W ostatnią środę w porządku obrad Parlamentu Europejskiego w Strasburgu znalazła się debata na temat postępowania dotyczącego Polski i Węgier według art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej, które zostało uruchomione jeszcze w grudniu 2017 roku. Niestety prym w krytyce, wiedli w tej debacie europosłowie z Polski, Andrzej Halicki z Platformy, Łukasz Kohut z Lewicy, Róża Tuhn z Renew i Sylwia Spurek z Zielonych, ta ostatnia wręcz żądała od KE dalszego blokowania środków z KPO, a środki z budżetu jej zdaniem powinny być przekazywane tylko samorządom i organizacjom pozarządowym.
"Pijana rzeczniczka prasowa MSZ Marija Zacharowa na konferencji prasowej to jednak nowy standard profesjonalizmu i morale administracji putina" - pisze dziennikarka Anna Kalczyńska na Twitterze, komentując dziwne zachowanie rzeczniczki prasowej MSZ Rosji.
Ukraina należy do Europy; tutaj rozpoczyna się wasza droga w stronę Unii Europejskiej - powiedziała w piątek w Kijowie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, wręczając prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu dokumenty niezbędne do nadania Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE.
Internauci w mediach społecznościowych ostro komentują tekst opublikowany na łamach Onet.pl, w którym – po skandalicznym ataku prezydenta Emmanuela Macrona na szefa polskiego rządu – krytykowany jest premier Morawiecki za… „wtrącanie się we francuskie wybory”. Okazuje się, że autorem tekstu jest Michał Broniatowski – były wiceprezes rosyjskiej agencji informacyjnej Interfax.
Gdy usłyszałem, że w tym tygodniu wchodzi do polskich kin niemiecki film „Fabian albo świat schodzi na psy”, z którym mogłem się już zapoznać podczas festiwalu Berlinale 2021, nie mogłem się do tego nie odnieść. Tym bardziej, że polskie recenzje potwierdziły trafność moich spostrzeżeń.
45 polskich dyplomatów i pracowników konsularnych zostało wydalonych z Rosji – poinformował PAP w piątek rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
– Wartości w węgierskiej polityce chwilowo się nie liczą. Widzimy u Węgrów próbę zrobienia wszystkiego, żeby nie zepsuć sobie relacji z Rosją – powiedział w Poranku „Siódma 9” dr Dominik Héjj (Instytut Europy Środkowej, Polityka Insight).
Wskutek sankcji nałożonych na Rosję jej gospodarka zmierza w kierunku najgłębszej recesji od czasu upadku Związku Radzieckiego, bo według prognoz spadek jej PKB w 2022 r. wyniesie między 8,5 a 15 proc. – ocenił w piątek brytyjski rząd.
Arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, Światosław Szewczuk, w wideoprzesłaniu w 43. dniu rosyjskiej wojny z Ukrainą odniósł się do sprawy palenia zwłok Ukraińców w Mariupolu.
Według informacji lokalnych władz w wyniku rosyjskiego ostrzału dworca kolejowego w Kramatorsku zginęło 50 osób, w tym 5 dzieci. Jest także około 90 rannych.
Słowa prezydenta Francji Emmanuela Macrona o premierze polski Mateuszu Morawieckim są nieakceptowalne, to brutalna zniewaga o personalnym, nie merytorycznym charakterze - przekazał w piątek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
„Po debacie o kolejnych sankcjach na Polskę (dziś Komisja zabrała nam 69 mld euro) partia Donalda Tuska z lewicą zorganizowała w Parlamencie Europejskim debatę dot. «poszukiwania prawicy współpracującej z Rosją»” – napisał na Twitterze eurodeputowany Solidarnej Polski Patryk Jaki. Dodał, że pomógł znaleźć taką „prawicę”.
Polska dziennikarka Karolina Baca-Pogorzelska opublikowała nagranie, które ma przedstawiać stan gabinetu mera miasta Trościaniec po tym, jak miasto opuścili rosyjscy żołnierze. Rosjanie mieli tam urządzić libację alkoholową.
„Panie Prezydencie, drogi Emmanuelu, żaden porządny Polak nie popiera Madame le Pen, tak jak żaden porządny Polak nie popiera Orbána czy Putina. Polacy w przytłaczającej większości są za Europą, Ukrainą i wolnością, niezależnie od bzdur, które mówi premier Morawiecki” – napisał Tusk po bezczelnych słowach Macrona, który najpierw oskarżył Morawieckiego o to, że „ingeruje w kampanię we Francji”, a potem nazwał go „prawicowym antysemitą”.
Od początku rosyjsko-ukraińskiej wojny w mediach pojawiają się doniesienia o grabieżach, jakich mają dopuszczać się żołnierze Federacji Rosyjskiej na terenie Ukrainy. Agencja Ukrinform publikuje kolejne wiadomości na ten temat.
„«Tylko trzy kraje miały odwagę, by nie finansować ludobójstwa. Litwa, Łotwa i Estonia. Kupując rosyjskie surowce, finansujesz zabijanie Ukraińców» – powiedział prezydent Zełenski. Panowie Kaczyński i Morawiecki, usłyszcie wreszcie te słowa. Stop dla rosyjskiego węgla!” – napisał dziś szef Platformy Obywatelskiej i Europejskiej Partii Ludowej. Tymczasem prezydent Zełenski pisze coś „nieco” innego.
- Sympatia dyplomacji watykańskiej do Rosji jest prawdopodobnie pochodną podobnego stanu ducha, jaki panuje w Italii, Francji, które nie doświadczyły na własnej skórze panowania dyktatury komunistycznej – mówi Tygodnikowi TVP abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański. Wywiad z przewodniczącym Episkopatu, przeprowadzony przez Barbarę Sułek-Kowalską, zostanie opublikowany jutro po 17-tej na portalu tygodnik.tvp.pl
Na rakiecie, która uderzyła w piątek w dworzec kolejowy w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy, znajduje się napis: „Za dzieci” – podają media. W ataku zginęło co najmniej 39 osób, w tym czworo dzieci. Media niezależne dowodzą, że Rosjanie, którzy o atak oskarżają Ukrainę, używają systemów Toczka-U.
„Z uwagi na twierdzenia zawarte w wywiadzie Prezydenta Republiki Francuskiej dla «Le Parisien» minister @RauZbigniew zdecydował o wezwaniu Ambasadora Francji do @MSZ_RP [pisownia oryginalna – przyp. red.]” – podał rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
Przed Sądem Okręgowym w Warszawie rozpoczął się proces Justyny Wydrzyńskiej, działaczki grupy Aborcyjny Dream Team i Aborcji Bez Granic, organizacji mających promować aborcję i pomagać przy jej przeprowadzeniu. Przed gmachem sądu pojawiła się pikieta w ramach wsparcia oskarżonej.