Rozpoczął się Kongres Pamięci Narodowej. Karol Nawrocki: To początek dyskusji, jak ma wyglądać narodowa pamięć

„Historia mówi przez pokolenia” – pod tym hasłem na stadionie PGE Narodowy w Warszawie Instytut Pamięci Narodowej zorganizował Kongres Pamięci Narodowej. Od 13 do 15 kwietnia 2023 zapraszamy do spotkania z przeszłością w zupełnie nowym wymiarze. Jaka powinna być polityka historyczna? Jakiej historii i jakiej polityki pamięci potrzebują Polacy? Jaka jest świadomość historyczna Polaków? Podczas Kongresu poznamy odpowiedzi na te i inne niezwykle złożone zagadnienia, dzięki którym będziemy mogli sprostać wyzwaniom XXI wieku. Bo historia łączy pokolenia.
 Rozpoczął się Kongres Pamięci Narodowej. Karol Nawrocki: To początek dyskusji, jak ma wyglądać narodowa pamięć
/ foto. ipn.gov.pl

Otwarcie kongresu odbyło się o godz. 9.30 na scenie głównej na PGE Narodowym. Tuż po nim zaprezentowany został raport „Edukacja dla pamięci”. Badania dr. hab. Krzysztofa Malickiego, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, na temat świadomości historycznej Polaków stały się dla nas impulsem do zorganizowania tego niezwykłego wydarzenia. Transmisja na kanale IPNtv.

Wśród obecnych na gali otwarcia gości znaleźli się: dr Barbara Fedyszak-Radziejowska reprezentująca prezydenta RP Andrzeja Dudę, minister Dariusz Piątkowski – sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, płk Łukasz Baranowski, reprezentujący dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Macieja Klisza, Agnieszka Kamińska – prezes Polskiego Radia. Szczególnie ciepło powitana została płk Stanisława Kociełowicz „Iskierka” – gość honorowy wydarzenia, harcerka Szarych Szeregów i weteranka operacji „Ostra Brama”. Za gościnność podziękowania odebrał Włodzimierz Dola, prezes PGE Narodowego.

Uczestników pierwszego Kongresu Pamięci Narodowej powitał prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

Dla 86% uczniów to internet i gry są głównym źródłem poznawania historii, do tego przyznaje się także ok. 90% nauczycieli. Kongres Pamięci Narodowej jest już nie tylko odpowiedzią na naszą wewnętrzną intuicję o generacyjnych zmianach, ale jest również odpowiedzią na wyjątkowe w swojej skali badania opinii społecznej przeprowadzone przez zespół prof. Krzysztofa Malickiego i specjalistów z Uniwersytetu Rzeszowskiego, socjologów. Kongres Pamięci Narodowej jest więc nie końcem, ale początkiem dyskusji, jak ma wyglądać narodowa pamięć, jaka jest jej struktura, diagnoza w roku 2023. I sama struktura tego wydarzenia, na które Państwa zaprosiliśmy, mówi, jak będzie wyglądała nasza odpowiedź i na intuicje, i na badania społeczne. Otóż z jednej strony mamy panele dyskusyjne, dyskusje akademickie, warsztatowe, naukowe, z udziałem wielu specjalistów i tam rodzą się idee. Z drugiej strony mamy wydarzenia, które starają się tę wiedzę i te dyskusje przełożyć na język zrozumiały dla pokoleń, które dorastają na naszych oczach: Strefę Nowych Technologii, teatry, nową odsłonę Archiwum IPN i wystawy  

– tymi słowami prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki otworzył Kongres Pamięci Narodowej – największe wydarzenie w 24-letniej historii IPN.

Dziś już wiemy, że wiedza historyczna wpływa na budowanie odpowiedzialności społecznej i obywatelskiej. Kongres Pamięci Narodowej sprawi, że dostarczymy paliwo i argumenty tym ponad 30%, którzy patrzą na historię w sposób refleksyjny, a tych 50% ambiwalentnych przekonają, że historii współczesnej warto poświęcać swój czas i swoje emocje. Bo Instytut Pamięci Narodowej to też Instytut Przyszłości Narodowej

– podsumował prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Kongres Pamięci Narodowej został objęty patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Pan prezydent Andrzej Duda wystosował list do uczestników dzisiejszej uroczystości. List odczytała dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Z uznaniem witam nową i pełną rozmachu inicjatywę IPN, jaką jest Kongres Pamięci Narodowej. Bogaty program tego wydarzenia z pewnością przyciągnie zawodowych badaczy naszych dziejów, ale też miłośników historii reprezentujących wszystkie grupy społeczne i wiekowe. Polacy są wciąż złaknieni wiedzy o naszej historii i procesach, które kształtowały naszą państwowość. Niestety powojenne badania i edukacja w zakresie historii były przez długie lata instrumentalizowane dla celów politycznych i ideologicznych. Dziękuję za wkład, jakim jest budowa świadomego społeczeństwa obywatelskiego, zakorzenionego w tysiącletnim dziedzictwie polskości. Dziękuję za współtworzenie tej wyjątkowej imprezy. Wyrażam nadzieję, że Kongres Pamięci Narodowej przyniesie liczne, dobre owoce

–  napisał prezydent Duda.


Na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej zespół naukowców pod kierownictwem dr. hab. Krzysztofa Malickiego, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, przeprowadził badania nad świadomością historyczną Polaków. To największe tego typu badania w Polsce. Ich celem było poznanie stopnia wiedzy o przeszłości, prezentowanej przez mieszkańców naszej Ojczyzny, oraz sprawdzenie, czy wiedza historyczna wywołuje refleksję i pomaga zrozumieć teraźniejszość. Badania dr. hab. Krzysztofa Malickiego na temat świadomości historycznej Polaków stały się dla nas impulsem do zorganizowania tego niezwykłego wydarzenia.

Po gali otwarcia zaprezentowany został raport „Edukacja dla pamięci”. O wynikach badań na temat świadomości historycznej Polaków rozmawiają uczestnicy pierwszego panelu dyskusyjnego: dr Barbara Fedyszak-Radziejowska (doradca Prezydenta RP), prof. Zdzisław Krasnodębski (Parlament Europejski), prof. Andrzej Szpociński (ISP PAN), dr hab. Krzysztof Malicki, prof. UR (twórca raportu) oraz dr Karol Nawrocki (prezes Instytutu Pamięci Narodowej). Moderatorem dyskusji jest Adam Hlebowicz (dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN).

W programie Kongresu Pamięci Narodowej znajdują się debaty historyczne, gry, wystawy, warsztaty, pokazy filmowe i wiele innych atrakcji. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, wymagana jest jedynie rejestracja. Można zrobić to za pomocą tego LINKU lub na miejscu, gdzie będziemy służyć Państwu pomocą.

Szczegółowy plan wydarzenia na stronie kongrespamiecinarodowej.pl. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, jednak konieczna jest rejestracja.

Wydarzenie objęte patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa z ostatniej chwili
Xavi szczerze o Robercie Lewandowskim. Padły mocne słowa

Xavi podsumował sezon w wykonaniu FC Barcelony. Na pomeczowej konferencji prasowej padły mocne słowa o polskim napastniku.

„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa z ostatniej chwili
„Financial Times”: Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa

„Ukraina potrzebuje długoterminowych gwarancji bezpieczeństwa i NATO na szczycie w Wilnie powinno uzgodnić konkretny harmonogram jej wejścia do sojuszu po zakończeniu wojny” – pisze w poniedziałek w komentarzu redakcyjnym brytyjski dziennik „Financial Times”.

Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open z ostatniej chwili
Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego French Open

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek awansowała do ćwierćfinału wielkoszlemowego turnieju French Open w Paryżu. W poniedziałkowym meczu 1/8 finału skreczowała jej rywalka Ukrainka Łesia Curenko przy stanie 5:1 dla Polki w pierwszym secie.

Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję z ostatniej chwili
Sensacyjne doniesienia z Pałacu Buckingham. Król Karol III podjął zaskakującą decyzję

Wokół Pałacu Buckingham znowu zawrzało. Brytyjski „The Guardian” informuje, że król Karol III podjął zaskakującą decyzję. Okazuje się, że monarcha zdecydował o zaprzestaniu utrzymywania rezydencji w Llwynywermod. Jak czytamy, kompleks jest zbyt kosztowny i znacznie obciąża królewski budżet.

Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna z ostatniej chwili
Szynkowski vel Sęk: Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna

– Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna – powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk, odnosząc się do wyroku Trybunału, który uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości narusza prawo unijne. – Nie znajdują się w nim tezy, które sprawiałyby, że musielibyśmy myśleć o nowelizacji ustawowej – dodał.

Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie z ostatniej chwili
Afera przed Opolem. Zapłakana Doda mówi, jak potraktował ją reżyser. TVP publikuje oświadczenie

Doda przygotowuje się do występu w Opolu. Na swoim Instagramie roztrzęsiona, ze łzami w oczach opowiedziała, co wydarzyło się podczas pracy na planie.

„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie? z ostatniej chwili
„Ja będę, a ty?” Wizerunkiem sędziego Tulei reklamowano marsz 4 czerwca. Ten twierdzi, że nie był. Kto kłamie?

– Sędziowie, którzy idą w upolitycznionym marszu, łamią przepisy konstytucji dot. niezależności sądów i niezawisłości sędziów – ocenił Jacek Ozdoba (Suwerenna Polska). Sędzia Michał Laskowski powiedział PAP, że wziął udział w marszu jako zwykły obywatel, protestując przeciwko zmianom w sądownictwie. Konstytucja mówi wyraźnie, że sędziowie powinni unikać działań mogących podawać w wątpliwość ich bezstronność.

Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków z ostatniej chwili
Ziobro: Orzeczenia TSUE – niewiarygodne. Wyrok nie był pisany przez sędziów, tylko polityków

– Poniedziałkowy wyrok TSUE nie był pisany przez sędziów, tylko przez polityków, bo stanowi on jawne pogwałcenie europejskich traktatów – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Ocenił, że orzeczeń TSUE nie można uważać za wiarygodne, bo główny sąd europejski jest skorumpowany.

Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować z ostatniej chwili
Beata Szydło: Tą sprawą TSUE w ogóle nie powinien się zajmować

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił w poniedziałek, że reforma wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 roku nie jest zgodna z prawem UE. Orzeczenie to wywołało wiele kontrowersji. Skomentowała je była premier Beata Szydło, która nie przebierała w słowach.

„Idziemy po swoje”. Adwokat od „trumny na kółkach” na „marszu 4 czerwca” z ostatniej chwili
„Idziemy po swoje”. Adwokat od „trumny na kółkach” na „marszu 4 czerwca”

Podczas wczorajszego marszu organizowanego przez Platformę Obywatelską obecny był znany łódzki adwokat Paweł K., którego słowa „trumna na kółkach” wywołały oburzenie w całej Polsce.

Emerytury
Stażowe