Rozpoczął się Kongres Pamięci Narodowej. Karol Nawrocki: To początek dyskusji, jak ma wyglądać narodowa pamięć

„Historia mówi przez pokolenia” – pod tym hasłem na stadionie PGE Narodowy w Warszawie Instytut Pamięci Narodowej zorganizował Kongres Pamięci Narodowej. Od 13 do 15 kwietnia 2023 zapraszamy do spotkania z przeszłością w zupełnie nowym wymiarze. Jaka powinna być polityka historyczna? Jakiej historii i jakiej polityki pamięci potrzebują Polacy? Jaka jest świadomość historyczna Polaków? Podczas Kongresu poznamy odpowiedzi na te i inne niezwykle złożone zagadnienia, dzięki którym będziemy mogli sprostać wyzwaniom XXI wieku. Bo historia łączy pokolenia.
 Rozpoczął się Kongres Pamięci Narodowej. Karol Nawrocki: To początek dyskusji, jak ma wyglądać narodowa pamięć
/ foto. ipn.gov.pl

Otwarcie kongresu odbyło się o godz. 9.30 na scenie głównej na PGE Narodowym. Tuż po nim zaprezentowany został raport „Edukacja dla pamięci”. Badania dr. hab. Krzysztofa Malickiego, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, na temat świadomości historycznej Polaków stały się dla nas impulsem do zorganizowania tego niezwykłego wydarzenia. Transmisja na kanale IPNtv.

Wśród obecnych na gali otwarcia gości znaleźli się: dr Barbara Fedyszak-Radziejowska reprezentująca prezydenta RP Andrzeja Dudę, minister Dariusz Piątkowski – sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, płk Łukasz Baranowski, reprezentujący dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Macieja Klisza, Agnieszka Kamińska – prezes Polskiego Radia. Szczególnie ciepło powitana została płk Stanisława Kociełowicz „Iskierka” – gość honorowy wydarzenia, harcerka Szarych Szeregów i weteranka operacji „Ostra Brama”. Za gościnność podziękowania odebrał Włodzimierz Dola, prezes PGE Narodowego.

Uczestników pierwszego Kongresu Pamięci Narodowej powitał prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

Dla 86% uczniów to internet i gry są głównym źródłem poznawania historii, do tego przyznaje się także ok. 90% nauczycieli. Kongres Pamięci Narodowej jest już nie tylko odpowiedzią na naszą wewnętrzną intuicję o generacyjnych zmianach, ale jest również odpowiedzią na wyjątkowe w swojej skali badania opinii społecznej przeprowadzone przez zespół prof. Krzysztofa Malickiego i specjalistów z Uniwersytetu Rzeszowskiego, socjologów. Kongres Pamięci Narodowej jest więc nie końcem, ale początkiem dyskusji, jak ma wyglądać narodowa pamięć, jaka jest jej struktura, diagnoza w roku 2023. I sama struktura tego wydarzenia, na które Państwa zaprosiliśmy, mówi, jak będzie wyglądała nasza odpowiedź i na intuicje, i na badania społeczne. Otóż z jednej strony mamy panele dyskusyjne, dyskusje akademickie, warsztatowe, naukowe, z udziałem wielu specjalistów i tam rodzą się idee. Z drugiej strony mamy wydarzenia, które starają się tę wiedzę i te dyskusje przełożyć na język zrozumiały dla pokoleń, które dorastają na naszych oczach: Strefę Nowych Technologii, teatry, nową odsłonę Archiwum IPN i wystawy  

– tymi słowami prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki otworzył Kongres Pamięci Narodowej – największe wydarzenie w 24-letniej historii IPN.

Dziś już wiemy, że wiedza historyczna wpływa na budowanie odpowiedzialności społecznej i obywatelskiej. Kongres Pamięci Narodowej sprawi, że dostarczymy paliwo i argumenty tym ponad 30%, którzy patrzą na historię w sposób refleksyjny, a tych 50% ambiwalentnych przekonają, że historii współczesnej warto poświęcać swój czas i swoje emocje. Bo Instytut Pamięci Narodowej to też Instytut Przyszłości Narodowej

– podsumował prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Kongres Pamięci Narodowej został objęty patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Pan prezydent Andrzej Duda wystosował list do uczestników dzisiejszej uroczystości. List odczytała dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Z uznaniem witam nową i pełną rozmachu inicjatywę IPN, jaką jest Kongres Pamięci Narodowej. Bogaty program tego wydarzenia z pewnością przyciągnie zawodowych badaczy naszych dziejów, ale też miłośników historii reprezentujących wszystkie grupy społeczne i wiekowe. Polacy są wciąż złaknieni wiedzy o naszej historii i procesach, które kształtowały naszą państwowość. Niestety powojenne badania i edukacja w zakresie historii były przez długie lata instrumentalizowane dla celów politycznych i ideologicznych. Dziękuję za wkład, jakim jest budowa świadomego społeczeństwa obywatelskiego, zakorzenionego w tysiącletnim dziedzictwie polskości. Dziękuję za współtworzenie tej wyjątkowej imprezy. Wyrażam nadzieję, że Kongres Pamięci Narodowej przyniesie liczne, dobre owoce

–  napisał prezydent Duda.


Na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej zespół naukowców pod kierownictwem dr. hab. Krzysztofa Malickiego, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, przeprowadził badania nad świadomością historyczną Polaków. To największe tego typu badania w Polsce. Ich celem było poznanie stopnia wiedzy o przeszłości, prezentowanej przez mieszkańców naszej Ojczyzny, oraz sprawdzenie, czy wiedza historyczna wywołuje refleksję i pomaga zrozumieć teraźniejszość. Badania dr. hab. Krzysztofa Malickiego na temat świadomości historycznej Polaków stały się dla nas impulsem do zorganizowania tego niezwykłego wydarzenia.

Po gali otwarcia zaprezentowany został raport „Edukacja dla pamięci”. O wynikach badań na temat świadomości historycznej Polaków rozmawiają uczestnicy pierwszego panelu dyskusyjnego: dr Barbara Fedyszak-Radziejowska (doradca Prezydenta RP), prof. Zdzisław Krasnodębski (Parlament Europejski), prof. Andrzej Szpociński (ISP PAN), dr hab. Krzysztof Malicki, prof. UR (twórca raportu) oraz dr Karol Nawrocki (prezes Instytutu Pamięci Narodowej). Moderatorem dyskusji jest Adam Hlebowicz (dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN).

W programie Kongresu Pamięci Narodowej znajdują się debaty historyczne, gry, wystawy, warsztaty, pokazy filmowe i wiele innych atrakcji. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, wymagana jest jedynie rejestracja. Można zrobić to za pomocą tego LINKU lub na miejscu, gdzie będziemy służyć Państwu pomocą.

Szczegółowy plan wydarzenia na stronie kongrespamiecinarodowej.pl. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, jednak konieczna jest rejestracja.

Wydarzenie objęte patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.


 

POLECANE
Mieszkańcy Starbase podjęli decyzję ws. utworzenia miasta. Elon Musk ma powody do radości Wiadomości
Mieszkańcy Starbase podjęli decyzję ws. utworzenia miasta. Elon Musk ma powody do radości

Mieszkańcy Starbase zdecydowali w referendum o przyznaniu dotychczasowej bazie kosmicznej firmy SpaceX statusu miasta. Elon Musk wysunął propozycję utworzenia miasta już w 2021 r.

Silne trzęsienie ziemi w USA. Seria wstrząsów trwa Wiadomości
Silne trzęsienie ziemi w USA. Seria wstrząsów trwa

W sobotnią noc w rejonie Teksasu i Nowego Meksyku doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 5,3. Na szczęście region ten jest słabo zaludniony. Nie odnotowano więc większych zniszczeń.

Najważniejsze, to nie drażnić Niemców tylko u nas
Najważniejsze, to nie drażnić Niemców

Trwa realna walka o Polskę, jej kształt, przyszłość i generalnie istnienie. Starcie miedzy prawda, a oczywistym i bijącym w oczy kłamstwem, bezczelnością w wielu przypadkach tak oczywista, że aż zapierająca dech w piersiach. Jednym z elementów tego starcia jest zmiana znaczenia słów, jest też i ściśle związana z powyższym konfrontacja w sferze historii przeplatającej się z nasza rzeczywistością.

Tadeusz Płużański: Nie-polscy marszałkowie Polski tylko u nas
Tadeusz Płużański: Nie-polscy marszałkowie Polski

3 maja 1945 r. dekretem Krajowej Rady Narodowej Michał Rola-Żymierski został mianowany marszałkiem Polski.A ponieważ komunistyczna KRN była tworem całkowicie marionetkowym wobec Moskwy, śmiało można powiedzieć, że renegata Żymierskiego marszałkiem Polski uczynił Józef Stalin. Co ma wspólnego z dwoma przedwojennymi marszałkami Polski: Józefem Piłsudskim i Edwardem Śmigłym-Rydzem. Nic.

Polski wynalazca zaprezentował latający ścigacz jak z Gwiezdnych Wojen gorące
Polski wynalazca zaprezentował latający ścigacz jak z Gwiezdnych Wojen

Tak spełnia się marzenia! Przed kilkoma dniami swoją światową premierę miał nowy latający rower, tworzony przez Tomasza Patana.

Kipi gniewem. Eksperci punktują księcia Harry'ego Wiadomości
"Kipi gniewem". Eksperci punktują księcia Harry'ego

Książę Harry znalazł się w ogniu krytyki. Po tym, jak przegrał sprawę w londyńskim Sądzie Apelacyjnym dotyczącą policyjnej ochrony, udzielił emocjonalnego wywiadu BBC. Wypowiedzi Harry’ego nie spotkały się jednak z przychylnością ekspertów.

Niepokojący bilans majówki na polskich drogach. Policja wydała komunikat Wiadomości
Niepokojący bilans majówki na polskich drogach. Policja wydała komunikat

Policja poinformowała o fatalnym bilansie majówki na polskich drogach. Zatrzymano prawie tysiąc nietrzeźwych kierowców.

Marco Rubio o przyszłości Polski i USA: „Nigdy nie jawiła się jaśniej” z ostatniej chwili
Marco Rubio o przyszłości Polski i USA: „Nigdy nie jawiła się jaśniej”

Nasza wspólna przyszłość nigdy nie jawiła się jaśniej - powiedział w sobotę sekretarz stanu USA Marco Rubio w oświadczeniu wydanym z okazji polskiego Święta Trzeciego Maja. Podkreślił, że Polska "radykalnie wzmocniła wspólne bezpieczeństwo" obu krajów.

Silny ból. Prezydent Serbii przerwał wizytę w USA pilne
"Silny ból". Prezydent Serbii przerwał wizytę w USA

Aleksandar Vuczić, prezydent Serbii, został w sobotę przyjęty do Wojskowej Akademii Medycznej w Belgradzie - poinformowało jego biuro. Stało się to krótko po jego powrocie ze Stanów Zjednoczonych, gdzie z powodów zdrowotnych przedwcześnie zakończył swoją wizytę.

GKS Katowice w żałobie. Nie żyje legenda klubu z ostatniej chwili
GKS Katowice w żałobie. Nie żyje legenda klubu

GKS Katowice poinformował o śmierci Sylwestra Wilczka, jednej z największych postaci w historii śląskiego hokeja. Były reprezentant Polski i trener zmarł w wieku 88 lat.

REKLAMA

Rozpoczął się Kongres Pamięci Narodowej. Karol Nawrocki: To początek dyskusji, jak ma wyglądać narodowa pamięć

„Historia mówi przez pokolenia” – pod tym hasłem na stadionie PGE Narodowy w Warszawie Instytut Pamięci Narodowej zorganizował Kongres Pamięci Narodowej. Od 13 do 15 kwietnia 2023 zapraszamy do spotkania z przeszłością w zupełnie nowym wymiarze. Jaka powinna być polityka historyczna? Jakiej historii i jakiej polityki pamięci potrzebują Polacy? Jaka jest świadomość historyczna Polaków? Podczas Kongresu poznamy odpowiedzi na te i inne niezwykle złożone zagadnienia, dzięki którym będziemy mogli sprostać wyzwaniom XXI wieku. Bo historia łączy pokolenia.
 Rozpoczął się Kongres Pamięci Narodowej. Karol Nawrocki: To początek dyskusji, jak ma wyglądać narodowa pamięć
/ foto. ipn.gov.pl

Otwarcie kongresu odbyło się o godz. 9.30 na scenie głównej na PGE Narodowym. Tuż po nim zaprezentowany został raport „Edukacja dla pamięci”. Badania dr. hab. Krzysztofa Malickiego, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, na temat świadomości historycznej Polaków stały się dla nas impulsem do zorganizowania tego niezwykłego wydarzenia. Transmisja na kanale IPNtv.

Wśród obecnych na gali otwarcia gości znaleźli się: dr Barbara Fedyszak-Radziejowska reprezentująca prezydenta RP Andrzeja Dudę, minister Dariusz Piątkowski – sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, płk Łukasz Baranowski, reprezentujący dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Macieja Klisza, Agnieszka Kamińska – prezes Polskiego Radia. Szczególnie ciepło powitana została płk Stanisława Kociełowicz „Iskierka” – gość honorowy wydarzenia, harcerka Szarych Szeregów i weteranka operacji „Ostra Brama”. Za gościnność podziękowania odebrał Włodzimierz Dola, prezes PGE Narodowego.

Uczestników pierwszego Kongresu Pamięci Narodowej powitał prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

Dla 86% uczniów to internet i gry są głównym źródłem poznawania historii, do tego przyznaje się także ok. 90% nauczycieli. Kongres Pamięci Narodowej jest już nie tylko odpowiedzią na naszą wewnętrzną intuicję o generacyjnych zmianach, ale jest również odpowiedzią na wyjątkowe w swojej skali badania opinii społecznej przeprowadzone przez zespół prof. Krzysztofa Malickiego i specjalistów z Uniwersytetu Rzeszowskiego, socjologów. Kongres Pamięci Narodowej jest więc nie końcem, ale początkiem dyskusji, jak ma wyglądać narodowa pamięć, jaka jest jej struktura, diagnoza w roku 2023. I sama struktura tego wydarzenia, na które Państwa zaprosiliśmy, mówi, jak będzie wyglądała nasza odpowiedź i na intuicje, i na badania społeczne. Otóż z jednej strony mamy panele dyskusyjne, dyskusje akademickie, warsztatowe, naukowe, z udziałem wielu specjalistów i tam rodzą się idee. Z drugiej strony mamy wydarzenia, które starają się tę wiedzę i te dyskusje przełożyć na język zrozumiały dla pokoleń, które dorastają na naszych oczach: Strefę Nowych Technologii, teatry, nową odsłonę Archiwum IPN i wystawy  

– tymi słowami prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki otworzył Kongres Pamięci Narodowej – największe wydarzenie w 24-letniej historii IPN.

Dziś już wiemy, że wiedza historyczna wpływa na budowanie odpowiedzialności społecznej i obywatelskiej. Kongres Pamięci Narodowej sprawi, że dostarczymy paliwo i argumenty tym ponad 30%, którzy patrzą na historię w sposób refleksyjny, a tych 50% ambiwalentnych przekonają, że historii współczesnej warto poświęcać swój czas i swoje emocje. Bo Instytut Pamięci Narodowej to też Instytut Przyszłości Narodowej

– podsumował prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Kongres Pamięci Narodowej został objęty patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Pan prezydent Andrzej Duda wystosował list do uczestników dzisiejszej uroczystości. List odczytała dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Z uznaniem witam nową i pełną rozmachu inicjatywę IPN, jaką jest Kongres Pamięci Narodowej. Bogaty program tego wydarzenia z pewnością przyciągnie zawodowych badaczy naszych dziejów, ale też miłośników historii reprezentujących wszystkie grupy społeczne i wiekowe. Polacy są wciąż złaknieni wiedzy o naszej historii i procesach, które kształtowały naszą państwowość. Niestety powojenne badania i edukacja w zakresie historii były przez długie lata instrumentalizowane dla celów politycznych i ideologicznych. Dziękuję za wkład, jakim jest budowa świadomego społeczeństwa obywatelskiego, zakorzenionego w tysiącletnim dziedzictwie polskości. Dziękuję za współtworzenie tej wyjątkowej imprezy. Wyrażam nadzieję, że Kongres Pamięci Narodowej przyniesie liczne, dobre owoce

–  napisał prezydent Duda.


Na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej zespół naukowców pod kierownictwem dr. hab. Krzysztofa Malickiego, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, przeprowadził badania nad świadomością historyczną Polaków. To największe tego typu badania w Polsce. Ich celem było poznanie stopnia wiedzy o przeszłości, prezentowanej przez mieszkańców naszej Ojczyzny, oraz sprawdzenie, czy wiedza historyczna wywołuje refleksję i pomaga zrozumieć teraźniejszość. Badania dr. hab. Krzysztofa Malickiego na temat świadomości historycznej Polaków stały się dla nas impulsem do zorganizowania tego niezwykłego wydarzenia.

Po gali otwarcia zaprezentowany został raport „Edukacja dla pamięci”. O wynikach badań na temat świadomości historycznej Polaków rozmawiają uczestnicy pierwszego panelu dyskusyjnego: dr Barbara Fedyszak-Radziejowska (doradca Prezydenta RP), prof. Zdzisław Krasnodębski (Parlament Europejski), prof. Andrzej Szpociński (ISP PAN), dr hab. Krzysztof Malicki, prof. UR (twórca raportu) oraz dr Karol Nawrocki (prezes Instytutu Pamięci Narodowej). Moderatorem dyskusji jest Adam Hlebowicz (dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN).

W programie Kongresu Pamięci Narodowej znajdują się debaty historyczne, gry, wystawy, warsztaty, pokazy filmowe i wiele innych atrakcji. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, wymagana jest jedynie rejestracja. Można zrobić to za pomocą tego LINKU lub na miejscu, gdzie będziemy służyć Państwu pomocą.

Szczegółowy plan wydarzenia na stronie kongrespamiecinarodowej.pl. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, jednak konieczna jest rejestracja.

Wydarzenie objęte patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe