Turcja zatwierdziła członkostwo Finlandii w NATO

Za głosowało 276 posłów obecnych na sali parlamentarnej. Tym samym Finlandia uzyskała podstawy prawne do przystąpienia do sojuszu.
„Szwecja nie wywiązała się z memorandum”
Jednocześnie posłowie stwierdzili, że Szwecja, która wspólnie z Finlandią ubiegała się o członkostwo w NATO, nie wywiązała się dotychczas z memorandum z Turcją i w związku z tym nie jest gotowa do przystąpienia do sojuszu.
Turcja była ostatnim członkiem NATO, który zatwierdził ofertę Helsinek. Wcześniej proces opóźniały też Węgry, które jednak 27 marca przyjęły odpowiednią ustawę.
W maju 2022 r. Finlandia i Szwecja wystąpiły o członkostwo w NATO, jednak ich oferta została natychmiast odrzucona przez Ankarę. Turcja zażądała od państw nordyckich uznania organizacji kurdyjskich za terrorystyczne, ekstradycji do Turcji osób oskarżonych o działalność terrorystyczną lub pomocnictwo w zamachu stanu z 2016 r. oraz zniesienia zakazu dostaw broni do Turcji. W celu uregulowania tych różnic trzy kraje podpisały wspólne memorandum w ramach przygotowań do szczytu NATO w 2022 roku. Dokument zawiera mapę drogową praktycznych działań, jakie dwa państwa północne mają podjąć, jeśli chcą przystąpić do sojuszu wojskowego.
Później Ankara ponownie rozważyła swój stosunek do Helsinek, zauważając, że generalnie przestrzega warunków umowy.