Michał Ossowski: „PiS wygrało wybory dzięki realizacji programów społecznych, przy wsparciu Solidarności. Warto o tym przypominać”

10 lat temu rząd PO-PSL podwyższył wiek emerytalny. Przeciw tej decyzji stanowczo protestowały organizacje związkowe, z NSZZ „Solidarność” na czele. Red. naczelny „Tygodnika Solidarność” Michał Ossowski w rozmowie na antenie Radia Gdańsk podkreślił, że Prawo i Sprawiedliwość wygrało ostatnie wybory głównie dzięki realizacji programów społecznych przy wsparciu Solidarności.
Michał Ossowski Michał Ossowski: „PiS wygrało wybory dzięki realizacji programów społecznych, przy wsparciu Solidarności. Warto o tym przypominać”
Michał Ossowski / fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher

Pamiętam ten czas podwyższenia wieku emerytalnego przez rząd PO-PSL, ogromny wysiłek Solidarności i wielkie oburzenie społeczne. Tak naprawdę na fali tego oburzenia Prawo i Sprawiedliwość, także przy poparciu „S” – była podpisana umowa społeczna – te wybory wygrało. Dobrze się stało, że ten wiek emerytalny został obniżony, że PiS podjął się realizacji obietnic wyborczych i programu społecznego, który w dużej mierze był programem solidarnościowym

– zaznaczył Michał Ossowski. Podkreślił, że są to dobre kierunki, o których trzeba przypominać. 

Uważam, że za mało mówi się o tych kwestiach społecznych i o tym, co zostało przez te lata zrobione. Pamiętajmy, że przez te siedem lat doszło do głosu nowe pokolenie wyborcze, które nie pamięta czasów wcześniejszych, bo wtedy nie było zainteresowane rynkiem pracy, a tym bardziej emeryturą. Teraz to pokolenie jest na rynku, jednak niekoniecznie musi pamiętać o tym, co się działo 10 lat temu. Tym bardziej warto o tym przypominać

– podsumował redaktor.

„Szkoła odchodzi od zadań wychowawczych. To błąd”

W „Komentarzach Radia Gdańsk” ponownie pojawił się także temat bulwersujących „jasełek”, które przed świętami zorganizowali uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gdańsku. Uczniowie przedstawili historię narodzin Jezusa Chrystusa, delikatnie mówiąc, „po swojemu”. Dzieciątko Jezus przywieziono w taczce. Trzej królowie przynieśli mu klawiaturę komputerową, laptopa i myszkę. Pasterz podarował wór zboża i mleko, a wśród niosących dary znalazła się także postać z kotem, która przyniosła prezent w postaci bonu na 500 plus. Nie zabrakło również motywów związanych z LGBT.

Szkoła, oprócz tego, że uczy, powinna także wychowywać. I dzisiaj troszeczkę mamy z tym problem, że szkoła odchodzi od tych zadań wychowawczych, uważając, że to nie jest ich działka. I to jest błąd

– podkreślił redaktor. Dodał, że szkoła jest miejscem, gdzie „młodzi ludzie w dość trudnym dla siebie wieku spędzają mnóstwo czasu i jeżeli tutaj tych walorów wychowawczych sobie odmówimy, to tracimy naprawdę duży kawał czasu, gdzie moglibyśmy na młodych ludzi wpływać”.

Druga rzecz jest taka, że granice dobrego smaku zostały przekroczone. Wolność słowa i wolność wyrażania swoich poglądów jest rzeczą nadrzędną. I my, ludzie mediów, to wiemy, szanujemy i cenimy sobie nadzwyczaj. Natomiast ta wolność nie może się sprowadzać do obrażania uczuć innych. Tutaj są pewne granice tej wolności

– zaznaczył Michał Ossowski i podkreślił, że ta młodzież nie musi wcale wyznawać wartości chrześcijańskich, nie musi się z nimi zgadzać, może mieć do nich krytyczny stosunek. 

To wszystko mieści się w ramach wolności słowa. Natomiast wyrażanie tego krytycznego stosunku, interpretowanie tego w taki sposób, nie do końca zgodny z wartościami chrześcijańskimi, akurat właśnie w takim dniu, może obrazić uczucia wielu osób. I w tym zakresie takie wydarzenia nie powinny mieć miejsca. W ogóle obrażanie uczuć religijnych nie powinno mieć miejsca, ale szczególnie taka krytyka nie powinna odbywać się w tym czasie 

– wyjaśniał redaktor naczelny „TS”.

„Systemem zakazowo-nakazowym wiele nie osiągniemy”

Redaktor podkreślił jednak, że cieszy się ze słów ministra Czarnka, który mówi o zaniechaniu kary.

I tak bym zalecał, bo to są jednak młodzi ludzie. Młodzi ludzie w okresie buntu i my stosując wobec nich takie systemy zakazowo-nakazowe, tak naprawdę niewiele osiągniemy albo osiągniemy jedynie efekt przeciwny. Trzeba po prostu podjąć pracę u podstaw. Trzeba zastanowić się nad tym, w jaki sposób my wychowujemy naszą młodzież. W jaki sposób uczymy ich tolerancji i poszanowania również dla przeciwnych poglądów. To na pewno przyniesie większe efekty 

– podsumował Michał Ossowski.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Waldemar Krysiak: Lekarze zmieniający dzieciom płeć zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów swoich eksperymentów Wiadomości
Waldemar Krysiak: Lekarze "zmieniający dzieciom płeć" zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów swoich eksperymentów

Kolejny, ciężki cios dla ideologii gender: Szkocja wycofuje się z prób „zmiany płci” u dzieci, a angielscy lekarze, którzy takich procedur się dopuszczali, zostaną zmuszeni do ujawnienia szczegółów eksperymentów. W Wielkiej Brytanii kończy się masowe okaleczanie dzieci motywowane lewicowym szaleństwem.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy tworzą urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy tworzą urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni

Moc polskiej nauki! Polacy tworzą najczulsze na Ziemi urządzenie do badania naszej pozycji względem czasoprzestrzeni! To jest projekt rodem science - fiction.

Polacy na lotnisku w Dubaju: 27 godzin czekania, a linie proponują nam lot za pięć dni z ostatniej chwili
Polacy na lotnisku w Dubaju: 27 godzin czekania, a linie proponują nam lot za pięć dni

Główne lotnisko w Dubaju powoli wraca do normalnej pracy po zakłóceniach związanych z gwałtownymi deszczami. "Dziś odleciał do Warszawy w połowie pusty samolot, a naszych bagaży nie ma. Po 27 godzinach czekania na lotnisku linie proponują nam lot powrotny dopiero 23 kwietnia" - powiedziała PAP Nina, jedna z pasażerek.

Prezydent Duda: Idea włączenia się do tzw. kopuły europejskiej dla nas jest nieco spóźniona z ostatniej chwili
Prezydent Duda: Idea włączenia się do tzw. kopuły europejskiej dla nas jest nieco spóźniona

Prezydent Andrzej Duda ocenił w czwartek, że jeśli chodzi o plan włączenia się Polski tzw. kopuły europejskiej, to "ta idea, kiedy dwa lata temu została ogłoszona, była dla nas nieco spóźniona". Jak przypomniał od kilku lat realizujemy nasz system obrony przeciwlotniczej.

Szokujący tytuł Rzeczpospolitej. Ekspert łapie się za głowę z ostatniej chwili
Szokujący tytuł "Rzeczpospolitej". Ekspert łapie się za głowę

Prokuratura Krajowa podała w czwartek, że na terytorium Polski zatrzymano i postawiono zarzuty Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania dla wywiadu wojskowego Rosji. Jak wynika ze śledztwa, informacje Pawła K. miały pomóc w ewentualnym zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Artykuł w tej sprawie pojawił się na wielu portalach, w tym rownież na stronie "Rzeczpospolitej". Problem w tym, że na portalu "Rzeczpospolitej" okraszono go szokującym tytułem. Głos zabrał ekspert ds. wojskowych Paweł Zariczny.

Polak z poważnymi zarzutami. W tle plan zamachu na Zełenskiego z ostatniej chwili
Polak z poważnymi zarzutami. W tle plan zamachu na Zełenskiego

Prokuratura Krajowa podała w czwartek, że na terytorium Polski zatrzymano i postawiono zarzuty Pawłowi K., który zgłosił gotowość do działania dla wywiadu wojskowego Rosji. Jak wynika ze śledztwa, informacje Pawła K. miały pomóc w ewentualnym zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Dramat w Bydgoszczy. Nie żyje 15-latka z ostatniej chwili
Dramat w Bydgoszczy. Nie żyje 15-latka

Nie żyje 15-letnia dziewczyna, która w czwartek w Bydgoszczy wpadła pod tramwaj na ul. Fordońskiej. Wypadek spowodował poważne utrudnienia w ruchu samochodów i kursowaniu tramwajów - poinformowała kom. Lidia Kowalska z bydgoskiej Komendy Miejskiej Policji.

Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON z ostatniej chwili
Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON

W środę w Warszawie doszło do spotkania generalnego inspektora Bundeswehry gen. Carstena Breuera z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesławem Kukułą. Wpis niemieckiego generała wywołał burzę. Mariusz Błaszczak żąda wyjaśnień od kierownictwa MON.

Niemcy przejmują odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO. Burza po słowach szefa Bundeswehry z ostatniej chwili
"Niemcy przejmują odpowiedzialność za wschodnią flankę NATO". Burza po słowach szefa Bundeswehry

W środę w Warszawie doszło do spotkania generalnego inspektora Bundeswehry gen. Carstena Breuera z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesławem Kukułą. Wpis niemieckiego generała wywołał burzę.

Oni również musieli zrezygnować z Tańca z gwiazdami z ostatniej chwili
Oni również musieli zrezygnować z "Tańca z gwiazdami"

Na trzy dni przed kolejnym odcinkiem „Tańca z gwiazdami” jedna z uczestniczek ogłosiła, że rezygnuje z dalszego uczestnictwa w programie.

REKLAMA

Michał Ossowski: „PiS wygrało wybory dzięki realizacji programów społecznych, przy wsparciu Solidarności. Warto o tym przypominać”

10 lat temu rząd PO-PSL podwyższył wiek emerytalny. Przeciw tej decyzji stanowczo protestowały organizacje związkowe, z NSZZ „Solidarność” na czele. Red. naczelny „Tygodnika Solidarność” Michał Ossowski w rozmowie na antenie Radia Gdańsk podkreślił, że Prawo i Sprawiedliwość wygrało ostatnie wybory głównie dzięki realizacji programów społecznych przy wsparciu Solidarności.
Michał Ossowski Michał Ossowski: „PiS wygrało wybory dzięki realizacji programów społecznych, przy wsparciu Solidarności. Warto o tym przypominać”
Michał Ossowski / fot. Radio Gdańsk/Roman Jocher

Pamiętam ten czas podwyższenia wieku emerytalnego przez rząd PO-PSL, ogromny wysiłek Solidarności i wielkie oburzenie społeczne. Tak naprawdę na fali tego oburzenia Prawo i Sprawiedliwość, także przy poparciu „S” – była podpisana umowa społeczna – te wybory wygrało. Dobrze się stało, że ten wiek emerytalny został obniżony, że PiS podjął się realizacji obietnic wyborczych i programu społecznego, który w dużej mierze był programem solidarnościowym

– zaznaczył Michał Ossowski. Podkreślił, że są to dobre kierunki, o których trzeba przypominać. 

Uważam, że za mało mówi się o tych kwestiach społecznych i o tym, co zostało przez te lata zrobione. Pamiętajmy, że przez te siedem lat doszło do głosu nowe pokolenie wyborcze, które nie pamięta czasów wcześniejszych, bo wtedy nie było zainteresowane rynkiem pracy, a tym bardziej emeryturą. Teraz to pokolenie jest na rynku, jednak niekoniecznie musi pamiętać o tym, co się działo 10 lat temu. Tym bardziej warto o tym przypominać

– podsumował redaktor.

„Szkoła odchodzi od zadań wychowawczych. To błąd”

W „Komentarzach Radia Gdańsk” ponownie pojawił się także temat bulwersujących „jasełek”, które przed świętami zorganizowali uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gdańsku. Uczniowie przedstawili historię narodzin Jezusa Chrystusa, delikatnie mówiąc, „po swojemu”. Dzieciątko Jezus przywieziono w taczce. Trzej królowie przynieśli mu klawiaturę komputerową, laptopa i myszkę. Pasterz podarował wór zboża i mleko, a wśród niosących dary znalazła się także postać z kotem, która przyniosła prezent w postaci bonu na 500 plus. Nie zabrakło również motywów związanych z LGBT.

Szkoła, oprócz tego, że uczy, powinna także wychowywać. I dzisiaj troszeczkę mamy z tym problem, że szkoła odchodzi od tych zadań wychowawczych, uważając, że to nie jest ich działka. I to jest błąd

– podkreślił redaktor. Dodał, że szkoła jest miejscem, gdzie „młodzi ludzie w dość trudnym dla siebie wieku spędzają mnóstwo czasu i jeżeli tutaj tych walorów wychowawczych sobie odmówimy, to tracimy naprawdę duży kawał czasu, gdzie moglibyśmy na młodych ludzi wpływać”.

Druga rzecz jest taka, że granice dobrego smaku zostały przekroczone. Wolność słowa i wolność wyrażania swoich poglądów jest rzeczą nadrzędną. I my, ludzie mediów, to wiemy, szanujemy i cenimy sobie nadzwyczaj. Natomiast ta wolność nie może się sprowadzać do obrażania uczuć innych. Tutaj są pewne granice tej wolności

– zaznaczył Michał Ossowski i podkreślił, że ta młodzież nie musi wcale wyznawać wartości chrześcijańskich, nie musi się z nimi zgadzać, może mieć do nich krytyczny stosunek. 

To wszystko mieści się w ramach wolności słowa. Natomiast wyrażanie tego krytycznego stosunku, interpretowanie tego w taki sposób, nie do końca zgodny z wartościami chrześcijańskimi, akurat właśnie w takim dniu, może obrazić uczucia wielu osób. I w tym zakresie takie wydarzenia nie powinny mieć miejsca. W ogóle obrażanie uczuć religijnych nie powinno mieć miejsca, ale szczególnie taka krytyka nie powinna odbywać się w tym czasie 

– wyjaśniał redaktor naczelny „TS”.

„Systemem zakazowo-nakazowym wiele nie osiągniemy”

Redaktor podkreślił jednak, że cieszy się ze słów ministra Czarnka, który mówi o zaniechaniu kary.

I tak bym zalecał, bo to są jednak młodzi ludzie. Młodzi ludzie w okresie buntu i my stosując wobec nich takie systemy zakazowo-nakazowe, tak naprawdę niewiele osiągniemy albo osiągniemy jedynie efekt przeciwny. Trzeba po prostu podjąć pracę u podstaw. Trzeba zastanowić się nad tym, w jaki sposób my wychowujemy naszą młodzież. W jaki sposób uczymy ich tolerancji i poszanowania również dla przeciwnych poglądów. To na pewno przyniesie większe efekty 

– podsumował Michał Ossowski.Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe