Niemcy. 96 proc. właścicieli nie będzie w stanie podołać narzuconej przez UE renowacji energetycznej budynków

14 marca 2023 roku Parlament Europejski przyjął poprawki do dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków. Zakładają one, że do 2030 roku ma zostać znacznie zmniejszona emisja gazów cieplarnianych oraz zużycie energii przez sektor budownictwa. Do 2050 roku sektor ma stać się neutralny dla klimatu. Zmiany wiążą się jednak przede wszystkim z decyzją o renowacji budynków, które nie są efektywne energetycznie.
Parlament Europejski Niemcy. 96 proc. właścicieli nie będzie w stanie podołać narzuconej przez UE renowacji energetycznej budynków
Parlament Europejski / pixabay.com

Nowa dyrektywa mówi, że do 2028 roku wszystkie nowe budynki powinny dysponować technologią energii słonecznej. Czas na przeprowadzenie gruntownego remontu dla budynków mieszkalnych to 2032 rok.

Właściciele domów stanęli przed wielkim wyzwaniem remontowym, które wiąże się z dużym nakładem finansowym. Jak informuje „Welt Am Sonntag”, sytuacja Niemców w tej kwestii również się skomplikowała.

Większość stowarzyszeń właścicieli nieruchomości w Niemczech jest finansowo przeciążona transformacją energetyczną w sektorze budowlanym. Tak wynika z ankiety, którą przeprowadzono przez Stowarzyszenie Zarządców Nieruchomości. Nawet 96 proc. ankietowanych uważa, że rezerwy w zarządzanych przez nich stowarzyszeniach właścicieli nie wystarczą, by w kompleksowy sposób odnowić dane budynki pod względem efektywności energetycznej. 87 proc. zarządców stwierdziło, że rezerwy na kontach nieruchomości są zbyt małe, by wystarczyły na wymianę starszego systemu grzewczego oraz instalację pompy ciepła.

Ogromne wyzwanie finansowe

Badanie pokazało, że 88 proc. ankietowanych menedżerów chce zaproponować właścicielom zwiększenie rezerw remontowych. Administratorzy wciąż jednak mają wątpliwości i obawiają się, że 90 proc. właścicieli nie podoła wyzwaniu finansowo.

Sprawę komentował radny Solidarnej Polski Dariusz Matecki, który podkreślił, że decyzja PE może stanowić wielkie wyzwanie i problem dla zwykłych obywateli UE. 

„Dimplex, Vaillant, AIT Deutschland, Bosch, Brötje, Remeha, Wärmepumpen, Weishaupt, Stiebel Eltron, Viessmann. Dwie rzeczy, które łączą te firmy? Produkują pompy ciepła. To niemieckie firmy” – skomentował Dariusz Matecki 15 marca 2023 roku. 

„Od 2028 w nowych budynkach nie będzie można instalować kotłów gazowych. Kto na tym zarobi? Niemiecki przemysł. Wszyscy ci, którzy zamontowali kotły na gaz, mogą liczyć się z tym, że po 2027 roku pojawią się pomysły, by i te kotły wymienić. Odbędzie się to kosztem zwykłych obywateli” – dodał radny ze Szczecina.

 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent z ostatniej chwili
Łotwa. Polska wśród krajów, do których w pierwszej kolejności uda się nowy prezydent

Łotewski prezydent elekt Edgars Rinkeviczs poinformował, że pierwsze wizyty zagraniczne jako głowa państwa złoży w Estonii, na Litwie i w Polsce - podała w czwartek agencja LETA.

Kato-oszołom. Rusin składa życzenia z okazji Dnia Dziecka z ostatniej chwili
"Kato-oszołom". Rusin składa "życzenia" z okazji Dnia Dziecka

Celebrytka Kinga Rusin przy składaniu życzeń swojej społecznosci z okazji Dnia Dziecka nie omieszkała obrazić polityków Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem oberwało się ministrowi edukacji i naukowi, Przemysławowi Czarnkowi.

Elon Musk wygrał przetarg resortu obrony USA na dostawę terminali Starlink dla Ukrainy z ostatniej chwili
Elon Musk wygrał przetarg resortu obrony USA na dostawę terminali Starlink dla Ukrainy

Firma Elona Muska SpaceX wygrała przetarg resortu obrony USA na dostawę terminali internetowych Starlink dla Sił zbrojnych Ukrainy - podaje w czwartek agencja Bloomberg, powołując się na komunikat Pentagonu.

Wojciech Wybranowski zabiera głos po odejściu z „Głosu Wielkopolskiego” z ostatniej chwili
Wojciech Wybranowski zabiera głos po odejściu z „Głosu Wielkopolskiego”

Media we wtorek donosiły, że z końcem maja dotychczasowy red. naczelny „Głosu Wielkopolskiego” Wojciech Wybranowski żegna się ze swoim stanowiskiem. Teraz sam dziennikarz zabrał w tej sprawie głos.

Mają za nic Traktaty. Beata Szydło ostro po decyzji PE ws. pozbawienia Węgier prezydencji w UE z ostatniej chwili
"Mają za nic Traktaty". Beata Szydło ostro po decyzji PE ws. pozbawienia Węgier prezydencji w UE

Parlament Europejski domaga się odwołania prezydenji Węgier w Unii Europejskiej. Stanowczo w tej sprawie zaregowała była premier Beata Szydło.

Lobbing niemieckich firm, nieuczciwe przetargi. Kulisy nieprawidłowości w spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce [WIDEO] z ostatniej chwili
Lobbing niemieckich firm, nieuczciwe przetargi. Kulisy nieprawidłowości w spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce [WIDEO]

Magazyn śledczy Anity Gargas bierze pod lupę afery w spółdzielniach mieszkaniowych. Emisja odcinka w czwartek 1 czerwca o 22:30 w TVP 1.

Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. System już działa, ale... z ostatniej chwili
Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. "System już działa, ale..."

Zapora elektroniczna na granicy z Białorusią została ukończona. Straż Graniczna rozpoczęła oficjalny odbiór ostatniego odcinka, na którym prace opóźniły się przez zalanie terenu. Cały system jest już włączony na 206 kilometrach - poinformowała rzeczniczka formacji porucznik Anna Michalska.

Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre z ostatniej chwili
Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre

Brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Wydaje się, że książę Harry i Meghan Markle na dobre znikną z przestrzeni publicznej. Jak informuje „Daily Mail”, książę i księżna Sussex postanowili porzucić kręcenie filmów dokumentalnych, publikowanie jakichkolwiek wspomnień i udzielanie wywiadów godzących w rodzinę królewską.

Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA z ostatniej chwili
Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA

Szymon Marciniak nie będzie sędzią finału Ligi Mistrzów? Media informują o donosie, który do UEFA złożyło stowarzyszenie "Nigdu więcej".

„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek? z ostatniej chwili
„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek?

Na 4 czerwca środowiska opozycyjne zaplanowały marsz, który oficjalnie ma uczcić 34. rocznicę „częściowo wolnych” wyborów w Polsce. Do udziału zachęca głównie Platforma Obywatelska pod przewodnictwem Donalda Tuska, a swój udział zadeklarowali członkowie innych ugrupowań opozycyjnych, m.in. Szymon Hołownia czy Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaplanowano już trasę marszu, godziny, w jakich odbędzie się wydarzenie, główne hasło („Czas ulicy”), powstały także grafiki promujące wydarzenie. Co ciekawe, to właśnie jedna z ilustracji promujących marsz budzi obecnie sporą konsternację.

Emerytury
Stażowe