Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest już w Polsce

– Pan prezydent Zełenski przekroczył granicę z Polską. Jest na terenie Polski – powiedział minister Przydacz.
Jak dodał, o godz. 11.00 rozpocznie się oficjalne powitanie w Pałacu Prezydenckim.
Przydacz podkreślił, że to „pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Zełenskiego wraz z małżonką w Polsce”.
Pierwsza oficjalna wizyta od czasu inwazji
Będzie to pierwsza oficjalna wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. W trybie roboczym prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się dwukrotnie w Rzeszowie: w lutym 2023 r. i w grudniu 2022 r.
Prezydent RP złożył w tym czasie cztery wizyty na Ukrainie: w styczniu 2023 r. (we Lwowie spotkali się przywódcy Trójkąta Lubelskiego, a prezydenci Polski i Ukrainy wspólnie odwiedzili Cmentarz Łyczakowski), w sierpniu 2022 r. (Andrzej Duda wziął udział w szczycie Platformy Krymskiej), w maju 2022 r. (prezydent RP wygłosił orędzie przed Radą Najwyższą Ukrainy) i w kwietniu 2022 r. (prezydent RP wraz z przywódcami Estonii, Litwy i Łotwy odwiedził wtedy m.in. Borodiankę, Irpień i Buczę – podkijowskie miejscowości zniszczone przez rosyjskie wojska).
Czego będą dotyczyły rozmowy?
Rozmowy prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie będą dotyczyły całego spektrum relacji polsko-ukraińskich – przede wszystkim polityki bezpieczeństwa, ale także współpracy gospodarczej, dialogu politycznego i kwestii historycznych.
– Ukraina jest państwem napadniętym przez Federację Rosyjską, Ukraina dzisiaj walczy o swoją niepodległość, o stabilność systemu bezpieczeństwa opartego o zasady prawa międzynarodowego – zaznaczył Przydacz na konferencji prasowej we wtorek, dodając, że Ukraina w tej walce otrzymuje pomoc od szeregu państw z Polską na czele.
Dlatego – jak wskazywał – temat polityki bezpieczeństwa w naturalny sposób będzie dominował te rozmowy.
– Chcemy, żeby te rozmowy dotyczyły także innych ważnych tematów z perspektywy interesów państwa polskiego – bezpieczeństwa państwa polskiego, ale także współpracy gospodarczej – mówił Marcin Przydacz. – Chcemy te rozmowy prowadzić w duchu myślenia o przyszłości – podkreślił.
Dodał, że rozmowy będą dotyczyły dalszego dialogu politycznego, jak również tych kwestii, które przez wiele ostatnich lat były kwestiami drażliwymi w relacjach polsko-ukraińskich. – Mówię tu oczywiście o kwestiach historycznych. To, co dla Polski, dla Polaków w kontekście pamięci historycznej, szacunku historycznego ma bardzo duże znaczenie – powiedział.
Minister poinformował, że po rozmowach odbędzie się wspólna konferencja prezydentów.
Zapowiedział również, że zaplanowane jest – na prośbę strony ukraińskiej, ale za zgodą prezydenta Dudy – wspólne wystąpienie o charakterze publicznym prezydentów Polski i Ukrainy. Odbędzie się ono wieczorem o godz. 18.00 na Zamku Królewskim w Warszawie.
– Z całą pewnością jutro usłyszymy także słowa podziękowania nie tylko dla polskiego rządu, nie tylko dla polskich władz za te decyzje ostatnich miesięcy, ale także dla Polaków, którzy tak ochoczo ruszyli z pomocą swoim ukraińskim sąsiadom – powiedział szef BPM.
W jego ocenie fakt, że prezydent Zełenski decyduje się na przyjazd do Polski, powinien być rozumiany jako bardzo pozytywny sygnał dla przyszłości relacji polsko-ukraińskich.
Minister wspomniał również, że małżonki prezydentów będą realizowały program odrębny – koncentrujący się wokół sytuacji uchodźców.