"Powstanie styczniowe miało przełomowe znaczenie dla narodu polskiego"

Powstanie styczniowe miało przełomowe znaczenie dla narodu polskiego – powiedział w Kielcach szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk. W przededniu 160. rocznicy insurekcji minister złożył kwiaty i zapalił znicze przy zbiorowej mogile powstańców znajdującej się obok klasztoru na Karczówce.
Jedna z bitew podczas powstania styczniowego
Jedna z bitew podczas powstania styczniowego / Domena Publiczna

Szefem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Jan Józef Kasprzyk podkreślił w Kielcach, że ziemia świętokrzyska odegrała niezwykle ważną rolę „w budzeniu sumień i walce o wolność”.

„Obchody rozpoczynamy od tego miejsca, od mogiły powstańców, którzy tutaj w klasztorze na Karczówce odeszli na wieczną wartę. To miejsce było nawiedzane przez dziesięciolecia przez tych, którzy kontynuowali walkę powstańców styczniowych. Myślę tu o strzelcach Józefa Piłsudskiego, oni 50 lat po powstaniu styczniowym, odwiedzając to miejsce, żyli w pełnym przekonaniu i świadomości, że muszą dokończyć dzieła przerwanego klęską powstania styczniowego” – powiedział.

Podkreślał, że bez powstania styczniowego nie byłoby wolnej Polski. „Gdyby nie ofiara powstańców styczniowych i to, co stało się w roku 1863, nie byłoby zwycięstwa z 1918 roku” – zaznaczył.

„Powstanie styczniowe to również moment, w którym możemy mówić o pewnym przełomie w myśleniu o narodzie polskim. Wcześniej, przed rokiem 1863, dążenia niepodległościowe były marzeniami elit. Tymczasem powstanie styczniowe miało charakter powszechny. Do oddziałów powstańczych wstępowali ziemianie, włościanie i robotnicy, to pokazywało, że poczucie wspólnoty narodowej i marzenie o wolności staje się zjawiskiem powszechnym” – zaznaczył.

Powstanie styczniowe wybuchło w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. W Kielcach punktem koncentracji polskich wojsk była Karczówka. Z tego miejsca miał nastąpić atak na rosyjski garnizon w mieście. Przez błędy organizacyjne, brak elementu zaskoczenia, szturmu ostatecznie nie przeprowadzono.

Klasztor na Karczówce odegrał jednak istotną rolę w późniejszej działalności spiskowej powstańców. Utworzono tam punkt kontaktowy, leczono rannych i organizowano pomoc. Za murem klasztoru znajduje się mogiła zbiorowa – chowano w niej prawdopodobnie zmarłych z ran, a leczonych w klasztorze, uczestników powstania.

Obchody 160. rocznicy powstania styczniowego

160. rocznicę powstania styczniowego uczczono również w sobotę w Suchedniowie. Obchody rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej, która została odprawiona w kościele pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła. Po nabożeństwie, z Suchedniowa do Bodzentyna wyruszył XXX Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych.

Na bodzentyńskim Rynku Górnym, zaplanowano odsłonięcie tablicy upamiętniającą defiladę sił powstańczych pod dowództwem gen. Józefa Hauke-Bosaka, która odbyła się w 1864 roku w pierwszą rocznicę wybuchu powstania.

W niedzielę obchody będą kontynuowane w Wąchocku, gdzie po złożeniu kwiatów przy tablicy upamiętniającej 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, uczestnicy uroczystości przejdą pod pomnik jednego z najważniejszych dowódców insurekcji roku 1863 generała Mariana Langiewicza. W tym miejscu odbędzie się ceremonia wręczenia Medali „Stulecia Odzyskanej Niepodległości”, „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria”, podczas której Szef Urzędu odznaczy osoby zasłużone.

Na zakończenie uczestnicy niedzielnych obchodów przejdą do Kościoła św. Floriana, gdzie będą modlić się za ofiary powstańczego zrywu.

Kielecczyzna była miejscem ok. 250 walk i potyczek powstańców z wojskami rosyjskimi, m.in. pod Małogoszczem i Grochowiskami. 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Polska sprowokowała II Wojnę Światową i wymordowała Niemców? Wiadomości
Tadeusz Płużański: Polska "sprowokowała II Wojnę Światową" i "wymordowała Niemców"?

Zarówno w Niemczech, jak i Rosji coraz częściej słyszymy kłamstwa, że Rzeczpospolita nie była ofiarą, ale inspiratorem II wojny światowej. Wpływowi politycy i publicyści obu tych krajów nie tylko usprawiedliwiają, ale także chwalą pakt Ribbentrop–Mołotow, który dla nas oznaczał IV rozbiór Polski.

Jest postępowanie KRRiTV. TOK FM ma kłopoty Wiadomości
Jest postępowanie KRRiTV. TOK FM ma kłopoty

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski wszczął postępowanie z urzędu o ukaranie nadawcy programu TOK FM – Pierwsze Radio Informacyjne, w związku z naruszeniem art. 18 ust.1 ustawy o radiofonii i telewizji - przekazała w piątek na swojej stronie internetowej Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Zełenski: Dziękuję Polsce Wiadomości
Zełenski: Dziękuję Polsce

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Polsce za wsparcie w walce z rosyjską agresją i podkreślił jej ważną rolę jako inicjatora tzw. koalicji czołgowej. Szef państwa spotkał się w piątek w Kijowie z wicepremierem, szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, któremu wręczył Order Za Zasługi I Klasy.

USA. Minister Przydacz: Prezydent Biden przyjedzie do Polski, ustalamy szczegóły wizyty Wiadomości
USA. Minister Przydacz: Prezydent Biden przyjedzie do Polski, ustalamy szczegóły wizyty

Sekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta RP Marcina Przydacz poinformował, że prezydent Joe Biden w najbliższym czasie przybędzie do Polski.

Skandal w Niemczech. Poseł Bundestagu wystąpił w programie Sołowiowa Wiadomości
Skandal w Niemczech. Poseł Bundestagu wystąpił w programie Sołowiowa

Poseł AfD do Bundestagu Steffen Kotré wystapił w talk-show naczelnego propagandysty Kremla Władimira Sołowjowa. Po rozmowie w całych Niemczech wylała się na niego fala krytyki, a decyzja o występie nie spodobała nawet w jego partii. – Mimo wojny trzeba ze sobą rozmawiać i korzystać ze wszystkich kanałów – odpiera krytykę polityk.

Youtube usunął kanał Mediów Narodowych Wiadomości
Youtube usunął kanał Mediów Narodowych

Po kilku latach wytężonej pracy i codziennych wywiadach ze znakomitymi gośćmi kanał Mediów Narodowych na platformie Youtube został usunięty – informuje w piątek wieczorem redakcja Mediów Narodowych.

Z. Kuźmiuk: Prof. Belka krytykuje opozycję. Recesji nie będzie, a opozycja niezorganizowana i słaba intelektualnie Wiadomości
Z. Kuźmiuk: Prof. Belka krytykuje opozycję. "Recesji nie będzie, a opozycja niezorganizowana i słaba intelektualnie"

Opozycja w tym w szczególności Platforma, przez całą jesień i pierwsze miesiące zimy, budowała narrację o braku węgla i innych surowców energetycznych, a w konsekwencji problemów z ogrzewaniem i brakami prądu, które miały nie tylko sparaliżować polską gospodarkę ale także znacząco utrudnić normalne życie, większości ludzi w naszym kraju.

Depardieu prosi Francję o status uchodźcy. „Wstydzę się, że jestem Rosjaninem” Wiadomości
Depardieu prosi Francję o status uchodźcy. „Wstydzę się, że jestem Rosjaninem”

74-letni znany aktor Gerard Depardieu skrytykował wojnę z Ukrainą i zaapelował do władz francuskich o udzielenie statusu uchodźcy. 

USA: Administracja Bidena ogłosiła nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy. Jest „game changer” Wiadomości
USA: Administracja Bidena ogłosiła nowy pakiet uzbrojenia dla Ukrainy. Jest „game changer”

Administracja prezydenta USA Joe Bidena ogłosiła w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart łącznie ponad 2,1 mld dolarów. Po raz pierwszy znajdą się w nim „precyzyjne kierowane rakiety”. Według wcześniejszych doniesień mediów, chodzi o pociski GLSDB, mające zasięg 150 km, które pozwolą dwukrotnie zwiększyć zasięg rażenia ukraińskiej armii.

„Zostałem postrzelony w skroń z czterech metrów”. Górnicy ostro odpowiadają Tuskowi. Będzie pozew [WIDEO] Wiadomości
„Zostałem postrzelony w skroń z czterech metrów”. Górnicy ostro odpowiadają Tuskowi. Będzie pozew [WIDEO]

– To słynne kłamstwo o tym, że rząd Ewy Kopacz strzelał do górników. Jakoś ja nie zauważyłem żadnego rannego górnika – mówił Donald Tusk na spotkaniu z mieszkańcami w Płocku w listopadzie. Przewodniczącemu PO ostro odpowiedzieli dzisiaj poszkodowani na skutek użycia przez policję broni gładkolufowej górnicy, a poseł PiS Grzegorz Matusiak zapowiedział pozew przeciwko liderowi PO. 

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe