Abp Mokrzycki o minionym roku na Ukrainie: „Jak trwoga to do Boga”

Ks. abp Mieczysław Mokrzycki był gościem audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja. Zdaniem duchownego zawierzenie Bogu w tym trudnym dla nas czasie wojny jest niezwykle istotne.
Krzyż / zdjęcie poglądowe Abp Mokrzycki o minionym roku na Ukrainie: „Jak trwoga to do Boga”
Krzyż / zdjęcie poglądowe / Pixabay License

– Siła modlitwy jest odczuwalna chociażby w tym, że nasi wierni nie tracą ducha, ale są mocni i chcą przetrwać okres wojny, ale także w tym, iż ludzie ofiarowują swoją pomoc drugiemu człowiekowi – powiedział metropolita lwowski.

Ks. Mokrzycki podsumował, jaki był miniony rok na zaatakowanej przez Rosję Ukrainie. Dodał, że pomimo ekstremalnych okoliczności starano się podtrzymać religijną atmosferę i nie rezygnowano z nauczania wiernych.

– Staraliśmy się, by nasi wierni czuli bliskość kapłanów. Odbywały się pielgrzymki do naszych sanktuariów, spotkania oazowe z dziećmi czy młodzieżą. Uważam, iż podołaliśmy wszystkim oczekiwaniom uchodźców, którzy przybywali do nas ze wschodu kraju. Jako archidiecezja lwowska pośredniczyliśmy w przekazywaniu na wschód pomocy humanitarnej, która docierała do nas z Polski. Nasz Caritas oraz nasze parafie w dalszym ciągu w tym uczestniczą – wyjaśnił metropolita lwowski.

Wiara w Boga podnosi na duchu

W jego ocenie Ukraińcy mogli nie raz przekonać się, że wiara w Boga daje ogrom siły i nadziei. W sytuacji gdy brakuje podstawowych produktów do przeżycia, kiedy strach zagląda w oczy, wtedy modlitwa staje się niezaprzeczalnym oparciem.

Metropolita lwowski złożył również życzenia na nowy rok.

– Wszystkim mieszkańcom Ukrainy oraz wiernym Kościoła katolickiego życzę, by okres wojny potraktowali jako wielkie rekolekcje, żebyśmy wszyscy zastanowili się, co jest powodem wybuchu wojny, abyśmy potrafili więcej uwagi poświęcić formacji człowieka, by wydobyć z niego jak najwięcej dobra, unikając jednocześnie zła. Dziękuję wszystkim naszym rodakom za wielką solidarność, codzienną modlitwę, pomoc humanitarną, która ciągle do nas płynie. Serdecznie dziękuję za duchową więź, za każdy gest życzliwości, dobroci. To jest bardzo ważne, bo podnosi nas wszystkich na duchu – podsumował ks. Mokrzycki.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kiedy Jarosław Kaczyński wróci do objazdu po Polsce? Nowe informacje o stanie zdrowia prezesa PiS Wiadomości
Kiedy Jarosław Kaczyński wróci do objazdu po Polsce? Nowe informacje o stanie zdrowia prezesa PiS

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wraca do zdrowia i myślę, że w ciągu kilku tygodni również będzie wracał do objazdu po Polsce. Aktywność polityków w terenie będzie odgrywała duże znacznie w czasie kampanii wyborczej - powiedział w czwartek w Studiu PAP Michał Moskal, dyrektor biura prezydialnego PiS.

Jerzy Jachowicz skazany za felieton. Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP protestuje Wiadomości
Jerzy Jachowicz skazany za felieton. Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP protestuje

20 stycznia Sąd Okręgowy Warszawa-Praga skazał red. Jerzego Jachowicza za pomówienie prokuratora Dariusza Korneluka. Z wyrokiem sądu nie zgadza się Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.

Burza w Pałacu Buckingham. „Pijany książę odpychał nas, był bardzo agresywny” Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. „Pijany książę odpychał nas, był bardzo agresywny”

Brytyjski tabloid „Daily Mail” analizując biografię księcia Harry’ego „Spare”, przypomina skutki jednej z suto zakrapianych imprez w wykonaniu księcia Harry’ego z czasów, gdy ten mieszkał jeszcze w Pałacu Buckingham. 

Były premier Kazimierz M. skazany na pół roku ograniczenia wolności Wiadomości
Były premier Kazimierz M. skazany na pół roku ograniczenia wolności

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy wydał wyrok nakazowy wobec byłego premiera Kazimierza M., uznając go winnym uchylania się od obowiązku alimentacyjnego wobec byłej żony Izabeli. Sąd skazał ekspolityka na pół roku ograniczenia wolności i na wykonywanie prac społecznych – podało tvp.info.

„Oburzające”. Andrzej Duda mocno nt. Rosji Wiadomości
„Oburzające”. Andrzej Duda mocno nt. Rosji

– Trudno o coś bardziej oburzającego niż twierdzenie w demokratycznym kraju, że Rosja ma prawo do obrony strefy wpływów. Jeżeli ludzie demokratycznie wybierają NATO czy sojusz z USA, to znaczy, że tego chcą – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas debaty w trakcie wizyty w Rydze.

Katargate. PE zdecydował ws. immunitetów europosłów Wiadomości
Katargate. PE zdecydował ws. immunitetów europosłów

Parlament Europejski opowiedział się w czwartek w głosowaniu za uchyleniem immunitetu poselskiego Belgowi Marcowi Tarabelli i Włochowi Andrei Cozzolino, którzy są zamieszani w skandal korupcyjny.

Jest nowy lider oglądalności kanałów telewizyjnych. Duże zaskoczenie Wiadomości
Jest nowy lider oglądalności kanałów telewizyjnych. Duże zaskoczenie

Jak podaje portal Wirtualne Media, poznaliśmy nowego lidera oglądalności rynku telewizyjnego wśród wszystkich widzów w styczniu 2023 roku. Z czwartego na pierwsze miejsce awansowała TVP2.

„Notowania PiS-u wzrosły”. Senator opozycji mocno o Tusku Wiadomości
„Notowania PiS-u wzrosły”. Senator opozycji mocno o Tusku

Senator Michał Kamiński krytycznie odniósł się do decyzji opozycji w sprawie głosowania nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym.

Niemiecki dziennik: „Rosja może być nie tylko militarnym, ale i politycznym zwycięzcą wojny” Wiadomości
Niemiecki dziennik: „Rosja może być nie tylko militarnym, ale i politycznym zwycięzcą wojny”

Sytuacja na Ukrainie ma być coraz gorsza. Na dodatek dotychczasowe wsparcie, które Ukraina otrzymała od Zachodu, jest zbyt małe, aby Kijów mógł ostatecznie wyjść zwycięsko z konfrontacji z Rosją – poinformował niemiecki dziennik „Die Welt”.

ISW: Rosjanie szykują decydującą ofensywę na wschodzie Ukrainy Wiadomości
ISW: Rosjanie szykują decydującą ofensywę na wschodzie Ukrainy

Wojska rosyjskie najprawdopodobniej szykują się do decydującej operacji ofensywnej w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy w lutym i/lub w marcu – ocenia Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swoim najnowszym raporcie.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe