Niemcy. 96 proc. właścicieli nie będzie w stanie podołać narzuconej przez UE renowacji energetycznej budynków

Nowa dyrektywa mówi, że do 2028 roku wszystkie nowe budynki powinny dysponować technologią energii słonecznej. Czas na przeprowadzenie gruntownego remontu dla budynków mieszkalnych to 2032 rok.
Właściciele domów stanęli przed wielkim wyzwaniem remontowym, które wiąże się z dużym nakładem finansowym. Jak informuje „Welt Am Sonntag”, sytuacja Niemców w tej kwestii również się skomplikowała.
Większość stowarzyszeń właścicieli nieruchomości w Niemczech jest finansowo przeciążona transformacją energetyczną w sektorze budowlanym. Tak wynika z ankiety, którą przeprowadzono przez Stowarzyszenie Zarządców Nieruchomości. Nawet 96 proc. ankietowanych uważa, że rezerwy w zarządzanych przez nich stowarzyszeniach właścicieli nie wystarczą, by w kompleksowy sposób odnowić dane budynki pod względem efektywności energetycznej. 87 proc. zarządców stwierdziło, że rezerwy na kontach nieruchomości są zbyt małe, by wystarczyły na wymianę starszego systemu grzewczego oraz instalację pompy ciepła.
Ogromne wyzwanie finansowe
Badanie pokazało, że 88 proc. ankietowanych menedżerów chce zaproponować właścicielom zwiększenie rezerw remontowych. Administratorzy wciąż jednak mają wątpliwości i obawiają się, że 90 proc. właścicieli nie podoła wyzwaniu finansowo.
Sprawę komentował radny Solidarnej Polski Dariusz Matecki, który podkreślił, że decyzja PE może stanowić wielkie wyzwanie i problem dla zwykłych obywateli UE.
„Dimplex, Vaillant, AIT Deutschland, Bosch, Brötje, Remeha, Wärmepumpen, Weishaupt, Stiebel Eltron, Viessmann. Dwie rzeczy, które łączą te firmy? Produkują pompy ciepła. To niemieckie firmy” – skomentował Dariusz Matecki 15 marca 2023 roku.
„Od 2028 w nowych budynkach nie będzie można instalować kotłów gazowych. Kto na tym zarobi? Niemiecki przemysł. Wszyscy ci, którzy zamontowali kotły na gaz, mogą liczyć się z tym, że po 2027 roku pojawią się pomysły, by i te kotły wymienić. Odbędzie się to kosztem zwykłych obywateli” – dodał radny ze Szczecina.
Dimplex, Vaillant, AIT Deutschland, Bosch, Brötje, Remeha, Wärmepumpen, Weishaupt, Stiebel Eltron, Viessmann.
— Dariusz Matecki (@DariuszMatecki) March 15, 2023
Dwie rzeczy, które łączą te firmy?
1️⃣ Produkują pompy ciepła.
2️⃣ To niemieckie firmy. 🇩🇪
Wczoraj Parlament Europejski przyjął dyrektywę - od 2028 w nowych budynkach…
96% właścicieli mieszkań nie jest w stanie finansowo podołać obowiązkowi renowacji energetycznej narzuconym przez dyrektywę unijną. "Końcowym efektem może być niekorzystna sprzedaż wymarzonej nieruchomości."
— Adam Gwiazda (@delestoile) April 2, 2023
W biednej Polsce? Nie, w bogatych Niemczech.https://t.co/M0Cdz141I1