Szefowa MSZ Niemiec w Chinach: Europa nie może przymykać oczu na napięcia między Chinami a Tajwanem

Europa nie może przymykać oczu na napięcia między Chinami a Tajwanem, ponieważ eskalacja militarna w tym regionie byłaby „najczarniejszym scenariuszem” dla światowej gospodarki - powiedziała w czwartek niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock w trakcie wizyty w Chinach.
Annalena Baerbock Szefowa MSZ Niemiec w Chinach: Europa nie może przymykać oczu na napięcia między Chinami a Tajwanem
Annalena Baerbock / Wikipedia - Michael Brandtner / CC BY-SA 4.0

Jak podkreśla Reuters, w oświadczeniu tym Baerbock była zgodna z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen, która zajęła ostrzejsze stanowisko niż wygłoszone ostatnio przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona podczas wspólnej wizyty w Pekinie.

„Europa nie może popaść w niezdrową zależność od Chin”

Baerbock stwierdziła także, że Europa musi utrzymać bliskie stosunki gospodarcze z Chinami, będącymi jednym z największych partnerów handlowych, ale też wyciągnąć wnioski z wojny Rosji na Ukrainie.

Europa nie może popaść w „niezdrową” zależność od Chin. „Nie oznacza to oddzielenia się, lecz minimalizację ryzyka i uświadomienie sobie, że zależności gospodarcze mogą również stworzyć zagrożenie” – oświadczyła Baerbock. „Podczas gdy Macron wzywał UE do zmniejszenia zależności od USA, Baerbock podkreśliła znaczenie globalnych sojuszy bezpieczeństwa z partnerami wyznającymi podobne wartości” – ocenił Reuters.

Komentarze Macrona wywołały reakcję USA i Europy, ponieważ zostały odebrane jako brak poparcia dla Tajwanu, co grozi „demontażem jedności transatlantyckiej”. W związku z tym „stawka inauguracyjnej podróży Baerbock do Chin wzrosła” – zauważył Reuters.

„Eskalacja militarna w Cieśninie Tajwańskiej byłaby najgorszym scenariuszem”

„50 procent światowego handlu przechodzi przez Cieśninę Tajwańską, 70 proc. półprzewodników przechodzi przez Cieśninę Tajwańską, więc swobodny przepływ leży również w naszym interesie gospodarczym” – podkreśliła Baerbock. „Eskalacja militarna w Cieśninie Tajwańskiej byłaby najgorszym scenariuszem na całym świecie i wpłynęłaby mocno na nas, będących jednym z największych krajów uprzemysłowionych” – stwierdziła minister, mówiąc o Niemczech.

Jak zauważa Reuters, wizyta Baerbock w Chinach jest niezwykle istotna z tego względu, że prezentuje ona bardziej twarde stanowisko wobec Chin niż kanclerz Olaf Scholz, a także jest zwolenniczką zmniejszenia zależności Niemiec od chińskiej gospodarki.

Baerbock zaapelowała też do Pekinu o wykorzystanie swoich wpływów w Moskwie, aby zakończyć „brutalną, agresywną wojnę Rosji” w Ukrainie, którą Moskwa nadal określa mianem „specjalnej operacji wojskowej”. (PAP)


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Kato-oszołom. Rusin składa życzenia z okazji Dnia Dziecka z ostatniej chwili
"Kato-oszołom". Rusin składa "życzenia" z okazji Dnia Dziecka

Celebrytka Kinga Rusin przy składaniu życzeń swojej społecznosci z okazji Dnia Dziecka nie omieszkała obrazić polityków Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem oberwało się ministrowi edukacji i naukowi, Przemysławowi Czarnkowi.

Elon Musk wygrał przetarg resortu obrony USA na dostawę terminali Starlink dla Ukrainy z ostatniej chwili
Elon Musk wygrał przetarg resortu obrony USA na dostawę terminali Starlink dla Ukrainy

Firma Elona Muska SpaceX wygrała przetarg resortu obrony USA na dostawę terminali internetowych Starlink dla Sił zbrojnych Ukrainy - podaje w czwartek agencja Bloomberg, powołując się na komunikat Pentagonu.

Wojciech Wybranowski zabiera głos po odejściu z „Głosu Wielkopolskiego” z ostatniej chwili
Wojciech Wybranowski zabiera głos po odejściu z „Głosu Wielkopolskiego”

Media we wtorek donosiły, że z końcem maja dotychczasowy red. naczelny „Głosu Wielkopolskiego” Wojciech Wybranowski żegna się ze swoim stanowiskiem. Teraz sam dziennikarz zabrał w tej sprawie głos.

Mają za nic Traktaty. Beata Szydło ostro po decyzji PE ws. pozbawienia Węgier prezydencji w UE z ostatniej chwili
"Mają za nic Traktaty". Beata Szydło ostro po decyzji PE ws. pozbawienia Węgier prezydencji w UE

Parlament Europejski domaga się odwołania prezydenji Węgier w Unii Europejskiej. Stanowczo w tej sprawie zaregowała była premier Beata Szydło.

Lobbing niemieckich firm, nieuczciwe przetargi. Kulisy nieprawidłowości w spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce [WIDEO] z ostatniej chwili
Lobbing niemieckich firm, nieuczciwe przetargi. Kulisy nieprawidłowości w spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce [WIDEO]

Magazyn śledczy Anity Gargas bierze pod lupę afery w spółdzielniach mieszkaniowych. Emisja odcinka w czwartek 1 czerwca o 22:30 w TVP 1.

Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. System już działa, ale... z ostatniej chwili
Ukończono budowę zapory elektronicznej na granicy z Białorusią. "System już działa, ale..."

Zapora elektroniczna na granicy z Białorusią została ukończona. Straż Graniczna rozpoczęła oficjalny odbiór ostatniego odcinka, na którym prace opóźniły się przez zalanie terenu. Cały system jest już włączony na 206 kilometrach - poinformowała rzeczniczka formacji porucznik Anna Michalska.

Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre z ostatniej chwili
Tego nie spodziewał się nikt. Książę Harry i Meghan Markle znikają na dobre

Brytyjskie media obiegła sensacyjna informacja. Wydaje się, że książę Harry i Meghan Markle na dobre znikną z przestrzeni publicznej. Jak informuje „Daily Mail”, książę i księżna Sussex postanowili porzucić kręcenie filmów dokumentalnych, publikowanie jakichkolwiek wspomnień i udzielanie wywiadów godzących w rodzinę królewską.

Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA z ostatniej chwili
Kłopoty Szymona Marciniaka? Złożono donos na Polaka do UEFA

Szymon Marciniak nie będzie sędzią finału Ligi Mistrzów? Media informują o donosie, który do UEFA złożyło stowarzyszenie "Nigdu więcej".

„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek? z ostatniej chwili
„Czas ulicy”. Logotyp „marszu 4 czerwca” ukradziony marszowi kobiet z udziałem prostytutek?

Na 4 czerwca środowiska opozycyjne zaplanowały marsz, który oficjalnie ma uczcić 34. rocznicę „częściowo wolnych” wyborów w Polsce. Do udziału zachęca głównie Platforma Obywatelska pod przewodnictwem Donalda Tuska, a swój udział zadeklarowali członkowie innych ugrupowań opozycyjnych, m.in. Szymon Hołownia czy Władysław Kosiniak-Kamysz. Zaplanowano już trasę marszu, godziny, w jakich odbędzie się wydarzenie, główne hasło („Czas ulicy”), powstały także grafiki promujące wydarzenie. Co ciekawe, to właśnie jedna z ilustracji promujących marsz budzi obecnie sporą konsternację.

„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu” z ostatniej chwili
„Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu Sojuszu”

– Przystąpienie Ukrainy do NATO nie może być przedmiotem obrad najbliższego szczytu sojuszu – oświadczył w czwartek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto na Facebooku; ministra cytuje agencja Reutera.

Emerytury
Stażowe