UE „głodzi” Polskę finansowo. Polska musi obciąć miliardy na uchodźców. UE nagle „jest gotowa wspierać”

Od początku brutalnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę Polska przyjęła miliony ukraińskich uchodźców. Część z nich wyjechała do krajów Europy Zachodniej. Jednak w czasie kiedy Polska ponosi ogromne obciążenia finansowe i organizacyjne, UE odmawia Polsce należnych jej funduszy w myśl wytycznych niemieckiej wiceprzewodniczącej PE Katariny Barley o „głodzeniu Polski”.
Budynek Komisji Europejskiej w Brukseli UE „głodzi” Polskę finansowo. Polska musi obciąć miliardy na uchodźców. UE nagle „jest gotowa wspierać”
Budynek Komisji Europejskiej w Brukseli / Pixabay.com

W 2022 Polska na pomoc dla uchodźców z Ukrainy wydała ponad 8,3 mld euro – wg danych @OECD i z dwóch funduszy unijnych na ten cel otrzymała w sumie około 300 mln euro. Teraz kiedy Polska chce zmniejszać dofinansowanie dla uchodźców KE ma pretensje [pisownia oryginalna – przyp. red.]

– pisze teraz na Twitterze korespondent TVP w Brukseli Dominika Cosić, udostępniając artykuł serwisu Euractiv.com.

 

Zmniejszenie świadczeń dla uchodźców

Serwis, piórem Anny Krzysztoszek donosi, że od 1 marca ukraińscy uchodźcy, którzy przebywają w Polsce dłużej niż 120 dni i mieszkają we wspólnych obiektach mieszkalnych, muszą pokrywać połowę kosztów zakwaterowania z limitem na poziomie 40 zł (8,50 euro) dziennie. Obowiązek nie dotyczy tzw. grup wrażliwych, czyli dzieci, emerytów, kobiet w ciąży, rodziców samotnie wychowujących dzieci do 12 roku życia oraz osób w szczególnie trudnej sytuacji materialnej. – Nie będzie to miało wpływu na inne świadczenia wobec ukraińskich uchodźców, finansowane z kieszeni polskiego podatnika, takie jak bezpłatny transport publiczny, opieka zdrowotna czy 500 plus – te przepisy mają charakter motywacyjny – mówił PAP pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych Paweł Szefernaker.

Komisja ściśle monitoruje sytuację w Polsce i jest w regularnym kontakcie z polskimi władzami w sprawie praktycznego wdrożenia dyrektywy o tymczasowej ochronie, aby zapewnić, że istnieją odpowiednie zabezpieczenia dotyczące zakwaterowania przesiedleńców objętych tymczasową ochroną.

(…)

Komisja jest gotowa wspierać Polskę operacyjnie i finansowo

– mówi serwisowi Euractive.com rzecznik Komisji Europejskiej.

W tym samym materiale cytowane jest stanowisko Konsorcjum Migracyjnego (związek 9 organizacji wspierających migrantów i uchodźców w Polsce), które mówi, że „rząd powinien wycofać się z (wprowadzenia) obowiązku udziału uchodźczyń w pokrywaniu kosztów utrzymania we wspólnych obiektach mieszkalnych”.

 

Głodzenie Polski

Wybory parlamentarne w Polsce odbędą się jesienią. Nie jest jeszcze znany dokładny termin, ale kampania wyborcza, choć jeszcze nieoficjalna, nabiera tempa. Nie ustają również zewnętrzne działania przeciwko Polsce, które mają na celu ustanowienie w Warszawie rządu „proeuropejskiego” i „proniemieckiego”.

Polska jest według wytycznych niemieckiej wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Katariny Barley „głodzona” finansowo. Instytucje Unii Europejskiej robią wszystko, byśmy nie otrzymali należnych nam pieniędzy, chociaż kredyty zaciągnięte na poczet Krajowego Planu Odbudowy już spłacamy. Rząd Mateusza Morawieckiego usiłuje osiągnąć „kompromis”, w ramach którego praktycznie rozmontowano by w dużym stopniu reformę sądownictwa zgodnie z marzeniami „nadzwyczajnej kasty”. Nie ma jednak żadnej gwarancji, że przyjęcie skierowanej do Trybunału Konstytucyjnego przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym spowoduje wypłatę jakiejkolwiek części środków. To wszystko w sytuacji, w której Polska ponosi ogromne obciążenia związane z przyjmowaniem milionów ukraińskich uchodźców.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Mężczyzna poszukiwany ws. dwóch zabójstw sam zgłosił się na policję Wiadomości
Mężczyzna poszukiwany ws. dwóch zabójstw sam zgłosił się na policję

24-latek poszukiwany ws. dwóch zabójstw w czwartek wieczorem zgłosił się do komendy policji w Międzychodzie – powiedziała PAP Iwona Liszczyńska z biura prasowego wielkopolskiej policji. Mężczyzna był poszukiwany od środy.

[WIDEO] Marginesy społeczne Burza po wypowiedzi byłego ministra PO Wiadomości
[WIDEO] "Marginesy społeczne" Burza po wypowiedzi byłego ministra PO

– To jest to rozdawnictwo, to jest tworzenie tych marginesów społecznych, w których się PiS wyspecjalizował – mówił w programie "Grafitti" na antenie Polsat News poseł Platformy Obywatelskiej Bartłomiej Sienkiewicz.

Aresztowanie dziennikarza WSJ w Rosji. Jest reakcja Białego Domu Wiadomości
Aresztowanie dziennikarza "WSJ" w Rosji. Jest reakcja Białego Domu

Nękanie amerykańskich obywateli przez rosyjskie władze jest absolutnie nie do przyjęcia - oznajmił w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby, potępiając aresztowanie korespondenta "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha. Sekretarz stanu Antony Blinken ponowił swoje ostrzeżenie o niebezpieczeństwach przebywania w Rosji dla obywateli USA.

Kłopoty polityków Konfederacji. Jest zawiadomienie do prokuratury Wiadomości
Kłopoty polityków Konfederacji. Jest zawiadomienie do prokuratury

Robert Bąkiewicz poinformował na Twitterze, że spółka TVMN złożyła zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez polityków Konfederacji.

 Daniel Obajtek powołany na prezesa PKN Orlen na kolejną kadencję Wiadomości
Daniel Obajtek powołany na prezesa PKN Orlen na kolejną kadencję

Daniel Obajtek został w czwartek powołany na prezesa zarządu PKN Orlen na kolejną trzyletnią kadencję - podała w czwartek spółka w komunikacie giełdowym.

[WIDEO] A może alfons? Poseł PO obraźliwie o Januszu Kowalskim. Jest odpowiedź polityka Wiadomości
[WIDEO] "A może alfons?" Poseł PO obraźliwie o Januszu Kowalskim. Jest odpowiedź polityka

– Pani poseł szuka pomysłu na wyróżnienie się, bo rzeczywiście nie ma nic merytorycznego do zaproponowania wyborcom ze swojego okręgu – tak Janusz Kowalski skomentował obraźliwe nagranie, jakie na jego temat opublikowała poseł PO Marta Wcisło.

Rekompensata dla Polski z UE. Jest komentarz Beaty Szydło Wiadomości
Rekompensata dla Polski z UE. Jest komentarz Beaty Szydło

Polska dostanie rekompensatę finansową od UE za straty wywołane importem ukraińskiego zboża. Głos na ten temat zabrała europoseł Beata Szydło.

Daily Telegraph: Powinniśmy wzmacniać więzi z Polską. To nowa potęga Europy Wiadomości
"Daily Telegraph": Powinniśmy wzmacniać więzi z Polską. To nowa potęga Europy

Jeśli Wielka Brytania będzie chciała odbudowywać więzi z Europą, powinna to robić poprzez kraje takie jak Polska czy Słowacja. Znacznie lepiej rozumieją one wspólne wyzwania, a Polska staje się nowym europejskim mocarstwem - pisze w czwartek dziennik "Daily Telegraph".

Zapytano Lewandowskiego o Świątek. Piłkarz nie krył zaskoczenia Wiadomości
Zapytano Lewandowskiego o Świątek. Piłkarz nie krył zaskoczenia

Zabawne obrazki, które są zwane powszechnie "memami", są również tworzone w kontekście dwójki ambasadorów polskiego sportu – Igi Świątek i Roberta Lewandowskiego. To właśnie na ich temat pytanie otrzymał kapitan reprezentacji Polski.

Bizneswoman miała przebierać się za policjantkę i napadać z partnerem ludzi w ich domach [WIDEO] Wiadomości
Bizneswoman miała przebierać się za policjantkę i napadać z partnerem ludzi w ich domach [WIDEO]

Reporterzy „Magazynu śledczego Anity Gargas” na tropie bizneswoman, która miała podawać się za policjantkę i wraz z partnerem napadać ludzi w domach. W tle skandaliczne zaniedbania, których mieli dopuszczać się prawdziwi policjanci oraz bierność prokuratury. 

Emerytury
Stażowe