Europosłowie PiS chcą zatrzymania prac w PE. „To jest kluczowe dla naszej przyszłości”

Europosłowie PiS chcą zatrzymania prac w Parlamencie Europejskim nad rozporządzeniem dotyczącym metanu z powodu przygotowania poprawek do tego aktu legislacyjnego przez amerykański think tank. – To wielki skandal. (…) Domagamy się zmiany posła sprawozdawcy – powiedział europoseł Zdzisław Krasnodębski w czwartek na konferencji w Brukseli.
Parlament Europejski Europosłowie PiS chcą zatrzymania prac w PE. „To jest kluczowe dla naszej przyszłości”
Parlament Europejski / fot. Wikipedia - Diliff/ CC BY-SA 3.0

Krasnodębski przypomniał, że w PE trwają prace nad rozporządzeniem dot. metanu. „To jest kluczowe dla przyszłości naszego górnictwa. (…) Tymczasem okazało się, że pani poseł sprawozdawca z komisji ITRE (Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii) (…) opracowując kompromisowe poprawki w zasadzie opierała się na poprawkach wypracowanych przez think tank, co jest oczywiście wielki skandalem” – powiedział.

Dodał, że proces tworzenia poprawek kompromisowych w PE jest czysto politycznym etapem pracy. „Uważamy, ze powinniśmy zatrzymać cały proces legislacyjny” – zaznaczył dodając, że podobne zdanie mają grupy Europejskiej Partii Ludowej oraz Tożsamość i Demokracja, gdy Zieloni uważają, że nic się nie stało. „Domagamy się zmiany posła sprawozdawcy” – dodał Krasnodębski.

Europosłanka Izabela Kloc (PiS) powiedziała, że poprawki, które przygotowała organizacja ekologiczna, są bardzo niepokojące. „Należałoby się zapytać pod czyje dyktando ta organizacja pracuje. Wiele wyjaśnia się, gdy spojrzymy na donatorów tej fundacji. Znalazłam tam wiele osób z Niemiec” – zaznaczyła. Dodała, że poprawki były jej zdaniem pisane „na gospodarcze zamówienie”. Powiedziała też, że w tej sprawie wysłała list do szefowej PE Roberty Metsoli, ale nie otrzymała odpowiedzi.

Europosłanka Anna Zalewska (PiS) powiedziała, że europosłowie zażądali zatrzymania prac, a tak naprawdę rozpoczęcia ich od nowa. „Żądamy od komisji ITRE, (…) żeby wybrać inną osobę” – powiedziała. Dodała, że europosłowie zrobią wszystkie, aby ten dokument zatrzymać, a następnie opracować w zupełnie innym kształcie.

Sprawę jako pierwsze opisał portal Politico. Europosłanka Jutta Paulus (Zieloni) miała powierzyć opracowanie poprawek do unijnego rozporządzenia dotyczącego redukcji emisji metanu w sektorze energetycznym (którego jest sprawozdawczynią z ramienia komisji ITRE) amerykańskiej organizacji pozarządowej Clean Air Task Force. Dowodem na to są maile z poprawkami, które innym europosłom przesyłała Paulus. Pierwotnym twórcą przesłanych dokumentów tekstowych napisanych w programie Microsoft Word była Alessia Virone, dyrektor w Clean Air Task Force.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Awantura na antenie Polsat News. „Niech pan się nie drze” Wiadomości
Awantura na antenie Polsat News. „Niech pan się nie drze”

W studiu Polsat News podczas programu „Śniadanie Rymanowskiego” doszło do spięcia pomiędzy posłami Stanisławem Tyszką oraz Bartoszem Kownackim.

To nie będzie tych pieniędzy? Minister Puda o niemieckich naciskach na von der Leyen Wiadomości
To nie będzie tych pieniędzy? Minister Puda o niemieckich naciskach na von der Leyen

Z informacji podanych przez niemiecki "Der Spiegel" wynika, że dwaj eurodeputowani z Niemiec odegrali bardzo ważną rolę w przekonaniu szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do zajęcia twardego stanowiska w kwestii wdrożenia mechanizmu praworządności, który uderzył w Polskę i Węgry. Teraz na temat tych doniesień głos zabrał minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

„Nie pamiętam takiej sytuacji w karierze”. Fernando Santos przyznaje Wiadomości
„Nie pamiętam takiej sytuacji w karierze”. Fernando Santos przyznaje

Jeśli pozwolimy rywalowi by wygrywał pojedynki, był szybszy, robił wszystko lepiej, wtedy nasza jakość nie wystarczy. Jeśli nasze poświęcenie będzie odpowiednie, wtedy jakość może zrobić różnicę – powiedział w niedzielę selekcjoner reprezentacji Polski Fernando Santos.

Mecedonia przekaże Ukrainie śmigłowce bojowe? Wiadomości
Mecedonia przekaże Ukrainie śmigłowce bojowe?

Rząd Macedonii Północnej opracowuje kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, w którym znajdzie się 12 śmigłowców bojowych Mi-24 - poinformowała macedońska minister obrony Sławjanka Pietrowska.

Co na to polscy kibice? Znany ekspert bezlitośnie ocenił Roberta Lewandowskiego Wiadomości
Co na to polscy kibice? Znany ekspert bezlitośnie ocenił Roberta Lewandowskiego

Robert Lewandowski zbiera wiele negatywnych ocen po sobotniej porażce biało-czerwonych z Czechami. Teraz na temat samego napastnika Barcelony wypowiedział się Łukasz Gikiewicz.

Ci dwaj niemieccy europosłowie przekonali von der Leyen do zamrożenia środków dla Polski Wiadomości
Ci dwaj niemieccy europosłowie przekonali von der Leyen do zamrożenia środków dla Polski

Z informacji podanych przez niemiecki "Der Spiegel" wynika, że dwaj eurodeputowani z Niemiec odegrali bardzo ważną rolę w przekonaniu szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen do zajęcia twardego stanowiska w kwestii wdrożenia mechanizmu praworządności, który uderzył w Polskę i Węgry.

Protesty w Izraelu. Rządowy plan reformy sądownictwa podzielił kraj Wiadomości
Protesty w Izraelu. "Rządowy plan reformy sądownictwa podzielił kraj"

Setki tysięcy Izraelczyków wzięło udział w sobotę wieczorem w ogólnokrajowych demonstracjach. Był to 12 tydzień protestów przeciwko planom rządu premiera Benjamina Netanjahu dotyczącym przebudowy systemu sądownictwa - podał portal "The Times of Israel"(ToI).

Generał Polko: Rosja daje sprzęt z minionej epoki Wiadomości
Generał Polko: Rosja daje sprzęt z minionej epoki

Użycie przez Rosję na Ukrainie czołgów T-55 pokazuje, że Rosja rzeczywiście walczy jak za Stalina, traktuje swoich żołnierzy jako mięso armatnie, daje im sprzęt z minionej epoki, skazując ich tak na prawdę na to, żeby ginęli falami - ocenił w rozmowie z PAP były dowódca GROM gen. Roman Polko.

Po tym pytaniu w Sosnowcu Tusk się wściekł [VIDEO] Wiadomości
Po tym pytaniu w Sosnowcu Tusk się wściekł [VIDEO]

Donald Tusk w trakcie wizyty w Sosnowcu został zapytany przez jednego z uczestników spotkania o pozew wobec Telewizji Polskiej i dziennikarza Marcina Tulickiego za film "Nasz człowiek w Warszawie".

Co się dzieje w Izraelu? Dramatyczna deklaracja ministra obrony Wiadomości
Co się dzieje w Izraelu? Dramatyczna deklaracja ministra obrony

W Izraelu trwają protesty związane z planowanymi zmianami w tamtejszym sądownictwie. Głos na ten temat zabrał izraelski minister obrony Joaw Galant.

Marsz
Godności
Emerytury
Stażowe