Gorąco w Rosji. Prigożyn kwestionuje fundamentalne tezy propagandy Kremla

Amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie pochyla się m.in. nad aktywnością założyciela Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna, który po zmarginalizowaniu jego jednostki wojskowej na Ukrainie nie gryzie się w język i kwestionuje dwie główne tezy forsowane w przestrzeni publicznej przez Kreml i rosyjską propagandę.
 Gorąco w Rosji. Prigożyn kwestionuje fundamentalne tezy propagandy Kremla
/ Wikipedia - domena publiczna

Prigożyn publicznie odrzucił dwie główne propagandowe rosyjskie tezy. Chodzi o promowaną przez Kreml narrację, że „Rosja na Ukrainie walczy z NATO”. Prigożyn także oświadczył, że „nie jest pewien, czy na Ukrainie są naziści”, co jest drugą tezą stale podnoszoną przez Kreml i rosyjską propagandę.

„Kucharz Putina” zauważył, że na Ukrainie Rosja walczy „wyłącznie z Ukraińcami”  wyposażonymi w sprzęt dostarczony przez NATO i niektórymi „rusofobicznymi” najemnikami, którzy dobrowolnie wspierają Ukrainę, ale nie z samym NATO

– donosi ISW. 

Mówił też o tym, że nie jest pewien celów „denazyfikacji” na Ukrainie, ponieważ nie wie, czy na Ukrainie są „naziści”

– czytamy w raporcie.

Liczba ataków rakietowych Rosji na Ukrainie maleje

Liczba ataków rakietowych Rosji na cele wojskowe i cywilne na Ukrainie maleje, co wskazuje na wyczerpywanie się zapasów pocisków precyzyjnych – ocenia Instytut Studiów nad Wojną.

Amerykański think tank przytacza wypowiedź Wadyma Skibickiego, zastępcy szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), dotyczącą możliwej zmiany rosyjskiej taktyki ataków rakietowych. Według wojskowego Rosjanie mogą przekierować swoje ataki rakietowe w większym stopniu na cele wojskowe, gdyż próby zniszczenia infrastruktury energetycznej przez trwające od jesieni zmasowane ostrzały rakietowe nie przyniosły pożądanych efektów.

Skibicki oświadczył, że według danych ukraińskiego wywiadu Rosja dysponuje obecnie ok. 15 proc. zapasów pocisków precyzyjnych w porównaniu ze stanem sprzed rozpoczęcia szerokiej inwazji na Ukrainę, a liczba Kalibrów, rakiet Ch-101 i Ch-555 stanowi mniej niż 10 proc. zapasów. 

Według Skibickiego Rosja może obecnie przeprowadzać około dwóch ataków w ciągu miesiąca, podczas gdy jesienią ostrzeliwała ukraińską infrastrukturę z częstotliwością około raz na tydzień.

Rosja próbuje przy tym odtworzyć zapasy i produkuje rakiety. Skibicki wskazał, że w ciągu miesiąca rosyjska zbrojeniówka jest w stanie wyprodukować ok. 20–30 manewrujących Kalibrów i Ch-101. W przypadku balistycznych Iskanderów liczba ta jest jeszcze niższa.

Zastępca szefa HUR ocenił również, że rosyjskie siły na Ukrainie nie są w stanie przeprowadzić operacji na dużą skalę, która zakładałaby jednoczesne działania ofensywne na kilku kierunkach. Podobną ocenę od pewnego czasu podtrzymują analitycy ISW.

Ośrodek odnotowuje przy tym wypowiedź rzecznika amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Johna Kirby’ego, że w najbliższych tygodniach siły rosyjskie mogą podjąć kolejną ofensywę, być może na kilku kierunkach jednocześnie.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
„Push-back jest nielegalny. Pomaganie jest legalne”. Protesty na wystawie Ochojskiej [WIDEO] z ostatniej chwili
„Push-back jest nielegalny. Pomaganie jest legalne”. Protesty na wystawie Ochojskiej [WIDEO]

Europosłanka KO Janina Ochojska nie ustaje w próbach narzucania narracji, według której to polskie władze źle traktują migrantów chcących nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę.

Greta Thunberg: Skończyłam szkołę i nie będę dłużej strajkować dla klimatu z ostatniej chwili
Greta Thunberg: Skończyłam szkołę i nie będę dłużej strajkować dla klimatu

Szwedka Greta Thunberg, która w 2018 roku zapoczątkowała przed szwedzkim parlamentem strajk szkolny dla klimatu, oświadczyła, że kończy swój udział w tym proteście. Ruch piątkowych manifestacji obiegł świat, ale z czasem osłabł na znaczeniu. W Szwecji młodzi popierają prawicę.

Czy Tusk ma powody, by obawiać się prac komisji? Są wyniki badania z ostatniej chwili
Czy Tusk ma powody, by obawiać się prac komisji? Są wyniki badania

Czy Donald Tusk ma powody, by obawiać się prac komisji? – takie pytanie zadała Polakom pracownia Social Changes.

Prezes PiS: Silna i nowoczesna Polska nie jest w smak Berlinowi z ostatniej chwili
Prezes PiS: Silna i nowoczesna Polska nie jest w smak Berlinowi

Polska silna, aspirująca do odgrywania współmiernej do jej potencjału roli w Europie nie jest w smak Berlinowi i polskim środowiskom kompradorskim – napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do Forum Klubów "Gazety Polskiej" woj. podlaskiego cytowanym przez portal niezalezna.pl.

Polska zapłaci miliardy euro kar? „Die Welt”: Niemcy są zwycięzcami unijnego kompromisu azylowego z ostatniej chwili
Polska zapłaci miliardy euro kar? „Die Welt”: Niemcy są zwycięzcami unijnego kompromisu azylowego

Szefowie MSW państw unijnych przyjęli w czwartek stanowisko negocjacyjne, dotyczące reformy regulacji migracyjnych na terenie Unii Europejskiej. Jeśli to rozwiązanie faktycznie wejdzie w życie, presja migracyjna na Niemcy powinna w przyszłości się zmniejszyć, Berlin jest zwycięzcą tego kompromisu - komentuje w piątek portal dziennika "Welt".

Tragiczne wieści. Nie żyje senator Koalicji Obywatelskiej z ostatniej chwili
Tragiczne wieści. Nie żyje senator Koalicji Obywatelskiej

Nie żyje senator Koalicji Obywatelskiej Barbara Borys-Damięcka – przekazała w piątek poseł PO Małgorzata Kidawa-Błońska. Parlamentarzystka miała 85 lat.

Skandal w Niemczech. Ostra reakcja Beaty Szydło z ostatniej chwili
Skandal w Niemczech. Ostra reakcja Beaty Szydło

Niemieckie elity zawsze są gotowe do tropienia "łamania praworządności", ale zachowują wymowne milczenie wobec wpisu współprzewodniczącej prawicowej partii AfD Alice Weidel, która sugeruje, że wschodnie Niemcy są tak naprawdę "środkowymi Niemcami" – zwróciła uwagę była szefowa polskiego rządu Beata Szydło.

Polska zapłaci miliardy euro kar? Czechy będą zwolnione, ponieważ przyjęły dużą liczbę uchodźców z Ukrainy z ostatniej chwili
Polska zapłaci miliardy euro kar? Czechy będą zwolnione, ponieważ przyjęły "dużą liczbę uchodźców z Ukrainy"

Ministrowie spraw wewnętrznych, obradujący w czwartek w Luksemburgu, po kilkunastu godzinach negocjacji, przyjęli stanowisko negocjacyjne w sprawie reformy regulacji migracyjnych w Unii. Polska i Węgry głosowały przeciwko poparciu tzw. paktu migracyjnego. Teraz oba kraje są zagrożone karami. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku Czech.

Niepokojący raport. Coraz więcej cyberzaburzeń u młodych ludzi z ostatniej chwili
Niepokojący raport. Coraz więcej cyberzaburzeń u młodych ludzi

Z raportu Instytutu Pokolenia "Smartfon? Tak, ale z głową!" wynika, że regularne przekraczanie przez młodych ludzi granic bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowych powoduje nie tylko samotność, problemy z zaufaniem do innych ludzi, ale też wiele problemów zdrowotnych.

Służbowy samochód Straży Granicznej obrzucony kamieniami i cegłami przez migrantów z ostatniej chwili
Służbowy samochód Straży Granicznej obrzucony kamieniami i cegłami przez migrantów

Grupa ponad 20 cudzoziemców na granicy polsko-białoruskiej zaatakowała funkcjonariuszy Straży Granicznej. Kamieniami i cegłami obrzucony został służbowy samochód SG. To kolejne uszkodzone auto formacji w wyniku ataków migrantów – podała w piątek SG.

Emerytury
Stażowe