Dziennikarka CNN w pytaniu do prezydenta Andrzeja Dudy pomówiła Polskę – pisze Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu i publikuje nagranie
Rodzina Wiktorii Kowalenko próbowała wyjechać z Czernihowa, ale po drodze ich samochód dostał się pod rosyjski ostrzał. Jej mąż i 12-letnia córka zginęli na jej oczach, a później rosyjscy żołnierze więzili ją i wraz młodszą, roczną córką w zatłoczonej piwnicy przez 24 dni – opowiedziała BBC kobieta.
Ze względu na ciszę wyborczą we Francji obowiązuje nas wszystkich szczególna powściągliwość w komentowaniu. Do tych reguł demokracji się dostosuję – powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki, pytany o komentarz do słów prezydenta Francji Emmanuela Macrona na jego temat.
Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa już szósty tydzień. Pojawiają się pozytywne doniesienia o rozmowach pokojowych, ale jednocześnie wygląda na to, że Rosja nadal chce odnieść duży sukces militarny w Donbasie, aby uzyskać mocną kartę przetargową – pisze na łamach czeskiego portalu Echo24.cz analityk i publicysta zajmujący się wojskowością i bezpieczeństwem Lukas Visingr.
Jednostka rosyjskich sił specjalnych, doświadczona w działaniach wojennych m.in. w Syrii, odmówiła udziału w dalszym szturmie na Mariupol. W ciągu jedynie dwóch dni miała stracić 30 żołnierzy – wynika z informacji ukraińskich sił.
Szafka kuchenka, która ocalała na ścianie zniszczonego domu w Borodziance pod Kijowem, stała się symbolem oporu i niezłomności. "Czujemy się jak ta szafka i będziemy się trzymać aż do zwycięstwa" – piszą internauci.
Apeluję o ciszę! - napisał w sobotę na Twitterze prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odnosząc się do decyzji o włączeniu w niedzielę syren alarmowych w celu uczczenia ofiar katastrofy smoleńskiej. Co roku 1 sierpnia syreny rozbrzmiewają w Warszawie w rocznicę Postania Warszawskiego. Słowa Trzaskowskiego powtarzają prezydenci innych miast rządzonych przez "opozycyjnych" prezydentów.
Dla największej niemieckiej partii opozycyjnej CDU/CSU jednoznaczna polityka w stosunku do Rosji przynosi spadki w sondażach i klęski wyborcze. Jeszcze przed inwazją Rosji na Ukraine CDU/CSU prowadziła przed SPD w sondażach. Jednak sytuacja się zmieniła parę tygodni temu – pisze na łamach serwisu biznesalert.pl Aleksandra Fedoroska.
– Jeśli nie potrafimy wyrazić czegoś pozytywnego o Rosjanach, to nie mówmy niczego. Mówmy o tym co robią ci, którzy są w Ukrainie, którzy wydają rozkazy. To są ludzie winni – stwierdziła w rozmowie z rp.pl europosłanka Janina Ochojska.
Były szef Platformy Obywatelskiej twierdzi, że politycy PiS "bezmyślnie wspierają szefową Frontu Narodowego Marine Le Pen". "Europa nigdy nam nie zapomni" – pisze Grzegorz Schetyna.
"Moskwa zreorganizowała dowodzenie swoimi wojskami na Ukrainie i powierzyła główne dowództwo generałowi Aleksandrowi Dwornikowowi, który walczył w Syrii" – podała BBC. Jego głównym zadaniem ma być poprawa koordynacji działań rosyjskich wojsk.
W Lourdes zakończyła się wiosenna sesja plenarna Konferencji Episkopatu Francji. Odbywała się w wyjątkowym kontekście wojny na Ukrainie. Rozpoczęła się od Mszy w obrządku greckokatolickim i jak przyznał dziś abp de Moulins-Beaufort, zjednoczyła biskupów w modlitwie za Ukrainę, która walczy o prawdę i sprawiedliwość. Dziękując za pomoc udzielaną Ukraińcom, przewodniczący episkopatu zauważył, że tym, co nas przynagla, jest miłość Chrystusa, bo to On umiera w Charkowie i Mariupolu.
– Około rok temu zaczął przechodzić zasadniczą przemianę, a teraz sytuacja jest krytyczna (...). Nie chce i najwyraźniej nie otrzymuje złych informacji – mówi w rozmowie z niezależną rosyjską dziennikarka Leonid Niewzlin.
Putin jest zdolny do wszystkiego – wynika z sondażu Pracowni Social Changes dla portalu wPolityce.pl. Na pytanie o to, czy katastrofa polskiego samolotu w Smoleńsku z 10 kwietnia 2010 r. mogła być wynikiem celowego działania osób trzecich, np. zamachu, 48 proc. badanych odpowiedziało pozytywnie.
– To wstyd. Polski premier jest prawicowym antysemitą, który zakazuje działalności osobom LGBT. Jest on objęty procedurą europejską, ponieważ samowolnie zwolnił wielu sędziów – stwierdził prezydent Francji Emmanuel Macron w odpowiedzi na krytykę rozmów z Putinem ze strony Mateusza Morawieckiego
Wołodymyr Zełenski z pewnością wejdzie do historii swego kraju jako mąż stanu. Czas, w którym przyszło mu być prezydentem jest czasem tyleż tragicznym, co historycznym. Jednak nie zawsze był prezydentem Ukrainy.
Ten i inne rysunki znajdziecie w nadchodzącym numerze Tygodnika Solidarność
Duński dziennikarz i eskpert zajmujący się gazociągami Nord Stream 1 i 2 Jens Hovsgaard w swojej książce "Gier, Gas und Geld” (Chciwość, gaz i pieniądze) opisuje sieć powiązań, kryjących się za powstawaniem Nord Stream 1 i 2. Pytany przez dziennik "Die Welt", czy Niemcy są odpowiedzialne za wojnę odpowiada: "powiedziałbym nawet, że Niemcy utorowały Putinowi drogę na Ukrainę".
O odrodzenie etosu pracy w Polsce, o pokój w Ukrainie, za uchodźców oraz za poległych w tej wojnie modlono się w piątkowy wieczór podczas Ogólnopolskiej Drodze Krzyżowej Ludzi Pracy. Nabożeństwo odprawiono w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie, będącym zarazem diecezjalnym sanktuarium bł. Księdza Jerzego Popiełuszki. Przy żoliborskiej świątyni spoczywa zamordowany w 1984 roku przez SB kapelan “Solidarności”.
Nie milkną komentarze po skandalicznej wypowiedzi prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który w rozmowie z francuskiem dziennikiem „Le Parisien” określił premiera Morawieckiego jako "skrajnie prawicowego antysemitę".