Niebieskie strefy długowieczności. Recepta na długie życie

Niebieskie strefy długowieczności mają już ponad 20 lat. Ten krótki czasowo dystans odnosi się tylko do samego pojęcia określającego rejony, w których długość życia mieszkańców wyraźnie przekracza średnią światową.
 Niebieskie strefy długowieczności. Recepta na długie życie

Pierwsze największe skupisko stuletnich mężczyzn zostało odkryte na Sardynii przez włosko-belgijski duet naukowców. Zbadany obszar na mapie zaznaczyli na niebiesko i roboczo nazwali „niebieską strefą”. Termin się przyjął, a dzięki wyprawom finansowanym m.in. przez Towarzystwo National Geographic do dziś zidentyfikowano pięć takich stref. Do ich zbadania i popularyzacji mocno przyczynił się Dan Buettner – amerykański podróżnik i reżyser filmów dokumentalnych, który z ekipą naukowców odwiedzał znane z długowieczności tereny. Doświadczenia i wnioski zdobyte podczas tych wypraw zawarł w kilku książkach, z których dwie ukazały się również w Polsce.

Gdzie spotkać matuzalema

Jak wynika z badań prowadzonych niezależnie na całym świecie, geny odpowiadają za długowieczność zaledwie w 20 procentach. Jasnym się stało, że kluczowe dla długiego życia w zdrowiu jest środowisko i styl życia. Przyjmując za kryterium wysoki odsetek osób dożywających 100 lat i więcej, a także dożywania sędziwego wieku w dobrym zdrowiu, zlokalizowano pięć takich obszarów na świecie, choć zdania co do ich liczby są podzielone. Na liście „Buettnerowskiej” znalazła się górzysta część włoskiej Sardynii (prowincja Nuoro) z dwukrotnie większą liczbą 100-letnich mężczyzn niż kobiet, grecka wyspa Ikaria na Morzu Egejskim, gdzie umiera niewiele osób w średnim wieku i najmniej zapada na demencję, Półwysep Peninsula de Nicoya na Kostaryce, z najniższą umieralnością osób w średnim wieku i liczną grupą stulatków płci męskiej, miasto Loma Linda w Kalifornii, którego społeczność, Adwentyści Dnia Siódmego, dożywa średnio o 10 lat więcej niż większość Amerykanów, a także japońska kolebka karate – wyspa Okinawa, na której żyje najwięcej kobiet powyżej 70. roku życia.

Cudowne diety

Wymienione strefy leżą na obszarach słonecznych, z bliskim dostępem do morza lub oceanu. Diety ich mieszkańców nie są identyczne, ale wszystkie opierają się na produktach roślinnych, również zbożach. Długowieczni spożywają także nabiał, ryby i mięso, ale w mniejszych ilościach niż produkty roślinne.
W jadłospisie Ikaryjczyków dominują warzywa, uzupełniane czasem przez niewielki dodatek ryb lub białego mięsa. Dieta tego regionu zaliczana jest do śródziemnomorskiej, z jej umiłowaniem świeżych warzyw i owoców, produktów z pełnego ziarna oraz oliwy z oliwek, jednak na talerzach pojawiają się tu również ziemniaki i wyroby z koziego mleka. Regularnie stosowany jest sok z cytryny, napary z szałwii i majeranku.

Włoscy pasterze w prowincji Nuoro do warzyw okazjonalnie spożywają mięso, a nawet wędliny. Jednak i tutaj bazą są warzywa i produkty zbożowe z pełnego ziarna. Jadłospis oparty jest na jęczmieniu, pszenicy, roślinach strączkowych i ziemniakach, do których dodawane są produkty z mleka koziego i owczego.

Na Okinawie Japończycy niemal codziennie jedzą słynną zupę miso. W ich jadłospisie regularnie pojawiają się bataty, tofu, imbir i kurkuma. Są też, egzotyczne dla nas, gorzkie melony i dzikie ryby. Rzadziej, ale zjada się też mięso, zwłaszcza wieprzowinę. Być może sekretem długowieczności jest konfucjańska zasada wypowiadana przed każdym posiłkiem: „Hara hachi bu”, nakazująca zakończenie posiłku, gdy żołądek jest wypełniony w osiemdziesięciu procentach. Na Okinawie nie przejadają się!
Przejadania unikają również mieszkańcy północno-zachodniego półwyspu Kostaryki. Regułą jest zjadanie lekkiej, niezbyt późnej kolacji. Do najczęściej spożywanych produktów należą pomarańcze i inne cytrusy oraz gotowana kukurydza. Podstawą głównych dań jest ryż i czarna fasola, a wszystko to lekkostrawne i łagodne w smaku.

Zaskoczeniem jest lokalizacja piątej niebieskiej strefy – miasto Loma Linda. Stany Zjednoczone słyną z wysoko przetworzonej żywności, otyłości i cukrzycy, ale mieszkańcy Loma Linda stanowią wyjątek. Unikają śmieciowego jedzenia, używek, słodyczy i napojów gazowanych. Piją czystą wodę, a ważnym punktem diety są orzechy, świeże warzywa i owoce.

Po co żyć?

To, co wyróżnia wymienione społeczności, to znalezienie powodu do życia. Japończycy nazywają go „ikigai”, Kostarykańczycy – „plan de vida”. Ważny jest powód, by rano wstawać. Mieszkańcy niebieskich stref mają w życiu cel niezwiązany z pracą, np. hobby czy pielęgnowanie relacji międzyludzkich. Silne poczucie celu chroni ich przed stresem i zmniejsza ryzyko wielu chorób. Nawet zawał serca przechodzi się tam łagodniej. Długowieczni radzą sobie ze stresem na swój sposób: adwentyści modlą się, Ikaryjczycy ucinają sobie drzemkę, na Okinawie stale wspominają przodków, a mieszkańcy Sardynii piją wino w towarzystwie przyjaciół.

Zdrowi stulatkowie są religijni. Zdecydowana większość należy do wspólnoty duchowej. Wszyscy na pierwszym miejscu stawiają rodzinę. Zawierają związki małżeńskie i wychowują dzieci, pielęgnują rytuały i podtrzymują więzi. Otaczają opieką starzejących się rodziców i dziadków, a przede wszystkim pozostają wierni swoim partnerom. Wzruszającą scenę przedstawił serial oparty na książce papieża Franciszka (i z jego udziałem). Oto wiekowe już małżeństwo w Południowej Ameryce codziennie tańczy w kuchni tango. Przytuleni czołami niewysoki pan i dość solidnie zbudowana żona z upodobaniem wykonują taneczne kroki, okazując sobie w ten sposób miłość i oddanie. A zaczęli tańczyć, gdy przeszli na emeryturę – kilkadziesiąt lat wcześniej! W Japonii tworzą się wspólnoty kilku osób, które przyrzekają sobie dozgonne wsparcie. Regularnie się spotykają i rozmawiają, tak by nikt nie czuł się samotny i wykluczony.

Kolejne wyspy

Poza wymienionymi strefami istnieją inne obszary na Ziemi, które ponoć licznie zamieszkują osoby długowieczne. Należą do nich Vilcabamba w Ekwadorze – obecnie będąca turystyczną bazą starzejących się Amerykanów, góry Kaukazu, dzielone m.in. przez Rosję i Gruzję, oraz dolina Hunza w Kaszmirze (jej szczególne właściwości dla zdrowego życia traktowane są przez badaczy jako mit). Podobny obszar lokalizuje się również w Szwecji. Na Kaukazie górale na co dzień ciężko pracują. Uznano, że stała aktywność fizyczna sprawia, iż mają twarde i mocne kości, przez co złamania mimo sędziwego wieku przytrafiają się im bardzo rzadko.

Dyscyplina niekoniecznie pomoże

Zdaniem Dana Buettnera trudno nam jest utrzymać samodyscyplinę i takie wysiłki kończą się zwykle niepowodzeniem. Kluczem do długowieczności ludzi w niebieskich strefach wydaje się to, że zgodnie z miejscową tradycją dokonują właściwych wyborów jakby mimochodem. W opinii Buettnera najzdrowszym pokarmem dla człowieka jest każdego rodzaju fasola, ale też bób, soja i soczewica, czyli warzywa strączkowe. Wśród czynników sprzyjających długiemu i zdrowemu życiu wymienia regularne, ale z umiarem, picie wina oraz mocnej kawy, naturalny ruch, taki jak chodzenie do pracy czy domowe porządki, spożywanie głównie pokarmów roślinnych i nieprzejadanie się! Ulubione pokarmy sędziwych mieszkańców globu znalazły się na liście tzw. superfoods, spisanej m.in. przez brytyjskiego kucharza i autora książek kulinarnych Jamie’go Olivera. Warto wspomnieć, że znalazły się na niej orzechy włoskie i tak popularne u nas buraki.

 

 

 


 

POLECANE
Wiadomości
Manchester City i Pep Guardiola – w końcu na szczycie Europy

To była droga pełna obsesji, oczekiwań i powracającego pytania: „Kiedy Guardiola w końcu wygra Ligę Mistrzów z Manchesterem City?” Odpowiedź nadeszła 10 czerwca 2023 roku w Stambule. Po latach prób i frustracjach – City sięgnęło po upragniony puchar. Po raz pierwszy w historii klub z niebieskiej części Manchesteru został najlepszą ekipą w Europie.

Merz: Trump zaprosił mnie do Waszyngtonu. Będziemy rozmawiać o cłach polityka
Merz: Trump zaprosił mnie do Waszyngtonu. Będziemy rozmawiać o cłach

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz poinformował w piątek w Brukseli, że prezydent USA Donald Trump zaprosił go do Waszyngtonu. Rozmowy ze stroną amerykańską mają dotyczyć sporu handlowego USA z UE, w tym wzajemnego odejścia od ceł - powiadomił szef niemieckiego rządu.

Będziemy bardzo tęsknić. Smutny komunikat warszawskiego zoo Wiadomości
"Będziemy bardzo tęsknić". Smutny komunikat warszawskiego zoo

Warszawskie zoo chętnie dzieli się informacjami o swoich podopiecznych, licząc, że zainteresuje ich losem jak największą rzeszę ludzi, którym na sercu leży ich dobro.

Komunikat dla mieszkańców Kielc Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Kielc

W piątek 9 maja, wieczorem, zmieni się organizacja ruchu na ulicy Żeromskiego w Kielcach. To efekt prac nad modernizacją ostatniego fragmentu ulicy przeprowadzanych w ramach miejskiego projektu "poprawy dostępności komunikacyjnej w śródmieściu".

Niemcy prowadzą z Rosją tajne negocjacje. Szokujące ustalenia niemieckich mediów z ostatniej chwili
Niemcy prowadzą z Rosją tajne negocjacje. Szokujące ustalenia niemieckich mediów

Według informacji podanych przez niemiecki tygodnik ''Die Zeit'' i magazyn ''Kontrast'' w stolicy Azerbejdżanu, Baku, prominentni politycy i lobbyści z Niemiec regularnie spotykają się z wysłannikami Kremla. Spotkania odbywają się co około sześć miesięcy. Uczestnicy twierdzą, że to ''spotkania prywatne''. 

Sprawa Adama Bodnara. Ekspert: powinien ujmować mieszkanie w oświadczeniu majątkowym tylko u nas
Sprawa Adama Bodnara. Ekspert: powinien ujmować mieszkanie w oświadczeniu majątkowym

Telewizja Republika opublikowała materiał, w którym zarzuciła Ministrowi Sprawiedliwości nieujawnienie w swoim oświadczeniu majątkowym” własności” ponad stumetrowego mieszkania w Warszawie. W materiale zamieszczono zrzut elektronicznego wydruku z księgi wieczystej, z którego wynika, że Minister Adam Bodnar rzeczywiście jest wpisany w księdze wieczystej prowadzonej dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu we wspólności majątkowej małżeńskiej wraz z byłą żoną.

Zabójstwo 8-letniego Kamilka. Oskarżone cztery osoby z ostatniej chwili
Zabójstwo 8-letniego Kamilka. Oskarżone cztery osoby

Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do sądu akt oskarżenia ws. zabójstwa 8-letniego Kamila z Częstochowy. Cztery osoby zostały oskarżone o zabójstwo dziecka, znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad dziećmi, seksualne wykorzystanie małoletniej oraz o inne przestępstwa przeciw małoletnim.

Wszystkim Niemcom to mówię. Dawać kasę. Trzaskowski u Stanowskiego gorące
"Wszystkim Niemcom to mówię. Dawać kasę". Trzaskowski u Stanowskiego

Rafał Trzaskowski był gościem Kanału Zero w cyklu wywiadów Krzysztofa Stanowskiego z kandydatami na prezydenta.

Niepokojące informacje ze wschodniej granicy. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niepokojące informacje ze wschodniej granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

Brat papieża Leona XIV przerywa milczenie. Nieznane fakty o Robercie Prevost z ostatniej chwili
Brat papieża Leona XIV przerywa milczenie. Nieznane fakty o Robercie Prevost

– Nie wierzyłem w to, by mój brat mógł zostać wybrany, bo ciągle słyszałem, że Amerykanin nie może zostać papieżem – powiedział w wywiadzie dla telewizji ABC brat Leona XIV John Provost. Wyjawił jednak, że papieską przyszłość przepowiedziała mu sąsiadka z Chicago, gdy jeszcze chodził do pierwszej klasy.

REKLAMA

Niebieskie strefy długowieczności. Recepta na długie życie

Niebieskie strefy długowieczności mają już ponad 20 lat. Ten krótki czasowo dystans odnosi się tylko do samego pojęcia określającego rejony, w których długość życia mieszkańców wyraźnie przekracza średnią światową.
 Niebieskie strefy długowieczności. Recepta na długie życie

Pierwsze największe skupisko stuletnich mężczyzn zostało odkryte na Sardynii przez włosko-belgijski duet naukowców. Zbadany obszar na mapie zaznaczyli na niebiesko i roboczo nazwali „niebieską strefą”. Termin się przyjął, a dzięki wyprawom finansowanym m.in. przez Towarzystwo National Geographic do dziś zidentyfikowano pięć takich stref. Do ich zbadania i popularyzacji mocno przyczynił się Dan Buettner – amerykański podróżnik i reżyser filmów dokumentalnych, który z ekipą naukowców odwiedzał znane z długowieczności tereny. Doświadczenia i wnioski zdobyte podczas tych wypraw zawarł w kilku książkach, z których dwie ukazały się również w Polsce.

Gdzie spotkać matuzalema

Jak wynika z badań prowadzonych niezależnie na całym świecie, geny odpowiadają za długowieczność zaledwie w 20 procentach. Jasnym się stało, że kluczowe dla długiego życia w zdrowiu jest środowisko i styl życia. Przyjmując za kryterium wysoki odsetek osób dożywających 100 lat i więcej, a także dożywania sędziwego wieku w dobrym zdrowiu, zlokalizowano pięć takich obszarów na świecie, choć zdania co do ich liczby są podzielone. Na liście „Buettnerowskiej” znalazła się górzysta część włoskiej Sardynii (prowincja Nuoro) z dwukrotnie większą liczbą 100-letnich mężczyzn niż kobiet, grecka wyspa Ikaria na Morzu Egejskim, gdzie umiera niewiele osób w średnim wieku i najmniej zapada na demencję, Półwysep Peninsula de Nicoya na Kostaryce, z najniższą umieralnością osób w średnim wieku i liczną grupą stulatków płci męskiej, miasto Loma Linda w Kalifornii, którego społeczność, Adwentyści Dnia Siódmego, dożywa średnio o 10 lat więcej niż większość Amerykanów, a także japońska kolebka karate – wyspa Okinawa, na której żyje najwięcej kobiet powyżej 70. roku życia.

Cudowne diety

Wymienione strefy leżą na obszarach słonecznych, z bliskim dostępem do morza lub oceanu. Diety ich mieszkańców nie są identyczne, ale wszystkie opierają się na produktach roślinnych, również zbożach. Długowieczni spożywają także nabiał, ryby i mięso, ale w mniejszych ilościach niż produkty roślinne.
W jadłospisie Ikaryjczyków dominują warzywa, uzupełniane czasem przez niewielki dodatek ryb lub białego mięsa. Dieta tego regionu zaliczana jest do śródziemnomorskiej, z jej umiłowaniem świeżych warzyw i owoców, produktów z pełnego ziarna oraz oliwy z oliwek, jednak na talerzach pojawiają się tu również ziemniaki i wyroby z koziego mleka. Regularnie stosowany jest sok z cytryny, napary z szałwii i majeranku.

Włoscy pasterze w prowincji Nuoro do warzyw okazjonalnie spożywają mięso, a nawet wędliny. Jednak i tutaj bazą są warzywa i produkty zbożowe z pełnego ziarna. Jadłospis oparty jest na jęczmieniu, pszenicy, roślinach strączkowych i ziemniakach, do których dodawane są produkty z mleka koziego i owczego.

Na Okinawie Japończycy niemal codziennie jedzą słynną zupę miso. W ich jadłospisie regularnie pojawiają się bataty, tofu, imbir i kurkuma. Są też, egzotyczne dla nas, gorzkie melony i dzikie ryby. Rzadziej, ale zjada się też mięso, zwłaszcza wieprzowinę. Być może sekretem długowieczności jest konfucjańska zasada wypowiadana przed każdym posiłkiem: „Hara hachi bu”, nakazująca zakończenie posiłku, gdy żołądek jest wypełniony w osiemdziesięciu procentach. Na Okinawie nie przejadają się!
Przejadania unikają również mieszkańcy północno-zachodniego półwyspu Kostaryki. Regułą jest zjadanie lekkiej, niezbyt późnej kolacji. Do najczęściej spożywanych produktów należą pomarańcze i inne cytrusy oraz gotowana kukurydza. Podstawą głównych dań jest ryż i czarna fasola, a wszystko to lekkostrawne i łagodne w smaku.

Zaskoczeniem jest lokalizacja piątej niebieskiej strefy – miasto Loma Linda. Stany Zjednoczone słyną z wysoko przetworzonej żywności, otyłości i cukrzycy, ale mieszkańcy Loma Linda stanowią wyjątek. Unikają śmieciowego jedzenia, używek, słodyczy i napojów gazowanych. Piją czystą wodę, a ważnym punktem diety są orzechy, świeże warzywa i owoce.

Po co żyć?

To, co wyróżnia wymienione społeczności, to znalezienie powodu do życia. Japończycy nazywają go „ikigai”, Kostarykańczycy – „plan de vida”. Ważny jest powód, by rano wstawać. Mieszkańcy niebieskich stref mają w życiu cel niezwiązany z pracą, np. hobby czy pielęgnowanie relacji międzyludzkich. Silne poczucie celu chroni ich przed stresem i zmniejsza ryzyko wielu chorób. Nawet zawał serca przechodzi się tam łagodniej. Długowieczni radzą sobie ze stresem na swój sposób: adwentyści modlą się, Ikaryjczycy ucinają sobie drzemkę, na Okinawie stale wspominają przodków, a mieszkańcy Sardynii piją wino w towarzystwie przyjaciół.

Zdrowi stulatkowie są religijni. Zdecydowana większość należy do wspólnoty duchowej. Wszyscy na pierwszym miejscu stawiają rodzinę. Zawierają związki małżeńskie i wychowują dzieci, pielęgnują rytuały i podtrzymują więzi. Otaczają opieką starzejących się rodziców i dziadków, a przede wszystkim pozostają wierni swoim partnerom. Wzruszającą scenę przedstawił serial oparty na książce papieża Franciszka (i z jego udziałem). Oto wiekowe już małżeństwo w Południowej Ameryce codziennie tańczy w kuchni tango. Przytuleni czołami niewysoki pan i dość solidnie zbudowana żona z upodobaniem wykonują taneczne kroki, okazując sobie w ten sposób miłość i oddanie. A zaczęli tańczyć, gdy przeszli na emeryturę – kilkadziesiąt lat wcześniej! W Japonii tworzą się wspólnoty kilku osób, które przyrzekają sobie dozgonne wsparcie. Regularnie się spotykają i rozmawiają, tak by nikt nie czuł się samotny i wykluczony.

Kolejne wyspy

Poza wymienionymi strefami istnieją inne obszary na Ziemi, które ponoć licznie zamieszkują osoby długowieczne. Należą do nich Vilcabamba w Ekwadorze – obecnie będąca turystyczną bazą starzejących się Amerykanów, góry Kaukazu, dzielone m.in. przez Rosję i Gruzję, oraz dolina Hunza w Kaszmirze (jej szczególne właściwości dla zdrowego życia traktowane są przez badaczy jako mit). Podobny obszar lokalizuje się również w Szwecji. Na Kaukazie górale na co dzień ciężko pracują. Uznano, że stała aktywność fizyczna sprawia, iż mają twarde i mocne kości, przez co złamania mimo sędziwego wieku przytrafiają się im bardzo rzadko.

Dyscyplina niekoniecznie pomoże

Zdaniem Dana Buettnera trudno nam jest utrzymać samodyscyplinę i takie wysiłki kończą się zwykle niepowodzeniem. Kluczem do długowieczności ludzi w niebieskich strefach wydaje się to, że zgodnie z miejscową tradycją dokonują właściwych wyborów jakby mimochodem. W opinii Buettnera najzdrowszym pokarmem dla człowieka jest każdego rodzaju fasola, ale też bób, soja i soczewica, czyli warzywa strączkowe. Wśród czynników sprzyjających długiemu i zdrowemu życiu wymienia regularne, ale z umiarem, picie wina oraz mocnej kawy, naturalny ruch, taki jak chodzenie do pracy czy domowe porządki, spożywanie głównie pokarmów roślinnych i nieprzejadanie się! Ulubione pokarmy sędziwych mieszkańców globu znalazły się na liście tzw. superfoods, spisanej m.in. przez brytyjskiego kucharza i autora książek kulinarnych Jamie’go Olivera. Warto wspomnieć, że znalazły się na niej orzechy włoskie i tak popularne u nas buraki.

 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe