Rozpoczął się Kongres Pamięci Narodowej. Karol Nawrocki: To początek dyskusji, jak ma wyglądać narodowa pamięć

„Historia mówi przez pokolenia” – pod tym hasłem na stadionie PGE Narodowy w Warszawie Instytut Pamięci Narodowej zorganizował Kongres Pamięci Narodowej. Od 13 do 15 kwietnia 2023 zapraszamy do spotkania z przeszłością w zupełnie nowym wymiarze. Jaka powinna być polityka historyczna? Jakiej historii i jakiej polityki pamięci potrzebują Polacy? Jaka jest świadomość historyczna Polaków? Podczas Kongresu poznamy odpowiedzi na te i inne niezwykle złożone zagadnienia, dzięki którym będziemy mogli sprostać wyzwaniom XXI wieku. Bo historia łączy pokolenia.
 Rozpoczął się Kongres Pamięci Narodowej. Karol Nawrocki: To początek dyskusji, jak ma wyglądać narodowa pamięć
/ foto. ipn.gov.pl

Otwarcie kongresu odbyło się o godz. 9.30 na scenie głównej na PGE Narodowym. Tuż po nim zaprezentowany został raport „Edukacja dla pamięci”. Badania dr. hab. Krzysztofa Malickiego, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, na temat świadomości historycznej Polaków stały się dla nas impulsem do zorganizowania tego niezwykłego wydarzenia. Transmisja na kanale IPNtv.

Wśród obecnych na gali otwarcia gości znaleźli się: dr Barbara Fedyszak-Radziejowska reprezentująca prezydenta RP Andrzeja Dudę, minister Dariusz Piątkowski – sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, płk Łukasz Baranowski, reprezentujący dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Macieja Klisza, Agnieszka Kamińska – prezes Polskiego Radia. Szczególnie ciepło powitana została płk Stanisława Kociełowicz „Iskierka” – gość honorowy wydarzenia, harcerka Szarych Szeregów i weteranka operacji „Ostra Brama”. Za gościnność podziękowania odebrał Włodzimierz Dola, prezes PGE Narodowego.

Uczestników pierwszego Kongresu Pamięci Narodowej powitał prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

Dla 86% uczniów to internet i gry są głównym źródłem poznawania historii, do tego przyznaje się także ok. 90% nauczycieli. Kongres Pamięci Narodowej jest już nie tylko odpowiedzią na naszą wewnętrzną intuicję o generacyjnych zmianach, ale jest również odpowiedzią na wyjątkowe w swojej skali badania opinii społecznej przeprowadzone przez zespół prof. Krzysztofa Malickiego i specjalistów z Uniwersytetu Rzeszowskiego, socjologów. Kongres Pamięci Narodowej jest więc nie końcem, ale początkiem dyskusji, jak ma wyglądać narodowa pamięć, jaka jest jej struktura, diagnoza w roku 2023. I sama struktura tego wydarzenia, na które Państwa zaprosiliśmy, mówi, jak będzie wyglądała nasza odpowiedź i na intuicje, i na badania społeczne. Otóż z jednej strony mamy panele dyskusyjne, dyskusje akademickie, warsztatowe, naukowe, z udziałem wielu specjalistów i tam rodzą się idee. Z drugiej strony mamy wydarzenia, które starają się tę wiedzę i te dyskusje przełożyć na język zrozumiały dla pokoleń, które dorastają na naszych oczach: Strefę Nowych Technologii, teatry, nową odsłonę Archiwum IPN i wystawy  

– tymi słowami prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki otworzył Kongres Pamięci Narodowej – największe wydarzenie w 24-letniej historii IPN.

Dziś już wiemy, że wiedza historyczna wpływa na budowanie odpowiedzialności społecznej i obywatelskiej. Kongres Pamięci Narodowej sprawi, że dostarczymy paliwo i argumenty tym ponad 30%, którzy patrzą na historię w sposób refleksyjny, a tych 50% ambiwalentnych przekonają, że historii współczesnej warto poświęcać swój czas i swoje emocje. Bo Instytut Pamięci Narodowej to też Instytut Przyszłości Narodowej

– podsumował prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Kongres Pamięci Narodowej został objęty patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Pan prezydent Andrzej Duda wystosował list do uczestników dzisiejszej uroczystości. List odczytała dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Z uznaniem witam nową i pełną rozmachu inicjatywę IPN, jaką jest Kongres Pamięci Narodowej. Bogaty program tego wydarzenia z pewnością przyciągnie zawodowych badaczy naszych dziejów, ale też miłośników historii reprezentujących wszystkie grupy społeczne i wiekowe. Polacy są wciąż złaknieni wiedzy o naszej historii i procesach, które kształtowały naszą państwowość. Niestety powojenne badania i edukacja w zakresie historii były przez długie lata instrumentalizowane dla celów politycznych i ideologicznych. Dziękuję za wkład, jakim jest budowa świadomego społeczeństwa obywatelskiego, zakorzenionego w tysiącletnim dziedzictwie polskości. Dziękuję za współtworzenie tej wyjątkowej imprezy. Wyrażam nadzieję, że Kongres Pamięci Narodowej przyniesie liczne, dobre owoce

–  napisał prezydent Duda.


Na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej zespół naukowców pod kierownictwem dr. hab. Krzysztofa Malickiego, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, przeprowadził badania nad świadomością historyczną Polaków. To największe tego typu badania w Polsce. Ich celem było poznanie stopnia wiedzy o przeszłości, prezentowanej przez mieszkańców naszej Ojczyzny, oraz sprawdzenie, czy wiedza historyczna wywołuje refleksję i pomaga zrozumieć teraźniejszość. Badania dr. hab. Krzysztofa Malickiego na temat świadomości historycznej Polaków stały się dla nas impulsem do zorganizowania tego niezwykłego wydarzenia.

Po gali otwarcia zaprezentowany został raport „Edukacja dla pamięci”. O wynikach badań na temat świadomości historycznej Polaków rozmawiają uczestnicy pierwszego panelu dyskusyjnego: dr Barbara Fedyszak-Radziejowska (doradca Prezydenta RP), prof. Zdzisław Krasnodębski (Parlament Europejski), prof. Andrzej Szpociński (ISP PAN), dr hab. Krzysztof Malicki, prof. UR (twórca raportu) oraz dr Karol Nawrocki (prezes Instytutu Pamięci Narodowej). Moderatorem dyskusji jest Adam Hlebowicz (dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN).

W programie Kongresu Pamięci Narodowej znajdują się debaty historyczne, gry, wystawy, warsztaty, pokazy filmowe i wiele innych atrakcji. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, wymagana jest jedynie rejestracja. Można zrobić to za pomocą tego LINKU lub na miejscu, gdzie będziemy służyć Państwu pomocą.

Szczegółowy plan wydarzenia na stronie kongrespamiecinarodowej.pl. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, jednak konieczna jest rejestracja.

Wydarzenie objęte patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.


 

POLECANE
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada z ostatniej chwili
Od północy kontrole na granicach. Szef MSWiA zapowiada

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował w niedzielę, że z meldunków otrzymanych m.in. od wojewodów i służb wynika, że jesteśmy w pełni gotowi do wprowadzenia od północy tymczasowych kontroli na granicach z Niemcami oraz Litwą.

Niemcy: odparliśmy atak polskiego drona z ostatniej chwili
Niemcy: "odparliśmy atak polskiego drona"

Niemiecka policja federalna przekazała, że powstrzymała drona nadlatującego z Polski. Policja rozważa postępowanie karne i administracyjne wobec operatora drona.

Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje z ostatniej chwili
Płoną hale magazynowe w Kędzierzynie-Koźlu. Nowe informacje

W Kędzierzynie-Koźlu pali się hurtownia ze sprzętem elektrycznym. Na miejscu pracuje już ponad stu strażaków. Dwóch ratowników jest poszkodowanych. Ogłoszono alert RCB z apelem, by w promieniu kilometra od pożaru zamykać okna.

Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami z ostatniej chwili
Prowokator wyprowadzony podczas konferencji Jarosława Kaczyńskiego na granicy z Niemcami

Podczas konferencji szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego w Rosówku na granicy polsko-niemieckiej doszło do incydentu – policja wyprowadziła jednego z prowokatorów.

Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski z ostatniej chwili
Prezes PZPN: Wiem, kto zostanie nowym selekcjonerem reprezentacji Polski

Prezes PZPN Cezary Kulesza wybrał już selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski – informują media. Jak przekazało Radio Zet, trwa ustalanie warunków i wkrótce ma zostać wydany komunikat w sprawie następcy Michała Probierza. Dokładna data nie jest znana.

Komunikat dla mieszkańców Poznania z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Poznania

Od 7 lipca kolejne zwężenia i objazdy na S11 pod Poznaniem – sprawdź, gdzie zwolnić i jak ominąć remont.

Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu Wiadomości
Kłęby dymu nad miastem. Płonie hala w Kędzierzynie-Koźlu

W niedzielę, 6 lipca, w Kędzierzynie-Koźlu wybuchły dwa pożary. Strażacy najpierw gasili las, potem halę z rowerami i hulajnogami.

IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
IMGW wydał nowy komunikat. Oto co nas czeka

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Europa Wschodnia, Południowa oraz zachodnie krańce będą pod wpływem wyżów, a pozostała część kontynentu - pod wpływem niżów znad Skandynawii oraz północnych Włoch z pofalowanym frontem atmosferycznym.

Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska? z ostatniej chwili
Tak miał wyglądać przepis, który miał zdejmować odpowiedzialność z przestępców w rządzie Tuska?

Grupa „bodnarowców” ma już gotową ustawę bezkarnościową! Miałaby ona zapewnić bezkarność środowisku związanym z obecną władzą w związku z ich bezprawnymi działaniami po 15 października 2023 roku – przekazał dziennikarz Michał Karnowski na antenie Telewizji wPolsce24.

Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka Wiadomości
Tragedia nad jeziorem Długie. Nie żyje 12-letnia dziewczynka

Do dramatycznego zdarzenia doszło w sobotni wieczór, 5 lipca, nad jeziorem Długie w Rzepinie. Służby otrzymały zgłoszenie o zaginięciu 12-letniej dziewczynki po godzinie 18. Na miejsce natychmiast skierowano duże siły ratownicze – w tym strażaków, ratowników medycznych i policję.

REKLAMA

Rozpoczął się Kongres Pamięci Narodowej. Karol Nawrocki: To początek dyskusji, jak ma wyglądać narodowa pamięć

„Historia mówi przez pokolenia” – pod tym hasłem na stadionie PGE Narodowy w Warszawie Instytut Pamięci Narodowej zorganizował Kongres Pamięci Narodowej. Od 13 do 15 kwietnia 2023 zapraszamy do spotkania z przeszłością w zupełnie nowym wymiarze. Jaka powinna być polityka historyczna? Jakiej historii i jakiej polityki pamięci potrzebują Polacy? Jaka jest świadomość historyczna Polaków? Podczas Kongresu poznamy odpowiedzi na te i inne niezwykle złożone zagadnienia, dzięki którym będziemy mogli sprostać wyzwaniom XXI wieku. Bo historia łączy pokolenia.
 Rozpoczął się Kongres Pamięci Narodowej. Karol Nawrocki: To początek dyskusji, jak ma wyglądać narodowa pamięć
/ foto. ipn.gov.pl

Otwarcie kongresu odbyło się o godz. 9.30 na scenie głównej na PGE Narodowym. Tuż po nim zaprezentowany został raport „Edukacja dla pamięci”. Badania dr. hab. Krzysztofa Malickiego, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, na temat świadomości historycznej Polaków stały się dla nas impulsem do zorganizowania tego niezwykłego wydarzenia. Transmisja na kanale IPNtv.

Wśród obecnych na gali otwarcia gości znaleźli się: dr Barbara Fedyszak-Radziejowska reprezentująca prezydenta RP Andrzeja Dudę, minister Dariusz Piątkowski – sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, płk Łukasz Baranowski, reprezentujący dowódcę Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Macieja Klisza, Agnieszka Kamińska – prezes Polskiego Radia. Szczególnie ciepło powitana została płk Stanisława Kociełowicz „Iskierka” – gość honorowy wydarzenia, harcerka Szarych Szeregów i weteranka operacji „Ostra Brama”. Za gościnność podziękowania odebrał Włodzimierz Dola, prezes PGE Narodowego.

Uczestników pierwszego Kongresu Pamięci Narodowej powitał prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

Dla 86% uczniów to internet i gry są głównym źródłem poznawania historii, do tego przyznaje się także ok. 90% nauczycieli. Kongres Pamięci Narodowej jest już nie tylko odpowiedzią na naszą wewnętrzną intuicję o generacyjnych zmianach, ale jest również odpowiedzią na wyjątkowe w swojej skali badania opinii społecznej przeprowadzone przez zespół prof. Krzysztofa Malickiego i specjalistów z Uniwersytetu Rzeszowskiego, socjologów. Kongres Pamięci Narodowej jest więc nie końcem, ale początkiem dyskusji, jak ma wyglądać narodowa pamięć, jaka jest jej struktura, diagnoza w roku 2023. I sama struktura tego wydarzenia, na które Państwa zaprosiliśmy, mówi, jak będzie wyglądała nasza odpowiedź i na intuicje, i na badania społeczne. Otóż z jednej strony mamy panele dyskusyjne, dyskusje akademickie, warsztatowe, naukowe, z udziałem wielu specjalistów i tam rodzą się idee. Z drugiej strony mamy wydarzenia, które starają się tę wiedzę i te dyskusje przełożyć na język zrozumiały dla pokoleń, które dorastają na naszych oczach: Strefę Nowych Technologii, teatry, nową odsłonę Archiwum IPN i wystawy  

– tymi słowami prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki otworzył Kongres Pamięci Narodowej – największe wydarzenie w 24-letniej historii IPN.

Dziś już wiemy, że wiedza historyczna wpływa na budowanie odpowiedzialności społecznej i obywatelskiej. Kongres Pamięci Narodowej sprawi, że dostarczymy paliwo i argumenty tym ponad 30%, którzy patrzą na historię w sposób refleksyjny, a tych 50% ambiwalentnych przekonają, że historii współczesnej warto poświęcać swój czas i swoje emocje. Bo Instytut Pamięci Narodowej to też Instytut Przyszłości Narodowej

– podsumował prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Kongres Pamięci Narodowej został objęty patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Pan prezydent Andrzej Duda wystosował list do uczestników dzisiejszej uroczystości. List odczytała dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Z uznaniem witam nową i pełną rozmachu inicjatywę IPN, jaką jest Kongres Pamięci Narodowej. Bogaty program tego wydarzenia z pewnością przyciągnie zawodowych badaczy naszych dziejów, ale też miłośników historii reprezentujących wszystkie grupy społeczne i wiekowe. Polacy są wciąż złaknieni wiedzy o naszej historii i procesach, które kształtowały naszą państwowość. Niestety powojenne badania i edukacja w zakresie historii były przez długie lata instrumentalizowane dla celów politycznych i ideologicznych. Dziękuję za wkład, jakim jest budowa świadomego społeczeństwa obywatelskiego, zakorzenionego w tysiącletnim dziedzictwie polskości. Dziękuję za współtworzenie tej wyjątkowej imprezy. Wyrażam nadzieję, że Kongres Pamięci Narodowej przyniesie liczne, dobre owoce

–  napisał prezydent Duda.


Na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej zespół naukowców pod kierownictwem dr. hab. Krzysztofa Malickiego, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego, przeprowadził badania nad świadomością historyczną Polaków. To największe tego typu badania w Polsce. Ich celem było poznanie stopnia wiedzy o przeszłości, prezentowanej przez mieszkańców naszej Ojczyzny, oraz sprawdzenie, czy wiedza historyczna wywołuje refleksję i pomaga zrozumieć teraźniejszość. Badania dr. hab. Krzysztofa Malickiego na temat świadomości historycznej Polaków stały się dla nas impulsem do zorganizowania tego niezwykłego wydarzenia.

Po gali otwarcia zaprezentowany został raport „Edukacja dla pamięci”. O wynikach badań na temat świadomości historycznej Polaków rozmawiają uczestnicy pierwszego panelu dyskusyjnego: dr Barbara Fedyszak-Radziejowska (doradca Prezydenta RP), prof. Zdzisław Krasnodębski (Parlament Europejski), prof. Andrzej Szpociński (ISP PAN), dr hab. Krzysztof Malicki, prof. UR (twórca raportu) oraz dr Karol Nawrocki (prezes Instytutu Pamięci Narodowej). Moderatorem dyskusji jest Adam Hlebowicz (dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN).

W programie Kongresu Pamięci Narodowej znajdują się debaty historyczne, gry, wystawy, warsztaty, pokazy filmowe i wiele innych atrakcji. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, wymagana jest jedynie rejestracja. Można zrobić to za pomocą tego LINKU lub na miejscu, gdzie będziemy służyć Państwu pomocą.

Szczegółowy plan wydarzenia na stronie kongrespamiecinarodowej.pl. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, jednak konieczna jest rejestracja.

Wydarzenie objęte patronatem honorowym prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe