Hej, Narcyzie, nie jesteś pępkiem świata

Kiedy mityczny Narcyz po wyczerpującym polowaniu pochylił się nad strumieniem, ujrzał w wodzie swoje odbicie. Było tak piękne, że zakochał się w nim, ale udręczony bezgraniczną tęsknotą i niespełnieniem umarł. Na jego grobie wyrósł kwiat o śnieżnych płatkach i złotym środku, który nazwano narcyzem.
 Hej, Narcyzie, nie jesteś pępkiem świata
/ pxfuel.com

W ogrodzie pożądany, ale w życiu niekoniecznie, osobowość narcystyczna to plaga XX i XXI wieku. Narcyzm to zaburzenie osobowości dotykające głównie mężczyzn, które charakteryzuje się silnym poczuciem własnej wartości i potrzebą podziwu otoczenia dla siebie. Osoby z tym zaburzeniem często mają wyolbrzymione poczucie swojej ważności, są też przekonane o swej wyjątkowości, zdolnościach i osiągnięciach, przez co czują się uprawnione do specjalnego traktowania i uwagi ze strony innych ludzi. Sytuacja nasila się w momencie, gdy mają do czynienia z ludźmi mniej zamożnymi lub o gorszej pozycji społecznej. Narcyz wykorzystuje innych, aby uzyskać swój wymarzony cel: sukces finansowy, kolejny szczebel kariery. Czuje się najważniejszy i w każdej sytuacji chce wybić się na prowadzenie, bo nastawiony jest na to, że inni będą wykonywać jego polecenia.

Narcyz nie czuje empatii

Narcyzm ma różne poziomy nasilenia. U osób z lekkimi formami zaburzenia może być pozytywnym czynnikiem motywującym do osiągania celów i sukcesów. Jednakże w bardziej rozwiniętych stadiach prowadzi do trudności w relacjach z innymi ludźmi, problemów w pracy, depresji i lęków. Osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości wykazują brak empatii, mają problemy w nawiązywaniu i utrzymywaniu bliskich związków z ludźmi. Często traktują innych jako narzędzia do zaspokojenia swoich potrzeb, a nie jako osoby posiadające własne cele i prawa. Narcyz nie umie nikomu szczerze współczuć. Choć lubi doradzać innym, sam nie potrafi przyjąć wskazówek. Nie znosi krytyki i nie umie krytycznie spojrzeć na siebie samego. Może zerwać wieloletnią przyjaźń tylko dlatego, że poczuł się urażony jakąś uwagą. Typowym objawem osobowości narcystycznej jest zazdrość, najczęściej niczym nieuzasadniona. Narcyzm stale porównuje się z innymi, wyolbrzymiając swoje atuty. Dużą uwagę przywiązuje do swego wyglądu, ubioru i przedmiotów potwierdzających wysoki status materialny. Od innych oczekuje podziwu i uwielbienia. Ciągle chce słyszeć, jaki jest dobry i jak doskonałe decyzje podejmuje. Łatwo ulega irytacji i potrafi być arogancki. Przyczyn niepowodzeń upatruje w innych – świat się na nim nie poznał. Nikt go też nie rozumie. Niektórzy narcyzi są w stanie wykorzystać pracę, by połechtać swe narcystyczne ego, osiągając doskonałe wyniki w pracy. Inni z kolei nie chcą pracować lub mają urazę do swojej pracy, jeśli ta nie wzmacnia ich poczucia własnej wartości. Współpracownicy mogą postrzegać narcyza jako przyjaznego i ciężko pracującego kolegę, ale również dostrzec w nim źródło problemów.

Ładne kwiatki

Cechy osób narcystycznych skatalogowano w amerykańskiej klasyfikacji psychiatrycznej DSM. Choć nie ma klinicznej diagnozy dla różnych podtypów narcyzmu, często wymienia się cztery.

Klasyczni narcyzi są najbardziej „typowi”. Szukają uwagi, chwalą się swoimi osiągnięciami, domagają się specjalnego traktowania. Zwykle postrzegają siebie jako ładniejszych i lepszych od większości ludzi. Tak naprawdę nie interesują się nikim poza sobą i łatwo się nudzą, gdy nie są tematem rozmów. Potrafią przerwać najbardziej bolesne zwierzenia rozmówcy, by opowiedzieć, co ich spotkało, a chodziło o sytuację błahą i drobną. Dla nich jednak najważniejszą.

Narcyz wrażliwy nazywany bywa delikatnym, kompensacyjnym lub ukrytym. Podobnie jak klasyczny, czuje się lepszy od większości ludzi, których spotyka. Jest jednak bardziej introwertyczny i gardzi byciem w centrum uwagi. Może przywiązać się do wyjątkowych ludzi, zamiast samemu szukać specjalnego traktowania. Niekiedy im schlebia – nawet poprzez nadmierną hojność – tylko po to, aby uzyskać uwagę i podziw, których tak pragnie.

Narcyz społeczny to typ trudniejszy do zdiagnozowania, ponieważ koncentruje się na promowaniu siebie, angażując się na rzecz innych. Umie słuchać i nawiązywać kontakty. Często przekazuje darowizny organizacjom charytatywnym i poświęca im swój czas. Na pozór wydaje się bezinteresowny, ale prawdziwym celem jego działania jest podziw otoczenia.

Narcyz złośliwy nazywany bywa toksycznym. Cechuje go skłonność do manipulacji i wykorzystywania innych, zazwyczaj dla przyjemności. Ma tendencję do cech antyspołecznych, które nie występują u pozostałych typów. Może być bezwzględny w dążeniu do głównego celu, jakim jest kontrolowanie i dominacja nad innymi. Jest podstępny, agresywny i brakuje mu wyrzutów sumienia za swoje czyny.

Kobieto, uciekaj!

To nie jest odpowiedni partner do tworzenia związku. Z pewnością nie będzie zwracał uwagi na twoje potrzeby. Największym zainteresowaniem będzie obejmował siebie, a ważne decyzje podejmie sam, nie licząc się z twoim zdaniem. On wybierze restaurację, film i drogę na spacerze. Twoje pomysły zignoruje, a niewygodne pytania pozostawi bez odpowiedzi. Jeśli czasem dostosuje się i ustąpi, zrobi to w sposób spektakularny, tak że odczujesz jego poświęcenie i brak komfortu, niemal cierpienie. Bo to narcyz dominuje! Jeśli kimkolwiek się zainteresował, jest niemal pewne, że zamierza wykorzystać go do własnych celów. Najważniejsze są dla niego jego sprawy i potrzeby, które stara się załatwić i zaspokoić za wszelką cenę. Nawet gdy komuś pomoże, zawsze należy mu się nagroda – choćby uznanie – i podziękowania. Jego „wyjątkowość” powoduje, że wcale nie przeprasza za swoje przewinienia albo robi to nieszczerze. Uważa, że nie ma o czym mówić, „było, minęło”, i nie czuje się wcale winny. Wyrzuty sumienia nie są w jego stylu.

Kobiety początkowo są zafascynowane mężczyznami narcystycznymi – ich pewnością siebie, szerokimi horyzontami, często też elokwencją, zadbaniem. Narcyz nie ma więc problemu ze zdobyciem partnerki i zwykle ma ich w swoim życiu wiele, nieraz w tym samych czasie. Jego początkowy zachwyt nową kobietą szybko przeradza się w deprecjację jej osoby. Narcyz szybko się nią nudzi, nie chce jej głębiej poznawać, ma mu służyć głównie jako lustro do odbijania jego urody, inteligencji, wiedzy. Kiedy lustro zaczyna mówić, protestować, a co gorsza – krytykować, narcyz jest zaskoczony i zraniony. Cierpi. Początkowo często mówi, że kocha, ale nie jest w stanie obdarzyć nikogo szczerą miłością – oprócz siebie. To sprawia, że odczuwa pustkę i bezsens życia. Narcyz nie lubi umawiać się wiążąco, odzywa się, gdy mu się zachce. Lubi trzymać partnerkę w niepewności. Ustalanie planów go ogranicza i odbiera mu wolność. Często nie dotrzymuje słowa, nie spełnia obietnic i zawodzi. Kobieta jest na szarym końcu listy jego priorytetów, spraw ważnych. Bycie w związku z kimś, kto lekceważy i nie angażuje się naprawdę w relacje z drugą osobą, jest emocjonalnie wyczerpujące. Dlatego eksperci wyjątkowo zgodnie zalecają jak najszybsze zakończenie takiej relacji dla własnego zdrowia psychicznego. Nie można pomóc narcystycznemu partnerowi się zmienić, jeśli on sam nie będzie szczerze chciał tej przemiany, a zwykle nie chce.

Narcyz wymaga podlewania

Narcyzm i alkoholizm to dwa różne zaburzenia, ale mogą się nawzajem wzmacniać. Alkoholicy często wykazują zachowania narcystyczne, takie jak egoizm, brak empatii i potrzeba podziwu. Alkohol zmniejsza zdolność do rozpoznawania i kontrolowania swoich emocji czy zachowań, co może nasilać narcystyczne tendencje. Kiedy narcyz nie czuje się spełniony, otoczenie nie odpowiada na jego potrzeby, więdnie, odsuwa się od innych. Odczuwa samotność i frustrację, a wtedy sięga po „lekarstwo”. Alkohol służy do tłumienia uczucia niedopasowania, stresu, złości i wstydu. Regularne spożywanie alkoholu sprzyja pojawianiu się poczucia bezsilności oraz urazy narcystycznej. Badania wykazały, że w procesie kształtowania się osobowości narcystycznej osoby kruche psychicznie przy użyciu alkoholu radzą sobie z dyskomfortem ich świata wewnętrznego. Dla nich alkohol staje się źródłem siły, by mierzyć się ze stresującymi doświadczeniami dorosłości.

Czy da się go uratować?

Osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości często potrzebują profesjonalnej pomocy w celu rozpoznania i leczenia swojego stanu. Terapia może pomóc w zmniejszeniu objawów i poprawie funkcjonowania w życiu codziennym. Jednak zwykle takie osoby nie uznają, że ich zachowania i postawy są szkodliwe dla innych ludzi, dlatego trudno je przekonać do podjęcia terapii. Terapia psychologiczna, zwłaszcza psychoterapia poznawczo-behawioralna, pozwala na lepsze zrozumienie siebie, swoich myśli, emocji i zachowań. Terapeuta może pomóc zidentyfikować negatywne schematy myślenia, które prowadzą do zachowań narcystycznych i nauczyć bardziej pozytywnych i funkcjonalnych sposobów myślenia. Leczenie jest procesem długotrwałym, a postępy mogą być powolne i stopniowe.

 

 


 

POLECANE
Jeśli chcesz mieć wpływ na szkołę swojego dziecka, warto być w radzie rodziców tylko u nas
Jeśli chcesz mieć wpływ na szkołę swojego dziecka, warto być w radzie rodziców

Wojciech Starzyński, założyciel i wieloletni prezes Fundacji „Rodzice Szkole”, współtwórca polskiej edukacji niepublicznej, promotor praw rodziców w szkole, opowiada o działalności rad rodziców, polskiej edukacji i polityce prorodzinnej.

70-latka wjechała w ogródek kawiarniany. Jedna osoba ranna Wiadomości
70-latka wjechała w ogródek kawiarniany. Jedna osoba ranna

70-letnia kobieta, kierująca samochodem marki BMW, wjechała we wtorek wieczorem w jeden z ogródków kawiarnianych przy ul. Krupniczej w centrum Krakowa. W wyniku zdarzenia poszkodowana została 41-letnia klientka lokalu - turystka. Trafiła ona do szpitala, jej życie nie jest zagrożone.

Trump stawia Putina pod ścianą tylko u nas
Trump stawia Putina pod ścianą

Lepiej późno, niż wcale. Takie słowa przychodzą na myśl, po tym jak Donald Trump postawił ultimatum Władimirowi Putinowi: 50 dni żeby zawrzeć rozejm z Ukrainą, w innym wypadku sankcje, które zatopią rosyjską gospodarkę. Inaczej nie da się nazwać pomysłu sięgających nawet 100% ceł nie tylko na Rosję, ale też kraje, które kupują od niej ropę (czyli przede wszystkim Chiny i Indie).

Strasznie boli. Lech Wałęsa przerwał milczenie po przebytej operacji Wiadomości
"Strasznie boli". Lech Wałęsa przerwał milczenie po przebytej operacji

Lech Wałęsa zmaga się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Były prezydent Polski niedawno przeszedł operację barku, która miała przynieść ulgę, jednak – jak sam przyznał – efekty są odwrotne. W najnowszym wywiadzie polityk powiedział otwarcie o bólu, który towarzyszy mu każdego dnia.

Burza w Pałacu Buckingham. Nowe fakty o królu Karolu III ujawnione po czasie Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Nowe fakty o królu Karolu III ujawnione po czasie

Nowe szczegóły dotyczące królewskiej wizyty na Jersey ujrzały światło dzienne. Okazuje się, że latem ubiegłego roku król Karol III i królowa Camilla zostali nagłe ewakuowani z publicznego wydarzenia z powodu podejrzenia zagrożenia bezpieczeństwa. O całej sytuacji poinformowano dopiero teraz.

Straż Graniczna zawróciła migranta do Niemiec. Mamy nagranie tylko u nas
Straż Graniczna zawróciła migranta do Niemiec. Mamy nagranie

Ruch Obrony Granic zarejestrował w Słubicach, jak Straż Graniczna nie wpuściła do Polski cudzoziemca, który przybył z Niemiec. Wolontariusze chwalą działanie SG, jednocześnie zaznaczają, że potrzeby są dużo większe. 

Węgry: Policja wszczęła dochodzenie wobec Grety Thunberg z ostatniej chwili
Węgry: Policja wszczęła dochodzenie wobec Grety Thunberg

Komenda policji w Budapeszcie wszczęła dochodzenie przeciwko szwedzkiej aktywistce Grecie Thunberg - poinformował we wtorek portal 444. 22-latka wzięła udział w organizowanej pod koniec czerwca w węgierskiej stolicy Paradzie Równości - wydarzeniu zakazanym przez lokalną policję.

Ważna decyzja Trybunału Konstytucyjnego. Ten przepis mógł doprowadzić do zablokowania TK z ostatniej chwili
Ważna decyzja Trybunału Konstytucyjnego. "Ten przepis mógł doprowadzić do zablokowania TK"

Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności przepisu określającego pełen skład TK jako minimum 11 sędziów. Wniosek w sprawie pełnego składu Trybunału skierował jeszcze w 2023 roku Mateusz Morawiecki – wówczas szef rządu.

Wydawca Raportu Pileckiego: nie mogę milczeć wobec wypowiedzi Grzegorza Brauna tylko u nas
Wydawca Raportu Pileckiego: nie mogę milczeć wobec wypowiedzi Grzegorza Brauna

Jako wydawca Raportów Witolda Pileckiego nie mogę pozostać obojętny wobec wypowiedzi posła Grzegorza Brauna, które padły w rozmowie z Janem Pospieszalskim.

Nie żyje były muzyk zespołu Blue Café z ostatniej chwili
Nie żyje były muzyk zespołu Blue Café

Nie żyje Łukasz Moszczyński, perkusista znany m.in. z występów z zespołem Blue Café. O jego śmierci poinformował dziennikarz muzyczny Szymon Stellmaszczyk, prowadzący profil „Let’s Talk About ESC”. Muzyk odszedł 1 czerwca 2024 roku, jednak informacja ta dotarła do szerszego grona dopiero po miesiącu.

REKLAMA

Hej, Narcyzie, nie jesteś pępkiem świata

Kiedy mityczny Narcyz po wyczerpującym polowaniu pochylił się nad strumieniem, ujrzał w wodzie swoje odbicie. Było tak piękne, że zakochał się w nim, ale udręczony bezgraniczną tęsknotą i niespełnieniem umarł. Na jego grobie wyrósł kwiat o śnieżnych płatkach i złotym środku, który nazwano narcyzem.
 Hej, Narcyzie, nie jesteś pępkiem świata
/ pxfuel.com

W ogrodzie pożądany, ale w życiu niekoniecznie, osobowość narcystyczna to plaga XX i XXI wieku. Narcyzm to zaburzenie osobowości dotykające głównie mężczyzn, które charakteryzuje się silnym poczuciem własnej wartości i potrzebą podziwu otoczenia dla siebie. Osoby z tym zaburzeniem często mają wyolbrzymione poczucie swojej ważności, są też przekonane o swej wyjątkowości, zdolnościach i osiągnięciach, przez co czują się uprawnione do specjalnego traktowania i uwagi ze strony innych ludzi. Sytuacja nasila się w momencie, gdy mają do czynienia z ludźmi mniej zamożnymi lub o gorszej pozycji społecznej. Narcyz wykorzystuje innych, aby uzyskać swój wymarzony cel: sukces finansowy, kolejny szczebel kariery. Czuje się najważniejszy i w każdej sytuacji chce wybić się na prowadzenie, bo nastawiony jest na to, że inni będą wykonywać jego polecenia.

Narcyz nie czuje empatii

Narcyzm ma różne poziomy nasilenia. U osób z lekkimi formami zaburzenia może być pozytywnym czynnikiem motywującym do osiągania celów i sukcesów. Jednakże w bardziej rozwiniętych stadiach prowadzi do trudności w relacjach z innymi ludźmi, problemów w pracy, depresji i lęków. Osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości wykazują brak empatii, mają problemy w nawiązywaniu i utrzymywaniu bliskich związków z ludźmi. Często traktują innych jako narzędzia do zaspokojenia swoich potrzeb, a nie jako osoby posiadające własne cele i prawa. Narcyz nie umie nikomu szczerze współczuć. Choć lubi doradzać innym, sam nie potrafi przyjąć wskazówek. Nie znosi krytyki i nie umie krytycznie spojrzeć na siebie samego. Może zerwać wieloletnią przyjaźń tylko dlatego, że poczuł się urażony jakąś uwagą. Typowym objawem osobowości narcystycznej jest zazdrość, najczęściej niczym nieuzasadniona. Narcyzm stale porównuje się z innymi, wyolbrzymiając swoje atuty. Dużą uwagę przywiązuje do swego wyglądu, ubioru i przedmiotów potwierdzających wysoki status materialny. Od innych oczekuje podziwu i uwielbienia. Ciągle chce słyszeć, jaki jest dobry i jak doskonałe decyzje podejmuje. Łatwo ulega irytacji i potrafi być arogancki. Przyczyn niepowodzeń upatruje w innych – świat się na nim nie poznał. Nikt go też nie rozumie. Niektórzy narcyzi są w stanie wykorzystać pracę, by połechtać swe narcystyczne ego, osiągając doskonałe wyniki w pracy. Inni z kolei nie chcą pracować lub mają urazę do swojej pracy, jeśli ta nie wzmacnia ich poczucia własnej wartości. Współpracownicy mogą postrzegać narcyza jako przyjaznego i ciężko pracującego kolegę, ale również dostrzec w nim źródło problemów.

Ładne kwiatki

Cechy osób narcystycznych skatalogowano w amerykańskiej klasyfikacji psychiatrycznej DSM. Choć nie ma klinicznej diagnozy dla różnych podtypów narcyzmu, często wymienia się cztery.

Klasyczni narcyzi są najbardziej „typowi”. Szukają uwagi, chwalą się swoimi osiągnięciami, domagają się specjalnego traktowania. Zwykle postrzegają siebie jako ładniejszych i lepszych od większości ludzi. Tak naprawdę nie interesują się nikim poza sobą i łatwo się nudzą, gdy nie są tematem rozmów. Potrafią przerwać najbardziej bolesne zwierzenia rozmówcy, by opowiedzieć, co ich spotkało, a chodziło o sytuację błahą i drobną. Dla nich jednak najważniejszą.

Narcyz wrażliwy nazywany bywa delikatnym, kompensacyjnym lub ukrytym. Podobnie jak klasyczny, czuje się lepszy od większości ludzi, których spotyka. Jest jednak bardziej introwertyczny i gardzi byciem w centrum uwagi. Może przywiązać się do wyjątkowych ludzi, zamiast samemu szukać specjalnego traktowania. Niekiedy im schlebia – nawet poprzez nadmierną hojność – tylko po to, aby uzyskać uwagę i podziw, których tak pragnie.

Narcyz społeczny to typ trudniejszy do zdiagnozowania, ponieważ koncentruje się na promowaniu siebie, angażując się na rzecz innych. Umie słuchać i nawiązywać kontakty. Często przekazuje darowizny organizacjom charytatywnym i poświęca im swój czas. Na pozór wydaje się bezinteresowny, ale prawdziwym celem jego działania jest podziw otoczenia.

Narcyz złośliwy nazywany bywa toksycznym. Cechuje go skłonność do manipulacji i wykorzystywania innych, zazwyczaj dla przyjemności. Ma tendencję do cech antyspołecznych, które nie występują u pozostałych typów. Może być bezwzględny w dążeniu do głównego celu, jakim jest kontrolowanie i dominacja nad innymi. Jest podstępny, agresywny i brakuje mu wyrzutów sumienia za swoje czyny.

Kobieto, uciekaj!

To nie jest odpowiedni partner do tworzenia związku. Z pewnością nie będzie zwracał uwagi na twoje potrzeby. Największym zainteresowaniem będzie obejmował siebie, a ważne decyzje podejmie sam, nie licząc się z twoim zdaniem. On wybierze restaurację, film i drogę na spacerze. Twoje pomysły zignoruje, a niewygodne pytania pozostawi bez odpowiedzi. Jeśli czasem dostosuje się i ustąpi, zrobi to w sposób spektakularny, tak że odczujesz jego poświęcenie i brak komfortu, niemal cierpienie. Bo to narcyz dominuje! Jeśli kimkolwiek się zainteresował, jest niemal pewne, że zamierza wykorzystać go do własnych celów. Najważniejsze są dla niego jego sprawy i potrzeby, które stara się załatwić i zaspokoić za wszelką cenę. Nawet gdy komuś pomoże, zawsze należy mu się nagroda – choćby uznanie – i podziękowania. Jego „wyjątkowość” powoduje, że wcale nie przeprasza za swoje przewinienia albo robi to nieszczerze. Uważa, że nie ma o czym mówić, „było, minęło”, i nie czuje się wcale winny. Wyrzuty sumienia nie są w jego stylu.

Kobiety początkowo są zafascynowane mężczyznami narcystycznymi – ich pewnością siebie, szerokimi horyzontami, często też elokwencją, zadbaniem. Narcyz nie ma więc problemu ze zdobyciem partnerki i zwykle ma ich w swoim życiu wiele, nieraz w tym samych czasie. Jego początkowy zachwyt nową kobietą szybko przeradza się w deprecjację jej osoby. Narcyz szybko się nią nudzi, nie chce jej głębiej poznawać, ma mu służyć głównie jako lustro do odbijania jego urody, inteligencji, wiedzy. Kiedy lustro zaczyna mówić, protestować, a co gorsza – krytykować, narcyz jest zaskoczony i zraniony. Cierpi. Początkowo często mówi, że kocha, ale nie jest w stanie obdarzyć nikogo szczerą miłością – oprócz siebie. To sprawia, że odczuwa pustkę i bezsens życia. Narcyz nie lubi umawiać się wiążąco, odzywa się, gdy mu się zachce. Lubi trzymać partnerkę w niepewności. Ustalanie planów go ogranicza i odbiera mu wolność. Często nie dotrzymuje słowa, nie spełnia obietnic i zawodzi. Kobieta jest na szarym końcu listy jego priorytetów, spraw ważnych. Bycie w związku z kimś, kto lekceważy i nie angażuje się naprawdę w relacje z drugą osobą, jest emocjonalnie wyczerpujące. Dlatego eksperci wyjątkowo zgodnie zalecają jak najszybsze zakończenie takiej relacji dla własnego zdrowia psychicznego. Nie można pomóc narcystycznemu partnerowi się zmienić, jeśli on sam nie będzie szczerze chciał tej przemiany, a zwykle nie chce.

Narcyz wymaga podlewania

Narcyzm i alkoholizm to dwa różne zaburzenia, ale mogą się nawzajem wzmacniać. Alkoholicy często wykazują zachowania narcystyczne, takie jak egoizm, brak empatii i potrzeba podziwu. Alkohol zmniejsza zdolność do rozpoznawania i kontrolowania swoich emocji czy zachowań, co może nasilać narcystyczne tendencje. Kiedy narcyz nie czuje się spełniony, otoczenie nie odpowiada na jego potrzeby, więdnie, odsuwa się od innych. Odczuwa samotność i frustrację, a wtedy sięga po „lekarstwo”. Alkohol służy do tłumienia uczucia niedopasowania, stresu, złości i wstydu. Regularne spożywanie alkoholu sprzyja pojawianiu się poczucia bezsilności oraz urazy narcystycznej. Badania wykazały, że w procesie kształtowania się osobowości narcystycznej osoby kruche psychicznie przy użyciu alkoholu radzą sobie z dyskomfortem ich świata wewnętrznego. Dla nich alkohol staje się źródłem siły, by mierzyć się ze stresującymi doświadczeniami dorosłości.

Czy da się go uratować?

Osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości często potrzebują profesjonalnej pomocy w celu rozpoznania i leczenia swojego stanu. Terapia może pomóc w zmniejszeniu objawów i poprawie funkcjonowania w życiu codziennym. Jednak zwykle takie osoby nie uznają, że ich zachowania i postawy są szkodliwe dla innych ludzi, dlatego trudno je przekonać do podjęcia terapii. Terapia psychologiczna, zwłaszcza psychoterapia poznawczo-behawioralna, pozwala na lepsze zrozumienie siebie, swoich myśli, emocji i zachowań. Terapeuta może pomóc zidentyfikować negatywne schematy myślenia, które prowadzą do zachowań narcystycznych i nauczyć bardziej pozytywnych i funkcjonalnych sposobów myślenia. Leczenie jest procesem długotrwałym, a postępy mogą być powolne i stopniowe.

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe