję

Prezydent elekt Czech Petr Pavel zapowiedział, że po swojej inauguracji zleci dokładną inspekcję pomieszczeń na Zamku Praskim, siedzibie głowy państwa. Pavel powiedział w czwartek portalowi tygodnika „Respekt”, że panujące tam warunki uważa za niezadowalające. Ma obawiać się podsłuchów.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Rozrusznik serca wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej

Kilka gramów daje życie! Rozrusznik wszczepiany bez otwierania klatki piersiowej!

Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle? Wiadomości
Skandal w Pałacu Buckingham. Na królewskim balkonie zabraknie miejsca dla księcia Harry'ego i Meghan Markle?

Co z decyzją króla Karola III ws. księcia Harry'ego i Meghan Markle? Czy monarcha zgodzi się na to, by para wzięła udział w jego najważniejszej ceremonii?

Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach Wiadomości
Oficer uciekł z Rosji. Opowiedział o torturach na ukraińskich jeńcach

Były rosyjski oficer Konstanin Jefremow, który uciekł z Rosji, opowiedział brytyjskiej telewizji, jak traktowano ukraińskich żołnierzy w niewoli.

Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem Wiadomości
Były szef NATO chce żeby Ukraina była europejskim Izraelem

Były szef NATO wraz z szefem Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem opracowali dokument, który ma pozwolić Ukrainie liczyć na takie samo wsparcie ze strony USA, na jakiem może liczyć Izrael.

“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom Wiadomości
“Leopardy zostaną spalone jak faszystowskie Tygrysy”. Przewodniczący rosyjskiej Dumy odgraża się Niemcom

Przewodniczący rosyjskiej Dumy Wiaczesław Wołodin w mocnych słowach zaatakował Niemcy ws. dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard. Zapowiedział, że czeka je taki sam los jak Tygrysy, które wykorzystywała armia niemiecka podczas II wojny światowej.

Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem” Wiadomości
Marcinkiewicz skazany na pół roku ograniczenia wolności. „Ziobro jest mściwym człowiekiem”

Zapadł wyrok skazujący Kazimierza Marcinkiewicza na pół roku ograniczenia wolności i wykonywanie prac społecznych. Co na to były premier?

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe