– Mamy przekonanie, rozmawiając z parlamentarzystami niemieckimi, że nie do końca mają świadomość, jak wyglądała II wojna światowa i co czynili Niemcy w Polsce – powiedziała w czwartek marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
– Ten dzień jest nie tylko aktem prezentacji pewnej pracy, ale także decyzją. Decyzją podjęcia tej sprawy na forum międzynarodowym, a w szczególności w relacjach polsko-niemieckich. By w długim i trudnym procesie odzyskać odszkodowania za to, co naród niemiecki uczynił Polsce w latach 1939–1945. Taki jest nasz cel. I to cel wpisujący się w całą koncepcję odbudowy normalności w funkcjonowaniu państwa polskiego – mówił Jarosław Kaczyński podczas prezentacji raportu o stratach poniesionych przez Polskę na skutek agresji Niemiec w 1939 r. i okupacji Niemiec podczas II wojny światowej.
– Zapadła decyzja o wystąpieniu o reparacje wojenne i odszkodowania za to, co Niemcy uczynili w Polsce w latach 1939–1945; polskim obowiązkiem jest ich zgłoszenie – powiedział w czwartek, w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej, prezes PiS Jarosław Kaczyński.
– Ja też chcę reparacji, ale minęło 80 lat i niestety jest to część ceny, jaką zapłaciliśmy za komunizm; bo to komunizm – Związek Radziecki – nas tych reparacji pozbawił – uważa europoseł, b. szef MSZ Radosław Sikorski (PO). – Żądania reparacji od Niemiec to czysta propaganda i bajki dla naiwnych – dodał.
Dziś obchodzimy 83. rocznicę ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę. Również dziś ma być ogłoszony raport na temat wojennych strat Polski, który ma się stać podstawą do żądania reparacji od Niemiec.
– Sprytna polityka Niemiec spycha sprawę z agendy. Niemcy mają swoją agenturę w Polsce, która w różny sposób podważa prawa Polski do reparacji i atakuje możliwość podnoszenia tych roszczeń. Doprowadziło to do sytuacji, że przez wiele lat ten temat był zapomniany – powiedział w Poranku „Siódma9” poseł Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący Rady Instytutu Strat Wojennych im. Jana Karskiego.
Według portalu Pomponik.pl dziennikarz Maciej Orłoś zmaga się z poważnymi problemami finansowymi. Długi dziennikarza mają wynosić niemal pół miliona złotych.
W rocznicę zbrodniczej napaści Niemiec na Polskę red. naczelny portalu Onet.pl Bartosz Węglarczyk opublikował komentarz, w którym pyta, czy po 83 latach od II wojny światowej „zatęskniliśmy już za wojną”.
„Praworządni Niemcy nie realizują i nie zamierzają realizować podpisanej i ratyfikowanej w 2015 umowy” – napisała na Twitterze minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Dziś obchodzimy 83. rocznicę ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę 1 września 1939 roku. Temu wydarzeniu ambasador Izraela w Polsce Jaakow Liwne poświęcił tweeta.
„Chcemy szkoły wolnej i zasobnej, z której nie będą uciekali nauczyciele. Martwi mnie, że rząd znajduje pieniądze na fanaberie i własne wydatki, ale nie dla pracowników w szkołach czy urzędach” – powiedział lider PO Donald Tusk podczas konferencji prasowej w czwartek.
Trwa seria samobójstw rosyjskich oligarchów. Prezes zarządu rosyjskiego koncernu paliwowego Łukoil Rawil Maganon nie żyje – podały rosyjskie media.
Sondaż United Surveys dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” pokazał, co Polacy sądzą o temacie reparacji wojennych od Niemiec.
Gościem red. Roberta Mazurka na antenie RMF FM w czwartek był Grzegorz Schetyna z Platformy Obywatelskiej. Zdaniem polityka relacje Polski z Niemcami to „kluczowa kwestia”, a sprawa reparacji została „zamknięta” w 1953 roku.
Dziś przypada 83. rocznica wybuchu II wojny światowej. O godz. 4.45 rozpoczęły się uroczystości na Westerplatte z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy.
„Tatuowanie się było kiedyś oznaką istnienia w plemiennych kulturach. W miarę rozwoju cywilizacji tatuaże schodziły jednak na społeczny margines. Czyżby zatem dzisiejsza formacja społeczna się uwsteczniała?” – zastanawia się na łamach tygodnika „Niedziela” znany dziennikarz śledczy i publicysta Witold Gadowski.
Korespondent TVP w Berlnie Cezary Gmyz był gościem na antenie Polskiego Radia 24, gdzie przybliżył stosunek Niemców do podnoszonego w Polsce tematu reparacji za II wojnę światową.
83 lata temu, 1 września 1939 r., wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Osamotnione w walce Wojsko Polskie nie mogło skutecznie przeciwstawić się agresji Niemiec i sowieckiej inwazji przeprowadzonej później, 17 września. Konsekwencją stał się IV rozbiór Polski dokonany przez Hitlera i Stalina.
Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali Grzegorza B. poszukiwanego od lipca 2021 roku na podstawie listu gończego. Mężczyzna przed organami ścigania ukrył się w specjalnej skrytce w saunie. Jak nieoficjalnie ustaliła PAP, kilka lat temu B. współpracował ze znanym reżyserem Patrykiem Vegą, u którego był m.in. aktorem i scenarzystą.
Ogromny tankowiec Affinity V zaklinował się w Kanale Sueskim. Stało się to dokładnie w tym samym miejscu, w którym w 2021 roku japoński kontenerowiec Ever Given zablokował Kanał na prawie tydzień.