Solidarność wyszła na ulice polskich miast w obronie św. Jana Pawła II

Członkowie i sympatycy Solidarności odpowiedzieli na apel przewodniczącego Piotra Dudy, tłumnie przybywając na Marsze Papieskie, które 2 kwietnia w 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II przeszły ulicami wielu polskich miast.
 Solidarność wyszła na ulice polskich miast w obronie św. Jana Pawła II
/ fot. Janusz Wolniak / Region Dolny-Śląsk NSZZ "Solidarność"

Marsze Papieskie przeszły ulicami wielu polskich miast 2 kwietnia w 18. rocznicę śmierci papieża Polaka. Do licznego udziału w przemarszach wzywał uprzednio przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S”.

Piotr Duda zwrócił się do członków i sympatyków Solidarności z apelem „o wsparcie działań na rzecz obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II” m.in. poprzez udział w Marszach Papieskich: – Solidarność w swojej trudnej historii zawsze mogła liczyć na Jana Pawła II. Wspierał nas i chronił w chwilach trudnych, tragicznych. Pouczał, gdy błądziliśmy, był z nami w chwilach radości i triumfu. I tak jak my mogliśmy liczyć na Jego pomoc, tak On zawsze mógł i może liczyć na Solidarność – podkreślał Piotr Duda.

Największe Marsze w obronie Ojca Świętego Jana Pawła II odbyły się w Warszawie oraz Krakowie.

Marsz w Warszawie

Narodowy Marsz Papieski wyruszył z centrum stolicy z ronda im. Romana Dmowskiego i zakończył się Mszą Świętą w warszawskiej archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela.

Na czele warszawskiego marszu niesiono relikwie Jana Pawła II, a ulice mieniły się portretami papieża Polaka oraz flagami – zarówno narodowymi, jak i papieskimi. W pochodzie jechał również historyczny, zrekonstruowany papamobile. Uczestnicy manifestowali swoje przywiązanie i wdzięczność za pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II, odmawiając różaniec w jego intencji, a także wpinając w ubrania przypinki z hasłem: „Ty nas obudziłeś! My Cię obronimy”.

W trakcie przemarszu odczytywano fragmenty papieskich encyklik i słowa, które papież kierował do Polaków w trakcie swoich pielgrzymek. Uczestnicy przemarszu odśpiewali również „Barkę” i „Bogurodzicę”.

W warszawskim Narodowym Marszu Papieskim wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób z całej Polski. Do stolicy przybyli członkowie Solidarności z Regionów: Gdańskiego, Płockiego, Ziemi Łódzkiej, Warmińsko-Mazurskiego oraz Częstochowskiego wraz z przewodniczącym ZR Jackiem Strączyńskim.

Kraków z Janem Pawłem II

Biały Marsz Papieski rozpoczął się na krakowskich Błoniach od złożenia kwiatów przez Piotra Dudę i Adama Lacha na kamieniu papieskim, upamiętniającym pierwszą wizytę w Ojczyźnie papieża Polaka. Wydarzenie zakończyło się nabożeństwem w Bazylice Mariackiej na krakowskim rynku, gdzie odprawiono Mszę dziękczynną za pontyfikat Jana Pawła II.

W Białym Marszu Papieskim w Krakowie, który był współorganizowany przez NSZZ „Solidarność”, wzięło udział ok. 10 tys. osób, w tym także związkowcy z Regionu Jeleniogórskiego czy Kopalni Turów. Trasa przemarszu była taka sama, jak w 1981 roku, gdy odbył się Biały Marsz po zamachu na Jana Pawła II. 

Elbląg

Rocznicę śmierci papieża Polaka upamiętnili także związkowcy w Regionie Elbląskim, którzy po Mszy Świętej w katedrze św. Mikołaja w intencji św. Jana Pawła II, Ojczyzny i Pokoju przeszli pod pomnik „najznakomitszego naszego rodaka XX wieku”, gdzie złożyli wiązanki kwiatów, zapalili znicze i odśpiewali „Barkę”.

Wrocław

Wielotysięczny Marsz Papieski przeszedł również ulicami Wrocławia. Jego uczestnicy maszerowali od bazyliki św. Elżbiety do katedry św. Jana Chrzciciela, skandując hasła: „Głęboko wierzę, zawsze z papieżem”, „Nie ma większego od Jana Pawła II” czy „Wrocław murem za papieżem”. Uczestnicy marszu odmówili również litanię do św. Jana Pawła II, a na zakończenie uroczystości w katedrze odmówiono modlitwę z udziałem biskupów, w tym abp. Józefa Kupnego, a także odśpiewano ulubioną pieśń polskiego papieża „Barkę”. Wedle szacunków w Marszu Papieskim wzięło udział od 5 do 8 tys. wrocławian.

Szczecin

Kilka tysięcy osób maszerowało w obronie dobrego imienia Jana Pawła II także ulicami Szczecina. Tamtejszy Marsz Papieski rozpoczął się Mszą Świętą w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa i zakończył pod pomnikiem Jana Pawła II na Jasnych Błoniach, gdzie zapalono znicze.

Lublin

W obronie dobrego imienia Jana Pawła II stanęli również mieszkańcy Lublina i Lubelszczyzny. Tamtejszy Papieski Marsz Wdzięczności – zorganizowany przez Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” wraz z Archidiecezją Lubelską i Katolickim Uniwersytetem Lubelskim – rozpoczął się przy Sanktuarium Świętej Rodziny na Czubach w miejscu, gdzie Jan Paweł II odprawił Mszę Świętą podczas swojej pielgrzymki 9 czerwca 1987 r.

Podczas marszu odtwarzano nagrania z rozważaniami Jana Pawła II. Wierni z palmami wielkanocnymi śpiewali pieśni religijne: „Barka”, „Abba Ojcze”, „Nie bój się, wypłyń na głębię”, i modlili się.

Uczestników pochodu przed kościołem akademickim KUL powitali metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, biskupi pomocniczy Józef Wróbel i Mieczysław Cisło oraz rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Po wspólnej modlitwie przedstawiciele organizatorów marszu złożyli na dziedzińcu KUL, w imieniu uczestników, kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II i bł. kardynała Wyszyńskiego.

Solidarność na ulicach całej Polski

Członkowie i sympatycy NSZZ „Solidarność” Regionu Zielonogórskiego maszerowali z kolei ulicami Świebodzina, gdzie wierni przeszli Drogę Krzyżową połączoną z Marszem Papieskim. Podobne marsze zorganizowano także w innych miastach regionu, w tym m.in. w Zielonej Górze, Żaganiu, Nowej Soli i w Żarach.

Kilka tysięcy osób, w tym członkowie Solidarności z Regionu Gorzów Wielkopolski, wzięli natomiast udział w Marszu Papieskim, który odbył się w Gorzowie.

Solidarność była też obecna na Białostockim Marszu Papieskim, w którym uczestniczyło ponad 4 tys. Podlasian. Przed rozpoczęciem w archikatedrze białostockiej odprawiona została dziękczynna Msza Święta za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Józefa Guzdka, metropolity białostockiego, oraz złożono kwiaty i zapalono znicze przed pomnikiem papieża Polaka. – Poprzez dzisiejszy marsz mówimy głośno NIE. Nie pozwolimy szkalować Jana Pawła II – nawoływał przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” Józef Mozolewski, wyjaśniając, iż „związek zawodowy podlaskiej Solidarności wraz z Klubem Więzionych Internowanych i Represjonowanych postanowili przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji, organizując dzisiejszy marsz w podziękowaniu za blisko 27-letni pontyfikat oraz w obronie Jego dobrego imienia po ostatnich nasilających się haniebnych atakach na Jego osobę, ale również na polski Kościół, kapłanów i samą Solidarność”.

Organizatorem Marszu był Region Podlaski NSZZ „Solidarność” oraz Klub Więzionych Internowanych i Represjonowanych w Białymstoku.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kato-oszołom. Rusin składa życzenia z okazji Dnia Dziecka z ostatniej chwili
"Kato-oszołom". Rusin składa "życzenia" z okazji Dnia Dziecka

Celebrytka Kinga Rusin przy składaniu życzeń swojej społecznosci z okazji Dnia Dziecka nie omieszkała obrazić polityków Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem oberwało się ministrowi edukacji i naukowi, Przemysławowi Czarnkowi.

Elon Musk wygrał przetarg resortu obrony USA na dostawę terminali Starlink dla Ukrainy z ostatniej chwili
Elon Musk wygrał przetarg resortu obrony USA na dostawę terminali Starlink dla Ukrainy

Firma Elona Muska SpaceX wygrała przetarg resortu obrony USA na dostawę terminali internetowych Starlink dla Sił zbrojnych Ukrainy - podaje w czwartek agencja Bloomberg, powołując się na komunikat Pentagonu.

Wojciech Wybranowski zabiera głos po odejściu z „Głosu Wielkopolskiego” z ostatniej chwili
Wojciech Wybranowski zabiera głos po odejściu z „Głosu Wielkopolskiego”

Media we wtorek donosiły, że z końcem maja dotychczasowy red. naczelny „Głosu Wielkopolskiego” Wojciech Wybranowski żegna się ze swoim stanowiskiem. Teraz sam dziennikarz zabrał w tej sprawie głos.

Mają za nic Traktaty. Beata Szydło ostro po decyzji PE ws. pozbawienia Węgier prezydencji w UE z ostatniej chwili
"Mają za nic Traktaty". Beata Szydło ostro po decyzji PE ws. pozbawienia Węgier prezydencji w UE

Parlament Europejski domaga się odwołania prezydenji Węgier w Unii Europejskiej. Stanowczo w tej sprawie zaregowała była premier Beata Szydło.

Lobbing niemieckich firm, nieuczciwe przetargi. Kulisy nieprawidłowości w spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce [WIDEO] z ostatniej chwili
Lobbing niemieckich firm, nieuczciwe przetargi. Kulisy nieprawidłowości w spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce [WIDEO]

Magazyn śledczy Anity Gargas bierze pod lupę afery w spółdzielniach mieszkaniowych. Emisja odcinka w czwartek 1 czerwca o 22:30 w TVP 1.

Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. System już działa, ale... z ostatniej chwili
Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. "System już działa, ale..."

Zapora elektroniczna na granicy z Białorusią została ukończona. Straż Graniczna rozpoczęła oficjalny odbiór ostatniego odcinka, na którym prace opóźniły się przez zalanie terenu. Cały system jest już włączony na 206 kilometrach - poinformowała rzeczniczka formacji porucznik Anna Michalska.

Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre z ostatniej chwili
Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre

Brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Wydaje się, że książę Harry i Meghan Markle na dobre znikną z przestrzeni publicznej. Jak informuje „Daily Mail”, książę i księżna Sussex postanowili porzucić kręcenie filmów dokumentalnych, publikowanie jakichkolwiek wspomnień i udzielanie wywiadów godzących w rodzinę królewską.

Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA z ostatniej chwili
Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA

Szymon Marciniak nie będzie sędzią finału Ligi Mistrzów? Media informują o donosie, który do UEFA złożyło stowarzyszenie "Nigdu więcej".

„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek? z ostatniej chwili
„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek?

Na 4 czerwca środowiska opozycyjne zaplanowały marsz, który oficjalnie ma uczcić 34. rocznicę „częściowo wolnych” wyborów w Polsce. Do udziału zachęca głównie Platforma Obywatelska pod przewodnictwem Donalda Tuska, a swój udział zadeklarowali członkowie innych ugrupowań opozycyjnych, m.in. Szymon Hołownia czy Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaplanowano już trasę marszu, godziny, w jakich odbędzie się wydarzenie, główne hasło („Czas ulicy”), powstały także grafiki promujące wydarzenie. Co ciekawe, to właśnie jedna z ilustracji promujących marsz budzi obecnie sporą konsternację.

„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu” z ostatniej chwili
„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu”

– Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu sojuszu – oświadczył w czwartek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto na Facebooku; ministra cytuje agencja Reutera.

Emerytury
Stażowe