Sieć 5G a wojna na Ukrainie. UKE ogłasza zmiany

6 kwietnia Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął drugi etap konsultacji w sprawie dokumentacji do "aukcji 5G". Aukcja skierowana jest do przedsiębiorców z branży telekomunikacyjnej, jednak ustalenia z nią związane ważne są dla całej sfery biznesu i indywidualnego użytkownika telefonu i Internetu.
5G zdjęcie poglądowe Sieć 5G a wojna na Ukrainie. UKE ogłasza zmiany
5G zdjęcie poglądowe / pixabay.com


- Współpraca w zakresie międzynarodowej łączności elektronicznej między krajami ma ponad dziesięcioletnią historię. UKE odnalazł się w rzeczywistości wojennej, a ta ma znaczenie także dla elektronicznej polityki nad Wisłą. Dlatego agresja Rosji na Ukrainę spowodowała m.in. modyfikację planów UKE odnośnie krajowej sieci 5G - podaje portal dorzeczy.pl.


Celem aukcji jest rozdysponowanie częstotliwości, która umożliwi przedsiębiorcom telekomunikacyjnym świadczenie nowoczesnych bezprzewodowych usług szerokopasmowych, w tym w technologii 5G.


- Choć pewne istotne założenia się zmieniły, to nie zmieniło się jedno – w środku całego przedsięwzięcia jest klient, który ma mieć dostęp do wysokiej jakości usług telekomunikacyjnych bez względu na miejsce, w którym przebywa. Ma mieć możliwość zdalnej nauki i pracy w domu i podróży, a także korzystania z cyfrowej rozrywki na wakacjach nad jeziorem czy w górach - informuje na blogu UKE prezes Jacek Oko.

Zainteresowane udziałem w aukcji oraz świadczeniem usług podmioty mogą wyrażać swoje stanowiska i opinie do projektów dokumentów w terminie do dnia 12 maja 2023 r.

Na czym polegają zmiany?


Urząd Komunikacji Elektronicznej wziął pod uwagę sugestie operatorów, by rozszerzyć cztery oferowane bloki z 80 do 100 MHz, zaś sieci prywatne z bloku „0” przenieść do innego zakresu. Zwiększyła się tym samym dostępna dla operatorów szerokość pasma, co nie miało jednak wpływu na wzrost ceny wywoławczej plasującej się na poziomie 450 mln zł. Ze względów geopolitycznych zmianie musiały ulec pierwotne plany dotyczące wybudowania sieci pokrywającej obszar całego kraju:

- Ponad 90% obszaru przy naszej północnej i wschodniej granicy lądowej jest problematyczne ze względu na sytuację geopolityczną utrudniającą współpracę przy koordynacji międzynarodowej. Z tego względu wskazaliśmy listę gmin z pasa granicznego na północy i wschodzie kraju, stanowiących obszar około 5% Polski, które nie zostały objęte zobowiązaniem terytorialnym - wyjaśnia Oko.


Planowana zmiana wiąże się z utrzymaniem jakości dotychczas świadczonych usług telekomunikacyjnych. W mocy będą wcześniejsze zobowiązania dla obszarów gospodarstw domowych i dróg. Poza tymi strefami to od decyzji biznesowych operatorów zależeć będzie zapewnienie zasięgu.

Prezes UKE, mając na względzie równy dostęp użytkowników do usług świadczonych przez teleoperatorów, oferuje możliwość podpisania umowy inwestycyjnej, w ramach której operator zobowiązuje się do pokrycia zasięgiem obszaru w zamian za obniżenie rocznych opłat za użytkowanie częstotliwości. Zmiany zapisów w dokumentacji dotyczą także cyberbezpieczeństwa. Do 5 lat skrócono termin usunięcia przez operatora sprzętu od producenta uznanego za dostawcę wysokiego ryzyka. Chodzi m.in. o sprzęt z Chin.
 


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Mają za nic Traktaty. Beata Szydło ostro po decyzji PE ws. pozbawienia Węgier prezydencji w UE z ostatniej chwili
"Mają za nic Traktaty". Beata Szydło ostro po decyzji PE ws. pozbawienia Węgier prezydencji w UE

Parlament Europejski domaga się odwołania prezydenji Węgier w Unii Europejskiej. Stanowczo w tej sprawie zaregowała była premier Beata Szydło.

Lobbing niemieckich firm, nieuczciwe przetargi. Kulisy nieprawidłowości w spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce [WIDEO] z ostatniej chwili
Lobbing niemieckich firm, nieuczciwe przetargi. Kulisy nieprawidłowości w spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce [WIDEO]

Magazyn śledczy Anity Gargas bierze pod lupę afery w spółdzielniach mieszkaniowych. Emisja odcinka w czwartek 1 czerwca o 22:30 w TVP 1.

Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. System już działa, ale... z ostatniej chwili
Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. "System już działa, ale..."

Zapora elektroniczna na granicy z Białorusią została ukończona. Straż Graniczna rozpoczęła oficjalny odbiór ostatniego odcinka, na którym prace opóźniły się przez zalanie terenu. Cały system jest już włączony na 206 kilometrach - poinformowała rzeczniczka formacji porucznik Anna Michalska.

Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre z ostatniej chwili
Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre

Brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Wydaje się, że książę Harry i Meghan Markle na dobre znikną z przestrzeni publicznej. Jak informuje „Daily Mail”, książę i księżna Sussex postanowili porzucić kręcenie filmów dokumentalnych, publikowanie jakichkolwiek wspomnień i udzielanie wywiadów godzących w rodzinę królewską.

Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA z ostatniej chwili
Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA

Szymon Marciniak nie będzie sędzią finału Ligi Mistrzów? Media informują o donosie, który do UEFA złożyło stowarzyszenie "Nigdu więcej".

„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek? z ostatniej chwili
„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek?

Na 4 czerwca środowiska opozycyjne zaplanowały marsz, który oficjalnie ma uczcić 34. rocznicę „częściowo wolnych” wyborów w Polsce. Do udziału zachęca głównie Platforma Obywatelska pod przewodnictwem Donalda Tuska, a swój udział zadeklarowali członkowie innych ugrupowań opozycyjnych, m.in. Szymon Hołownia czy Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaplanowano już trasę marszu, godziny, w jakich odbędzie się wydarzenie, główne hasło („Czas ulicy”), powstały także grafiki promujące wydarzenie. Co ciekawe, to właśnie jedna z ilustracji promujących marsz budzi obecnie sporą konsternację.

„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu” z ostatniej chwili
„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu”

– Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu sojuszu – oświadczył w czwartek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto na Facebooku; ministra cytuje agencja Reutera.

Dziennikarz pobity do krwi po opisaniu sprawy „szkoły zasłużonej dla LGBTQ” (?) z ostatniej chwili
Dziennikarz pobity do krwi po opisaniu sprawy „szkoły zasłużonej dla LGBTQ” (?)

Czy brutalny atak na dziennikarza lokalnego „Głosu Zabrza i Rudy Śl.” w pobliżu jego redakcji jest wynikiem fali hejtu, jaki spłynął na gazetę w ostatnich dniach ze strony osób wspierających i sympatyzujących ze środowiskiem LGBT?

Santos podjął decyzję. Młody talent pojawi się na zgrupowaniu reprezentacji z ostatniej chwili
Santos podjął decyzję. Młody talent pojawi się na zgrupowaniu reprezentacji

Fernando Santos ponownie zaskoczył. Selekcjoner reprezentacji Polski postanowił włączyć do treningów z kadrą młody talent.

„Przeciwko czemu ty protestujesz”. Burza w popularnym programie TVN z ostatniej chwili
„Przeciwko czemu ty protestujesz”. Burza w popularnym programie TVN

W dzisiejszym wydaniu „Dzień dobry TVN” doszło do niezręcznej sytuacji. Wszystko miało miejsce podczas kąciku show-biznesowego.

Emerytury
Stażowe