Dziennikarka Newsweeka w Onecie: Kaczyński myśli strategicznie. Opozycja pokłócona. Może być trzecia kadencja [VIDEO]

Renata Grochal jest byłą dziennikarką Gazety Wyborczej, która od 2017 roku pracuje w Newsweeku. Jej wypowiedź dla Onetu może wielu zaskoczyć.
Jarosław Kaczyński Dziennikarka Newsweeka w Onecie: Kaczyński myśli strategicznie. Opozycja pokłócona. Może być trzecia kadencja [VIDEO]
Jarosław Kaczyński / Screen YT

W części wypowiedzi padają rytualne zaklęcia o tym "co nakradł PiS", ale to nie wszystko.

- Jarosław Kaczyński jest jednym z tych niewielu polityków, którzy myślą po prostu strategicznie. Nie z dnia na dzień, nie dojutrkowaniem, tylko myśli dłuższym dystansem i dłuższą perspektywą. Natomiast rzeczywiście tam się nastroje poprawiły. Ponieważ oni dzisiaj widzą, że zima nie jest taka surowa jak opozycja mówiła, że nie ma takiego dramatu z węglem, że ludzie tak naprawdę już jakoś te ceny wysokie przetrawili i sondaże Prawa i Sprawiedliwości są stabilne. To nie jest tak, że oni spadli nagle do dwudziestu pięciu procent, tylko mają trzydzieści, trzydzieści kilka procent poparcia.

- mówiła publicystka Newsweeka.

Rozbita opozycja

Renata Grochal poruszyła również kwestię rozbicia opozycji na kilka miesięcy przed wyborami.

Opozycja jest pokłócona. Kaczyński nie czuje oddechu opozycji na plecach. Nie jest tak, żeby musiał się obawiać, ze tutaj opozycja stanowi jakiś wspólny front. Oni wszyscy nawet nie wiedzą, dziewięć miesięcy przed wyborami, w jakim kształcie pójdzie opozycja do wyborów. Czy to będą cztery listy, czy będą dwie listy. Cztery listy to będzie najgorszy scenariusz, bo najłatwiej będzie zepchnąć pod próg najmniejszych z graczy, czyli np. PSL. Wtedy mamy powtórkę sytuacji z 2015 roku kiedy Lewica nie weszła do parlamentu i Kaczyński, czyli PiS, przy relatywnie niskim wyniku, bo to było 37,5% głosów, dostali taką premię mandatową z d'Hondta, że uzyskali samodzielne rządy. Ja uważam, ze to jest bardzo realny scenariusz i może być tak, że Kaczyński będzie rządził trzecią kadencję.

- mówiła Grochal w rozmowie z Andrzejem Stankiewiczem


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Zabraknie papieru toaletowego jak w PRL? To skutek nowych przepisów UE Wiadomości
Zabraknie papieru toaletowego jak w PRL? To skutek nowych przepisów UE

Papier toaletowy może się stać w najbliższym czasie towarem deficytowym? Zagraniczne media zwracają uwagę na nowe przepisy Unii Europejskiej, które mają zakazać sprawdzania produktów związanych z wylesieniem.

Śmigłowce wojskowe i wybuchy w Warszawie. Wydano komunikat Wiadomości
Śmigłowce wojskowe i wybuchy w Warszawie. Wydano komunikat

W piątek 31 marca na warszawskim Rembertowie będą odbywać się ćwiczenia wojskowe z użyciem śmigłowców oraz materiałów wybuchowych; podobne treningi – w okolicach Piaseczna we wtorek, 4 kwietnia; to standardowa działalność – informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Poseł PiS złożył mandat Wiadomości
Poseł PiS złożył mandat

Jak podaje portal i.pl, poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Zagórski złożył rezygnację z mandatu posła. Informacje zostały potwierdzone u samego parlamentarzysty.

Mężczyzna popełnił samobójstwo. Po rozmowie z chatbotem postanowił „poświęcić się dla planety” Wiadomości
Mężczyzna popełnił samobójstwo. Po rozmowie z chatbotem postanowił „poświęcić się dla planety”

Z informacji belgijskiego dziennika „La Libre” wynika, że chatbot amerykańskiej firmy Chai nakłonił młodego mężczyznę do popełnienia samobójstwa.

Córka zabiera głos w sprawie stanu zdrowia Beaty Tyszkiewicz Wiadomości
Córka zabiera głos w sprawie stanu zdrowia Beaty Tyszkiewicz

Według krążących w sieci plotek pogarsza się stan zdrowia Beaty Tyszkiewicz, która ma nawet wymagać już całodobowej opieki. Głos w sprawie postanowiła zabrać jej córka.

Atak na biuro poselskie szefa MON. Policja zatrzymała podejrzanego mężczyznę Wiadomości
Atak na biuro poselskie szefa MON. Policja zatrzymała podejrzanego mężczyznę

Policjanci z podwarszawskiego Legionowa zatrzymali mężczyznę podejrzanego o wybicie szyby w biurze poselskim wicepremiera, szefa Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka – dowiedziała się w czwartek PAP.

Starsza pani na spotkaniu z politykami PO zapytała o reparacje. Zobacz reakcję [WIDEO] Wiadomości
Starsza pani na spotkaniu z politykami PO zapytała o reparacje. Zobacz reakcję [WIDEO]

Starsza kobieta w trakcie spotkania z politykami Platformy Obywatelskiej postanowiła zadać pytanie dotyczące reparacji wojennych od Niemiec. Na sali słychać było niezadowolenie z powodu tego pytania.

„Jak zaczną konkurować na antenie, to…” Szczere wyznanie prowadzącej o Dzień Dobry TVN Wiadomości
„Jak zaczną konkurować na antenie, to…” Szczere wyznanie prowadzącej o Dzień Dobry TVN

Prowadząca „Dzień dobry TVN” Agnieszka Woźniak-Starak w najnowszym wywiadzie opowiedziała szczerze o tym, jak jej się pracuje w duecie z Ewą Drzyzgą. Mówiła też o samym programie.

Rosyjski ambasador: Węgry zaliczamy do krajów nieprzyjaznych Wiadomości
Rosyjski ambasador: Węgry zaliczamy do krajów nieprzyjaznych

Węgry w zeszłym roku zostały uznane przez Kreml za „kraj nieprzyjazny”. Teraz na temat dalszych losów relacji Budapesztu z Moskwą wypowiedział się ambasador Rosji na Węgrzech Jewhen Stanisławow.

Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku. Jest stanowisko premiera Morawieckiego Wiadomości
Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku. Jest stanowisko premiera Morawieckiego

Zakaz sprzedaży aut spalinowych po 2035 roku to pomysł nie do zaakceptowania przez rząd PiS; zrobimy wszystko, żeby ochronić polskie rodziny przed kolejnym pseudoekologicznym wymysłem bogatych krajów i biurokratów z Brukseli - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki.

Emerytury
Stażowe