Niemiecki profesor historii: „Polska pod obecnymi rządami jest naszym wrogiem”

Znany niemiecki historyk prof. Roland Asch odniósł się na Twitterze do relacji Niemiec z Polską w kontekście reparacji, które domaga się Warszawa od Berlina. „Polska pod obecnymi rządami jest naszym wrogiem” – twierdzi historyk.
Zburzona Warszawa Niemiecki profesor historii: „Polska pod obecnymi rządami jest naszym wrogiem”
Zburzona Warszawa / fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe/ straty-wojenne.pl | screen Twitter

Wszystko zaczęło się od kłamliwego komentarza niemieckiego internauty, który napisał na Twitterze, iż po II wojnie światowej „Polska wypędziła 12,5 mln Niemców, z czego 2,5 mln z nich zmarło”. Właśnie do tego wpisu odniósł się prof. Ronald Asch, znany niemiecki historyk, specjalizujący się w historii Wielkiej Brytanii, uchodzący za eksperta w szczególności od szkockiego rodu Stuartów.

Niemiecki historyk: „Polska pod obecnymi rządami naszym wrogiem”

Polska pod obecnymi rządami nie jest naszym partnerem, jest naszym wrogiem, więc zrozumiałe jest, że Scholz trzyma otwarte drzwi do porozumienia z Rosją

– napisał Asch na Twitterze. Do jego komentarza odniósł się dr Thomas Clausen z Instytutu Liberalnego Fundacji Friedricha Naumanna na rzecz Wolności.

Kompletny nonsens. Polska jest zdecydowanie jednym z naszych najważniejszych przyjaciół i partnerów, którego interesy w ostatnich latach zbrodniczo ignorowaliśmy. Nie każdy manewr PiS zasługuje na pochwałę, ale zadanie przepracowania błędów przeszłości spada przede wszystkim na nas

– podkreślił Clausen.

Przyjaciel? Pomijając fakt, że narody w zasadzie nie mają przyjaciół, w tym przypadku brzmi to szczególnie absurdalnie

– odparł Asch.

Nawet przy założeniu, że narody mają tylko interesy, w przypadku Polski i Niemiec są one ze sobą nierozerwalnie splecione. Absolutnie nie jestem „przyjacielem” PiS, ale myślę, że najpierw kolej Niemiec na poprawę stosunków

– zakończył dyskusję dr Clausen.

 

 

 

 

Arkadiusz Mularczyk: Niemcy w końcu zdadzą sobie sprawę, że nie sposób wciąż chować głowę w piasek

Wiceminister podczas czwartkowej rozmowy z PAP.PL był pytany, kiedy do Polski trafią reparacje od Niemiec. – Myślę, że jest to jakaś perspektywa, jak sądzę, może kilku lat, kiedy Niemcy w końcu zdadzą sobie sprawę, że nie sposób wciąż chować głowę w piasek i udawać, że tematu nie ma – odparł wiceszef MSZ.

Jak mówił, „prędzej czy później jakaś formuła dialogu rozpocznie się i powstanie pewnie jakiś fundusz”. – I (Niemcy) będą płacić przez kolejne 20, 30 lat. Tak uważam, że to jest perspektywa całkiem nieodległa – powiedział Mularczyk.

Jego zdaniem Niemcy muszą „oswoić się” z tematem odszkodowań dla Polski i zrozumieć, że nie jest to kwestia wprowadzona do debaty publicznej na potrzeby kampanii wyborczej w Polsce.

Raport o stratach poniesionych przez Polskę

1 września zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej, dotyczącą odszkodowań wojennych. Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.

3 stycznia br. MSZ przekazało, że resort dyplomacji RFN udzielił odpowiedzi na notę z 3 października 2022 r. Według rządu RFN sprawa reparacji i odszkodowań za straty wojenne pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie zamierza podejmować negocjacji w tej sprawie. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
78. lat temu sowieci wkroczyli do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau Wiadomości
78. lat temu sowieci wkroczyli do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau kojarzy się światu jako największe cmentarzysko i symbol eksterminacji europejskich Żydów, choć obóz powstał jako miejsce kaźni Polaków. To tutaj, w widłach rzek Wisły i Soły, z dala od berlińskich i paryskich kawiarenek, naziści postanowili utworzyć sztandarowy ośrodek niemieckiego terroru skierowanego przeciwko narodom Europy. 78 lat temu, bramę z cynicznym napisem „Arbeit macht frei” przekroczyli żołnierze 60. Armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego. Tym samym oświęcimski kombinat śmierci został wyzwolony.

Zmasowany atak Rosji na Ukrainę. Podano liczbę zabitych Wiadomości
Zmasowany atak Rosji na Ukrainę. Podano liczbę zabitych

W ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskiego ataku z powietrza na terenie całej Ukrainy śmierć poniosło 11 osób – poinformowały ukraińskie służby.

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polski dron Prometheus. Jedyny taki na świecie Wiadomości
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polski dron "Prometheus". Jedyny taki na świecie

Polacy stworzyli pierwszego cywilnego drona, którym można sterować zdalnie na odległość nawet międzykontynentalną!

Nowelizacja Kodeksu wyborczego. Sejm zdecydował Wiadomości
Nowelizacja Kodeksu wyborczego. Sejm zdecydował

Podczas czwartkowego posiedzenie Sejmu przyjęto nowelizację Kodeksu wyborczego. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Gwałciciel, który zmienił płeć, nie trafi do kobiecego więzienia. Premier Szkocji zabrała głos Wiadomości
Gwałciciel, który zmienił płeć, nie trafi do kobiecego więzienia. Premier Szkocji zabrała głos

Transseksualna osoba, która będąc mężczyzną zgwałciła dwie kobiety, po czym dokonała prawnej zmiany płci, nie będzie odsiadywać wyroku w kobiecym więzieniu – oświadczyła w czwartek szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon.

Kandydat na prezydenta Czech nie żyje? To fake news i robota hakerów Wiadomości
Kandydat na prezydenta Czech nie żyje? To fake news i robota hakerów

„Tak, żyję. Nigdy nie myślałem, że będę musiał to napisać w sieci” – przekazał w czwartek na Twitterze kandydat na prezydenta Czech generał Petr Pavel.

Zmiany w rachunkach za ciepło. Jest decyzja Sejmu Wiadomości
Zmiany w rachunkach za ciepło. Jest decyzja Sejmu

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy wprowadzającą mechanizm ograniczenia wzrostu cen dla odbiorców ciepła do 40 proc. Teraz ustawa trafi do dalszych prac w Senacie.

To byłby hit! Takiego meczu reprezentacja Polski nie grała od dawna Wiadomości
To byłby hit! Takiego meczu reprezentacja Polski nie grała od dawna

Według informacji Interii władze PZPN przygotowują dużą niespodziankę. W czerwcu podopieczni Fernando Santosa mogą zmierzyć się z reprezentacją Niemiec – wynika z nieoficjalnych informacji serwisu Interia.

Media: Niemiecki potentat dostarczał ważny komponent Rosji Wiadomości
Media: Niemiecki potentat dostarczał ważny komponent Rosji

Z informacji niemieckich dziennikarzy wynika, że rosyjskie samoloty wykorzystywane w wojnie na Ukrainie miały być tankowane niemieckimi komponentami.

Jaką wersję czołgów Abrams dostanie Ukraina? Nieoficjalne informacje Wiadomości
Jaką wersję czołgów Abrams dostanie Ukraina? Nieoficjalne informacje

Ukraina otrzyma od USA nowszą wersję czołgów Abrams, w wersji M1A2 z ulepszoną optyką i systemem zarządzania polem walki – podał w czwartek portal Politico. Problemem może być jednak czas dostaw, bo fabryka Abramsów w Ohio jest zajęta wytwarzaniem pojazdów M1A2 dla Polski i Tajwanu.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe