Nie żyje Mieczysław Rutowicz. Miał 66 lat

We wtorek zmarł w Łodzi działacz opozycji antykomunistycznej Mieczysław Rutowicz, współzałożyciel Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego i współorganizator strajku w pierwszych dniach stanu wojennego.
Nie żyje Mieczysław Rutowicz Nie żyje Mieczysław Rutowicz. Miał 66 lat
Nie żyje Mieczysław Rutowicz / fot. Pixabay

O śmierci Mieczysława Rutowicza poinformował PAP kolega zmarłego i prezes łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Zbigniew Natkański.

Mieczysław Rutowicz urodził się 24 lutego 1957 roku w Łodzi. Studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, ale z powodu działalności w opozycji antykomunistycznej, studia ukończył w 1989 roku na WPiA Uniwersytetu Warszawskiego.

Przed utworzeniem NSZZ "Solidarność" był kolporterem niezależnych wydawnictw i łódzkim działaczem Duszpasterstwa Akademickiego. W 1980 roku Rutowicz był współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów na WPiA UŁ i członkiem Komisji Rewizyjnej NZS, uczestniczył w strajku studenckim zimą 1981 roku, współorganizował strajk w pierwszych dniach stanu wojennego.

Nie żyje Mieczysław Rutowicz

Jako jeden z organizatorów sieci podziemnej dystrybucji wydawnictw drugiego obiegu był wielokrotnie zatrzymywany i represjonowany przez komunistyczną bezpiekę.

W 1989 roku Rutowicz był członkiem-współzałożycielem Wojewódzkiego Komitetu Obywatelskiego w Łodzi, współorganizatorem parlamentarnej kampanii wyborczej. Na początku lat 90. XX w. pracował m.in w Szkole Podstawowej w Bratoszewicach (woj. łódzkie) i Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi. Od 2002 roku był członkiem Klubu Myśli Politycznej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, a od 2008 roku - członkiem-założycielem Stowarzyszenia Związek Weteranów Trzeciej Konspiracji 1956–1989.

W 2007 roku Mieczysław Rutowicz został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski a w 2016 roku Krzyżem Wolności i Solidarności.

Mieczysław Rutowicz zmarł w wtorek 21 lutego, w piątek skończyłby 66 lat.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Sikorski musi przeprosić. Kaczyński wygrał w sądzie Wiadomości
Sikorski musi przeprosić. Kaczyński wygrał w sądzie

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wygrał sprawę sądową przeciwko Radosławowi Sikorskiemu o ochronę dóbr osobistych - przekazał PAP pełnomocnik szefa PiS mec. Adrian Salus. Chodzi o twitterowy wpis polityka PO, w którym stwierdził, że prezydent Lech Kaczyński "walnie przyczynił się do katastrofy smoleńskiej".

Wspólna lista opozycji? Polityk Razem ostro: „Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Nitrasa” Wiadomości
Wspólna lista opozycji? Polityk Razem ostro: „Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Nitrasa”

"Nie wyobrażam sobie pracować na mandat Sławomira Nitrasa" – napisał w mediach społecznościowych jeden z członków Rady Krajowej partii Razem Adam Kościelak.

Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat Wiadomości
Niepokojące, co dzieje się na granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

W sumie 86 cudzoziemców próbowało w poniedziałek dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski. W okolicach Bobrownik i Krynek (Podlaskie) łącznie ponad dwadzieścia osób przeprawiło się przez graniczną rzekę Świsłocz – podała SG w raporcie z minionej doby.

Nie żyje gwiazda „Harry’ego Pottera” Wiadomości
Nie żyje gwiazda „Harry’ego Pottera”

Nie żyje znany aktor Paul Grant. Zasłynął rolami w „Harrym Potterze” i „Gwiezdnych wojnach”. O jego śmierci poinformowała córka. Miał 56 lat.

Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o ich dziecko Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o ich dziecko

Wielkimi krokami zbliża się koronacja króla Karola III. Jak donosi „Express”, książę William i Kate Middleton są wściekli na króla Karola III. Chodzi o jeden konkretny aspekt podczas ceremonii.

Rzecznik PiS: Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem Wiadomości
Rzecznik PiS: Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem

– Chcielibyśmy pójść do wyborów możliwie szerokim obozem, bo formuła Zjednoczonej Prawicy się sprawdziła, choć ostateczne decyzje jeszcze przed nami – podkreślił we wtorek rzecznik PiS Rafał Bochenek, pytany, czy PiS wystartuje w wyborach z Solidarną Polską i Pawłem Kukizem.

Wiadomości
Czy warto posiadać antyradar we własnym aucie?

Często podróżując po polskich drogach nieuniknione jest trafienie na kontrolę drogową. Najczęściej jest to rutynowa sprawa, jednak każdemu z nas zdarza się popełnić jakieś wykroczenie, z nieuwagi lub pośpiechu. Jeżeli często jesteśmy nieuważni i chcemy uniknąć potencjalnych mandatów i punktów karnych, z pomocą przychodzą nam aplikacje ostrzegające o fotoradarach i kontrolach drogowych. Są to zarówno aplikacje mobilne, jak i dedykowane urządzenia typu antyradar. Co warto o nich wiedzieć?

Adam Małysz napisał do Dawida Kubackiego. Wiadomo, co odpisał Wiadomości
Adam Małysz napisał do Dawida Kubackiego. Wiadomo, co odpisał

Dawid Kubacki wycofał się niespodziewanie z niedzielnych zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba jego małżonki. Wicelider PŚ nie weźmie udziału w pozostałych zawodach cyklu w sezonie 2022/2023.

Złe wieści dla polskiej reprezentacji. Pilny komunikat PZPN Wiadomości
Złe wieści dla polskiej reprezentacji. Pilny komunikat PZPN

Obrońca piłkarskiej reprezentacji Polski Kamil Piątkowski z KAA Gent z powodu kontuzji nie weźmie udziału w meczach eliminacji Euro 2024 z Czechami i Albanią – potwierdził wieczorem PZPN. Już wcześniej powołano do kadry dodatkowo Bartosza Salamona z Lecha Poznań.

Eksplozje na Krymie. Nieoficjalnie: Atak dronów kamikadze Wiadomości
Eksplozje na Krymie. Nieoficjalnie: Atak dronów kamikadze

Według lokalnych źródeł w mieście Dżankoj na Krymie słychać eksplozje.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe