„Czytam stanowisko Premiera do wniosku Prezydenta do TK w sprawie ustawy o SN i przecieram oczy ze zdumienia”

Wiceszef resortu sprawiedliwości i jeden z najważniejszych polityków Solidarnej Polski opublikował zaskakujący wpis.
Mateusz Morawiecki „Czytam stanowisko Premiera do wniosku Prezydenta do TK w sprawie ustawy o SN i przecieram oczy ze zdumienia”
Mateusz Morawiecki / fot. PAP/Marcin Obara

„Czytam stanowisko Premiera do wniosku Prezydenta do TK w sprawie ustawy o SN i przecieram oczy ze zdumienia. Według tego stanowiska ustawa o SN stanowi dostosowanie prawa polskiego do prawa UE. Prawem UE ma być /m.in. interpretacja traktatów UE z orzeczenia TSUE, która na wniosek Premiera została przez TK uznana za niekonstytucyjną…” – pisze w mediach społecznościowych wiceszef resortu sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

„To chyba jakiś żart?”

Jak dodaje wiceminister, „premier w swoim stanowisku odrzucił i zignorował orzeczenie TK, które dokładnie w tej sprawie TK wydał na jego wniosek”.

„Nadto, w kilku innych miejscach Premier wskazuje, że status sądów należy oceniać przez pryzmat orzeczeń TSUE i ETPCz, co w jeszcze innych wyrokach TK uznał za niekonstytucyjne. Stanowisko Premiera z jego upoważnienia podpisał szef RCL Krzysztof Szczucki” – dodał Kaleta.

„To chyba jakiś żart?” – pyta krótko w komentarzu na Twitterze Artur Wosztyl, pilot Jaka-40, który lądował w Smoleńsku przed TU-154.

„Teraz jazda bez trzymanki”

„Skoro Krzysztof Szczucki postanowił bronić tego kuriozalnego stanowiska pokażę inne szokujące fragmenty. Na początek tzw protokół brytyjski. Na jego podstawie Polska i UK zyskała wyłączenie, że TSUE nie będzie mógł oceniać stosowania przez Polskę Karty Praw Podstawowych. Według Premiera jednak protokół już nie obowiązuje, ponieważ orzecznictwo TSUE i tak na niego promieniuje. Przez lata Polska przed TSUE prezentowała odmienne stanowisko, podobnie TK” – pisze w kolejnym tweecie Sebastian Kaleta.

Następnie dodaje, że pomimo wyroków TK stwierdzających niekonstytucyjność możliwości podważania statusu sędziego w oparciu o wyroki TSUE i ETPCz szef polskiego rządu wskazuje, że TK winien dokonywać swojej wykładni tak aby była zgodna z TSUE, czyli uznać nadrzędność wyroków TSUE.

„Skoro status polskich sędziów należy oceniać w oparciu o zakwestionowaną przez TK wykładnię TSUE i ETPCz, to jak ma kształtować się według Premiera taki test?” – pyta wiceminister. „Oczywiście jest to test z wyroków TSUE i ETPCz, który zezwala na abstrakcyjne podważenie statusu sędziego” – kontynuuje.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę. Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie? z ostatniej chwili
"Gdzie zawodzą Niemcy, Polska daje radę". Polscy żołnierze będą stacjonowali na Litwie?

Na Litwie rozmieszczony jest obecnie batalion sił NATO dowodzony przez Niemców i w większości złożony z niemieckich żołnierzy. Batalion liczy sobie 1600 żołnierzy. Podczas szczytu NATO w Madrycie w czerwcu 2022 roku ustalono, że siły mają być rozbudowane do rozmiaru brygady 3 - 5 tysięcy żołnierzy), jednak do tej pory tak się nie stało.

Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia Nigdy Więcej z ostatniej chwili
Fala oburzenia po ataku UEFA na polskiego sędziego Szymona Marciniaka w związku z donosem Stowarzyszenia "Nigdy Więcej"

W czwartek media poinformowały, że stowarzyszenie „Nigdy więcej” złożyło donos na polskiego sędziego w związku z jego wystąpieniem na wydarzeniu organizowanym przez Sławomira Mentzena, jednego z liderów Konfederacji. Nie przeszło to bez echa.

Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi z ostatniej chwili
Europoseł Węgierskiej opozycji: Odebranie Węgrom prezydencji, tylko pomoże Orbanowi

UE ma rację, chcąc pociągnąć premiera Węgier Viktora Orbana do odpowiedzialności za stworzony w kraju system, ale łamiąc traktatowe prawa przez odebranie Budapesztowi prezydencji w Radzie UE pomoże mu tylko wypychać Węgry z Unii - uważa Marton Gyongyosi, europoseł i przewodniczący opozycyjnej partii Jobbik.

[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych z ostatniej chwili
[WIDEO] USA: Upadek Joe Bidena na ceremonii w Akademii Sił Powietrznych

Prezydent USA Joe Biden potknął się i przewrócił na scenie podczas czwartkowej ceremonii rozdawania dyplomów nowym absolwentom Akademii Sił Powietrznych w Colorado Springs. Biden wstał i poszedł o własnych siłach.

Perspektywa mi się zupełnie zmieniła. Poruszający wpis Justyny Kowalczyk z ostatniej chwili
"Perspektywa mi się zupełnie zmieniła". Poruszający wpis Justyny Kowalczyk

"Kacper założył w mojej głowie i sercu mocne stanowisko. Odpadłam z kretesem. Wszystkie przeloty wyrwałam, pokiereszowałam się strasznie, ale stanowisko trzyma. I wytrzyma lawinę smutku" – pisze w poruszającym wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych Justyna Kowalczyk-Tekieli. 

Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów z ostatniej chwili
Naukowy wieczór z dr Kaweckim: Polacy badają mózgi kosmonautów

Zmieniamy historię lotów kosmicznych! Polacy jako pierwsi w historii lotów kosmicznych badają w ten sposób własnym urządzeniem mózgi kosmonautów!

W Berlinie powstanie projekt mieszkaniowy przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer z ostatniej chwili
W Berlinie powstanie "projekt mieszkaniowy" przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer

W Berlinie ma powstać "projekt mieszkaniowy", przeznaczony wyłącznie dla lesbijek i kobiet queer; w nowym, "pionierskim w całej Europie", budynku mają powstać 72 mieszkania na wynajem, a także centrum kulturalne i kawiarnia - informuje w czwartek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka z ostatniej chwili
„Domagamy się pilnych wyjaśnień”. Ostry komentarz UEFA ws. Szymona Marciniaka

W poniedziałek 29 maja jeden z najlepszych sędziów piłkarskich na świecie, Szymon Marciniak, wygłosił przemowę na konferencji Everest, której organizatorem był lider Konfederacji Sławomir Mentzen. Nie spodobało się to znanej z poprawności politycznej europejskiej organizacji piłkarskiej UEFA.

„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców z ostatniej chwili
„Nasz wróg zachowuje się jak terrorysta”. Miedwiediew wściekły na Ukraińców

– Żadnego kraju nie stać na negocjacje z terrorystami, terrorystów trzeba zniszczyć – powiedział Dmitrij Miedwiediew w czwartek, komentując atak dronów na Moskwę.

Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent z ostatniej chwili
Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent

Łotewski prezydent elekt Edgars Rinkeviczs poinformował, że pierwsze wizyty zagraniczne jako głowa państwa złoży w Estonii, na Litwie i w Polsce - podała w czwartek agencja LETA.

Emerytury
Stażowe