"Jak wrócić do biznesu z Putinem". Piekło zamarzło. Radosław Sikorski krytykuje Niemcy [WIDEO]

Campus Academy to inicjatywa związana z Campusem Polska Przyszłości Platformy Obywatelskiej. Rozpoczęło ją uroczyste wystąpienie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.
Radosław Sikorski
Radosław Sikorski / PAP/Tytus Żmijewski

Pierwsza edycja Campus Academy rozpoczęła się 20-21 stycznia 2022 w Bydgoszczy. W czasie panelowych dyskusji nie zabrakło wielu znanych polityków i osobistości. Na miejscu obecny był m.in. mer Lwowa Andrij Sadowy, dziennikarz, publicysta katolicki Tomasz Terlikowski, eurodeputowany Radosław Sikorski, czy poseł Sławomir Nitras.

Organizatorzy przekonują, że wydarzenie skierowane jest głównie do młodych ludzi szukających przestrzeni na wymianę poglądów i doświadczeń.

– Zależy nam na budowaniu współpracy i wzajemnego wsparcia przy podejmowanych przez Was inicjatywach. Liczymy, że dzięki temu staniecie się ambasadorami wartości demokratycznych – napisano w opisie wydarzenia.
 

Na spotkaniu poruszono m.in. kwestię wojny na Ukrainie i bezpieczeństwa na świecie. Radosław Sikorski, który miał chwilę na wygłoszenie swojego komentarza, nieoczekiwanie skrytykował postawę Niemiec, które wciąż nie zdecydowały, jak postąpić ws. pomocy Ukrainie. 

- To powinna być refleksja niemiecka na temat rywalizacji, świata demokratycznego z autokracjami, a nie tylko jak wrócić do biznesu z Putinem. W Niemczech jest taka teoria na granicy spiskowej, że oto Amerykanie pomagają Ukrainie... wprowadziliśmy ostre sankcje na handel energią z Rosją. Kto na tym zyskuje? Sądzę, że jest element tego niemieckiego sceptycyzmu co do pomagania Ukrainie, a uważam jest błędem intelektualnym - słyszymy fragment wypowiedzi Sikorskiego na nagraniu udostępnionym przez Macieja Stańczyka.

Sikorski zmieniał zdanie ws. Niemiec?

Tymczasem Radosław Sikorski podczas wystąpienia "Polska i przyszłość Europy" na forum Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej w 2011 roku apelował do Niemiec, jako największej gospodarki UE mówiąc, że "mają przewodzić reformom".

Dodawał, że "największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa i dobrobytu Polski byłby upadek strefy euro".

"Dobrze wie pan, że nikt inny nie jest w stanie tego zrobić. Prawdopodobnie będę pierwszym ministrem spraw zagranicznych, który tak mówi, ale to powiem: mniej się obawiam niemieckiej siły, niż zaczynam bać się niemieckiej bezczynności - mówił, zwracając się do swojego niemieckiego odpowiednika Guido Westerwellego.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym Wiadomości
Tadeusz Płużański: Komuniści skazali ją na 10 lat w stanie wojennym

3 lutego 1982 r. Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni wydał najwyższy z wyroków wobec działaczy opozycji w stanie wojennym. Ewa Kubasiewicz, która pracowała w Wyższej Szkole Morskiej jako kierownik Działu Gromadzenia i Opracowania Zbiorów uczelnianej biblioteki, została skazana na 10 lat pozbawienia wolności i 5 lat pozbawienia praw publicznych.

Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach Wiadomości
Koniec pierwszego dnia drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach

O godz. 22.00 w piątek zamknięto lokale wyborcze w Czechach po pierwszym dniu głosowania w drugiej turze wyborów prezydenckich. Lokale zostaną otwarte w sobotę o godz. 8.00, a głosować na kandydatów na prezydenta, byłego przewodniczącego Komitetu Wojskowego NATO Petra Pavla lub byłego premiera Andreja Babisza, będzie można do godz. 14.00.

Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock Wiadomości
Rosjanie wściekli po wypowiedzi niemieckiej MSZ. Niemiecki rząd odcina się od Baerbock

Rząd federalny w Berlinie oświadczył, że Niemcy nie są stroną w wojnie na Ukrainie. To reakcja na propagandowe wykorzystywanie przez Rosję wypowiedzi minister spraw zagranicznych RFN Annaleny Baerbock, która we wtorek w Radzie Europy powiedziała: "Prowadzimy wojnę przeciwko Rosji, a nie przeciwko sobie".

Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski Wiadomości
Rosja nie otrzymała zaproszenia. Zacharowa oburzona decyzją Polski

Bez względu na to, jak nasi europejscy niepartnerzy wymyślili swoje próby przepisania historii na nowo, pamięć o radzieckich bohaterach wyzwolicielach i okropnościach nazizmu nie mogą zostać wymazane – twierdzi rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy Wiadomości
Profanacja w Wielkopolsce. Nieznany sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy

W Koziegłowach pod Poznaniem sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraż – informuje w piątek „Głos Wielkopolski”

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności Wiadomości
Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk. Był wybitnym historykiem starożytności

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował Wiadomości
Onet kontra Polska Fundacja Narodowa. Sąd zdecydował

Onet.pl ma sprostować nieprawdziwe informacje dotyczące firmy the White House Writers Group i jej kontraktu z Polską Fundacją Narodową – zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok jest nieprawomocny.

Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar Wiadomości
Atak w Jerozolimie. Jest wiele ofiar

Siedem osób nie żyje, a 10 zostało rannych w wyniku ataku na synagogę w Jerozolimie – przekazało ministerstwo spraw zagranicznych Izraela.

Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm” Wiadomości
Kuriozalne słowa legendarnej aktorki. „Nie byłoby kryzysu klimatycznego, gdyby nie rasizm”

– Wiesz, możesz zająć się czymkolwiek. To seksizm, rasizm, mizoginia, homofobia, cokolwiek, wojna. A jeśli naprawdę się w to wgłębisz, przestudiujesz i poznasz historię, zrozumiesz, że wszystko jest połączone – twierdzi laureatka Oscara, jedna z legend amerykańskiego kina 85-letnia Jane Fonda.

Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie” Wiadomości
Rosja wyrzuca ambasadora Łotwy. „Ma dwa tygodnie”

Moskwa przekazała w piątek, że ambasador Łotwy ma dwa tygodnie na opuszczenie Rosji. Oskarżyła państwa bałtyckie o „totalną rusofobię”.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe