Spotkanie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w sprawie problemów branży drzewnej

W dniu 18 stycznia br. z inicjatywy Regionu Podlaskiego i Krajowej Sekcji Płyt Drewnopochodnych NSZZ „Solidarność” przy wsparciu Pani Minister Anny Moskwy odbyło się spotkanie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w sprawie problemów szeroko pojętej branży drzewnej.
 Spotkanie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w sprawie problemów branży drzewnej
/ pixabay.com

Spotkanie było także kontynuacją działań podejmowanych wcześniej przez Sekretariat Budownictwa i Przemysłu Drzewnego NSZZ „Solidarność” przy współpracy z Sekretariatem Chemicznym, Pracodawcami z branży drzewnej, oraz pracy wykonanej w ramach Zespołu KK ds. Przemysłu.

Spotkaniu przewodniczył Pan Edward Siarka – Sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa przy udziale dyrektorów właściwych departamentów oraz Pana Józefa Kubicy – Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych wraz ze współpracownikami. NSZZ „Solidarność reprezentował Eugeniusz Formejster – Przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Płyt
Drewnopochodnych i Wiceprzewodniczący Zarząd Regionu Podlaskiego oraz Zastępca Przewodniczącego Krajowego Sekretariatu Budownictwa i Przemysłu Drzewnego.

Realizując wcześniejsze ustalenia NSZZ „Solidarność” zaprosił do udziału w spotkaniu przedstawicieli Pracodawców szeroko pojętej branży drzewnej reprezentujących przemysł płyt drewnopochodnych, mebli, przemysł drzewny, producentów papieru i innych, od których mieli pełnomocnictwa do reprezentacji.

Szeroko pojęta branża drzewna to: 40 tys. firm, zatrudniających 400 000 pracowników plus firmy i zatrudnienie w otoczeniu. Branża mająca udział 6% w przyroście PKB, 15% we wpływach z eksportu oraz w znaczących wpływach podatkowych do Skarbu Państwa.

W czasie spotkania zgodzono się ponad wszelką wątpliwość, że drewno z polskich lasów powinno być maksymalnie przetworzone w Polsce i dopiero w takiej postaci eksportowane. Z troską zauważono fakt, że polski przemysł drzewny zlokalizowany jest prawie w całości w małych miejscowościach, co powoduje, że to często wokół tych zakładów toczy się całe życie społeczno-gospodarcze. Zagrożenia dla tego przemysłu to także zagrożenia dla tych małych społeczności. 

W trakcie spotkania omawiano najważniejsze problemy z jakimi boryka się branża, takie jak:

 1. Zasady przetargów w Lasach Państwowych – pula dostępna dla odbiorców z historią,
  eliminacja zjawiska pośrednictwa i eksportu dotowanego drewna.
 2. Certyfikacja drewna sprzedawanego przez Lasy Państwowe.
 3. Brak zgód na transgraniczne przemieszczanie odpadów drewna (odpady płyt wiórowych,
  odpady opakowań z drewna, pochodzenia budowlanego) oraz z instalacji do przetwarzania
  opadów mających zezwolenie na proces recyklingu w UE. GIOŚ blokuje transporty takich
  surowców mimo pochodzenia ze źródeł kontrolowanych i mających zgody na przetwarzania
  odpadów na terenie UE w procesie R3. Np. Niemcy w roku 2021 wydały zgody na import
  około 500.000 ton odpadów drewna.
 4. Brak rozstrzygnięć dla niektórych instalacji w zakresie uznania odpadów powstających w
  procesie przetwarzania drewna za produkt uboczny. Różne decyzje dla różnych WIOŚ w tych
  samych sprawach. W większości państw UE nie stanowi to problemu (w tym kraje
  bezpośrednio konkurujące – Niemcy, Austria).
 5. Drewno pełnowartościowe do wykorzystania w przemyśle – konkurowanie ze spalaniem
  dotowanym certyfikatami CO2. Wprowadzenie ograniczeń w przyznawaniu certyfikatów CO2
  za spalanie pełnowartościowego drewna. Definicja biomasy.
 6. Przeniesienie obowiązku pochłaniania CO2 przez LULUCF na Lasy Państwowe i ryzyko
  zmniejszenia pozysku drewna w kolejnych latach.

Pan Minister Siarka i Dyrektor Kubica podnieśli też bardzo ważny i niebezpieczny dla branży temat (sygnalizowany wcześniej przez struktury branżowe NSZZ „Solidarność”) a mianowicie elementy tzw. bioróżnorodności, w tym ostatnio bardzo głośny temat próby przejęcia przez UE kontroli nad Lasami w poszczególnych państwach członkowskich.

Najbardziej pilnym czasowo tematem były zasady sprzedaży drewna. Lasy Państwowe mają prowadzić konsultacje z branżą drzewną przed wprowadzeniem tych zasad w życie. Będzie także współpraca producentów i Lasów w kwestii możliwości uzyskania certyfikatu FSC, który jest kluczowy dla zakładów sprzedających swoje wyroby za granicą w wielkich sieciach handlowych.

"Inne tematy wymagają pogłębionej dyskusji eksperckiej co powinno być prowadzone w najbliższej perspektywie czasowej. Z pewnością niezbędna tu będzie dalsza presja i wsparcie NSZZ „Solidarność”. Rozwiązanie problemów z korzyścią dla branży to także dobra perspektywa dla pracowników i członków Związku zatrudnionych w zakładach szeroko pojętej branży drzewnej" – napisano na stronie Krajowego Sekretariatu Budownictwa i Przemysłu Drzewnego NSZZ "Solidarność".


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Dokonała rzeczy obrzydliwej. Jacek Murański nie przebiera w słowach nt. pracownicy pogotowia ratunkowego Wiadomości
"Dokonała rzeczy obrzydliwej". Jacek Murański nie przebiera w słowach nt. pracownicy pogotowia ratunkowego

Śmierć Mateusza Murańskiego odbiła się głębokim echem w mediach na początku lutego. Teraz głos na ten temat zabrał ojciec zawodnika FAME MMA – Jacek Murański.

Niepokojące informacje z granicy. Jest komunikat Straży Granicznej Wiadomości
Niepokojące informacje z granicy. Jest komunikat Straży Granicznej

W niedzielę 68 cudzoziemców próbowało dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski; największą grupę liczącą 35 osób zatrzymano w okolicach Dubicz Cerkiewnych (Podlaskie) - podała SG w raporcie z minionej doby.

„Pod osłoną nocy politycy Konfederacji wtargnęli do siedziby Mediów Narodowych” Wiadomości
„Pod osłoną nocy politycy Konfederacji wtargnęli do siedziby Mediów Narodowych”

Dziennikarz Mediów Narodowych Michał Jelonek poinformował na Twitterze, że w nocy politycy Ruchu Narodowego i Konfederacji „wtargnęli” do siedziby Telewizji Mediów Narodowych. Strona serwisu medianarodowe.

„Nie mogę kontynuować misji”. Błażej Kmieciak nie jest już przewodniczącym Państwowej Komisji ds. Pedofilii Wiadomości
„Nie mogę kontynuować misji”. Błażej Kmieciak nie jest już przewodniczącym Państwowej Komisji ds. Pedofilii

„Błażej Kmieciak złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego Państwowej Komisji ds. Pedofilii” – przekazano w poniedziałek na stronie Komisji.

Nieoficjalnie: Platforma gotowa do koalicji z Konfederacją Wiadomości
Nieoficjalnie: Platforma gotowa do koalicji z Konfederacją

Platforma Obywatelska i Konfederacja w jednej koalicji? Partia Mentzena i Bosaka rośnie w sondażach. Dobry wynik konfederatów może skłonić pozostałe ugrupowania opozycyjne do szerszych rozmów z tą formacją?

Nie żyje znany „twitterowy” ksiądz Wiadomości
Nie żyje znany „twitterowy” ksiądz

Nie żyje popularny wśród użytkowników Twittera ks. Robert Jantczak.

„Były regularnie bite”. Szokujące wyznanie Georginy Rodriguez nt. dzieci Cristiano Ronaldo Wiadomości
„Były regularnie bite”. Szokujące wyznanie Georginy Rodriguez nt. dzieci Cristiano Ronaldo

Georgine Rodriguez – partnerka Christiano Ronaldo – w jednym z popularnych programów telewizyjnych wyznała, że dzieci piłkarza musiały wzmagać się z przemocą.

Dowódca ukraińskich wojsk lądowych: Trwa najintensywniejsza faza walk o Bachmut Wiadomości
Dowódca ukraińskich wojsk lądowych: Trwa najintensywniejsza faza walk o Bachmut

Trwa najintensywniejsza faza walk o Bachmut, sytuacja na froncie jest „stabilnie trudna” – poinformował w poniedziałek dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski, który odwiedził miejsca najostrzejszych walk na tym odcinku frontu.

Burza ws. oszustwa w popularnym show. Produkcja programu wydała oświadczenie Wiadomości
Burza ws. oszustwa w popularnym show. Produkcja programu wydała oświadczenie

Produkcja „Love Island” wydała oświadczenie w sprawie rzekomego oszustwa Jaya, jednego z uczestników siódmej edycji show. Pojawiły się podejrzenia, że Jay ukrywał fakt, że ma dziewczynę spoza wyspy, która nie wiedziała, że on wystąpi w programie. Każdy z uczestników przed programem musi złożyć deklarację, że jest wolny i nie ma żadnych zobowiązań partnerskich. Produkcja zapewnia, że Jay także złożył takie oświadczenie i że wszystkie dochodzące do nich sygnały w sprawie uczestników są sprawdzane i mają je pod kontrolą.

MSZ RP: Nie ma ani jednego powodu, by przywrócić udział rosyjskich i białoruskich sportowców Wiadomości
MSZ RP: Nie ma ani jednego powodu, by przywrócić udział rosyjskich i białoruskich sportowców

Nie ma ani jednego powodu, by odstąpić od wykluczenia rosyjskich i białoruskich sportowców z udziału w międzynarodowych zawodach i tym samym zmienić decyzję podjętą przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) ponad rok temu, bezpośrednio po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę – oświadczyło w poniedziałek MSZ RP.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe