Solidarność wyszła na ulice polskich miast w obronie św. Jana Pawła II

Członkowie i sympatycy Solidarności odpowiedzieli na apel przewodniczącego Piotra Dudy, tłumnie przybywając na Marsze Papieskie, które 2 kwietnia w 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II przeszły ulicami wielu polskich miast.
 Solidarność wyszła na ulice polskich miast w obronie św. Jana Pawła II
/ fot. Janusz Wolniak / Region Dolny-Śląsk NSZZ "Solidarność"

Marsze Papieskie przeszły ulicami wielu polskich miast 2 kwietnia w 18. rocznicę śmierci papieża Polaka. Do licznego udziału w przemarszach wzywał uprzednio przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S”.

Piotr Duda zwrócił się do członków i sympatyków Solidarności z apelem „o wsparcie działań na rzecz obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II” m.in. poprzez udział w Marszach Papieskich: – Solidarność w swojej trudnej historii zawsze mogła liczyć na Jana Pawła II. Wspierał nas i chronił w chwilach trudnych, tragicznych. Pouczał, gdy błądziliśmy, był z nami w chwilach radości i triumfu. I tak jak my mogliśmy liczyć na Jego pomoc, tak On zawsze mógł i może liczyć na Solidarność – podkreślał Piotr Duda.

Największe Marsze w obronie Ojca Świętego Jana Pawła II odbyły się w Warszawie oraz Krakowie.

Marsz w Warszawie

Narodowy Marsz Papieski wyruszył z centrum stolicy z ronda im. Romana Dmowskiego i zakończył się Mszą Świętą w warszawskiej archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela.

Na czele warszawskiego marszu niesiono relikwie Jana Pawła II, a ulice mieniły się portretami papieża Polaka oraz flagami – zarówno narodowymi, jak i papieskimi. W pochodzie jechał również historyczny, zrekonstruowany papamobile. Uczestnicy manifestowali swoje przywiązanie i wdzięczność za pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II, odmawiając różaniec w jego intencji, a także wpinając w ubrania przypinki z hasłem: „Ty nas obudziłeś! My Cię obronimy”.

W trakcie przemarszu odczytywano fragmenty papieskich encyklik i słowa, które papież kierował do Polaków w trakcie swoich pielgrzymek. Uczestnicy przemarszu odśpiewali również „Barkę” i „Bogurodzicę”.

W warszawskim Narodowym Marszu Papieskim wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób z całej Polski. Do stolicy przybyli członkowie Solidarności z Regionów: Gdańskiego, Płockiego, Ziemi Łódzkiej, Warmińsko-Mazurskiego oraz Częstochowskiego wraz z przewodniczącym ZR Jackiem Strączyńskim.

Kraków z Janem Pawłem II

Biały Marsz Papieski rozpoczął się na krakowskich Błoniach od złożenia kwiatów przez Piotra Dudę i Adama Lacha na kamieniu papieskim, upamiętniającym pierwszą wizytę w Ojczyźnie papieża Polaka. Wydarzenie zakończyło się nabożeństwem w Bazylice Mariackiej na krakowskim rynku, gdzie odprawiono Mszę dziękczynną za pontyfikat Jana Pawła II.

W Białym Marszu Papieskim w Krakowie, który był współorganizowany przez NSZZ „Solidarność”, wzięło udział ok. 10 tys. osób, w tym także związkowcy z Regionu Jeleniogórskiego czy Kopalni Turów. Trasa przemarszu była taka sama, jak w 1981 roku, gdy odbył się Biały Marsz po zamachu na Jana Pawła II. 

Elbląg

Rocznicę śmierci papieża Polaka upamiętnili także związkowcy w Regionie Elbląskim, którzy po Mszy Świętej w katedrze św. Mikołaja w intencji św. Jana Pawła II, Ojczyzny i Pokoju przeszli pod pomnik „najznakomitszego naszego rodaka XX wieku”, gdzie złożyli wiązanki kwiatów, zapalili znicze i odśpiewali „Barkę”.

Wrocław

Wielotysięczny Marsz Papieski przeszedł również ulicami Wrocławia. Jego uczestnicy maszerowali od bazyliki św. Elżbiety do katedry św. Jana Chrzciciela, skandując hasła: „Głęboko wierzę, zawsze z papieżem”, „Nie ma większego od Jana Pawła II” czy „Wrocław murem za papieżem”. Uczestnicy marszu odmówili również litanię do św. Jana Pawła II, a na zakończenie uroczystości w katedrze odmówiono modlitwę z udziałem biskupów, w tym abp. Józefa Kupnego, a także odśpiewano ulubioną pieśń polskiego papieża „Barkę”. Wedle szacunków w Marszu Papieskim wzięło udział od 5 do 8 tys. wrocławian.

Szczecin

Kilka tysięcy osób maszerowało w obronie dobrego imienia Jana Pawła II także ulicami Szczecina. Tamtejszy Marsz Papieski rozpoczął się Mszą Świętą w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa i zakończył pod pomnikiem Jana Pawła II na Jasnych Błoniach, gdzie zapalono znicze.

Lublin

W obronie dobrego imienia Jana Pawła II stanęli również mieszkańcy Lublina i Lubelszczyzny. Tamtejszy Papieski Marsz Wdzięczności – zorganizowany przez Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” wraz z Archidiecezją Lubelską i Katolickim Uniwersytetem Lubelskim – rozpoczął się przy Sanktuarium Świętej Rodziny na Czubach w miejscu, gdzie Jan Paweł II odprawił Mszę Świętą podczas swojej pielgrzymki 9 czerwca 1987 r.

Podczas marszu odtwarzano nagrania z rozważaniami Jana Pawła II. Wierni z palmami wielkanocnymi śpiewali pieśni religijne: „Barka”, „Abba Ojcze”, „Nie bój się, wypłyń na głębię”, i modlili się.

Uczestników pochodu przed kościołem akademickim KUL powitali metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, biskupi pomocniczy Józef Wróbel i Mieczysław Cisło oraz rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Po wspólnej modlitwie przedstawiciele organizatorów marszu złożyli na dziedzińcu KUL, w imieniu uczestników, kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II i bł. kardynała Wyszyńskiego.

Solidarność na ulicach całej Polski

Członkowie i sympatycy NSZZ „Solidarność” Regionu Zielonogórskiego maszerowali z kolei ulicami Świebodzina, gdzie wierni przeszli Drogę Krzyżową połączoną z Marszem Papieskim. Podobne marsze zorganizowano także w innych miastach regionu, w tym m.in. w Zielonej Górze, Żaganiu, Nowej Soli i w Żarach.

Kilka tysięcy osób, w tym członkowie Solidarności z Regionu Gorzów Wielkopolski, wzięli natomiast udział w Marszu Papieskim, który odbył się w Gorzowie.

Solidarność była też obecna na Białostockim Marszu Papieskim, w którym uczestniczyło ponad 4 tys. Podlasian. Przed rozpoczęciem w archikatedrze białostockiej odprawiona została dziękczynna Msza Święta za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Józefa Guzdka, metropolity białostockiego, oraz złożono kwiaty i zapalono znicze przed pomnikiem papieża Polaka. – Poprzez dzisiejszy marsz mówimy głośno NIE. Nie pozwolimy szkalować Jana Pawła II – nawoływał przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” Józef Mozolewski, wyjaśniając, iż „związek zawodowy podlaskiej Solidarności wraz z Klubem Więzionych Internowanych i Represjonowanych postanowili przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji, organizując dzisiejszy marsz w podziękowaniu za blisko 27-letni pontyfikat oraz w obronie Jego dobrego imienia po ostatnich nasilających się haniebnych atakach na Jego osobę, ale również na polski Kościół, kapłanów i samą Solidarność”.

Organizatorem Marszu był Region Podlaski NSZZ „Solidarność” oraz Klub Więzionych Internowanych i Represjonowanych w Białymstoku.


 

POLECANE
Odrażający, antychrześcijański skandal na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu [VIDEO, FOTO] z ostatniej chwili
Odrażający, antychrześcijański skandal na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Paryżu [VIDEO, FOTO]

Dziś ma miejsc otwarcie Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Nie obyło się bez skandalu.

Nowe świadczenie. Posłowie zdecydowali ws. renty wdowiej z ostatniej chwili
Nowe świadczenie. Posłowie zdecydowali ws. renty wdowiej

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o emeryturach i rentach, która wprowadza tzw. "rentę wdowią". Nowe przepisy przewidują dodatkowe świadczenie dla owdowiałych od 1 stycznia 2027 roku.

Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Niemieckie służby podały dane z ostatniej chwili
Niepokojące doniesienia z granicy polsko-niemieckiej. Niemieckie służby podały dane

Niemieckie służby opublikowały raport dotyczący sytuacji na polsko-niemieckiej granicy. Podano dane.

Skandal w Niemczech. W Berlinie miały powstać mieszkania socjalne, powstało co innego tylko u nas
Skandal w Niemczech. W Berlinie miały powstać mieszkania socjalne, powstało co innego

Przy ulicy Lisa-Fittko-Straße w Berlinie miało powstać 215 mieszkań socjalnych. Koszty wynajmu mieszkań to jeden z najważniejszych tematów i bolączką niemieckiej stolicy.

Burza wokół pogrzebu Jacka Jaworka. Mieszkańcy mówią wprost z ostatniej chwili
Burza wokół pogrzebu Jacka Jaworka. Mieszkańcy mówią wprost

Nikt do tej pory nie zgłosił się po odebranie ciała Jacka Jaworka. Prokuratura czeka na decyzję rodziny, ale wszystko wskazuje na to, że potrójnego zabójcę z Borowców będzie musiała pochować opieka społeczna.

Pilna ewakuacja w Paryżu. Policja odnalazła podejrzaną paczkę z ostatniej chwili
Pilna ewakuacja w Paryżu. Policja odnalazła podejrzaną paczkę

Tuż przed startem ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu policja zdecydowała o pilnej ewakuacji placu nieopodal trasy pochodu sportowców.

Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Minister Finansów podał datę z ostatniej chwili
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Minister Finansów podał datę

Minister Finansów Andrzej Domański zapowiedział w Sejmie, że od 1 stycznia 2025 roku zlikwidowana zostanie składka zdrowotna dla przedsiębiorców od sprzedaży środków trwałych.

Znany program znika z TVP2 po 33 latach z ostatniej chwili
Znany program znika z TVP2 po 33 latach

Po ponad 30 latach z anteny TVP2 znika "Panorama". Nowa "Panorama" ma mieć teraz nową formułę i będzie emitowana w TVP Info.

Nergal nie odpowie za znieważenie godła. Jest decyzja prokuratury z ostatniej chwili
Nergal nie odpowie za znieważenie godła. Jest decyzja prokuratury

Prokuratura Regionalna w Gdańsku poinformowała o wycofaniu zarzutów wobec Adama "Nergala" Darskiego i jego współpracowników dotyczących znieważenia polskiego godła.

Przełomowe odkrycie na Marsie. Naukowcy są zdumieni z ostatniej chwili
Przełomowe odkrycie na Marsie. Naukowcy są zdumieni

Łazik Perseverance dokonał na Marsie niezwykłego odkrycia. Chodzi o skałę o nazwie "Cheyava Falls", która może zawierać ślady dawnego życia na Czerwonej Planecie.

REKLAMA

Solidarność wyszła na ulice polskich miast w obronie św. Jana Pawła II

Członkowie i sympatycy Solidarności odpowiedzieli na apel przewodniczącego Piotra Dudy, tłumnie przybywając na Marsze Papieskie, które 2 kwietnia w 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II przeszły ulicami wielu polskich miast.
 Solidarność wyszła na ulice polskich miast w obronie św. Jana Pawła II
/ fot. Janusz Wolniak / Region Dolny-Śląsk NSZZ "Solidarność"

Marsze Papieskie przeszły ulicami wielu polskich miast 2 kwietnia w 18. rocznicę śmierci papieża Polaka. Do licznego udziału w przemarszach wzywał uprzednio przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S”.

Piotr Duda zwrócił się do członków i sympatyków Solidarności z apelem „o wsparcie działań na rzecz obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II” m.in. poprzez udział w Marszach Papieskich: – Solidarność w swojej trudnej historii zawsze mogła liczyć na Jana Pawła II. Wspierał nas i chronił w chwilach trudnych, tragicznych. Pouczał, gdy błądziliśmy, był z nami w chwilach radości i triumfu. I tak jak my mogliśmy liczyć na Jego pomoc, tak On zawsze mógł i może liczyć na Solidarność – podkreślał Piotr Duda.

Największe Marsze w obronie Ojca Świętego Jana Pawła II odbyły się w Warszawie oraz Krakowie.

Marsz w Warszawie

Narodowy Marsz Papieski wyruszył z centrum stolicy z ronda im. Romana Dmowskiego i zakończył się Mszą Świętą w warszawskiej archikatedrze pw. św. Jana Chrzciciela.

Na czele warszawskiego marszu niesiono relikwie Jana Pawła II, a ulice mieniły się portretami papieża Polaka oraz flagami – zarówno narodowymi, jak i papieskimi. W pochodzie jechał również historyczny, zrekonstruowany papamobile. Uczestnicy manifestowali swoje przywiązanie i wdzięczność za pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II, odmawiając różaniec w jego intencji, a także wpinając w ubrania przypinki z hasłem: „Ty nas obudziłeś! My Cię obronimy”.

W trakcie przemarszu odczytywano fragmenty papieskich encyklik i słowa, które papież kierował do Polaków w trakcie swoich pielgrzymek. Uczestnicy przemarszu odśpiewali również „Barkę” i „Bogurodzicę”.

W warszawskim Narodowym Marszu Papieskim wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób z całej Polski. Do stolicy przybyli członkowie Solidarności z Regionów: Gdańskiego, Płockiego, Ziemi Łódzkiej, Warmińsko-Mazurskiego oraz Częstochowskiego wraz z przewodniczącym ZR Jackiem Strączyńskim.

Kraków z Janem Pawłem II

Biały Marsz Papieski rozpoczął się na krakowskich Błoniach od złożenia kwiatów przez Piotra Dudę i Adama Lacha na kamieniu papieskim, upamiętniającym pierwszą wizytę w Ojczyźnie papieża Polaka. Wydarzenie zakończyło się nabożeństwem w Bazylice Mariackiej na krakowskim rynku, gdzie odprawiono Mszę dziękczynną za pontyfikat Jana Pawła II.

W Białym Marszu Papieskim w Krakowie, który był współorganizowany przez NSZZ „Solidarność”, wzięło udział ok. 10 tys. osób, w tym także związkowcy z Regionu Jeleniogórskiego czy Kopalni Turów. Trasa przemarszu była taka sama, jak w 1981 roku, gdy odbył się Biały Marsz po zamachu na Jana Pawła II. 

Elbląg

Rocznicę śmierci papieża Polaka upamiętnili także związkowcy w Regionie Elbląskim, którzy po Mszy Świętej w katedrze św. Mikołaja w intencji św. Jana Pawła II, Ojczyzny i Pokoju przeszli pod pomnik „najznakomitszego naszego rodaka XX wieku”, gdzie złożyli wiązanki kwiatów, zapalili znicze i odśpiewali „Barkę”.

Wrocław

Wielotysięczny Marsz Papieski przeszedł również ulicami Wrocławia. Jego uczestnicy maszerowali od bazyliki św. Elżbiety do katedry św. Jana Chrzciciela, skandując hasła: „Głęboko wierzę, zawsze z papieżem”, „Nie ma większego od Jana Pawła II” czy „Wrocław murem za papieżem”. Uczestnicy marszu odmówili również litanię do św. Jana Pawła II, a na zakończenie uroczystości w katedrze odmówiono modlitwę z udziałem biskupów, w tym abp. Józefa Kupnego, a także odśpiewano ulubioną pieśń polskiego papieża „Barkę”. Wedle szacunków w Marszu Papieskim wzięło udział od 5 do 8 tys. wrocławian.

Szczecin

Kilka tysięcy osób maszerowało w obronie dobrego imienia Jana Pawła II także ulicami Szczecina. Tamtejszy Marsz Papieski rozpoczął się Mszą Świętą w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa i zakończył pod pomnikiem Jana Pawła II na Jasnych Błoniach, gdzie zapalono znicze.

Lublin

W obronie dobrego imienia Jana Pawła II stanęli również mieszkańcy Lublina i Lubelszczyzny. Tamtejszy Papieski Marsz Wdzięczności – zorganizowany przez Region Środkowo-Wschodni NSZZ „Solidarność” wraz z Archidiecezją Lubelską i Katolickim Uniwersytetem Lubelskim – rozpoczął się przy Sanktuarium Świętej Rodziny na Czubach w miejscu, gdzie Jan Paweł II odprawił Mszę Świętą podczas swojej pielgrzymki 9 czerwca 1987 r.

Podczas marszu odtwarzano nagrania z rozważaniami Jana Pawła II. Wierni z palmami wielkanocnymi śpiewali pieśni religijne: „Barka”, „Abba Ojcze”, „Nie bój się, wypłyń na głębię”, i modlili się.

Uczestników pochodu przed kościołem akademickim KUL powitali metropolita lubelski abp Stanisław Budzik, biskupi pomocniczy Józef Wróbel i Mieczysław Cisło oraz rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Po wspólnej modlitwie przedstawiciele organizatorów marszu złożyli na dziedzińcu KUL, w imieniu uczestników, kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II i bł. kardynała Wyszyńskiego.

Solidarność na ulicach całej Polski

Członkowie i sympatycy NSZZ „Solidarność” Regionu Zielonogórskiego maszerowali z kolei ulicami Świebodzina, gdzie wierni przeszli Drogę Krzyżową połączoną z Marszem Papieskim. Podobne marsze zorganizowano także w innych miastach regionu, w tym m.in. w Zielonej Górze, Żaganiu, Nowej Soli i w Żarach.

Kilka tysięcy osób, w tym członkowie Solidarności z Regionu Gorzów Wielkopolski, wzięli natomiast udział w Marszu Papieskim, który odbył się w Gorzowie.

Solidarność była też obecna na Białostockim Marszu Papieskim, w którym uczestniczyło ponad 4 tys. Podlasian. Przed rozpoczęciem w archikatedrze białostockiej odprawiona została dziękczynna Msza Święta za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Józefa Guzdka, metropolity białostockiego, oraz złożono kwiaty i zapalono znicze przed pomnikiem papieża Polaka. – Poprzez dzisiejszy marsz mówimy głośno NIE. Nie pozwolimy szkalować Jana Pawła II – nawoływał przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” Józef Mozolewski, wyjaśniając, iż „związek zawodowy podlaskiej Solidarności wraz z Klubem Więzionych Internowanych i Represjonowanych postanowili przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji, organizując dzisiejszy marsz w podziękowaniu za blisko 27-letni pontyfikat oraz w obronie Jego dobrego imienia po ostatnich nasilających się haniebnych atakach na Jego osobę, ale również na polski Kościół, kapłanów i samą Solidarność”.

Organizatorem Marszu był Region Podlaski NSZZ „Solidarność” oraz Klub Więzionych Internowanych i Represjonowanych w Białymstoku.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe