Włosi zachwyceni Polską. "Nowoczesny kraj i ojczyzna św. Jana Pawła II"

„Mam to szczęście, że promuję kraj, który jest bardzo pozytywnie postrzegany przez Włochów, między innymi ze względu na historyczne powiązania. Jeśli chodzi o historyczny aspekt to najważniejsze są dla nich tragiczne wydarzenia II wojny światowej, lata 80. i Solidarność oraz postać św. Jana Pawła II” - podkreśliła Minczewa.
„Jest dużo sympatii i wiele ciekawości” - dodała.
Szefowa polskiego ośrodka w Rzymie zauważyła następnie: „Otwartość młodych pokoleń pomaga nam budować również jednocześnie innego rodzaju przekaz i promować nowoczesny wizerunek Polski jako kraju, który szybko się rozwija, jest bardzo kreatywny i pozytywnie buduje swoją mocną pozycję w Europie”.
Obecnie, jak poinformowała Minczewa, jest prawie 80 bezpośrednich połączeń z różnych miast Włoch do Polski.
„Niemal całe Włochy od północy do południa połączone są z różnymi miastami w Polsce. Do tej listy doszły takie miasta, jak Rzeszów i Lublin. Wraca też bezpośrednie połączenie Gdańsk-Rzym, co też jest ważne. Poza tym LOT rozszerza swoją ofertę po tym, jak wcześniej skoncentrowany był na Mediolanie i Wenecji; teraz wraca połączenie bezpośrednie z Rzymem” - wyjaśniła Minczewa.
Włosi cenią miasta historyczne w Polsce
Odnotowała, że głównym celem podróży Włochów do Polski są zdecydowanie i niezmiennie od lat miasta historyczne na czele z Krakowem i turystyka kulturowa.
Jak zauważyła, Włochów fascynują też polskie jeziora.
„Jako turysta Włoch poszukuje czegoś, co go zaskoczy. A Włochów jest trudno zaskoczyć, bo mają właściwie wszystko w swoim kraju. Jednak zachwyt wywołuje nasza wyjątkowa atrakcyjność przyrodnicza, takie miejsca jak kraina jezior czy Puszcza Białowieska. Fascynuje ich też Bałtyk, może nie tyle jako miejsce wypoczynku; bardzo ciekawa dla nich jest atmosfera nad polskim morzem” - powiedziała szefowa ośrodka POT.
Energia nowoczesności
Podkreśliła też: „Warszawa interesuje Włochów ze swoją energią nowoczesności i otwarciem na przyszłość”. Poinformowała, że rośnie zainteresowanie podróżami do Wrocławia i Poznania.
„W zeszłym roku - dodała Minczewa - dużo mówiliśmy o Łodzi, wskazanej jako jeden z najciekawszych kierunków przez +National Geographic+ ze względu na kwestię turystyki zrównoważonej, rewitalizacji i kreatywności i na to, jak miasto szybko dostosowało się do najbardziej nowoczesnych standardów w turystyce”.
Przypomniała, że ten aspekt spotkał się z największym zainteresowaniem wśród młodszych pokoleń i włoskich dziennikarzy.
„Po okresie pandemicznym i ponownym otwarciu granic musieliśmy się najpierw skupić na odbudowie klasycznej oferty, bo pamięć turysty jest krótka. W zeszłym roku udało się nam zorganizować współpracę między Małopolską a Toskanią. W tym roku pozwalamy sobie już na więcej, by mówić o kierunkach trochę mniej oczywistych” - zauważyła szefowa rzymskiego ośrodka POT.
Poinformowała, że w tym roku promowany jest Lublin jako Europejska Stolica Młodzieży, a także cały region, w tym Zamość i Kazimierz Dolny, który - jak dodała - „jest bardzo w guście Włochów”.
„Prezentujemy Toruń w związku z obchodzonym właśnie 550-leciem urodzin Mikołaja Kopernika. Poza tym kładziemy nacisk na to, że Warszawa została uznana za najlepszy kierunek turystyczny w Europie w 2023 roku. Będziemy mówić dużo o Igrzyskach Europejskich, które odbędą się niedługo w Krakowie. Kolejny nasz cel promocji to Mazury, by wychodzić także poza utarte szlaki miejskie” - powiedziała Barbara Minczewa prezentując polską ofertę turystyczną we Włoszech.