Rozpoczął się Kongres Pamięci Narodowej. Karol Nawrocki: To początek dyskusji, jak ma wyglądać narodowa pamięć

„Historia mówi przez pokolenia” – pod tym hasłem na stadionie PGE Narodowy w Warszawie Instytut Pamięci Narodowej zorganizował Kongres Pamięci Narodowej. Od 13 do 15 kwietnia 2023 zapraszamy do spotkania z przeszłością w zupełnie nowym wymiarze. Jaka powinna być polityka historyczna? Jakiej historii i jakiej polityki pamięci potrzebują Polacy? Jaka jest świadomość historyczna Polaków? Podczas Kongresu poznamy odpowiedzi na te i inne niezwykle złożone zagadnienia, dzięki którym będziemy mogli sprostać wyzwaniom XXI wieku. Bo historia łączy pokolenia.
 Rozpoczął się Kongres Pamięci Narodowej. Karol Nawrocki: To początek dyskusji, jak ma wyglądać narodowa pamięć
/ foto. ipn.gov.pl

Otwarcie kongresu odbyło się o godz. 9.30 na scenie głównej na PGE Narodowym. Tuż po nim zaprezentowany został raport „Edukacja dla pamięci”. Badania dr. hab. Krzysztofa Malickiego, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, na temat świadomości historycznej Polaków stały się dla nas impulsem do zorganizowania tego niezwykłego wydarzenia. Transmisja na kanale IPNtv.

Wśród obecnych na gali otwarcia gości znaleźli się: dr Barbara Fedyszak-Radziejowska reprezentująca prezydenta RP Andrzeja Dudę, minister Dariusz Piątkowski – sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, płk Łukasz Baranowski, reprezentujący dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Macieja Klisza, Agnieszka Kamińska – prezes Polskiego Radia. Szczególnie ciepło powitana została płk Stanisława Kociełowicz „Iskierka” – gość honorowy wydarzenia, harcerka Szarych Szeregów i weteranka operacji „Ostra Brama”. Za gościnność podziękowania odebrał Włodzimierz Dola, prezes PGE Narodowego.

Uczestników pierwszego Kongresu Pamięci Narodowej powitał prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

Dla 86% uczniów to internet i gry są głównym źródłem poznawania historii, do tego przyznaje się także ok. 90% nauczycieli. Kongres Pamięci Narodowej jest już nie tylko odpowiedzią na naszą wewnętrzną intuicję o generacyjnych zmianach, ale jest również odpowiedzią na wyjątkowe w swojej skali badania opinii społecznej przeprowadzone przez zespół prof. Krzysztofa Malickiego i specjalistów z Uniwersytetu Rzeszowskiego, socjologów. Kongres Pamięci Narodowej jest więc nie końcem, ale początkiem dyskusji, jak ma wyglądać narodowa pamięć, jaka jest jej struktura, diagnoza w roku 2023. I sama struktura tego wydarzenia, na które Państwa zaprosiliśmy, mówi, jak będzie wyglądała nasza odpowiedź i na intuicje, i na badania społeczne. Otóż z jednej strony mamy panele dyskusyjne, dyskusje akademickie, warsztatowe, naukowe, z udziałem wielu specjalistów i tam rodzą się idee. Z drugiej strony mamy wydarzenia, które starają się tę wiedzę i te dyskusje przełożyć na język zrozumiały dla pokoleń, które dorastają na naszych oczach: Strefę Nowych Technologii, teatry, nową odsłonę Archiwum IPN i wystawy  

– tymi słowami prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki otworzył Kongres Pamięci Narodowej – największe wydarzenie w 24-letniej historii IPN.

Dziś już wiemy, że wiedza historyczna wpływa na budowanie odpowiedzialności społecznej i obywatelskiej. Kongres Pamięci Narodowej sprawi, że dostarczymy paliwo i argumenty tym ponad 30%, którzy patrzą na historię w sposób refleksyjny, a tych 50% ambiwalentnych przekonają, że historii współczesnej warto poświęcać swój czas i swoje emocje. Bo Instytut Pamięci Narodowej to też Instytut Przyszłości Narodowej

– podsumował prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Kongres Pamięci Narodowej został objęty patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Pan prezydent Andrzej Duda wystosował list do uczestników dzisiejszej uroczystości. List odczytała dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Z uznaniem witam nową i pełną rozmachu inicjatywę IPN, jaką jest Kongres Pamięci Narodowej. Bogaty program tego wydarzenia z pewnością przyciągnie zawodowych badaczy naszych dziejów, ale też miłośników historii reprezentujących wszystkie grupy społeczne i wiekowe. Polacy są wciąż złaknieni wiedzy o naszej historii i procesach, które kształtowały naszą państwowość. Niestety powojenne badania i edukacja w zakresie historii były przez długie lata instrumentalizowane dla celów politycznych i ideologicznych. Dziękuję za wkład, jakim jest budowa świadomego społeczeństwa obywatelskiego, zakorzenionego w tysiącletnim dziedzictwie polskości. Dziękuję za współtworzenie tej wyjątkowej imprezy. Wyrażam nadzieję, że Kongres Pamięci Narodowej przyniesie liczne, dobre owoce

–  napisał prezydent Duda.


Na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej zespół naukowców pod kierownictwem dr. hab. Krzysztofa Malickiego, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, przeprowadził badania nad świadomością historyczną Polaków. To największe tego typu badania w Polsce. Ich celem było poznanie stopnia wiedzy o przeszłości, prezentowanej przez mieszkańców naszej Ojczyzny, oraz sprawdzenie, czy wiedza historyczna wywołuje refleksję i pomaga zrozumieć teraźniejszość. Badania dr. hab. Krzysztofa Malickiego na temat świadomości historycznej Polaków stały się dla nas impulsem do zorganizowania tego niezwykłego wydarzenia.

Po gali otwarcia zaprezentowany został raport „Edukacja dla pamięci”. O wynikach badań na temat świadomości historycznej Polaków rozmawiają uczestnicy pierwszego panelu dyskusyjnego: dr Barbara Fedyszak-Radziejowska (doradca Prezydenta RP), prof. Zdzisław Krasnodębski (Parlament Europejski), prof. Andrzej Szpociński (ISP PAN), dr hab. Krzysztof Malicki, prof. UR (twórca raportu) oraz dr Karol Nawrocki (prezes Instytutu Pamięci Narodowej). Moderatorem dyskusji jest Adam Hlebowicz (dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN).

W programie Kongresu Pamięci Narodowej znajdują się debaty historyczne, gry, wystawy, warsztaty, pokazy filmowe i wiele innych atrakcji. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, wymagana jest jedynie rejestracja. Można zrobić to za pomocą tego LINKU lub na miejscu, gdzie będziemy służyć Państwu pomocą.

Szczegółowy plan wydarzenia na stronie kongrespamiecinarodowej.pl. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, jednak konieczna jest rejestracja.

Wydarzenie objęte patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.


 

POLECANE
Prezes PGW Wody Polskie odwołana. Jest komunikat z ostatniej chwili
Prezes PGW Wody Polskie odwołana. Jest komunikat

W poniedziałek 7 lipca 2025 r. minister Infrastruktury Dariusz Klimczak odwołał Joannę Kopczyńską ze stanowiska Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Giertych powinien być politycznie skończony tylko u nas
Giertych powinien być politycznie skończony

Na pytanie "Jak oceniasz działania Romana Giertycha w sprawie protestów wyborczych i wyjaśnienia nieprawidłowości w wyborach?" aż o 14.9% więcej ankietowanych odpowiedziało, że "negatywnie" niż że "pozytywnie". Oznacza to, że Roman Giertych nie przekonał do swojego pomysłu i akcji ani Donalda Tuska, ani koalicjantów KO, ani - co najważniejsze - zdecydowanej większości wyborców.

Powstańcy Warszawscy apelują do TVP, aby koncert (Nie)zakazane piosenki poprowadził Tomasz Wolny z ostatniej chwili
Powstańcy Warszawscy apelują do TVP, aby koncert "(Nie)zakazane piosenki" poprowadził Tomasz Wolny

Powstańcy Warszawscy apelują do władz Telewizji Polskiej w likwidacji, aby tegoroczny koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" poprowadził Tomasz Wolny. Napisali w tej sprawie pismo i mają nadzieję, że ich głos nie zostanie pominięty.

Burze uderzyły w Podkarpacie. Strażacy mają ręce pełne roboty z ostatniej chwili
Burze uderzyły w Podkarpacie. Strażacy mają ręce pełne roboty

Sześćset interwencji odnotowali do tej pory podkarpaccy strażacy po przejściu frontu burzowego – poinformował w poniedziałek wieczorem dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie Wojciech Czanerle. 26 tys. gospodarstw nie ma prądu.

Fala hejtu wobec córki Karola Nawrockiego. Jest reakcja prokuratury z ostatniej chwili
Fala hejtu wobec córki Karola Nawrockiego. Jest reakcja prokuratury

Mokotowska prokuratura wszczęła sześć postępowań w sprawie znieważania córki prezydenta elekta – poinformował w poniedziałek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba.

PKP Intercity wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
PKP Intercity wydał pilny komunikat

Od 7 lipca 2025 r. zostały czasowo przywrócone kontrole graniczne na granicach Polski z Niemcami i Litwą. PKP Intercity wydał komunikat w tej sprawie.

Śmiertelne ugodzenie nożem w Nowem. 29-letni Kolumbijczyk usłyszał zarzuty z ostatniej chwili
Śmiertelne ugodzenie nożem w Nowem. 29-letni Kolumbijczyk usłyszał zarzuty

29-letni Kolumbijczyk usłyszał zarzut zabójstwa 41-latka w Nowem w woj. kujawsko-pomorskim. Grozi mu dożywotnie więzienie.

Rolnicy wsparli Ruch Obrony Granic. Przybyli na granicę z Niemcami z ostatniej chwili
Rolnicy wsparli Ruch Obrony Granic. Przybyli na granicę z Niemcami

Na granicy polsko-niemieckiej pojawili się rolnicy. Dołączyli do członków Ruchu Obrony Granic, by wyrazić solidarność i wspólnie zwrócić uwagę na problem nielegalnej migracji.

Budapeszt: Uszkodzone lotnisko, loty odwołane. Pilny komunikat z ostatniej chwili
Budapeszt: Uszkodzone lotnisko, loty odwołane. Pilny komunikat

Największe międzynarodowe lotnisko Węgier, port lotniczy im. Ferenca Liszta w Budapeszcie, zostało uszkodzone przez przechodzącą przez kraj burzę, co zmusiło władze portu do wstrzymania wszystkich połączeń – poinformował w poniedziałek portal Index, cytując komunikat zarządu lotniska.

7 lipca – liturgiczne wspomnienie błogosławionej Rodziny Ulmów z ostatniej chwili
7 lipca – liturgiczne wspomnienie błogosławionej Rodziny Ulmów

7 lipca Kościół wspomina błogosławioną Rodzinę Ulmów, zamordowaną przez Niemców w 1944 r. za ukrywanie ośmiorga Żydów.

REKLAMA

Rozpoczął się Kongres Pamięci Narodowej. Karol Nawrocki: To początek dyskusji, jak ma wyglądać narodowa pamięć

„Historia mówi przez pokolenia” – pod tym hasłem na stadionie PGE Narodowy w Warszawie Instytut Pamięci Narodowej zorganizował Kongres Pamięci Narodowej. Od 13 do 15 kwietnia 2023 zapraszamy do spotkania z przeszłością w zupełnie nowym wymiarze. Jaka powinna być polityka historyczna? Jakiej historii i jakiej polityki pamięci potrzebują Polacy? Jaka jest świadomość historyczna Polaków? Podczas Kongresu poznamy odpowiedzi na te i inne niezwykle złożone zagadnienia, dzięki którym będziemy mogli sprostać wyzwaniom XXI wieku. Bo historia łączy pokolenia.
 Rozpoczął się Kongres Pamięci Narodowej. Karol Nawrocki: To początek dyskusji, jak ma wyglądać narodowa pamięć
/ foto. ipn.gov.pl

Otwarcie kongresu odbyło się o godz. 9.30 na scenie głównej na PGE Narodowym. Tuż po nim zaprezentowany został raport „Edukacja dla pamięci”. Badania dr. hab. Krzysztofa Malickiego, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, na temat świadomości historycznej Polaków stały się dla nas impulsem do zorganizowania tego niezwykłego wydarzenia. Transmisja na kanale IPNtv.

Wśród obecnych na gali otwarcia gości znaleźli się: dr Barbara Fedyszak-Radziejowska reprezentująca prezydenta RP Andrzeja Dudę, minister Dariusz Piątkowski – sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, płk Łukasz Baranowski, reprezentujący dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Macieja Klisza, Agnieszka Kamińska – prezes Polskiego Radia. Szczególnie ciepło powitana została płk Stanisława Kociełowicz „Iskierka” – gość honorowy wydarzenia, harcerka Szarych Szeregów i weteranka operacji „Ostra Brama”. Za gościnność podziękowania odebrał Włodzimierz Dola, prezes PGE Narodowego.

Uczestników pierwszego Kongresu Pamięci Narodowej powitał prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

Dla 86% uczniów to internet i gry są głównym źródłem poznawania historii, do tego przyznaje się także ok. 90% nauczycieli. Kongres Pamięci Narodowej jest już nie tylko odpowiedzią na naszą wewnętrzną intuicję o generacyjnych zmianach, ale jest również odpowiedzią na wyjątkowe w swojej skali badania opinii społecznej przeprowadzone przez zespół prof. Krzysztofa Malickiego i specjalistów z Uniwersytetu Rzeszowskiego, socjologów. Kongres Pamięci Narodowej jest więc nie końcem, ale początkiem dyskusji, jak ma wyglądać narodowa pamięć, jaka jest jej struktura, diagnoza w roku 2023. I sama struktura tego wydarzenia, na które Państwa zaprosiliśmy, mówi, jak będzie wyglądała nasza odpowiedź i na intuicje, i na badania społeczne. Otóż z jednej strony mamy panele dyskusyjne, dyskusje akademickie, warsztatowe, naukowe, z udziałem wielu specjalistów i tam rodzą się idee. Z drugiej strony mamy wydarzenia, które starają się tę wiedzę i te dyskusje przełożyć na język zrozumiały dla pokoleń, które dorastają na naszych oczach: Strefę Nowych Technologii, teatry, nową odsłonę Archiwum IPN i wystawy  

– tymi słowami prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki otworzył Kongres Pamięci Narodowej – największe wydarzenie w 24-letniej historii IPN.

Dziś już wiemy, że wiedza historyczna wpływa na budowanie odpowiedzialności społecznej i obywatelskiej. Kongres Pamięci Narodowej sprawi, że dostarczymy paliwo i argumenty tym ponad 30%, którzy patrzą na historię w sposób refleksyjny, a tych 50% ambiwalentnych przekonają, że historii współczesnej warto poświęcać swój czas i swoje emocje. Bo Instytut Pamięci Narodowej to też Instytut Przyszłości Narodowej

– podsumował prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Kongres Pamięci Narodowej został objęty patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Pan prezydent Andrzej Duda wystosował list do uczestników dzisiejszej uroczystości. List odczytała dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Z uznaniem witam nową i pełną rozmachu inicjatywę IPN, jaką jest Kongres Pamięci Narodowej. Bogaty program tego wydarzenia z pewnością przyciągnie zawodowych badaczy naszych dziejów, ale też miłośników historii reprezentujących wszystkie grupy społeczne i wiekowe. Polacy są wciąż złaknieni wiedzy o naszej historii i procesach, które kształtowały naszą państwowość. Niestety powojenne badania i edukacja w zakresie historii były przez długie lata instrumentalizowane dla celów politycznych i ideologicznych. Dziękuję za wkład, jakim jest budowa świadomego społeczeństwa obywatelskiego, zakorzenionego w tysiącletnim dziedzictwie polskości. Dziękuję za współtworzenie tej wyjątkowej imprezy. Wyrażam nadzieję, że Kongres Pamięci Narodowej przyniesie liczne, dobre owoce

–  napisał prezydent Duda.


Na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej zespół naukowców pod kierownictwem dr. hab. Krzysztofa Malickiego, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, przeprowadził badania nad świadomością historyczną Polaków. To największe tego typu badania w Polsce. Ich celem było poznanie stopnia wiedzy o przeszłości, prezentowanej przez mieszkańców naszej Ojczyzny, oraz sprawdzenie, czy wiedza historyczna wywołuje refleksję i pomaga zrozumieć teraźniejszość. Badania dr. hab. Krzysztofa Malickiego na temat świadomości historycznej Polaków stały się dla nas impulsem do zorganizowania tego niezwykłego wydarzenia.

Po gali otwarcia zaprezentowany został raport „Edukacja dla pamięci”. O wynikach badań na temat świadomości historycznej Polaków rozmawiają uczestnicy pierwszego panelu dyskusyjnego: dr Barbara Fedyszak-Radziejowska (doradca Prezydenta RP), prof. Zdzisław Krasnodębski (Parlament Europejski), prof. Andrzej Szpociński (ISP PAN), dr hab. Krzysztof Malicki, prof. UR (twórca raportu) oraz dr Karol Nawrocki (prezes Instytutu Pamięci Narodowej). Moderatorem dyskusji jest Adam Hlebowicz (dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN).

W programie Kongresu Pamięci Narodowej znajdują się debaty historyczne, gry, wystawy, warsztaty, pokazy filmowe i wiele innych atrakcji. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, wymagana jest jedynie rejestracja. Można zrobić to za pomocą tego LINKU lub na miejscu, gdzie będziemy służyć Państwu pomocą.

Szczegółowy plan wydarzenia na stronie kongrespamiecinarodowej.pl. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, jednak konieczna jest rejestracja.

Wydarzenie objęte patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe