Zgodność polskich polityków. "Rosja i Białoruś powinny być wykluczone"

Uczestnicy sobotniego "Śniadania w Trójce" byli zgodni, co do konieczności wykluczenia sportowców rosyjskich z Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.
 Zgodność polskich polityków.
/ YouTube/Polskie Radio/Screen

Współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń i wiceszef MKiDN Jarosław Sellin (PiS) opowiedzieli się za wykluczeniem Rosjan i Białorusinów oraz za bojkotem igrzysk przez Polskę, gdyby ich nie wykluczono.

Sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński poparł wykluczenie sportowców obu krajów, jednak zapowiadanie bojkotu przez Polskę uważa za przedwczesne. Z kolei doradca prezydenta Andrzej Zybertowicz mówił, że należy inaczej potraktować Rosjan, a inaczej Białorusinów.

Politycy o wykluczeniu Rosji i Białorusi

Nadal nie wiadomo, czy - i na jakich zasadach - sportowcy z Rosji i Białorusi będą dopuszczeni do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu. MKOl na razie stoi na stanowisku, że starty powinny być dozwolone, ale bez możliwości prezentowania narodowych barw czy odgrywania hymnów. Bezwzględny zakaz udziału mają też dostać sportowcy "aktywnie wspierający" inwazję na Ukrainę.

"Polska powinna zbudować koalicję krajów, które będą naciskały na to, żeby Rosja i Białoruś nie uczestniczyły w tych igrzyskach. Jeżeli to się nie uda, powinna zbudować koalicję państw nieuczestniczących" - powiedział w radiowej Trójce Robert Biedroń. "Nie ma czegoś takiego jak neutralna flaga w przypadku Rosji, jest flaga, która jest splamiona krwią" - dodał.

"Dopóki trwa wojna ani Rosja, ani Białoruś nie powinny być dopuszczone do Igrzysk Olimpijskich, Białoruś udostępniła swoje terytorium do ataku na Ukrainę" - mówił Jarosław Sellin (PiS). Dodał, że powinno się budować koalicję nacisku, by sportowcy z tych krajów nie wzięli udziału w igrzyskach, co już, według Sellina, następuje.

"Jeśliby jednak byli, jeśliby MKOl taką nieodpowiedzialną decyzję podjął, to totalny bojkot igrzysk przez te państwa, które uważają, że ani Rosjan ani Białorusinów, póki trwa wojna na igrzyskach, nie powinno być" - zaznaczył Sellin.

"Powinny być wykluczone"

"Rosja i Białoruś powinny być wykluczone z wielkich wydarzeń sportowych, nie mam co do tego żadnych wątpliwości" - stwierdził Marcin Kierwiński (KO). Natomiast zapowiadanie już dziś bojkotu olimpiady przez Polskę uznał za "przedwczesne"

"Z punktu widzenia taktyki i gry strategicznej nie należy traktować tak samo sportowców rosyjskich jak białoruskich" - powiedział zaś Andrzej Zybertowicz.

"Żaden obywatel Rosji nie powinien być dopuszczany do tego typu wydarzeń o wysokim prestiżu jak Igrzyska Olimpijskie, a zarazem trzeba wysłać społeczeństwu białoruskiemu sygnał. Sam fakt, że Łukaszenka mimo presji Putina nie użyczył wojsk białoruskich do agresji na Ukrainę pokazuje, że mentalność Białorusinów jest inna pod tym względem od mentalności Rosjan" - mówił Zybertowicz.

W czwartek ministrowie sportu Polski, Estonii, Litwy i Łotwy przedstawili wspólne stanowisko, w którym potępili wysiłki Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, mające na celu przywrócenie sportowców krajów agresorów, Rosji i Białorusi, do międzynarodowych zawodów.

Niektóre kraje - Ukraina, Litwa, Łotwa, Estonia - zapowiedziały już, że zbojkotują olimpiadę, jeśli przyjadą na nią Rosjanie i Białorusini, nawet jeśli będą startować pod neutralną flagą.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Dawid Kubacki nie wystąpi już w tym sezonie w konkursach Pucharu Świata Wiadomości
Dawid Kubacki nie wystąpi już w tym sezonie w konkursach Pucharu Świata

"To dla mnie koniec sezonu, ale nie to jest teraz najważniejsze" - pisze na Instagramie polski skoczek Dawid Kubacki, informując o zakończeniu swojego udziału w tegorocznym sezonie w Pucharze Świata.

Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące informacje z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

W sumie 67 cudzoziemców próbowało w niedzielę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. W okolicach Bobrownik (Podlaskie) cztery osoby pokonały wpław graniczną rzekę Świsłocz - podała SG w raporcie z minionej doby.

Brytyjski wiceminister obrony: „Jesteśmy gotowi pomóc Polsce wypełnić luki w systemie obrony powietrznej” Wiadomości
Brytyjski wiceminister obrony: „Jesteśmy gotowi pomóc Polsce wypełnić luki w systemie obrony powietrznej”

Wiceminister obrony Wielkiej Brytanii James Heappey rozmawiał z "Die Welt". Zapewnił, że Londyn jest gotów udzielić pomocy Polsce. Chodzi o zapełnienie luki w systemie obrony powietrznej, jaka powstanie po przekazaniu myśliwców MiG-29 dla Ukrainy.

Przerwałam ciążę w łazience. Dzieci były ze mną. Oglądaliśmy Madagaskar Wiadomości
"Przerwałam ciążę w łazience. Dzieci były ze mną. Oglądaliśmy "Madagaskar""

W kwietniu ubiegłego roku w Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga ruszył proces Justyny Wydrzyńskiej. Chodzi o działaczkę Aborcyjnego Dream Teamu, która została oskarżona o udzielenie pomocy w aborcji z naruszeniem przepisów ustawy.

Kuba Wojewódzki pod ostrzałem. Doda wbija szpilę gwieździe TVN w głośnej aferze Wiadomości
Kuba Wojewódzki pod ostrzałem. Doda wbija szpilę gwieździe TVN w głośnej "aferze"

Doda zabrała głos w głośnej "aferze", jaka rozpętała się po niedawnych słowach Kuby Wojewódzkiego. Gwiazdor TVN pod ostrzałem...

Rosjanie wszczęli postępowanie przeciw sędziom Międzynarodowego Trybunału Karnego Wiadomości
Rosjanie wszczęli postępowanie przeciw sędziom Międzynarodowego Trybunału Karnego

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął postępowanie karne przeciwko prokuratorowi i sędziom Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), którzy wydali nakaz aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. 

Czy Dawid Kubacki wystartuje jeszcze w Pucharze Świata? Apoloniusz Tajner zabiera głos Wiadomości
Czy Dawid Kubacki wystartuje jeszcze w Pucharze Świata? Apoloniusz Tajner zabiera głos

Apoloniusz Tajner zabrał głos ws. przyszłości Dawida Kubackiego, który niespodziewanie wycofał się z ostatniego konkursu Raw Air 2023. Decyzja skoczka była dużym zaskoczeniem dla jego fanów.

Wiadomości
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Król Karol III usuwa syna z oficjalnej listy

W Pałacu Buckingham wrze. Przypomnijmy, że wielkimi krokami zbliża się koronacja króla Karola III. Brytyjskie media donoszą o kolejnej kontrowersyjnej decyzji monarchy. Wygląda na to, że relacje Karola i księcia Harry'ego uległy całkowitej destrukcji.

Budowa odcinka gazociągu przesyłowego w Polsce. KE podjęła decyzję Wiadomości
Budowa odcinka gazociągu przesyłowego w Polsce. KE podjęła decyzję

Komisja Europejska zatwierdziła ponad 124 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na okres programowania 2014-2020 na budowę 253-kilometrowego odcinka gazociągu przesyłowego między Leśniewicami a Wronowem w województwach mazowieckim, łódzkim i lubelskim.

Burza w Dzień Dobry TVN. Kłótnia Filipa Chajzera ze współprowadzącą Wiadomości
Burza w Dzień Dobry TVN. Kłótnia Filipa Chajzera ze współprowadzącą

Filip Chajzer odkąd pracuje jako prezenter w „Dzień dobry TVN”, zaliczył niejedną wpadkę. Tym razem wdał się w sprzeczkę słowną ze współprowadzącą. Wszystko to działo się na oczach telewidzów.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe