Modyfikacje i kody do gier, czyli jak gracze idą na skróty

Choć niektóre gry komputerowe dostarczają doznania artystyczne na równi z innymi dziełami sztuki, to większość popularnych produkcji jest przede wszystkim źródłem rozrywki. Czasami gracze idą na skróty i korzystają z modów oraz kodów do gier. To popularny sposób na urozmaicenie rozgrywki, ale gracze sięgają po nie też w innych sytuacjach. Czym są mody oraz kody do gier? Gdzie ich szukać i co warto o nich wiedzieć?
 Modyfikacje i kody do gier, czyli jak gracze idą na skróty

Czym są kody do gier? - jak wyglądają kody do GTA 5?

Zazwyczaj gracze po prostu włączają grę i wkraczają w wirtualny świat. Jednak część z nich chce dostosować rozgrywkę do swoich preferencji. To właśnie dlatego powstały kody do gier – to ułatwienie dla graczy, którzy chcą wprowadzić zmiany w mechanizmach rozgrywki. Najczęściej dzieje się tak ze względu na wysoki poziom trudności lub chęć zmiany zasad rozgrywki, choć opcja ta przydaje się też w razie wystąpienia błędów.

Kody do gier to sekwencja liter i znaków, którą należy wpisać podczas rozgrywki. Najczęściej robi się to w konsoli, czyli specjalnym programie wewnątrz gry – można go uruchomić za pomocą tyldy, czyli przycisku oznaczonego na klawiaturze znakiem ~.

Wpisanie kodu sprawia, że w grze pojawiają się różnego rodzaju bonusy (np. dodatkowe życie, lepsza broń, nielimitowana amunicja) albo ukryta treść (np. nowy, zablokowany wcześniej poziom). W niektórych produkcjach za pomocą kodów można też zmieniać już istniejące mechaniki lub doprowadzać do poważnych zmian w środowisku gry.

Wyjaśnijmy działanie kodów do gry na konkretnym przykładzie. Grand Theft Auto V to piąta odsłona najpopularniejszej serii w historii gamingu. Gra cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony graczy, którzy muszą poświęcić dużo wysiłku, by odblokować część treści przygotowanych przez twórców.

Ale można pójść na skróty – kody do GTA 5 odblokowują niedostępne pojazdy, pozwalają też obniżyć poziom zainteresowania ze strony policji. Dzięki nim można urozmaicić rozgrywkę, np. wprowadzając wybuchową amunicję lub zmniejszając grawitację. A to wszystko za pomocą kilku kliknięć myszką oraz jednej, prostej komendy.

Gdzie szukać kodów do gier?

Kiedyś gracze szukali kodów do gier w specjalistycznych czasopismach komputerowych. Dzisiaj tę funkcję przejął internet – znajdziemy w nim kody zarówno do tych mniej, jak i bardziej popularnych produkcji. Zbierają je specjalne serwisy tematyczne dla graczy. Przykładem może być wspomniane już GTA 5 – na stronie Komputronika znajdziemy aż kilkadziesiąt różnych kodów do gry Rockstara. Niestety w wielu przypadkach poszukiwania mogą zakończyć się fiaskiem. Dlaczego?

Twórcy gier zazwyczaj nigdzie nie publikują listy kodów. Oczywiście są od tego wyjątki, szczególnie w grach strategicznych, gdzie gracze lubią mieć jak największą możliwość interwencji w parametry rozgrywki. Zresztą niektóre produkcje po prostu nie mają zaimplementowanych kodów – wtedy wprowadzenie zmian z poziomu rozgrywki jest niemożliwe.

Czym są mody do gier?

Choć kody do gier dostępne chociażby na portalu https://gaming.komputronik.pl/tematyka/kody-do-gier/ wciąż są popularne, to w ostatnich latach ich rolę coraz częściej przejmują mody. Tym mianem są określane modyfikacje – to osobne pliki, które trzeba zainstalować w folderze z grą. Zmieniają one parametry oraz mechaniki rozgrywki, dodają też nową zawartość i dodatkowe opcje.

Ich twórcami są nie autorzy gry, a jej społeczność. To właśnie dlatego modyfikacje są darmowe – za ich instalację nie trzeba nic płacić. Najpopularniejsze gry takie jak Minecraft czy The Elder Scrolls V: Skyrim oferują dziesiątki, a nawet setki tysięcy modyfikacji o różnym stopniu skomplikowania – od niewielkich, pojedynczych zmian do pełnoprawnych dodatków, które zapewniają ogrom nowej zawartości. Czasami zachęcają do tego twórcy gry, którzy udostępniają fanom narzędzia mające ułatwić tworzenie modów.

Mody do gier – czy warto z nich korzystać?

Mody do gier to bezpłatny sposób na urozmaicenie rozgrywki, ale też nowa zawartość stworzona przez fanów. Często stoi ona na zaskakująco wysokim poziomie, a nawet jest lepsza od oryginalnej gry. Korzystanie z modyfikacji jest darmowe, choć czasami trzeba się trochę namęczyć z instalacją – szczególnie w przypadku mniej popularnych tytułów.

Niestety nie wszystkie modyfikacje są ze sobą kompatybilne. Czasami dwa mody zmieniają ten sam element gry, co prowadzi do konfliktów uniemożliwiających rozgrywkę. Dlatego przed instalacją warto sprawdzić, jakie mechaniki zmienia wybrana modyfikacja. Ponadto przy zbyt dużej liczbie zainstalowanych modów gra staje się niestabilna, co prowadzi do dużej liczby crashy. Mody to świetny sposób na zwiększenie przyjemności z rozgrywki – ale trzeba wiedzieć, kiedy i jak je zainstalować.


 

POLECANE
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii z ostatniej chwili
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii

- Dziś powstaje Partia Amerykańska, aby zwrócić wam wolność - pisze Elon Musk na platformie "X".

Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym z ostatniej chwili
Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym

W serbskim parlamencie doszło do dramatycznych scen. Posłowie opozycji rzucili granaty hukowe i gaz łzawiący w proteście przeciwko rządom Aleksandara Vučića. W wyniku zamieszek posłanka Jasmina Obradović doznała udaru i walczy o życie.

Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną z ostatniej chwili
Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” opisał serię incydentów na granicy z Polską, które wg redakcji „komplikują niemiecką politykę migracyjną”. Główna krytyka kierowana jest w stronę polskiego Ruchu Obrony Granic (ROG), który utrudnia niemieckim służbom odsyłanie nielegalnych migrantów do Polski.

Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było tylko u nas
Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było

Wes Anderson powraca na ekrany z filmem, który równie łatwo rozpoznać, co sobie odpuścić albo się zakochać. "Układ fenicki", pokazany premierowo podczas 78. Festiwalu Filmowego w Cannes, na polskie ekrany trafił 6 czerwca.

Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu z ostatniej chwili
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu

Premier przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2025. Wyjaśniamy, co to oznacza i dlaczego władze proszą obywateli o czujność.

Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego

W sobotę uruchomiono wakacyjną, bezpłatną linię autobusową z Kielc na Święty Krzyż. Kursy realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę do 28 września. Pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o atrakcjach turystycznych regionu i zaprezentuje najciekawsze miejsca na Łysej Górze.

REKLAMA

Modyfikacje i kody do gier, czyli jak gracze idą na skróty

Choć niektóre gry komputerowe dostarczają doznania artystyczne na równi z innymi dziełami sztuki, to większość popularnych produkcji jest przede wszystkim źródłem rozrywki. Czasami gracze idą na skróty i korzystają z modów oraz kodów do gier. To popularny sposób na urozmaicenie rozgrywki, ale gracze sięgają po nie też w innych sytuacjach. Czym są mody oraz kody do gier? Gdzie ich szukać i co warto o nich wiedzieć?
 Modyfikacje i kody do gier, czyli jak gracze idą na skróty

Czym są kody do gier? - jak wyglądają kody do GTA 5?

Zazwyczaj gracze po prostu włączają grę i wkraczają w wirtualny świat. Jednak część z nich chce dostosować rozgrywkę do swoich preferencji. To właśnie dlatego powstały kody do gier – to ułatwienie dla graczy, którzy chcą wprowadzić zmiany w mechanizmach rozgrywki. Najczęściej dzieje się tak ze względu na wysoki poziom trudności lub chęć zmiany zasad rozgrywki, choć opcja ta przydaje się też w razie wystąpienia błędów.

Kody do gier to sekwencja liter i znaków, którą należy wpisać podczas rozgrywki. Najczęściej robi się to w konsoli, czyli specjalnym programie wewnątrz gry – można go uruchomić za pomocą tyldy, czyli przycisku oznaczonego na klawiaturze znakiem ~.

Wpisanie kodu sprawia, że w grze pojawiają się różnego rodzaju bonusy (np. dodatkowe życie, lepsza broń, nielimitowana amunicja) albo ukryta treść (np. nowy, zablokowany wcześniej poziom). W niektórych produkcjach za pomocą kodów można też zmieniać już istniejące mechaniki lub doprowadzać do poważnych zmian w środowisku gry.

Wyjaśnijmy działanie kodów do gry na konkretnym przykładzie. Grand Theft Auto V to piąta odsłona najpopularniejszej serii w historii gamingu. Gra cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony graczy, którzy muszą poświęcić dużo wysiłku, by odblokować część treści przygotowanych przez twórców.

Ale można pójść na skróty – kody do GTA 5 odblokowują niedostępne pojazdy, pozwalają też obniżyć poziom zainteresowania ze strony policji. Dzięki nim można urozmaicić rozgrywkę, np. wprowadzając wybuchową amunicję lub zmniejszając grawitację. A to wszystko za pomocą kilku kliknięć myszką oraz jednej, prostej komendy.

Gdzie szukać kodów do gier?

Kiedyś gracze szukali kodów do gier w specjalistycznych czasopismach komputerowych. Dzisiaj tę funkcję przejął internet – znajdziemy w nim kody zarówno do tych mniej, jak i bardziej popularnych produkcji. Zbierają je specjalne serwisy tematyczne dla graczy. Przykładem może być wspomniane już GTA 5 – na stronie Komputronika znajdziemy aż kilkadziesiąt różnych kodów do gry Rockstara. Niestety w wielu przypadkach poszukiwania mogą zakończyć się fiaskiem. Dlaczego?

Twórcy gier zazwyczaj nigdzie nie publikują listy kodów. Oczywiście są od tego wyjątki, szczególnie w grach strategicznych, gdzie gracze lubią mieć jak największą możliwość interwencji w parametry rozgrywki. Zresztą niektóre produkcje po prostu nie mają zaimplementowanych kodów – wtedy wprowadzenie zmian z poziomu rozgrywki jest niemożliwe.

Czym są mody do gier?

Choć kody do gier dostępne chociażby na portalu https://gaming.komputronik.pl/tematyka/kody-do-gier/ wciąż są popularne, to w ostatnich latach ich rolę coraz częściej przejmują mody. Tym mianem są określane modyfikacje – to osobne pliki, które trzeba zainstalować w folderze z grą. Zmieniają one parametry oraz mechaniki rozgrywki, dodają też nową zawartość i dodatkowe opcje.

Ich twórcami są nie autorzy gry, a jej społeczność. To właśnie dlatego modyfikacje są darmowe – za ich instalację nie trzeba nic płacić. Najpopularniejsze gry takie jak Minecraft czy The Elder Scrolls V: Skyrim oferują dziesiątki, a nawet setki tysięcy modyfikacji o różnym stopniu skomplikowania – od niewielkich, pojedynczych zmian do pełnoprawnych dodatków, które zapewniają ogrom nowej zawartości. Czasami zachęcają do tego twórcy gry, którzy udostępniają fanom narzędzia mające ułatwić tworzenie modów.

Mody do gier – czy warto z nich korzystać?

Mody do gier to bezpłatny sposób na urozmaicenie rozgrywki, ale też nowa zawartość stworzona przez fanów. Często stoi ona na zaskakująco wysokim poziomie, a nawet jest lepsza od oryginalnej gry. Korzystanie z modyfikacji jest darmowe, choć czasami trzeba się trochę namęczyć z instalacją – szczególnie w przypadku mniej popularnych tytułów.

Niestety nie wszystkie modyfikacje są ze sobą kompatybilne. Czasami dwa mody zmieniają ten sam element gry, co prowadzi do konfliktów uniemożliwiających rozgrywkę. Dlatego przed instalacją warto sprawdzić, jakie mechaniki zmienia wybrana modyfikacja. Ponadto przy zbyt dużej liczbie zainstalowanych modów gra staje się niestabilna, co prowadzi do dużej liczby crashy. Mody to świetny sposób na zwiększenie przyjemności z rozgrywki – ale trzeba wiedzieć, kiedy i jak je zainstalować.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe